Ana Sayfa » Kıbrıs » Adli Yıl Başlıyor...

Adli Yıl Başlıyor...

Mamalı: "adalet Sisteminde Mevcut Sorunların Minimuma İndirilmesinde Esas Görev Yasa Koyucuya Ve Hükümete Düşer".

 
 
Adli Yıl Başlıyor...

"İSTİNAFLAR HARÇLARINA YÜZDE 1300'E VARAN ZAM YAPILDI"

Lefkoşa, 13 Eylül 11 (T.A.K.): Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi (FHÜH), adalet sisteminde mevcut sorunların minimuma indirilmesi gerektiğini ve burada da esas görevin yasa koyucu ile hükümete düştüğünü belirtti.

FHÜH Başkanı Barış Mamalı, yeni adli yıl dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, adalet sistemindeki ve  buna bağlı sorunları yeniden gündeme getirerek kısa sürede yapıcı çözümler üretilmesini talep etti. 

"HUKUK REFORMU YAPILMALIDIR"

Yürürlükte bulunan temel yasaların büyük çoğunluğunun sömürge ve cumhuriyet dönemlerinden kalma olduğu ve insanların ihtiyaçlarını karşılayamaz noktaya geldiğini savunan Mamalı, kısa sürede Meclis çatısı altında hukukçuların ve bilim adamlarının ağırlıkta bulunacağı bir Reform Komisyonu kurulmasını istedi. 

Ülkede dosyalanan icraların yaklaşık yüzde 90'ının semeresiz kaldığını, haklılığı mahkemece tespit edilen ve bu yönde hüküm elde eden kişinin haklılığının yerine getirildiğini görememesinin insanlarda adalete güvenini sarstığını savunan Mamalı,  "Hukukun üstünlüğüne dayanan adalet sisteminin temel amacının adaleti gerçekleştirmekten çok adaletin gerçekleştiğini görmek olmalıdır" dedi.

"FAİZ YASASI ÇIKARILMALI"

Ülkedeki faiz uygulamalarının "dizginlenemeyecek derecede fütursuz bir yapıya ulaştığını" belirterek, bunun önüne geçecek faiz yasasının yürürlüğe girmesini isteyen Mamlı, şunları ifade etti:

"Ülkemizde borç faizleri konusunda yaşanmakta olan belirsizliği ortadan kaldırarak belirgin hale getirmek, borçlandırıcı işlemlerdeki faiz konusunu disipline etmek, borç ilişkilerinde uygulanacak faiz kurallarını belirlemek, faiz sistemini düzenlemek ve denetlemek gerekir. Ayrıca Anayasa Mahkemesi 4/2007 numaralı davada dahi bir faiz yasasının gerekliliğine vurgu yapılmıştır. Ekonomik kriz ortamında ülke insanına yapılabilecek en güzel iyilik kendilerini faiz canavarından koruyacak bu Yasanın derhal çıkarılması olacaktır."

Devlet aleyhine ikame edilen davaların (YİM) da görüldüğü Yüksek Mahkemeye dosyalanacak dava ve istinaflardaki pul harçlarında eskiye göre takriben yüzde 500'den yüzde 1300'e varan artışlar yapıldığını kaydeden Mamalı, "Bu artışlar nedeniyle hakkını adalette arayacak insanlarımıza maddi anlamda büyük bir engel konmuş bulunmaktadır. Bu fahiş harç artışlarıyla hak arama özgürlüğü parasal nedenlerle tırpanlanmış ve bu hakkın kullanılması dolaylı olarak engellenmiştir" dedi.

İŞLENEN SUÇLARDAKİ ARTIŞ

Mamalı, işlenen suçlardaki artışa da dikkat çekerek, bunun ülke insanı üzerinde  ciddi bir tedirginlik yarattığını belirttiği açıklamasında, "Özellikle şiddet ve uyuşturucu suçları açısından  ülke sakinlerinin ve özellikle çocuk sahibi aile fertlerinin güven içerisinde  olmalarını beklemek hayalcilik olacaktır. Cezaevindeki mahkum ve tutukluların çok büyük bir çoğunluğunu yabancılar oluşturmaktadır. Bu da bize, ağır suçlardaki artışın ana kaynağının nüfustaki kontrolsüz, denetimsiz ve anormal artışın sebep olduğunu gösteriyor" dedi.

Polis Genel Müdürü'nün emriyle, avukatların, hava karardıktan sonra  ertesi gün mesai vaktine kadar tutuklu müvekkilleri ile görüşmelerinin yasaklandığını belirten Mamalı, "Bu yasaklamayla hukuk ve insan hakları katledilmiştir" dedi.   Mamalı, Anayasa'nın 16. maddesinin 5. fıkrasında, polis tarafından yakalanan veya tutuklanan herkese, kendisinin veya yakınlarının seçtiği bir hukukçunun hizmetinden derhal  yararlanma hakkı tanındığını anımsattı.

DAHA DEMOKRATİK VE SİVİL  BİR ANAYASA

Daha demokratik ve sivil bir Anayasa yapılmasını isteyen Mamalı, hukuk devleti  ve sosyal devlet kavramlarının  Anayasada yapılacak değişikliklerde dengeli olarak gözetilmesi gerektiğini ifade ederek" Hukuk devletinin hedefi olan kişi özgürlüğünü teminat altına alma dahi, sosyal adaleti kurmak ve ekonomik çatışmaların asgariye indirilmesine imkan sağlayan sosyal devletin varlığıyla mümkündür" dedi.    (ÖK/GÜR)

 
13 Eylül 2011 Salı 20:05
Okunma: 579
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu