Ana Sayfa » Dünya » Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent:

Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent:

"israil, Doğu Akdeniz Petrolünü En Azından Bu Aşamada İhraç Etmeyi Düşünmüyor. Üretimin Yerli Gaz Talebini Karşılaması Bekleniyor. Küresel Enerji Dengelerini Değiştiren Bir Olay Değil".

 
 
Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent:

"GÜNEY KIBRIS'IN GAZ İHRAÇ ETMESİ İÇİN TÜRKİYE'Yİ İÇERMEYEN BİR BORU HATTI TESİS ETMESİ AŞIRI MALİYETLİ OLACAKTIR. FAKAT, SİYASİ KONULARIN İKTİSADİ ÇIKARDAN AĞIR BASMASI MUHTEMEL..."

İstanbul, 9 Nisan 13 (T.A.K.): Abu Dabi Ulusal Bankası Grup Baş Ekonomisti Giyas Gökkent, "İsrail, Doğu Akdeniz petrolünü en azından bu aşamada ihraç etmeyi düşünmüyor. Üretimin yerli gaz talebini karşılaması bekleniyor. Küresel enerji dengelerini değiştiren bir olay değil" dedi.

İsrail'in Türkiye'den özür dilemesi ve Doğu Akdeniz'de çıkardığı doğalgazı Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşıyıp taşımayacağına ilişkin AA muhabirine değerlendirmelerde bulunan Gökkent, gaz üretiminin İsrail ekonomisi için önemli bir faktör olduğunu anlattı.

"İsrail Doğu Akdeniz petrolünü en azından bu aşamada ihraç etmeyi düşünmüyor. Üretimin yerli gaz talebini karşılaması bekleniyor. Bu vesileyle ülke hem dışa enerji bağımlılığını azaltıp, hem de ticaret ve bütçe dengelerini iyileştirip, ekonomik büyüme hızında ivme kazanmayı planlıyor'' diyen Gökkent, İsrail'in gaz rezervleri şu an için örneğin büyük rezervi olan Katar'a göre küçük olduğunu, gaz üretiminin İsrail ekonomisi için önemli bir faktör ancak, küresel enerji dengelerini değiştiren bir ölçek olmadığını dile getirdi.

Güney Kıbrıs'ın da doğalgaz bulması halinde bu doğalgazı pazarlamak için Türkiye'ye ihtiyaç duymasının siyasi ve ekonomik ilişkilere olası etkisi konusunda ise Gökkent, "Güney Kıbrıs'ın gaz ihraç etmesi için Türkiye'yi içermeyen bir boru hattı tesis etmesi aşırı maliyetli olacaktır. Fakat, siyasi konuların iktisadi çıkardan ağır basması muhtemel, dolayısıyla ilişkilerde düzelme olasılığını düşük görüyorum" diye konuştu.

"ARAP BAHARI, MENA ÜLKELERİNİN İKTİSADİ DURUMLARINI DAHA DA ZORLAŞTIRDI"

Arap Baharı sonrası MENA bölgesi ülkelerin ekonomik yapısı, durumu ve gelişmeleri hakkında da bilgi veren Gökkent, Orta Doğu ülkelerinin enerji ihracatçıları ve ithalatçıları olarak kabaca iki gruba ayrılabileceğini, bunların arasındaki ilişkinin birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olduğunu belirtti.

Genelde enerji ihracatçılarının enerji satışları sayesinde elde ettikleri gelirlerle sermaye ihraç edip (dışarıya yatırım), dışarıdan işçi ithal etme yoluna gittiklerini, diğer taraftan enerji ithalatçılarının bu ülkelerden yatırım çekip, işçi ihraç ettiklerini ifade eden Gökkent, şunları kaydetti:

"Petrol fiyatı 2009 yılında ortalama varil başı 60 dolardan 2012 yılında 109 dolara yükseldi. Bu yıllık ortalama petrol fiyatı, tarihi bir rekordur. Keza 2009 ile Şubat 2011 döneminde BM Gıda ve Tarım Örgütünün gıda fiyatı endeksi  yüzde 61 artmıştır. Siyasi beklentilerle beraber maddi zorluklar Arap baharının 2011'de yayılmasına sebebiyet vermiştir.

Bu dönemde enerji ihracatı yapan ülkelerin dış ticaret dengeleri gittikçe büyüyen fazlalar vermiştir ve bunlar da bütçe harcamalarının arttırılmasına izin vermiştir. Bu ülkelerde iktisadi büyüme bilhassa petrol dışı sektörlerde ivme kazanmıştır. Aynı dönemde enerji ithal eden ülkelerin ekonomilerinin dış ticaret ve bütçe dengeleri gittikçe bozulmuş, artan açıklar oluşmuştur. 2011'den sonra bölgedeki enerji ithalatçı ülkelerindeki siyasi istikrarsızlık dış yatırım, turizm ve genel olarak döviz gelirlerini olumsuz etkileyip, zaten zor olan iktisadi durumlarını daha da zorlaştırdı.

Özet olarak, 2012 yılında Orta Doğu'daki enerji ihracatçısı ülkelerin ekonomisi yüzde 6,6 civarında büyüdü. Bölgedeki enerji ithalatçı ülkelerin ekonomisi yüzde 1,2 civarında büyüdü."

Siyasi istikrarsızlık yaşayan bölgedeki ülkelere bakıldığında bunların arasında Libya'nın farklı bir konumda olduğunu belirten Giyas Gökkent, "Çünkü ülke aynı zamanda önemli bir enerji ihracatçısı. Enerji kaynaklarını kullanarak ülkenin hızla büyümesi beklenmektedir. 2013 yılında Libya'nın ekonomisinin büyüme hızı yüzde 17 civarımda tahmin edilmektedir. Mısır daha çok enerji ithalatçısı ülkelerle aynı grupta düşünülür. Bu ülkede büyüme hızı yüzde 2 civarında olup, siyasi istikrar tesis edildiği kaydıyla ivme kazanması beklenmektedir" diye konuştu.

(AA/TUĞ/ŞEB)

 
9 Nisan 2013 Salı 12:15
Okunma: 894
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu