Ana Sayfa » Türkiye » AK Parti cumhurbaşkanı adayını açıklayacak

AK Parti cumhurbaşkanı adayını açıklayacak

AK Parti, cumhurbaşkanı adaylığı için başvuru dilekçesini bugün TBMM Başkanlığı'na verecek.

 
 
AK Parti cumhurbaşkanı adayını açıklayacak
  CHP ve MHP'nin dünkü adaylık başvurusunun ardından AK Parti de milletvekillerinin imzasının yer aldığı dilekçelerini TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e sunacak. Adaylık için başvurular perşembe günü sona erecek. 

TC Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, "Cumhurbaşkanı adayının tespit edilmesi yarın (bugün) da ilan edilecek olması konusunda hakikaten tüm istişareler başarıyla ve samimiyetle yürütüldü. Bir karar verildi. O kararın ilanı, yarın (bugün) inşallah bu saatlerde, bütün dünyanın bildiği isim olacaktır. Bundan sonraki gelişmeler zaman içerisinde herhalde önümüze gelecek" dedi.

Başbakan Yardımcısı Arınç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Başbakanlık Yeni Bina'da düzenlenen Bakanlar Kurulu Toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Arınç, bir gazetecinin HDP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak Selahattin Demirtaş'ı göstermesiyle ilgili değerlendirmesini sorması üzerine, "Bu, beklenen bir şeydi, yani CHP ve MHP'nin adayından sonra da HDP’nin de kendi adayını açıklayacağı, bunun büyük ölçüde Selahattin Demirtaş olarak tespit edildiği biliniyordu" diye konuştu.

Demirtaş'ın açıklanmasıyla cumhurbaşkanı aday sayısının 2'ye çıktığını, bugün de AK Parti'nin adayının ilan edileceğini ve bu şekilde seçimlere 3 adayla gidileceğini tahmin ettiğini aktaran Arınç, şunları söyledi:

"Tabii matematik olarak muhtemelen başka adaylar da çıkabililir ama bunun reel politik içerisinde herhalde çok fazla geçerli olmayacağını düşünüyoruz. Bir ihtimal, 'CHP içinde madem ki 21 milletvekili imza vermemiştir, onlar başka bir adaya gösterebilir mi' şeklindeydi ancak o 21'in kafasından geçenler farklı olunca herhalde bir aday üzerinde anlaşamıyor görünüyor. Bu bakımdan 3 adaylı bir cumhurbaşkanlığı seçimine doğru gideceğimizi düşünüyorum. Ülkemiz için hayırlı olsun."

Çözüm süreci çerçeve yasa tasarısı

Arınç, başka bir gazetecinin, "çözüm süreci çerçeve yasayla" ilgili eleştirileri nasıl değerlendirdiğini ve bu yasal düzenlemeye göre dağdan inişlerin nasıl olacağına dair ip uçlarını sorması üzerine, "İp ucu vermeye gerek kalmadı. Çünkü tasarı Meclise sevk edildi. Bütün gazetelerimiz, televizyonlarımızda, 6-7 maddede, zannediyorum bu tasarı üzerinde herkes bilgi sahibi oldu. Hatta tartışmalar yapıldı. Bu konu üzerinde herkes düşüncelerini ifade etti. Eleştiriler olacaktır" ifadesini kullandı.

"CHP açısından bir eleştiri olmamasını temenni ederim" diyen Arınç, şöyle devam etti:

"Çünkü geçtiğimiz günde, bir televizyon programına çıkmıştım, orada bu tasarı üzerinde belki CHP'nin destek olabileceğini düşündüğümü söyledim. Onun da kaynağı Sayın Kılıçdaroğlu'ydu. Bildiğiniz gibi Sayın Kılıçdaroğlu daha bu tasarı görüşülmemiş ve Meclise sevk edilmemişken, Diyarbakır’da katıldığı bir çalıştayda, 'artık bu çözüm sürecinin yasal bir zemine oturması gerekir' diye ifade etti. Bu, çok cesaret verici bir şey ve çok doğru bir şey ama ben o günkü televizyon kanalında, cuma günüydü zannediyorum, 'Diyarbakır'da söylediğini, Ankara'da inkar edecekse geçmişte bazı uygulamalarını bildiğimiz için diyecek bir şeyimiz yok ama koskoca anamuhalefet lideri Diyarbakır'da bunu söylüyorken, Ankara'da da arkasında durması gerekir' diye söyledim. İşte yasal zemin bu. Yasal zemin, TBMM’de. Onun görüşmelerinin de mutlaka bu seçim döneminde yapılması gerekir."

"Yasal zemin üzerinde birer birer somut hale gelecek"

Söz konusu yasa tasarısının, Bakanlar Kurulu'nun, terörün sonlandırılması için neler yapacağını, hangi tedbirleri alacağını gösterdiği ve adeta bir yol haritası çizdiğini vurgulayan Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yoksa bu genel anlamın içerisinde şunu şu gün, bunu bu saatte yapacak diye bir kayıt yok. Bakanlar Kurulu bu kanunla, bir çerçeve kanunu getirerek kendi üzerinde bir görev yükleniyor ve yetki istiyor. Diyor ki, 'bu konudaki sekretarya işini Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı yapacaktır ve bu konuda karar almaya Bakanlar kurulu yetkilidir. Bakanlar Kurulu kişilere, kurumlara kuruluşlara yetki verdiğinde onlar bu görevleri yapacaklardır, bu görevleri yaparken de kendileri hiçbir adli idari yargısal sorumluluk altında olmayacaklardır' diyor. Çok açık ifadelerle maddeler çok sarih yazılmış, 5-6 madde halinde, yani daha çıkışların önlenmesi, dağdan çıkışların özendirilmesi, dönenlerin rehabilitasyonu ve Türkiye'de barışın, huzurun, güvenliğin tekrar yerli yerince oturulabilmesi için hangi tedbir alınacak, esasen Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı bunun için kurulmuştu, bunlar yasal zemin üzerinde birer birer somut hale gelecek."

"Genel Kurul bu kanunu mükemmel bir şekilde çıkarmış olacaktır"

Tasarı üzerine, önce TBMM'de komisyonda, sonra Genel Kurul'da iktidar ve muhalefet milletvekillerinin görüşlerini açıklayacağını dile getiren Arınç, "Bunun sonunda da Genel Kurul kabul ederse yasalaşmış olacak. Komisyonda bazı maddelerin değiştirilmesi, hatta çıkarılması mümkündür. Genel Kurul’da bazı maddelerin değiştirilmesi ve çıkarılması, hatta yeni madde ihdası mümkündür. Dolayısıyla bugünkü eleştiriler yarın da yapılmış olacaktır. Ama yetki Genel Kurul’dadır. İnanıyoruz, Genel Kurul bu kanunu mükemmel bir şekilde çıkarmış olacaktır" dedi.

Arınç, çözüm sürecinin başlamasından bu yana 15-16 ay geçtiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Artık bundan sonra yasal çerçevenin belli olmasında elbette Türkiye için büyük zaruret bulunmaktadır. Yani MHP'nin alışılagelmiş, her zaman söyledikleri sözlerin dışında yeni bir eleştiri getirdiğini görmüyorum çok da ciddiye alınacak şekilde ama onun dışında CHP'den de 'bakacağız, göreceğiz. Belki katkı sağlayabiliriz' diye düşünceler var. Diğer paydaş diyebileceğimiz Parlamento içerisinde HDP'nin olumlu baktığını görmekteyiz. Demek ki Genel Kurul'da büyük bir uzlaşıyla bu kanun çıkmış olacaktır."

Bülent Arınç, "Dağdan inişler, indikten sonra gelişler, bu kişilerin suça karışıp karışmadıkları, karışmamışlarsa, serbest kalacaklarsa topluma nasıl entegre olacaklar, silahların bırakılması, bırakılmaması, bütün bu konular bu çerçeve yasanın içerisindeki ayrıntılardır, yol haritasıdır, onu birlikte göreceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

Bir gazetecinin, AK Parti'nin Cumhurbaşkanı adayı belirleme sürecinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile üçlü bir zirve yapılıp yapılmadığını ve Erdoğan'ın köşk'e çıkması halinde Başbakanın kim olacağını sorması üzerine Arınç, şöyle konuştu:

"Buna 'evet' desen bir türlü, 'hayır' desen bir türlü. Öyle bir soru soruyorsun ki, geçtiğimiz dönemdeki görüşmelerimizdeki sorularınıza cevaplardan farklı bir şey söylemeyeyim ama Cumhurbaşkanı adayının tespit edilmesi yarın (bugün) da ilan edilecek olması konusunda hakikaten tüm istişareler başarıyla ve samimiyetle yürütüldü. Bir karar verildi. O kararı ilanı, yarın (bugün) inşallah bu saatlerde, bütün dünyanın bildiği isim olacaktır. Bundan sonraki gelişmeler zaman içerisinde herhalde önümüze gelcek. Yine bu konudaki çalışmalar, istişareler devam edecek. Çünkü önümüzde nereden baksanız 2 aya yakın zaman var. Sayın Başbakanımız, 'başbakanlık ve partinin geleceği konusunda cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra daha çok duracağız' şeklinde konuştular. Bizce de doğru olan budur. İnşallah o günü rahatlıkla, suhuletle bekleyeceğiz. Bizim görüşmelerimize gelince ikili görüşmeler yaptığımızı ifade etmiştim. Üçüncü bir görüşme yapılıp yapılmadığı konusunda üzülerek sorunuza cevap veremeyeceğim. Çünkü altından başka alt sualler çıkacaktır, tartışmalar başlayacaktır. Ona gerek yok. Yarın inşallah en büyük kısmını dinlemiş ve görmüş olacağız."

 
1 Temmuz 2014 Salı 04:00
Okunma: 4250
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu