Ana Sayfa » Türkiye » Ab'nin Türkiye İlerleme Raporu

Ab'nin Türkiye İlerleme Raporu

Tc Dışişleri Bakanlığı: "ab'nin De, Artık Rum Tarafını Kapsamlı Çözüme Ciddiyetle Yönlendirecek Bir Tutum Benimsemesini Bekliyoruz".

 
 
Ab'nin Türkiye İlerleme Raporu
"ÜLKEMİZDE SON BİR YIL İÇERİSİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN SİYASİ REFORMLARA GENİŞ ŞEKİLDE YER VERİLEN RAPORDA, HÜKÜMETİMİZİN DEMOKRATİKLEŞME VE SİYASİ REFORMLARIN DEVAMI KONUSUNDAKİ ?KARARLILIĞININ VURGULANMASI, DEMOKRATİKLEŞME PAKETİ'NE, YARGI REFORMUNA İLİŞKİN ATILAN ADIMLARA VE DEVAM EDEN YENİ ANAYASA ÇALIŞMALARINA İŞARET EDİLMESİ MEMNUNİYET VERİCİDİR"


Ankara, 19 Ekim 13 (T.A.K): Türkiye Dışişleri Bakanlığı, "Kıbrıs konusunda BM gözetimindeki müzakerelerin yeniden başlamasının öngörüldüğü bu dönemde, AB'nin de, artık Kıbrıs Rum tarafını kapsamlı çözüme ciddiyetle yönlendirecek bir tutum benimsemesini beklediklerini" kaydetti.


TC Dışişleri Bakanlığı, AB Komisyonu tarafından hazırlanan 2013 Türkiye İlerleme Raporu ve Genişleme Stratejisi Belgesi hakkında, "Ülkemizde son bir yıl içerisinde gerçekleştirilen siyasi reformlara geniş şekilde yer verilen raporda, hükümetimizin demokratikleşme ve siyasi reformların devamı konusundaki ?kararlılığının vurgulanması, bu çerçevede açıklanan Demokratikleşme Paketi'ne, yargı reformuna ilişkin atılan adımlara ve devam eden yeni Anayasa çalışmalarına işaret edilmesi memnuniyet vericidir" değerlendirmesini yaptı.


Dışişleri Bakanlığı, 16 Ekim'de yayımlanan raporla ilgili değerlendirmesini bugün yaptı. Bakanlıktan yapılan açıklamada, "Çözüm ?sürecinin başlatılmasının bir dönüm noktasını teşkil ettiğinin dile getirildiği raporda, AB'nin bu sürece destek verdiği de belirtilmiştir. Raporda, Türkiye'nin dış politika alanındaki etkin rolüne de değinilmiştir. Bu alanda AB ile işbirliğimizin önemi konusundaki değerlendirmeler tarafımızdan da paylaşılmaktadır" denildi.


Açıklamada, şu ifadeler yer aldı:


"Ekonomik kriterler bağlamında, ülkemizde işleyen bir serbest piyasa ??ekonomisi bulu?nduğu yinelenmiş, ülkemizin ekonomik anlamda yüksek potansiyelinin altı çizilmiş, büyük ve dinamik ekonomisi ile mevcut Gümrük Birliği aracılığıyla AB'nin rekabet edebilme gücüne katkı veren önemli bir ticari ortak olduğu vurgulanmış, büyüme performansı ve dışarıdan gelen şokları göğüsleyebilme yeteneğinin bulunduğu belirtilmiştir. Bununla birlikte, cari açık ve dış borç yapısı gibi bazı olumsuz unsurlara da dikkat çekilmiştir.


Raporda, Genel İşler Konseyi'nin 2013 Haziran ayında Bölgesel Politika ve Yapısal Araçların Koordinasyonu başlıklı 22. faslı müzakereye açma kararı aldığı, müzakerelerin sonbaharda başlayacağı dile getirilmiştir. Katılım sürecimizdeki tıkanıklığın aşılması yönünde atılması gereken adımlardan biri de geri kalan fasılların biran evvel müzakerelere açılmasıdır.


Raporda ayrıca, vize diyaloğu konusunda ilerleme kaydedildiği belirtilmiş, AB tarafından önerilen Yol Haritası'na ve Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'nun yasalaşmasına da atıfla ülkemiz, yasadışı göçmenlerin iadesi bağlamında Geri Kabul Anlaşmasını (GKA) imzalamaya davet edilmiştir. GKA'nın tümüyle yürürlüğe girmesinin vatandaşlarımıza vize muafiyeti sağlanması konusunda AB'nin atacağı adımlarla eşzamanlı olması gerektiği yönündeki tutumumuz çerçevesinde AB tarafıyla görüşmelerimiz sürdürülmektedir."


KIBRIS


Kıbrıs konusuna ve bu bağlamda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'nin Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon kaynaklarına dair tek taraflı girişimleri nedeniyle ortaya çıkan ihtilafa geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu kez de raporda taraflı bir bakış açısıyla yer verildiği ifade edilen açıklamada, Kıbrıs ile ilgili şu değerlendirmeler yer aldı:


"Kıbrıs sorununun adanın ortak sahibi iki halkın siyasi eşitliği ve iki kesimlilik temelinde kalıcı bir çözüme kavuşturulması yönünde gerek Kıbrıs Türk tarafının gerek garantör Türkiye'nin bugüne kadarki yapıcı tutum ve açılımları, başta BM olmak üzere uluslararası toplum tarafından yakından bilinmektedir. Bu konudaki tutarlı ve sonuç almaya yönelik çizgimizi sürdürmekteyiz. Kıbrıs konusunda BM gözetimindeki müzakerelerin yeniden başlamasının öngörüldüğü bu dönemde, AB'nin de artık Kıbrıs Rum tarafını kapsamlı çözüme ciddiyetle yönlendirecek bir tutum benimsemesini bekliyoruz."


AB üyeliğinin, Türkiye'nin stratejik tercihi olduğu vurgulanan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında ayrıca "Bu anlayışla mutat olduğu üzere, İlerleme Raporu, başta AB Bakanlığımız olmak üzere ilgili kurumlarımızla eşgüdüm halinde değerlendirilecek, görüşlerimiz her yıl olduğu gibi bu yıl da Komisyon'a bilahare iletilecektir" denildi


(AA/ÖZ/HA)


 
19 Ekim 2013 Cumartesi 11:39
Okunma: 1038
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu