Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "Afrodit" Parselindeki Doğalgaz, Tahminlere Göre 10 Trilyon Ayak Küp

"Afrodit" Parselindeki Doğalgaz, Tahminlere Göre 10 Trilyon Ayak Küp

"Homeros" Ayrılıyor

 
 
Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" (MEB) içerisindeki "Afrodit" isimli 12. Parsel'de arama sondajlarını yürüten Noble Energy Şirketi uzmanlarının, bu yatağın (doğalgaz) içeriğini, ön hazırlık göstergelerine göre 10 trilyon ayak küp olarak hesapladığı belirtildi.  

Fileleftheros gazetesi, Noble Energy uzmanlarının, yatağın kabuğundan çok kısa bir mesafede, (sondaj) kuyusunda yapılan ölçümler temelinde sondan bir önceki tahminlerinin doğalgazın 10 trilyon ayak küp olduğu şeklinde olduğunu yazdı.

Yeni ölçümlerin, ileriki günlerde devam edeceğini yazan gazete, sondaj tamamlanınca, gelecek hafta ise ek ölçümlerin yapılacağını belirtti.

12. Parsel'de arama sondajlarını yürüten Noble Şirketi'ne ait "Homeros" platformunun çalışmalarını 16 Kasım tarihinde tamamlayacağını, bunun ardından platformun 18 Kasım'da - 12.Parsel'e demirledikten tam iki ay sonra - İsrail'e doğru taşınmaya başlanacağını yazan gazete, sondaj çalışmaları esnasında dün küçük sorunlar ortaya çıktığını, bunun da; ayrılışı muhtemelen 24 saat geciktirebileceğini belirtti.

Gazete ayrıca, bu gelişmenin hemen ardından, Noble Şirketi'nin; "Tamar"daki sondajları tamamlaması için İsrail'den baskı görmesi nedeniyle ikinci veya üçüncü sondajla, tüm süreçlerin yapılmamasına bağlı olarak, çekinceli bir şekilde ilgili açıklamaların da yapılmasının beklendiğini yazdı.

Gazete, Noble Şirketi'nin, İsrail'den kısa bir zaman dilimi daha talep etmesi yönünde Rum Yönetimi'ne "ulaşma" çabasında olduğunu daha önce yazdığını da anımsattı.

"DOĞALGAZA İLİŞKİN UZMANLAR KONSEYİ İÇİN BAKANLAR KURULU'NA ÖNERİ - BEŞ AKİL ADAM HAZIR"

Politis gazetesi, yukarıdaki başlıklarla verdiği haberinde, aldığı bilgilere dayanarak Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi"ndeki parsellerdeki hidrokarbonun ticareti, işlenmesi, çıkarılması ve araştırılması konusunda strateji şekillendirmesi için "Uzmanlar Konseyi veya Komitesi" kurulmasına yönelik önerinin bir sonraki Bakanlar Kurulu'na sunulacağını yazdı.

Gazete ayrıca, en az on kişiden ve dört bakanlığın ilgililerinden oluşan çalışma grubuna ilişkin süreçlerin de ileriye götürülmekte olduğunu, ayrıca bu çalışma grubunun; benzer konuları ileriye götüreceğini belirtti.

Habere göre on kişilik çalışma grubuna, Çalışma Bakanlığı'ndan beş, Tarım Bakanlığı'ndan üç, Tapu Dairesi'nden bir, Maliye Bakanlığı'ndan ise bir yetkili dahil olacak.

Uzmanlar Konseyi veya Komitesi'nin, beş akil adamdan oluşacağını yazan gazete, bunun; danışmanlık rolüne sahip olacağını ve muhtemel sıvılaştırılmış doğalgaz terminali inşası, doğalgazın karaya borularla taşınması, çalışmaların finansmanı için kurumsal yapının oluşturulmasını kapsayan geniş yelpazedeki konulara ilişkin öneriler, incelemeler ve bilimsel bilgiler sunacağını belirtti.

Söz konusu gruba bir İngiliz'in de dahil olacağına ilişkin ilk bilgilerin teyit edildiğini yazan gazete, bu kişinin; hidrokarbondan yararlanma ve bunun ticaretine ilişkin alt yapıların planlanmasında tecrübe sahibi olduğunu, ayrıca dünyanın ileri gelen danışmanlık kuruluşu "M.W.Kellogs Limited" de görev yaptığını kaydetti.

Gazete, "Kıbrıs Üniversitesi" İnşaat ve Çevre Mühendisliği Fakültesi öğretim görevlisi Panos Papanastasiu'nun da gruba dahil edileceğinin teyit edildiğini yazdı.

Habere göre aynı komiteye; Rum Teknoloji Üniversitesi (TEPAK) Rektör Yardımcısı Tula Onufriu, Shell'den emekli olan Theo Kontou ile BP ve Shell'de daha önce görevli olan bir Rum'un da dahil olması bekleniyor.

SİLİKİOTİS: "İKİNCİ TUR İZİNLER YAKINDA"

Öte yandan Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, hükümetin, ileriki haftalar içerisinde, Güney Kıbrıs'ın sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisindeki diğer parsellere yönelik ikinci tur izinleri açıklayacağını söyledi.

Simerini ve diğer gazeteler, Silikiotis'in dün, kısa adı ETEK olan Rum Bilim Adamları ve Teknisyenler Odası yetkililerini kabul ederek, enerji ve doğalgaz konusunda bilgilendirdiğini yazdılar.

Habere göre Silikiotis, ikinci tur izinlere yönelik olarak ayrıca, belgelerin ve önerilerin hazırlanması için ön çalışmaların yapılmakta olduğunu söyledi.

Hükümet'e, doğalgaz konularında danışmanlık yapacak olan uzmanlar grubunun da yakında açıklanacağını belirten Silikiotis, uzmanlardan söz ederken, bu konularda bilimsel bilgi ve tecrübeye sahip kişilerden bahsettiğini ifade etti.

(FK/SEL)


TAK
 
8 Kasım 2011 Salı 12:55
Okunma: 621
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu