Ana Sayfa » Kıbrıs » Akansoy,"CTP-UBP Uzlaştı" Söylemlerinin Maksatlı Olduğunu Kaydetti

Akansoy,"CTP-UBP Uzlaştı" Söylemlerinin Maksatlı Olduğunu Kaydetti

"Tasarıda Önemli Değişiklik Yapıldı..."

 
 
Akansoy,
Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) Genel Sekreteri Asım Akansoy,  Muhaceret Yasa Tasarısı'nın Meclis Komitesi'nden oybirliğiyle kabul edilmesinin ardından "Ulusal Birlik Partisi (UBP)-CTP işbirliği" iddialarının ortaya atılmasının maksatlı olduğunu kaydetti.

Akansoy,  CTP/BG'nin daha önce de söylediği gibi komitede itiraz ve önerilerini ortaya koyarak yabancıların Kuzey Kıbrıs'ta çalışmak için ön izne tabi tutulmaları gibi önemli maddelerin tasarıya eklenmesini sağladığına işaret etti.

Genel Sekreter Akansoy, yaptığı açıklamada, , Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde Ocak'taki zirveye gidilir, 2012'nin ikinci yarısında başlayacak Kıbrıs'ın Avrupa Birliği (AB) dönem başkanlığına yaklaşılırken, Türkiye'nin AB Bakanı ve Başmüzakerecisi Egemen Bağış tarafından dillendirilen 'Tayvan modeli' ya da 'Lufthansa Ercan'a insin limanlarımızı Kıbrıs Rum gemi ve uçaklarına açalım'  şeklindeki açıklamalarını "Ciddi argümanlarla beslenmemiş ve çözüme katkısı olmayacak açıklamalar" olarak değerlendirdi.

Akansoy, açıklamayı, Türkiye Dışişleri Bakanının değil de AB Bakanı'nın yapıyor olmasına dikkat çekerek, "Hedef kitlenin Güney Kıbrıs ve amacın gözdağı için olduğu açık. Oysa burada konsantre  olunması gereken konu masada. Kıbrıs Türk tarafının girişimci adımlarla masada kendini göstermesi bizim için çok daha anlamlı" diye konuştu.

Akansoy, içinde bulunulan süreçte daha dikkatli söylemler geliştirilmesi gerekliliği üzerinde durarak, New York Greentree zirvesinde pek önemli bir ilerleme olmadığını savundu.

CTP/BG Genel Sekreteri Asım Akansoy, "Hatta iki ayrı devlete yönelen yaklaşımlar var. Dolaysıyla şimdi şu anda Kıbrıs Türk tarafı sürükleyici bir misyonla hareket etmemekte ayrılıkçı yaklaşımlar sergilemektedir. Kıbrıs Türk tarafının çapraz oyu reddi ya da referanduma götüreceğini söylemesi 60'lı yılların düzeyine gerilemeyi getirmiştir. Böyle bir dönemde yapılması gereken 2004'te olduğu gibi proaktif bir politika izlenmesidir. Ancak gelişmeler bu yöndeki umutları ortadan kaldırıyor" iddiasında bulundu.

Akansoy, partisinin edindiği bilginin Birleşmiş Milletler (BM) tarafından Kıbrıs Türk tarafına oldukça sert  bir reaksiyon gösterildi yönünde olduğunu öne sürerek, yapılması gerekenin süreci iyi yönetmek olduğunu kaydetti.

"Dönüşümlü başkanlık bizim için olmazsa olmazdır. Eğer birleşme varsa çapraz oy çok önemli" ifadesini kullanan Akansoy, bunun üzerinde samimiyetle durulması gerektiğini kaydetti.

MUHACERET (DEĞİŞİKLİK) YASASI VE...

Asım Akansoy,  Muhaceret (Değişiklik) Yasa Tasarısı'nın Meclis Komitesi'nden oybirliğiyle geçmesi üzerine "UBP-CTP işbirliği" iddialarının ortaya atılmasını maksatlı olarak değerlendirdi.

Akansoy, CTP/BG'nin daha önce de söylediği gibi komitede itiraz  ve önerilerini ortaya koyduğu; yabancıların Kuzey Kıbrıs'ta çalışmak için ön izne tabi tutulmaları gibi önemli maddelerin tasarıya eklendiğini söyledi.

Sözlerine, "Konuşulan konu, ülkedeki kaçaklara dönük uygulamanın nasıl olacağıyla ilgilidir. Bizim vatandaşlıkla ilgili tutumumuz nettir. Buradaki, UBP'nin önerisi söz konusuydu. Bu kaçakların daha da serbestleşmesi, yasallaşmasına yönelikti. Biz mecliste her konuda öneri sunacağımızı ve çalışma yapacağımızı söylüyorduk, söyledik ve söylemeye devam edeceğiz" diye sürdüren Asım Akansoy bu çerçevede partisinin gerekli önerileri yaptığını kaydetti.

Akansoy, Meclis Komitesi'ndeki sonuçla ilgili olarak yapılan spekülatif değerlendirmeleri "yanlış" olarak tanımladı.

Asım Akansoy, son zamanlarda CTP ile UBP işbirliğine ilişkin spekülasyonlar yapıldığını ifade ederek, "Merkezlerini biliyoruz. Bu böyle değil" ifadesini kullandı.

Partisinin yaptığı öneri çerçevesinde öncelikle ülkedeki kaçakların tümünün yurt dışına gönderileceği, çalışmak için gelmek istemleri halinde pasaport ve işverenin gereksinimi uyarınca Çalışma Dairesi'nden ön izin alınmasının gerekeceğini anlatan Akansoy, böylelikle ülkeye çalışmak amacıyla girecek olanların kayıt altına alınmış olacaklarını söyledi.

"NÜFUS SAYIMINA TEPKİ YANLIŞ"

CTP/BG Genel Sekreteri Akansoy, Pazar günü yapılacak nüfus sayımı ve çeşitli sivil toplum örgütleriyle sendikaların sayıma gösterdikleri tepkiler değerlendirerek, sayım için BM'nin 7 gözlemcisinin de adada bulunacağını kaydetti.

"Nüfus sayımı yapılması konusunda alınmış karar var. İnanıyorum ki veriler yüzde yüz olmasa da görüşme sürecince kullanılacak. Dolaysıyla katılmıyoruz, tanımıyoruz yaklaşımını mantıklı bulmuyorum" diye konuşan Akansoy, daha nüfus sayımı yapılmadan itaatsizlik ifadesinin kendisine anlamlı gelmediğini söyledi. Akansoy, bu nedenle nüfus sayımımım gerçekleşmesi gerektiğine işaret etti.

Akansoy, kişisel olarak sendikalara değer verdiğini ancak, yapılmayan sayım öncesi bu türden açıklama yapmalarına şaşırdığına işaret ederek, "Siyasi değiller, belli zümrelerin temsilcisidirler. Sendikal sorumluluğu zorlayacak bir yaklaşım ki pek doğru gelmedi. Katılmak gerekiyor. CTP olarak başvurumuzu yaptık, her seferinde olduğu gibi bütün bölgelerde gözlemcilerimiz olacak ve takipçi olcağız" dedi.

Sayıma BM gözlemcisinin katılmasının sayımın BM gözetiminde yapılıyor kavramını karşılayıp karşılamadığının tartışma konusu olduğunu ancak bunun yine de sayıma "uluslararası bir meşruluk" kattığını söyleyen Akansoy, "Tepki koyanların da yeniden değerlendirmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

 
1 Aralık 2011 Perşembe 20:53
Okunma: 574
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu