Ana Sayfa » Kıbrıs » Ahmet Kaptan Diyor ki!

Ahmet Kaptan Diyor ki!

Kıbrıs Türk Amme Memurları Sendikası(KTAMS) Başkanı Ahmet Kaptan, hükümeti eleştirerek yetkililerin odacı görevi gördüğünü ileri sürdü. Hayatın siyaset olduğunu söyleyen Kaptan, sendikaların da siyaset yapma yetkisi olduğunu vurgulayarak; 'Bizim hedefimiz sadece kamunun kurtarılması değildir. Ülke sorunları çözüldüğü zaman kamu sorunları da kendiliğinden çözülmektedir. Tüzüğümüz ülke siyasetine destek vermeyi de hak olarak veriyor' dedi.

 
 
Ahmet Kaptan Diyor ki!
'ASGARİ ÜCRET AÇLIK SINIRININ DA ALTINDA'
Ülkedeki bir diğer önemli konunun asgari ücret konusu olduğunu ve asgari ücrete henüz zam gelmediğini hatırlatan Kaptan, yetkililerin aldıkları tahsisatı iade etmesi gerektiğini savundu. Açlık sınırının 2 bin 700 TL olduğuna dikkat çeken Kaptan, söz konusu rakamın altında alan insanların açlık sınırına dahil olduğunu kaydetti. 'Basiretli bir Meclis istiyoruz' diyen Kaptan, Star Kıbrıs'a önemli açıklamalarda bulundu. İşte Kaptan'la gerçekleştirdiğimiz röportajın ana hatları:

'ÜLKENİN FABRİKAYA İHTİYACI VARDIR'
Ülkedeki cami sayısının okul sayısını geçtiğini söyleyen Kaptan, Şeyh Nazım'ın dahi; "Bu ülkenin camiye ihtiyacı yoktur, bu ülkenin fabrikalara ihtiyacı vardır"dediğini söyledi. 'Bizim halkımız ibadetin sadece camilerde olmadığını biliyor'diyen Kaptan sözlerini şöyle sürdürdü: 'Halkımız camilere gidip ibadet eden bir halk değildir. Bizim dedelerimiz ,annelerimiz ibadetini evinde yapıyordu. Ve bunu da reklam aracı olarak kullanmazdı. Çünkü ibadet insanın iç dünyasıdır. Bunu insanlara zorla dayatmaya çalışırsanız bundan daha büyük bir yanlış olamaz. Bir insan özgür iradesiyle karar verdikten sonra bir şeyler yapar. Ülkemizdeki cami sayısı okul sayısını geçmiştir. Ömrünü dine adamış Şeyh Nazım bile 'bu ülkenin camiye ihtiyacı yoktur, bu ülkenin fabrikalara ihtiyacı vardır' diyor. Arazi çok az bir miktara peşkeş çekildi. Bu araziyi Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesi istiyor ancak verilmiyor. Ülke insanı eğitim için araziyi istiyor ama verilmiyor. Bu ülkenin Sayıştay başkanlığı, savcılığı varsa bu alınan kararları inceler ve bu kararı iptal eder.'

'BASİRETLİ BİR MECLİS İSTİYORUZ'
Ülkede bir külliye ihtiyacı olmadığını ve var olan ihtiyacın İlahiyat Fakültesi'nden karşılanabileceğini söyleyen Kaptan, 'Bu arsa peşkeşinden bir an önce geri adım atılmalıdır. Siyasetçilerimiz artık yalpalıyor ve ucuz siyaset yapıyor. Sayın Başbakan ilk açıklamasında söz konusu arazinin bakanlar kurulu kararıyla verildiğini söylemişti. Bizim bakanlarımız bakanlarımız bu bakanlar kurulu içinde değimlidir? Bakanlar kurulunda yazılan her karara imza mı atmaktadırlar? Bu kadar yalakalık olamaz. Hükümet halkımıza bir iyilik yapsınlar ve istifa etsinler. Halkımızı ahmak yerine koyduklarını düşünüyorlar ama bu durum onların içinde bulunduğu durumu yansıtmaktadır. Basiretli yürüyen bir meclis istiyoruz. Göstermelik parlamento imajı yaratmaya çalışıyorlarsa yanılıyorlar'dedi.

'MİLLETVEKİLLERİ KALDIRAMADI'
El-Sen'in bir süredir özelleştirmenin sonuçlarının neler olacağı konusunda bakanları tek tek bilgilendirdiğini söyleyen Kaptan, belediyelerin borçlarını ödemediğini bu nedenle kurumun sıkıntılı günler yaşadığını da vurguladı. Tüm bu sebeplerden ötürü elektrik fiyatının arttığını ancak hükümetin eylem gününde belediyelerle ilgili bir Af Yasası'nı hazırlayarak Meclis'e önerge sunduğunu da belirtti.
'Kendi milletvekilleri bunu kaldıramadığı için nisap sağlanamıyor ve meclis erteleniyor'diyen Kaptan, EL-SEN'in yerinde ve çok doğru bir eylem yaptığını da savundu.

'ÇALIŞANLARIMIZIN HAKLARINI SONUNA KADAR SAVUNURUZ'
Sendikaların siyasetle çok fazla iç içe olduğu yönündeki söylemleri de değerlendiren Kaptan, hayatın siyaset olduğunu ve mevcut Sendika Tüzüğü'nün ülke siyasetine destek vermeyi sendikalara hak olarak verdiğini de söyledi. Kaptan konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Sendikalar siyasidir. Zaten hayat siyasettir. Bizim tüzüğümüz de bize her türlü hakkı vermektedir. Bizim ülke halkının sorunları bizim sorunlarımızdan farklı değildir. Bizim hedefimiz sadece kamunun kurtarılması değildir. Ülke sorunları çözüldüğü zaman kamu sorunları da kendiliğinden çözülmektedir. Tüzüğümüz ülke siyasetine destek vermeyi de hak olarak veriyor. Çalışanlarımızın haklarını da sonuna kadar savunuruz Kıbrıs konusunda da açıklamalar yaparız. Bizim sendikamızda her kesimden insan vardır.'

'ÇALIŞMA BAKANLIĞI KAPATILSIN'
Asgari ücrete zaman gelmemiş olmasının çalışan kesim için bürük bir sıkıntı olduğunu savunan Kaptan, başbakan ve milletvekillerinin tahsisatının kesilmesi gerektiğini de söyledi. 'Dr. Fazıl Küçük'ün yaptığı gibi yetkililer de halkımızla aynı maaşı alsınlar. Ondan sonra ahkam kesmeye soyunsunlar' diyen Kaptan, maaşlar dışında hayatın her alanında zam olduğunu da söyledi. Asgari ücrete mahkum edilen insanların eline bin 131 TL geçtiğini savunan Kaptan, pek çok çalışanın asgari ücretin de altındaki ücretlerle hayatını idame ettirmeye çalıştığını da belirtti. 'Ercan Havalimanı'nda temizlik işlerini yapan insanlar en az 240 saat çalışıyorlar ama 1.131 TL dahi alamıyorlar. Ama ne yazık ki Çalışma Bakanlığı görevlerine yerine getirmiyorlar'diyen Kaptan, Çalışma Bakanlığı'nın kapatılmasını da söyledi.


'HÜKÜMET SORUN YARATMAK İÇİN VAR'
Kamuda gayri yasal işler yapıldığını ve hükümetin bunlar karşısında sessiz kaldığını da savunan Kaptan, ülkede binlerce sorun olduğunu ancak hükümetin bunları çözmek yerine yeni sorunlar yarattığını da belirtti. Kaptan; 'Bizim hükümetimiz odacı görevi görüyor'dedi.

Star Kıbrıs
 
6 Şubat 2012 Pazartesi 10:16
Okunma: 794
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu