Ana Sayfa » Kıbrıs » Akansoy, Brt'de Gündemdeki Konuları Değerlendirdi

Akansoy, Brt'de Gündemdeki Konuları Değerlendirdi

Ctp - Bg Genel Sekreteri Asım Akansoy, "Partisinin; Külliye Gibi, Yedikonuk'a Petrol Dolum Tesisi Gibi Teşebbüslere Karşı Olduğunu" Kaydetti.

 
 
Akansoy, Brt'de Gündemdeki Konuları Değerlendirdi
CTP - BG Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, BRT Haber Kanalı'nda yayınlanan "Sabah Haber" programına katılan Akansoy, öncelikle CTP - BG'nin muhalefet şekline yöneltilen bazı eleştiriler ve bu bağlamda, CTP - BG Lefkoşa İlçe Başkanı'nın bu görevini iade etmesi ile ilgili konulara açıklık getirerek, "CTP'nin tribünlere oynayan bir parti olmadığını, agresif siyaset değil yapıcı siyaset yapma durumunda olduğunu" anlattı.

Ülkede siyaseti değiştirmenin zamanının geldiğini söyleyen Akansoy, "CTP'nin daha nitelikli, daha kaliteli bir siyaset yapması, aynı zamanda toplumdaki diğer siyasi aktörleri de etkileyecek bir unsurdur" dedi.

Akansoy, temel noktalarda CTP Parti Meclisi'nin (PM) aldığı kararlar çerçevesinde hareket ettiklerini, PM'nin aşılarak farklı görüş ya da bireysel bakış açılarının ortaya konulmadığını belirterek Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevinden istifa eden Ali Seylani'nin halen PM üyesi olduğunu kaydetti.

"PARTİ TÜZÜĞÜ TÜMDEN DEĞİŞECEK"

Partideki tüzük ve iktidar programı çalışmalarıyla ilgili bilgi veren Akansoy, 5 Haziran'da yapılan kurultayda alınan karar doğrultusunda PM ve MYK'nın çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek,  "Gerçekten siyasi ihtiyaçlara cevap verebilecek, olabildiğince çağdaş, olabildiğince demokratik, toplumun her alanında siyaset üretebilecek bir tüzük için çalışıyoruz" dedi.

Ocak ayında iktidar programı için yapılan çalıştayla ilgili taslak sonucun da çıktığını anlatan Asım Akansoy, bu çalışmada ekonomiden tarıma, çalışma hayatından AB'ye, toplumsal cinsiyet konularından hukuka, her alanda, bu toplumda yapılması gerekenler ve olası CTP iktidarında hangi öncelik sırasına göre neyin yapılacağının saptanacağını kaydetti.

PETROL DOLUM TESİSİ

Yedikonuk'a petrol dolum tesisi yapılması konusunda ise Akansoy,  "toplumsal bir konsensüs yaratmadan, toplumun hassasiyetleri göz önüne alınmadan yapılan bu tür yatırımların, toplumda yaratacağı sosyal huzursuzluk, ekonomik getiriden daha önemlidir" dedi.

Akansoy, CTP'nin iktidara gelmesi durumunda, bugün yapılan "tahribatların" önüne geçileceğini ifade ederek, "Sadece petrol dolum tesisi için bunu söylemiyorum, diğer alanlar için de net bir şekilde söylüyorum... Bugün Yedikonuk bölgesinde böyle bir tesisin yapılmasına çok net olarak karşıyız ve CTP iktidarında, değerli milletvekilimizin de söylediği gibi, bunu kesinlikle ortadan kaldıracağız. Yatırımcının öncelikle bunu bilmesi lazım. CTP buna izin vermeyecek, CTP geldiğinde gerekli olan izin iptal edilecektir. Artık bundan sonra bizim geleceğimizle oynayan yatırımlara izin vermeyeceğiz" şeklinde konuştu.

"KÜLLİYE YAPIMI YANLIŞ VE GEREKSİZ"

Partisinin, külliye ile ilgili görüşlerini de yineleyen Akansoy, ülkenin modern, çağdaş Avrupa standartlarında eğitime ihtiyacı olduğunu kaydederek, "Şu anda külliye ihtiyacı tamamen ideolojik bir konudur" dedi.

Akansoy, külliyeyi "yanlış ve gereksiz" diye tanımladı ve partisinin iktidara geldiğinde bu tür unsurları kendi ülkesinde barındırmamak için elinden her türlü adımı atacağını söyledi.

"DEVLETİN SİSTEMİ BATIRIP VATANDAŞTAN PARA İSTEMESİ SÖMÜRÜDÜR"

Devletin sağlık hizmetlerinden ücret talebiyle ilgili olarak ise Akansoy, partisinin bu uygulamaya karşı olduğunu söyledi.

"Hastaların devlet hastanelerinde mali ilişkiye sokulması asla doğru değil" diye konuşan CTP - BG Genel Sekreteri, CTP'nin de kendi iktidarı döneminde sağlıktan para aldığı yönündeki eleştirilere ise, "Fonda biriken paralarla CTP Mağusa'ya hastane yaptı. Orada bağış alınması söz konusuydu, ücretlendirme söz konusu değildi. Ama burada talep var, şema var, özel sektör uygulaması gibi insanlardan para alınıyor. Sosyal devlet böyle asla olamaz. Devletin sistemi batırıp vatandaştan para istemesi sömürüdür" ifadelerine yer verdi.

BELEDİYELERİN DURUMU

CTP - BG Genel Sekreteri, belediyelerin sorunları konusunda ise, Lefkoşa ve Lefke belediyelerinde büyük sıkıntılar olduğunu savundu.

"Lefke, uzak ve küçük oranda diye pek gündemde olmamakla birlikte sorun büyük. Lefkoşa Belediyesi ise kontrolsüz yönetim nedeniyle bugün gelinen noktada" diyen Akansoy, Lefkoşa Belediyesi'nde oluşan borç yükünün bundan sonraki belediye başkanlarını da etkileyeceğini söyledi.

ÖZELLEŞTİRME

Özelleştirme konusunun da gündeme geldiği programda Akansoy, şu anda komitede tartışılmakta olan Özelleştirme Yasası'na partisinin tamamen karşı olduğunu yineleyerek, "Doğal tekel diye adlandırılan elektrik, telefon, ulaşım gibi stratejik sektörlerin, halkın istikrarlı ucuz ve kaliteli hizmet alabilmesi adına devlet kontrolünde olması gerektiğini" söyledi.

KIBRIS SORUNU

Akansoy, Kıbrıs sorununun geldiği durumla ilgili olarak ise, "Kıbrıs Türkü bir dünyalı olarak yol almalı, bunun için de kendi dar dünyamızda sorunlara boğulup çözüm aramak yerine dünyalı olarak devam etmeliyiz. Onun için CTP, Kıbrıs sorununa çok önem veriyor. Onun için siyasi iradeye sahip çıkmak, dünyaya bağlanmak görüşü ancak Kıbrıs sorununun çözümüyle mümkün olur, başka türlüsü,  bizi maceraya sürükleyecek yöntemlerle mümkün olur" diye konuştu.

"Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun görevi devraldığında takip edeceği yolla ilgili verdiği sözün bugün çok dışında olduğu" iddiasında bulunan Akansoy, "Rum lider Hristofyas'ın da katı bir tutum içinde olduğunu, ancak Kıbrıs Türk tarafının yapıcı öneri yapmadığı, bunun yerine her başlık için çok yoğun ve anlaşılmaz önerilerle iş yapar gibi hareket ettiği" görüşünü savundu.

(ÖK/SEL) FOTOĞRAFLI


TAK
 
24 Şubat 2012 Cuma 19:58
Okunma: 573
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu