Ana Sayfa » Kıbrıs » Akansoy: "liderler 'suçlanan Ben Olmayayım' Oyunu Oynuyor"

Akansoy: "liderler 'suçlanan Ben Olmayayım' Oyunu Oynuyor"

"eroğlu Siyasi Partileri Müzakere Süreciyle İlgili Olarak Yeterince Bilgilendirmiyor".

 
 
Akansoy:

Lefkoşa, 24 Ağustos 11 (T.A.K): Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Genel Sekreteri Asım Akansoy, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak liderlerin,  halkların geleceğine ışık tutmak yerine zaman kazanmaya çalıştıklarını ve "suçlanan ben olmayayım oyununu oynadıklarını"  iddia etti.

CTP-BG'den yapılan  açıklamaya göre, Akansoy, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun siyasi partileri müzakere süreci ile ilgili yeterince bilgilendirmediğini de öne sürerek, Eroğlu'nu eleştirdi  ve süreçle ilgili olarak siyasi partilerin daha fazla bilgilendirilmesi, atılacak adımlar konusunda sadece Cumhurbaşkanı değil, diğer siyasi partilerin de aktif katılımı olması gerektiğini savundu. Akansoy sonuçta yapılacak bir yanlışın sadece Cumhurbaşkanı'nı değil, halkı, tüm liderleri, Türkiye hatta tüm coğrafyayı etkileyeceğini söyledi.

Akansoy, Kıbrıs sorunu gibi ciddi bir konunun tek bir kişinin altından kalkabileceği bir konu olmadığını belirtti. Akansoy,  şöyle dedi:

"Şu anda bir var olan petrol krizi, müzakere sürecinin önüne geçti. Dün yapılan toplantıda nasıl ele alındığının detayları açıklanmadı ama anladığım kararıyla Kıbrıs Türk tarafı bu sorunu yönetemiyor. Konunun bir egemenlik meselesi haline getirip süreçle ilgili yapılan tehdit içeren konuşmaları anlayamıyorum. Zor durumda olan Kıbrıs Türk tarafıdır. Karşımızda uluslar arası alanda tanınmış bir devlet var, biz ise sadece Türkiye Cumhuriyeti tarafından tanınıyoruz. Durumu göz önünde bulundurarak çok daha hassas ve dikkatli açıklamalar yapmamamız gerekiyor. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un ortaya koyduğu yol haritası, tüm taraflar için tek yol ama bizdeki yönetimden böyle bir mesaj gelmiyor. Sayın Eroğlu, eve gitmesi için zilin çalmasını bekleyen bir öğrenci görüntüsü veriyor."

Bir gün sonra gerçekleşecek olan adımla gelecek olanın Kıbrıs Türk tarafı için kârlı mı olacağını yoksa zarar mı getireceğini iyice düşünüp tartışmak gerektiğinin altını çizen Akansoy, BM Genel Sekreteri'nin liderlere toplumlarını referanduma hazırlamaları gerektiğini söylediğini de anımsatarak, KKTC'de bunun olmadığını savundu.

PATLAMANIN GÖRÜŞMELERE ETKİSİ

Güney Kıbrıs'ta yaşanan patlamanın görüşmeleri etkileyeceğini, çözüm, barış gibi toplumları radikal değişime götürecek programların güçlü lider gerektirdiğini kaydeden Akansoy, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofias'ın patlamanın ardından yaşanan gelişmelerde oldukça yıprandığını söyledi

Eroğlu ile Hristofias'ın birbirlerine güvenmediğini, bunun ortaya bir güvensizlik çıkardığını savunan Akansoy, güvensizliğin halklara da yansıdığını ve bu durumun halklar bir beklenti içinde olmamasını doğurduğunu iddia etti.

Önceki bir açıklamasında UBP'nin sürdürdüğü siyaseti  neden "vicdansız" olarak tanımladığını  da anlatan Akansoy, "Vicdansız çünkü ülkede yapısal sorunlar var. Biz de CTP olarak gerek kamunun yeniden düzenlenmesi gerektiğini biliyor,  ekonomide reform konusunda çalışıp, düşünce geliştiriyoruz. Ama ne olursa olsun, uygulanacak programın insanların canını bu denli yakacak, bu denli mağdur edecek sonuçlar doğurmasını kabul edemeyiz. İnsanları daha mağdur duruma düşürmek için paket yapılmaz" iddialarında bulundu.

 UBP'nin paket konusundaki felsefesinin, "çalışanın cebindeki paraya fazla" deyip bir kısmını almak olduğunu ileri süren Akansoy, "oysa pastayı büyütmek, Mersin limanını açmak, yeni pazar olanakları yaratmak, yatırımcıyı teşvik etmek gerek. Bunların yapılmasında sıkıntımız yok ama yaparken gözünüzü çalışanın cebine diker, çatışmayı göze alır, hukuku zedeler, meclisi by-pass ederseniz, bu bizim gözümüzde vicdansızlıktır" dedi.

EKONOMİK KRİZ

Halkın ciddi bir ekonomik kriz içerisinde olduğunu söyleyen Akansoy, bu durumun uygulanacak akılcı politikalarla giderilebileceğini kaydetti ve eşel-mobil uygulanmasının kaldırılmasının çok yanlış olduğunu belirtti. Akansoy, insanların alım gücünü azaltılarak ve piyasa darboğaza itilerek piyasanın nasıl canlanacağını da sordu.

CTP-BG Genel Sekreteri Akansoy, hükümetin kendi sorumluluğunu kabul etmeyip topu sürekli olarak Ankara'ya, AKP'ye attığını; sendika ya da sivil toplum örgütleri veya vatandaşlarla kapalı kapılar ardında görüşürken "haklısınız ama yapacak bir şey yok Ankara böyle istiyor" dediğini iddia ederek, UBP'nin hedef şaşırtma gayreti içerisinde olduğunu savundu.

Akansoy, bu durumun ortadan kalması için Türkiye'nin de gayret göstermesi gerektiğini söyledi ve "Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi'nin 2010 yardım ve yatırımları değerlendirmesiyle ilgi raporu hükümetle paylaşmak yerine basına vererek Kıbrıs Türk tarafını eleştirmesinin, veriler önemli olmakla birlikte, doğru bir yaklaşım olmadığını" öne sürdü.

Akansoy, "Çünkü otorite bundan olumsuz biçimde etkilenir. Taşlar yerinden kaydı. Sorun odur. Taşlar yerli yerine oturmalı, UBP sorumluluğunu yüklenmeli, seçmen de hesap sormalı. Sorunu olan insanlar hükümet yerine TC Yardım Heyetine gitmeyi tercih ediyorsa, bu çok ciddi yapısal bir sorunun varlığına işaret eder. Bu ilişki biçimi Kıbrıslı Türklere zarar veriyor, edilgen kılıyor. Oysa biz Kıbrıslı Türklerin mutlak etkin olmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı.

AF VE BEYAZ-YEŞİL KİMLİKLER

Kaçak yaşama af öngören tasarı yanında beyaz ve yeşil kimliklerle ilgili de konuşan Akansoy, bu konuda yapılan çalışmadan rahatsızlık duyduklarını kaydetti. Akansoy, devletin devlet olabilmesi için giriş çıkışı, ekonomik planlaması gibi kontrol altına alması gerektiğinin altını çizerek, "yoksa ülke yönetilemez" dedi.

Akansoy, CTP-BG'nin nüfus konusunda 2004 yılına kadar verilen vatandaşlıklara ek olarak evlilik yoluyla elde edilen vatandaşlık dışında vatandaşlık verilmemesi yönünde olduğunu kaydederek, "Bunun dışındaki vatandaşlıklar ülkedeki kimliğin siyasi iradenin varlığının korunmasını sağlayacak şekilde olmalıdır. Vatandaşlıkla,  burada yaşamak, çalışmak arasına ayrım konmalı. İhtiyaç olduğu sürece insanların çalışıp kazanmasına itiraz olmaz ama vatandaşlık çok ayrı ve önemli bir konudur. Bizim için Bam telidir. Bu konudaki adımlara çok dikkat etmek gerekiyor. Elbette Türkiye'nin Kıbrıslı Türklere katkısının ölçüsü yok ama kesinlikle 'gelen Türk giden Türk' mantığında değiliz. Dışarıya karşı "Kıbrıslı Türk vardır" derken bu olamaz" diye konuştu.

Bu yıl kasım ayında yapılacak nüfus sayımına da değinen Akansoy, sayım sonucu çıkacak rakamların sonunda geleceğe dair proje geliştirmek için çok önemli bir veri olacağının altını çizdi. CTP-BG'nin bazı hassasiyetleri olduğuna da işaret eden Akansoy, "Sayın Kudret Özersay'dan da ne tür katkılar yapabileceğimize dair mektup aldık. Bu tür yaklaşımlar sevindirici. CTP olarak kendilerine görüşlerimizi ileteceğiz" diye konuştu.

(ÖZ/HA)

 
24 Ağustos 2011 Çarşamba 21:04
Okunma: 647
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu