Ana Sayfa » Dünya » Abd'de Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, Başkan Obama'nın Özellikle Ekonomi Alanındaki Yönetimine İlişkin Sert Eleştirilere Sahne Oldu

Abd'de Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, Başkan Obama'nın Özellikle Ekonomi Alanındaki Yönetimine İlişkin Sert Eleştirilere Sahne Oldu

Vergi Kesintileri Ve Hükümet Harcamalarının Kısılması Çağrısında Bulunan Parti Programı Kabul Edildi.

 
 
Abd'de Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, Başkan Obama'nın Özellikle Ekonomi Alanındaki Yönetimine İlişkin Sert Eleştirilere Sahne Oldu

OBAMA'DAN KURULTAYA ALAYCI YAKLAŞIM: ''ONLARDAN EMİNİM BENİM HAKKIMDA HARİKA ŞEYLER DUYACAKSINIZ AMA DUYMAYACAĞINIZ ŞEY, GÜNÜMÜZÜN ZORLUKLARIYLA BAŞ EDEBİLEN İLERİYE DÖNÜK BİR PLAN''

Washington, 29 Ağustos 12 (T.A.K): ABD'de 6 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde Mitt Romney'nin Cumhuriyetçilerin resmen başkan adayı ilan edildiği Cumhuriyetçi Parti Ulusal Kurultayı, beklendiği gibi ABD Başkanı Barack Obama'nın özellikle ekonomi alanındaki yönetimine sert eleştiri yarışına sahne oldu.

Amerikan halkı bu hafta Cumhuriyetçi Parti'nin kurultayına ve güneydoğu sahillerini vuran Isaac kasırgasına odaklandı. Isaac kasırgasının ABD sahillerini vurmaya başlamasından hemen önce Cumhuriyetçi Parti, partisinin başkan adayını resmileştirdi. Artık Mitt Romney, resmi olarak partisinin bayrağını taşır hale geldi.

Gelecek hafta da Demokratların ulusal kurultayı yapılacak ve burada da Obama'nın yeniden başkan adayı olması resmileştirilecek. Böylece aslında Amerikan halkı iki hafta üst üste iki parti ve iki adayı ekranları başından arka arkaya izleme fırsatı bulacak, iki ideolojinin, farklı ideallerin ve savunuların çatışmasını daha net görme şansı edinecek.

Florida eyaletinin Tampa kentinde düzenlenen kurultayla birlikte, Cumhuriyetçi Parti'nin resmi seçim kampanyası da başlamış ve seçime kadarki 2 aylık süredeki en kritik döneme girilmiş oldu.

Cumhuriyetçiler, her bir detayı düşünerek özenle hazırladıkları görkemli kurultayla, ülke genelindeki anketlerin bazısına göre Obama ile başa baş, bazısına göre ise Obama'yı çok az geriden takip ettiği görünen Romney'yi hem insani yönü hem de iş ve siyaset alanındaki başarılarıyla Amerikalı seçmene daha iyi tanıtmayı ve özellikle kararsız ve bağımsızları etkilemeyi amaçlıyor.

Romney'nin ön seçimlerde gönüllerini çelmede zorlandığı partinin muhafazakar tabanındaki şüphelerin giderilmesi ve seçmende Romney'nin iş dünyası geçmişiyle "Amerikan ekonomisini kurtaracak kişi olduğu" izlenimi yaratılması da Cumhuriyetçilerin kurultaydaki ana hedeflerinden birisi.

Anketlerde, ekonomiyle alakalı konularda halkın daha çok güvenini aldığı görülse de "beğenilirlik" ve karakterle ilgili anketlerde Obama ile arasındaki farkı hala kapatamayan ve kimilerinin kafasındaki büyük servetiyle sıradan vatandaşın halini anlayamayacağı imajını henüz istediği düzeyde yıkmayı başaramayan Romney'nin, bu kurultayla birlikte halktan gördüğü destek oranlarında bir sıçrama yaşanacağı umudu, tüm Cumhuriyetçilerin paylaştığı ortak beklenti haline gelmiş durumda.

KURULTAYDA OBAMA'YA ELEŞTİRİ YAĞMURU

Romney'nin seçim kampanyasındaki ana vurgusu olan ülke ekonomisinin durumu ve Obama'nın "ekonomiyi düzlüğe çıkaramadığı ve ülkeyi başarısızlığa uğrattığı" tezi, beklendiği gibi kurultayın "Biz İnşa Ettik" temalı ilk gününe damgasını vurdu.

Kurultayın düzenlendiği salonu dolduran 50 bin, televizyonları başında da milyonlarca Amerikalıya seslenen, parti yetkililerinden Cumhuriyetçi eyalet valilerine, Kongre'deki Cumhuriyetçi üyeler ve Kongre seçimlerinde yarışacak Cumhuriyetçi adaylardan Romney'nin yakın çevresine kadar bütün konuşmacılar, Obama'nın ekonomi konusundaki icraatlarını eleştiri yağmuruna tuttular.

Obama'nın "yeterli derecede istihdam yaratamadığı ve bütçe açığını dizginleyemediği" ve "ABD'nin Romney'ye ihtiyacı olduğu, ekonomiyi ancak Romney'nin canlandırabileceği" mesajı, konuşmaların genelindeki ana vurguyu oluşturdu. Romney'nin başkanlığındaki bir ABD'nin, Cumhuriyetçilerin her zaman savunduğu devletin küçülmesi hedefini başarabileceği yönündeki ortak görüş ortaya kondu.

Obama'nın küçük iş sahiplerini ağır vergilere ve aşırı düzenlemelere boğduğunu savunan konuşmacılar, Başkan Obama'nın en önemli icraatı olarak görülen ve Cumhuriyetçilerde büyük tepki uyandıran sağlık sigortası reformuna da devletin bireylere müdahalesini artırdığı gerekçesiyle yine en ağır eleştirileri yönelttiler.

ESKİ DEMOKRATTAN ''KANDIRILDIK'' SÖZLERİ

Gecede kürsüye çıkan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Cumhuriyetçi John Boehner, "Çok daha iyisini yapabiliriz. İlk yapmamız gereken iş, bunu kavrayamayan politikacıyı devre dışı bırakıp, kavrayan bir yeni başkan seçmek" dedi.

Cumhuriyetçi Parti içindeki parlayan isimlerden, hatta birçok yorumcu tarafından gelecekteki Cumhuriyetçi başkan adayı olabileceği tahminleri yapılan New Jersey Valisi Chris Christie de gecenin "ana konuşmacısı" olarak kürsüye geldi. Christie konuşmasında, "Oval Ofis'teki liderlik boşluğu dönemini sona erdirmenin ve Beyaz Saray'a gerçek liderler göndermenin zamanı" ifadesini kullandı.

"Romney'nin, ülkeyi büyüme yoluna tekrar döndürmek ve iyi maaşlı özel sektör istihdamını tekrar yaratmak için kendilerine doğruları söyleyeceğini" belirten Christie, konuşmasında Cumhuriyetçi ve Demokrat kıyaslaması yaparak, "Bu basit gerçeği biliyorum ve bunu söylemekten çekinmeyeceğim: Bizim fikirlerimiz Amerika için doğru fikirler, onlar ise Amerika'yı başarısızlığa uğrattı" dedi.

Cumhuriyetçi Ulusal Komitesi Başkanı Reince Priebus da "Obama hiçbir zaman bir şirket yönetmedi. Eski eşyaları satış işine bile girmedi, bir limonata standının içini bile görmedi" diyerek Obama'ya sataştı.

Gecede en ilgi çeken konuşmacılardan biri de Alabama eyaletinden eski bir siyahi Demokrat Kongre üyesiyken daha sonra Cumhuriyetçi Parti'ye geçen Artur Davis oldu. Davis, Obama'nın, 2008 yılında verdiği sözlerle kendilerini kandırdığını savundu. Cumhuriyetçi Parti'nin ilk siyahi kadın Kongre üyesi olmak için Utah eyaletinden yarışan Mia Love da katılımcılardan en çok alkış alan isimlerden biri oldu.

Obama ise kurultayla ilgili yorum yaptı. Kurultayı, ''ileriye doğru plan önermeyecek eğlenceli bir şov'' olarak nitelendiren Obama, ''Bu hafta Tampa'da rakiplerim size kendi gündemlerini sunacaklar, çok eğlenceli bir şov olacaktır sanırım. Onlardan, eminim, benim hakkımda harika şeyler duyacaksınız, ama duymayacağınız şey, günümüzün zorluklarıyla baş edebilen ileriye dönük bir plan olacak'' dedi.

PARTİ PROGRAMI KABUL EDİLDİ

Öte yandan, Cumhuriyetçilerin Obama'ya karşı "birlik" mesajı vermek istediği bir ortamda, parti içindeki bölünmeyi ve ön seçimlerdeki çekişmelerin tam olarak sona ermediğini gösteren bir olay da yaşandı. Ön seçimlerde Romney'nin rakibi olan ve Romney'nin başkan adaylığı resmen ilan edilene kadar hala adaylığını geri çekmeyen Temsilciler Meclisi üyesi Ron Paul'ün destekçileri, kurultayda Paul'ün delegelerinin görmezden gelindiğini ve güçlerini zayıflatacak yeni kuralların konulduğunu savunarak, durumu protesto etti.

Kurultayın ilk gününde, vergi kesintileri ve hükümet harcamalarının kısılması çağrısında bulunan ve muhafazakar unsurlar içeren parti programı da kabul edildi. Kürtaj konusunda Romney'nin pozisyonuna göre daha muhafazakar öğeler barındıran programda, "Doğmamış çocuk, engellenemeyecek şekilde bireysel temel yaşam hakkına sahiptir" ifadesi yer aldı. Romney ise kürtaja karşı olsa da tecavüz, ensest ilişki ya da anne sağlığının tehlikede olduğu durumlarda izin verilmesi gerektiğini savunuyor.

Programda, vergi kesintilerinin istisnasız uzatılması fikrine destek verilirken, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki bir Kongre'nin, Obama'nın çıkardığı sağlık reformunu iptal edeceği ve Romney'nin de bunu imzalayacağı sözü verildi.

Öte yandan, ABD'nin güneydoğu kıyılarını vurmaya başlayan Isaac kasırgası, hem kurultaya gölge düşürdü hem de bazı kesimlerin kurultaya tepki göstermesine neden oldu. Kasırga nedeniyle birçok Amerikalının zor durumda olduğunu belirten bazı kesimler, böyle bir ortamda kutlamalar yapılmasını doğru bulmadıklarını dile getirdiler.

(AA/RU/GÜR)

 
29 Ağustos 2012 Çarşamba 09:24
Okunma: 758
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu