Ana Sayfa » Dünya » Abd'nin Yeni Dışişleri Bakanı Senatör Kerry Oluyor

Abd'nin Yeni Dışişleri Bakanı Senatör Kerry Oluyor

Washington, 22 Aralık 12 (T.a.k): Abd Başkanı Barack Obama Tarafından İkinci Dönem Kabinesinde Dışişleri Bakanlığı İçin Aday Olarak Gösterilen John Kerry'nin Senato'dan Rahatça Onay Alması Bekleniyor..

 
 
Abd'nin Yeni Dışişleri Bakanı Senatör Kerry Oluyor

Obama, Kerry'nin adaylığını Beyaz Saray'da yaptığı açıklamayla duyurdu. Demokrat Parti Massachusetts Senatörü olan 69 yaşındaki Kerry'nin adaylığı, Obama'nın seçimleri kazandıktan sonra ikinci dönem kabinesinde yapacağını duyurduğu ilk değişiklik oldu.

Kerry, adaylığının Senato tarafından onanması halinde, görevi, ikinci dönemde görevini sürdürme niyetinde olmadığını daha önce açıklayan şu anki Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'dan devralacak.

Demokratların olduğu kadar Cumhuriyetçilerin de desteklediği bir isim olan  Kerry'nin Senato'dan rahatça onay alması bekleniyor.

Dışişleri Bakanlığı için önceleri Obama'nın ilk tercihi olarak görülen ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan Rice'ın, daha sonra bakanlık için olası adaylığından çekilmesinin ardından, Washington'da adı bu görev için en çok geçen kişi Kerry idi.     Kerry'nin ABD Dışişleri Bakanlığı koltuğuna oturmaya istekli olduğu uzun süredir biliniyordu. Bu görev için Kerry'nin adı Obama'nın 2008 seçimleri zaferi sonrasında da geçmişti, ancak Obama son anda sürpriz bir hamle yaparak, Dışişleri Bakanlığı'na, ön seçimlerdeki rakibi Hillary Clinton'ı getirmişti.

Obama'nın güvendiği isimlerden biri olan ve ağırbaşlılığı, deneyimi ve ilişki kurmadaki yeteneğiyle bilinen Kerry, Senato'daki kariyeri boyunca Başkan Obama adına, Afganistan, Pakistan ve Mısır başta olmak üzere, sorun çözmek ve taraflar arasındaki ihtilafların giderilmesine yardımcı olmak için dünyanın değişik noktalarına sıkça ziyaretler düzenlemiş ve adeta Obama'nın ''resmi olmayan elçisi'' olarak görev yapmıştı.

Örneğin, Hüsnü Mübarek'in devrilmesinden sonra Mısır'ı dört kez ziyaret eden Kerry, Afganistan'da da devlet başkanı Hamit Karzai'yi ikinci tur seçimlere gitmeye ikna etmişti. Kerry, ayrıca, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ele geçirildiği operasyonda düşen Amerikan helikopterinin parçalarının iade edilmesi için Pakistanlıları ikna etmiş, ayrıca geçen yıl Pakistan'da iki kişiyi öldürdüğü suçlamasıyla tutuklanan Amerikalı ajan Raymond Davis'in serbest bırakılmasında önemli rol oynamıştı.     Kerry, Obama'nın 2012 seçim kampanyası sırasında da, televizyon açık oturumlarının provalarında Obama'nın karşısında Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'yi canlandırmıştı.

Kerry, Obama'nın başkanlığa tekrar aday olduğunun resmileştiği, Demokrat Parti'nin Ağustos ayındaki ulusal kurultayında yaptığı konuşmayla da parti çevrelerinden övgü almıştı. Kerry konuşmasında, Cumhuriyetçilerin Amerikan halkına hitap ederken Obama'yı eleştirmek için sıkça kullandığı, ''4 yıl öncesine göre şu anda daha iyi durumda mısınız?'' sözüne atıfta bulunarak, ''Bin Ladin'e sorun bakalım, 4 yıl önceye göre daha mı iyiymiş?'' şeklinde çıkışta bulunmuştu.

Senato Dış İlişkiler Komitesi'nde, başkan seçilmeden önce senatörlük kariyeri sırasında Obama ile birlikte görev yapan Kerry, 2004 yılındaki başkanlık seçim kampanyasında Demokrat Parti Ulusal Kurultayı'nda Obama'yı ana konuşmacı olarak seçmişti.      Kerry, adaylığının Senato tarafından onaylanması halinde, dışişleri bakanlığı görevinde, Suriye'deki iç savaştan, Kuzey Kore ve İran'ın nükleer dosyalarına, Arap Baharı sonrasında Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde görülen gelişmelerden, İsrail-Filistin meselesine kadar yoğun bir gündem bekliyor.

Kerry'nin mesaisinin önemli bir kısmını Ortadoğu'nun oluşturması öngörülüyor. Ortadoğu'ya sıkça gitmiş, bölgeye dair yüksek bilgiye sahip bir isim olan Kerry'nin, ABD'nin Ortadoğu politikasını şekillendirmede ve İsrail-Filistin meselesi gibi zorlu sorunların çözümü için daha çok devreye girmeyi arzuladığı belirtiliyor. 

Obama gibi Kerry de, İran ve Suriye gibi ülkelere diyalog fırsatı tanımanın yararı olduğu görüşünü savunan bir kişi. Hatta Kerry, ABD yönetiminin, protestoculara uyguladığı şiddet yüzünden Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'e sırt çevirmesi öncesi, Esed'e yönelik açılım çabalarında bile rol almıştı. 

Yakın geçmişte, Suriye'de muhalefetin silahlandırılması, ''güvenli bölgeler'' oluşturulması ve NATO operasyonu düzenlenmesinin lehine görüşler beyan eden Kerry, Libya'da oluşturulan ''uçuşa yasak bölge''nin de ilk destekçilerinden biriydi.

İklim değişikliği ve enerji konularına özel ilgisiyle de bilinen Kerry'nin, bakanlık görevinde de bu konulara özel bir vurgu yapmayı bekleniyor.     Obama, Kerry'yi aday göstermesiyle, Senato'da Demokrat Parti'nin bir koltuk kaybetme riskini de göze aldı.

Çünkü Kerry'den boşalan koltuk için Massachusetts'de özel seçimler yapılacak. Bu seçimlerde geçen ayki seçimleri Demokrat rakibine kaybeden Cumhuriyetçi senatör Scott Brown'un buradan tekrar seçilmesi ihtimali bulunuyor.    

JOHN KERRY KİMDİR?

Kerry, 11 Aralık 1943 yılında Colorado'da doğdu, ancak ailesi Kerry'nin doğumundan kısa süre sonra Massachusetts'e taşındı. Babası diplomat olan Kerry, çocukluğunun önemli bir kısmını deniz aşırı ülkelerde geçirdi, bu süre zarfında Berlin ve İsviçre'de bulundu.

Yale Üniversitesi'nde okuyan Kerry, burada siyaset bilimi üzerine çalıştı.

Üniversitenin hemen ardından ABD Deniz Kuvvetlerine katılan Kerry, 1968-1969 yılları arasında iki kez Vietnam'a gitti. Kerry, hizmetlerinden dolayı ''Gümüş Yıldız'', ''Bronz Yıldız'' ve üç kez ''Mor Kalp'' madalyası ile onurlandırıldı.

Vietnam Savaşı sonrasında Savaşa Karşı Vietnam Gazileri organizasyonuna katıldı ve derneğin sözcülüğünü yaptı. Kerry, bu dönemde Vietnam Savaşı karşıtı konuşmalarıyla dikkati çekti.

Daha sonra Boston College Hukuk Okulu'ndan mezun olan Kerry, bölge başsavcısının yardımcısı olarak görev yaptı ve özel bir şirketin ortağı oldu.

Bunun ardından, 1983 yılında Massachusetts vali yardımcılığına getirilen Kerry, 1984 yılında da aynı eyaletten ABD Senatosu'na seçildi ve 1985 Ocak ayında görevine başladı. Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'nde 1987-1989 yılları arasında İran-Kontra skandalına ilişkin birçok oturuma öncülük etti. 2003 yılındaki Irak işgalini önce destekleyen Kerry, daha sona bu işgalin güçlü karşıtlarından biri haline geldi.

Kerry, 2004 başkanlık seçimi kampanyasını da Irak savaşına muhalefetine üzerine temellendirdi.

O dönemden bu yana senatörlüğünü sürdüren Kerry'nin bu beşinci dönemiydi. Bu özelliğiyle, ABD Senato'sundaki 10. en kıdemli senatör konumunda olan Kerry, 2009 yılından bu yana Senato'nun Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığını yapıyor. Kerry, 27 yıldır komitenin üyesi olarak, dünyadaki pek çok ülkenin lideriyle yakın ilişkiler kurmuş ve saygınlık kazanmış bir isim.

Kerry, 2004 yılında Demokrat Parti'den ABD başkan adayı olarak, dönemin başkanı George W. Bush ile yarıştı, ancak az bir farkla seçimi kaybetti.

Kerry, en zengin senatör olarak biliniyor. Evli olan Kerry'nin ilk eşinden iki kızı var. Kerry'nin ikinci eşi olan Teresa Heinz Kerry'nin de ilk eşinden üç oğlu bulunuyor.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANI CLİNTON: "MÜKEMMEL BİR SEÇİM"

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, kendisinden sonraki Dışişleri Bakanı olarak aday gösterilen John Kerry'yi telefonla arayarak kutladığını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın Kerry'yi bu göreve aday göstererek ''mükemmel bir seçim'' yaptığını belirtti.

Clinton, yaptığı yazılı açıklamada, ''Bugün Kerry ile konuştum ve kendisini bir sonraki Dışişleri Bakanlığı için aday gösterilmesinden dolayı kutladım. Ayrıca Başkan Obama ile de görüşerek, ona mükemmel bir seçim yaptığını söyledim. Senatör Kerry'nin adaylığının süratle onaylanacağını umuyorum'' ifadesini kullandı.

Kerry'i uzun süredir tanıdığını ve arkadaşı olduğunu belirten Clinton, Kerry'nin uluslararası ilişkiler konusunda engin deneyimlere sahip olduğunu dile getirdi.

''Bir diplomat oğlu olarak diplomatlık Kerry'nin kanında var'' diyen Clinton, Kerry'nin bir gazi olarak da ülkeyi ve değerlerini savunmanın neler gerektirdiğini bildiğini vurguladı. Clinton, ''Kerry, Amerika'nın küresel liderliğini sürdürecek ve genişletecektir. Kerry, savaşta, yönetimde ve diplomaside birçok kereler testten geçti ve azmini kanıtladı'' değerlendirmesinde bulundu. 

Kerry'nin çok da görülmeyen bir cesaret ve bilince sahip olduğuna değinen Clinton, Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı sırasında Kerry'nin, ülkenin önemli dış politika zorluklarıyla baş etmede kendisinin güvenilir bir partneri olduğunu belirtti.

Clinton, Dışişleri Bakanlığı çalışanlarının da en yüksek kapasitedeki liderliğe ihtiyacı bulunduğunu, Kerry'nin de tam anlamıyla bunu sağlayacak kişi olduğunu bildirdi.

(AA/EMR/HÖ)

 
22 Aralık 2012 Cumartesi 09:40
Okunma: 633
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)