Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "afrodit"teki Sondaj...

"afrodit"teki Sondaj...

Noble Delek'le İşbirliği Anlaşması Yaparak Afrodit'te Ki Çalışmalara İsrail Şirketini De Kattı.

 
 

RUM DIŞİŞLERİ BAKANI SONDAJIN 2 HAFTAYA KADAR BAŞLAYACAĞINI AÇIKLADI

Lefkoşa, 26 Ağustos 11 (T.A.K.): Rum yönetiminin, sözde "Münhasır Ekonomik Bölgesi" içerisinde ayırıp "Afrodit" olarak isimlendirdiği 12'nci parselde, imtiyaz haklarını verdiği Amerikan Noble Energy şirketinin, İsrail'in Delek adlı şirketi ile Delek'in "Afrodit"teki sondajlara katılması konusunda dün anlaştığı; Rum Dışişleri Bakanı'nın İsrail'de "Afrodit"teki sondajların iki haftaya kadar başlayacağını açıkladığı haber verildi.

Politis "Afrodit'te İsrail De Aktif... İki Haftaya Kadar Başlıyor" başlığıyla yansıttığı haberinde Noble Energy ile Delek arasında varılan anlaşmada geriye kalan tek şeyin Rum yönetiminin 1 Ağustos 2013'e kadar; Avner isimli şirketin de katılacağı Noble-Delek ortak sondajlarına onay vermesi olduğunu yazdı.

Gazete edindiği bilgilerin Rum yönetiminin, "Afrodit"te Noble-Delek (ve Anver) ortak sondajlarına  herhangi bir itirazı olmadığı yönünde olduğuna işaret etti.

Habere göre yapılan anlaşma tahtında Delek ve Anver Noble şirketinin giderlerinin yüzde 15'ini üstlenecek. Rum yönetiminin bu anlaşmaya onay vermemesi ve Noble'ın keşif ilan etmesi halinde iki şirketin (Delek ve Anver) yapacakları harcamaların iadesini talep etme hakları olacak.

Delek tarafından yapılan açıklamada Delek Drilling Management ve Anver Oil and Gas şirketlerinin 1 Ağustos 2013 tarihine kadar, Noble ile yaptıkları anlaşmadan doğan haklarını herhangi bir üçüncü tarafa devredebileceği, devrin Noble tarafından kabul edileceği ancak Rum yetkili makamlarının onayının da alınacağı belirtildi.

Noble-Delek şirketlerinin, aralarıdnaki anlaşmanın Rum yönetimi tarafından onaylamasına kadar, gizli olan "Afrodit"le alakalı hiçbir bilgiye erişime sahip olamayacağı da belirtildi.

Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli'nin İsrail ziyaretinin hemen ardından varılan anlaşma tahtında İsrail'in 12'nci parsele daha aktif şekilde girdiği ve bu şekilde projenin, "Türk tehditlerine" karşı zırhlanmış olacağına inanılıyor.

MARKULLİ: SONDAJ ÇALIŞMALARI 2 HAFTA İÇİNDE BAŞLAYACAK

Gazete Markulli'nin "Jerusalem Post" isimli İsrail gazetesine verdiği mülakatta 12'nci parseldeki sondaj çalışmalarının 1 Ekimden çok daha erken, önümüzdeki iki hafta içerisinde  başlayacağını söylediğini de yazdı.

Habere göre Markulli'nin İsrail'e gerçekleştirdiği ziyaret üzerine Netanyahu'nun Başbakanlık ofisi ve Dışişleri Bakanlı Lieberman'dan Güney Kıbrıs'a destek açıklamaları yapıldı. Netanyahu'nun ofisinden yapılan açıklamada "enerji alanındaki işbirliğinin geliştirilmesi olanaklarının ele alındığı ve iki ülkenin; münhasır ekonomik bölgelerindeki doğalgaz rezervleri ile kutsandığı" belirtildi.

Lieberman'ın ise diplomatik üslupta kaleme alınmış olmasına karşın net mesajlar veren yazılı açıklamasında Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki anlaşmanın, doğalgazın üretim prosedürünün başlayabilmesi için en kısa zamanda hayata geçirilmesi gereken, uluslar arası hukuk kurallarına uygun ikili bir anlaşma olduğu kaydedildi.

Lieberman'ın açıklamasında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in beklenmekte olan Güney Kıbrıs ziyaretine özel atıfta bulunarak Güney Kıbrıs ile israil arasındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesinin beklendiği de belirtildi.

Gazete Markulli'nin İsrail temasları sırasında İsrail liderliğinin Filistin devletinin tanınması konusunun eylül ayında BM'de gündeme gelecek olması bağlamında Filistin meselesini özellikle masaya koyduğunu yazdı ve İsrail'in böylelikle, doğalgaz konusunda Güney Kıbrıs'a verdiği desteğe "kuyruk da eklemiş olduğu" yorumunda bulundu..

Habere göre Jerusalem Post isimli İsrail gazetesi Markulli'nin diplomatik bir üslupla bunun AB'de halen tartışılmakta olan bir konu olduğunu söyleyerek Rum yönetiminin Filistin'in tanınması konusundaki tavrını netleştirmekten kaçındığını yazdı. Ancak aynı gazete İsrail hükümetinden kaynaklara dayanarak Markulli'nin, Güney Kıbrıs'ın Filistin hareketine destek vermeyeceği intibası yarattığını da yazdı.

AVRUPA KOMİSYONU'NDAN TÜRKİYE'YE "TAVSİYE"

Aynı gazete "ABD, Rusya ve İsrail'den Sonra Doğalgaz Konusunda AB'den De Destek...Türkiye'ye AB'den De Tavsiye" başlıklı haberinde AB'nin Ankara'ya; "her türlü tehditten uzak durmaya" çağırdığını ve AB üyesi ülkelerin, Avrupa müktesebatına ve uluslar arası hukuka uygun ikili anlaşmalar yapma egemenlik haklarının önemine" işaret ettiğini yazdı.

Gazete bu yöndeki açıklamayı Avrupa Komisyonu Sözcüsü'nün, Politis'in Rum yönetiminin sözde "münhasır ekonomik bölgesinde" sondajlara başlaması arifesinde gelen "Türk tehditleriyle" ilgili sorusu üzerine yaptığını yazdı.

Gazeteye göre Komisyon Sözcüsü  "AB Türkiye'ye, iyi komşuluk  ilişkilerini ve sınır anlaşmazlıklarının barışçıl hallini olumsuz etkileyebilecek her türlü tehditten, sürtüşme kaynağından veya karışıklıktan uzak durmasını tavsiye eder. Komisyon, Türkiye ile yaptığı görüşmelerde bu ülkenin iyi komşuluk ilişkileriyle ilgili yükümlülüklerini izlediğini ve izlemeye devam edeceğini tekrarlar" ifadelerini kullandı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak Rum yönetiminin Doğu Akdeniz'de doğalgaz-petrol sondajlarına başlama niyetine karşılık "Türk tehditlerinin" Bürksel'de baş ağrısı yarattığını belirtti, özetle şunları yazdı:

"Brüksel Türk tehditlerinden hoşnut değildir.  Ancak bazı AB çevreleri Ankara ile doğrudan çatışmaya girmek istemiyor. Komisyon'un, ulusal karasuları, münhasır ekonomik bölge ve kıta sahanlığı sınırlarının belirlenmesinin (komisyonun) yetkileri dışında olduğu ve Komisyon'un iki tarafın hukuki görüşlerini değerlendirebilecek durumda olmadığı yönündeki açıklaması, AB içerisindeki bu rekabeti yansıtıyor."

NOBLE-DELEK İŞBİRLİĞİNİN HEDEFİ

Alithia "İsrail'le İşbirliği Büyük Ekonomik ve Siyasi Kazançlar Sağlayacak" başlıklı haberinde Rum yönetimi ile İsrail'in, aralarındaki işbirlğini Merkezî Avrupa'ya petrol ve doğalgaz ihracını da kapsayacak şekilde genişletmeyi hedeflediğini, enerji konularında ortaklık kurmalarının da ihtimal dahilinde olduğunu yazdı.

Haberde diplomatik kaynakların, son 24 saat içerisinde açıklanan, İsrail'in Delek Şirketinin Amerikan Noble Energy şirketi ile Delek'in "Afrodit" parselindeki çalışmalara katılmasını öngören anlaşma imzalamasının tesadüf olmadığını değerlendirdikleri belirtiliyor, özetle şunlar kaydediliyor:

"Bu işbirliğinin  hedefi İsrail'in münhasır ekonomik bölgesinden petrol çıkartılmasıyla birlikte Kıbrıs doğalgazının çıkartılmasının hızlandırılmasıdır. Edinilen bilgilere göre iki hükümet,ererji alanında genişletilmiş bir işbirliği konusunda ileri aşamada bulunuyor. Türkiye'nin tehditleri ve Lübnan'ın itirazları ortadayken, bölgede gerginliği tırmandırmaktan kaçınmak ve güvenlik nedenleriyle tonları düşük tutuyor. Ancak Lefkoşa ve Tel Aviv çoğu alandaki ilişkilerinin özellikle güçlenmesi ve  ilerlemesine işaret ediyor."

Fileleftheros da "İsrail'den Kuyruklu Destek" başlıklı haberinde İsrail'in, doğalgaz aramalarında ve Türkiye'nin "tehditleri" karşısında Güney Kıbrıs'a destek beyan ettiğini ancak bunun karşılığında, Filistin'in BM'deki tanınma hareketlerine destek vermesini istemediğini yazdı.

(ŞA/pha)

 
26 Ağustos 2011 Cuma 15:06
Okunma: 643
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu