Ana Sayfa » Kıbrıs » Akça: 9 Milyar TL KKTC'yi uçurur!

Akça: 9 Milyar TL KKTC'yi uçurur!

Haspolat-Ercan Yonca Kavşağı Yolu Temel Atma Töreninde konuşan Türki Cumhuriyeti Büyükelçisi Akça;Kıbrıs Türk halkının bankalardaki 9 milyar TL tutarındaki mevduatı olduğuna dikkat çekerken bunun kullanması durumunda "9 milyar TL KKTC'yi uçurur" dedi.

 
 
Akça: 9 Milyar TL KKTC'yi uçurur!
Başbakan İrsen Küçük, 2013-2015 Ekonomik Programın son aşamaya geldiğini, Bakanlar Kurulunda görüşüp, Ankara ile istişare edilerek sonuçlandırılacağını ifade etti.

Küçük, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Hükümeti'nin 2013-2015 Ekonomik Programdaki tüm taleplerine olumlu yaklaştığına işaret etti.


Başbakan İrsen Küçük bu konudaki açıklamayı, Haspolat  kavşağı ile Ercan Yonca kavşağı asındaki yolun yenilenme çalışmasının başlaması nedeniyle düzenlenen törende yaptı.


Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça aynı törende yatığı konuşmada, yatırımın her zaman takdire  şayan olduğunu, bu yüzden Kıbrıs Türk halkının yatırıma önem vermesi gerektiğini ifade etti.


Akça, KKTC'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yaptığı ekonomik yardımları alanına uygun kullanmaya başladığını, Kıbrıs Türk halkının da bankalardaki 9 milyar TL tutarındaki mevduatlarını kullanması durumunda bunun KKTC'yi "uçuracağına" dikkat çekti.


Tüfekçi Ltd.'in yürüteceği yol yenileme çalışmaları kapsamında toplamda 15,5 kilometrelik gidişgeliş çift şerit yol yenilenecek. Çalışmalar 120 gün sürecek 2 milyon 560 bin TL'ye mal olacak.


Törene, Başbakan İrsen Küçük, Türkiye Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ile diğer yetkiler katıldı. Törende, ihaleyi alan Tüfekçi Ltd. sahibi ve yetkilileri de hazır bulundu.


Saygı marşı, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan tören, konuşmaların ardından yapılan temel atma töreniyle son erdi.


KÜÇÜK: "PLANLI ÇALIŞMALAR SÜRDÜKÇE ANKARA YANIMIZDADIR"


Başbakan İrsen Küçük buradaki konuşmasında, Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'ye,  eğitim, turizm, altyapı alanlarında verdiği destek ve yaptığı yatırımlarla, ülkeyi geliştirdiğine, modern bir yapıya kavuşturduğuna işaret ederek, planlı çalışmalar sürdüğü sürece Ankara'nın KKTC'nin yanında olacağını söyledi.


Küçük, Hükümet'in, Türkiye Cumhuriyeti'nin verdiği destekle ülkenin altyapısına yatırım yaptıklarını, KKTC'nin şehirler arası yollarının kalite ve güvenlik standartlarının artırılması için çalıştıklarını belirtti.


Altyapının geliştirilmesine önem  verdiklerini, göreve geldikleri iki buçuk yıllık dönemde altyapıya 100 milyon TL'nin üzerinde yatırım yaptıklarını, bunun, KKTC'de bugüne kadar yapılan yatırımların bir mislinin kendi Hükümetleri döneminde yapıldığını anlamını geldiğini belirten Küçük, ülke altyapısını modern bir yapıya kavuşturmak için çalıştıklarını, Ercan Havalimanı ihalesinin de bunlardan biri olduğuna dikkat çekti.


Küçük, Türkiye'nin sadece altyapıya değil, turizm ve eğitime de destek verdiğini belirterek, Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve Türkiye Lefkoşa Büyükelçiliğine teşekkürlerini etti.


"EKONOMİK PROGRAM SON AŞAMAYA GELDİ"


Başbakan Küçük, 2013-2015 Ekonomik Programın son aşamaya geldiğini, Bakanlar Kurulunda görüşüp, Ankara ile istişare edilerek sonuçlandırılacağını ifade etti.


Türkiye'nin Kıbrıs İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ile Büyükelçi Akça'nın KKTC'ye desteği olduğunu vurgulayan Başbakan Küçük, "Planlı çalışmalar sürdüğü müddetçe Ankara her zaman yanımızda olacaktır" dedi.


Küçük, altyapının gelişmişliğinin ülkenin gelişmişliğini gösterdiğine işaret ederek, 2014 yılında KKTC'ye gelecek su ile başta tarım sektörü olmak üzere turizm, eğitim ve diğer sektörlerin gelişeceğini belirtti.


AKÇA


Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ise konuşmasında, ülkeye yapılan yatırımların gelecek nesillere yapılan yatırımlar olduğunu, bu kapsamda Türkiye Cumhuriyeti olarak Kıbrıs Türk halkının geleceğine yatırım yapmaktan onur duyduklarını söyledik. Akça, daha güçlü, refah bir KKTC yönetimi, devleti oluşması için elden geleni ortaya koyduklarını kaydetti.


Akça, KKTC'de yapılan temel atma törenlerine katılmaktan büyük bir zevk aldığını, çünkü ülkeye yapılan yatırımların gelecek nesillere ve ülkenin gelişimine katkı koyduğuna işaret etti.


"YATIRIM HER ZAMAN TAKDİRE ŞAYANDIR"


Yatırımların her zaman zor olduğunu, yatırım yaparken çok düşünmek ve iyi yatırım yapmak gerektiğini, bunun aileler ve şirketler için de aynı olduğunu belirten Akça, "Yatırım her zaman takdire şayandır... Yatırım gelecek nesillere güzel şeyler bırakmaktır" dedi.


Türkiye Cumhuriyeti'nin KKTC'ye yatırım yapmayı Kıbrıs Türk halkına karşı görev kabul ettiklerini ifade eden Akça, bundan onur duyduklarını söyledi. Akça, yatırımların daha güçlü, refah bir KKTC yönetimi ve devleti yaratmaya yönelik olduğunu kaydetti.


"KKTC TÜRKİYE'DEN GELEN EKONOMİK KATKILARI KULLANMAYA BAŞLADI"


Akça, KKTC'nin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yaptığı ekonomik yardımları alanına uygun kullanmaya başladığını, altyapı ve reel sektörün gelişmesi için yatırımlar yaptığına dikkat çekerek, bu konularda mesafeler alındığına işaret etti.


Ancak iki hususta rahatsızlık duyduklarını ifade eden Akça, bunlardan birincisinin vatandaşların mevduatlarını bankalarda tutması ve yatırıma dönüştürmemesi olduğunu söyledi.

Kıbrıs Türk halkının bankalardaki 9 milyar TL tutarındaki mevduatlarını kullanması durumunda bunun KKTC'yi "uçuracağına" dikkat çeken Akça, "9 milyar TL KKTC'yi uçurur" dedi.


Halil İbrahim Akça, ikinci rahatsızlıklarının ise KKTC halkının Güney Kıbrıs'ta yaptığı harcamalar olduğunu söyledi. Akça, Kıbrıslı Türklerin, Güney'de yıllık 125 milyon Euro harcama yaptığını, ancak Kıbrıslı Rumların Kuzeyde yıllık 24 milyon Euro harcama yaptığını ifade ederek, bu oranın 5'te 1 olduğunu kaydetti.


Türkiye Cumhuriyeti'nin, KKTC'ye katkıda bulunmak için imkanları bulunduğunu, KKTC için kaynak ayırabilecek büyük bir ülke olduğunu, ancak amaçlarının KKTC'nin geleceğine, gelecek nesillere hitap etmek olduğunu belirten Akça, Kıbrıs Türk halkının da parasını bankalarda bekletmek yerine veya Rum kesiminde harcamak yerine KKTC'ye yatırım olarak çevirebileceğini söyledi.


KÜÇÜK VE SANER'E TEŞEKKÜR


Başbakan İrsen Küçük ile Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner'e ülkenin geleceğine yaptıkları katkılar ile yatırımlardan dolayı teşekkür eden Akça, yatırımların her alanda büyüyerek sürdüğünü, ancak bu yatırımların sosyal alanlara da genişletilmesini arzu ettiklerini kaydetti.


Akça, Türkiye Cumhuriyeti'nin bu konularda maddi manevi her zaman destek vereceğini kaydetti.


SANER


Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Ersan Saner ise konuşmasında Hükümet'in, Türkiye Cumhuriyeti'nin destek ve katkılarıyla ülke yollarını geliştirdiklerini, güvenlik, kalite ve standartlarını artırdıklarını;  artırmaya devam ettiklerini belirterek, yollardaki geliştirme, güvenlik artışı ve ışıklandırma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.


Saner, Haspolat-Ercan Yonca Kavşağı yolunun yapım onarım çalışmalarında mevcut asfalt kaplamasının tamamen kaldırılıp yenileneceğini, projenin Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı olduğunu kaydetti.


Saner, Tüfekçi Ltd.'in yürüteceği yenileme çalışmalarının 120 gün süreceğini, gidiş geliş olmak üzere toplamda 15,4 kilometrelik yolun yenileneceğini ve yolun yeni teknolojik bir sistemle yapılacağını, yolda geceleri rahatça görülebilecek parlayan yol çizgilerinin yer alacağını anlatarak, yolun, 2 milyon 560 bin TL'ye mal olacağını söyledi.


Bakanlık olarak ülkenin birçok yerinde yolların yenilenmesi, genişletilmesi, güvenliğinin artırılması, ışıklandırılması gibi çalışmalar yaptıklarını, bu yıl toplamda 9 proje için 115 milyon TL kaynak ayırdıklarını ifade eden Saner, bu miktarın KKTC'de yapılan ihalelerin iki katı olduğunu kaydetti.


Saner, Türkiye Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Türkiye Büyükelçiliğine teşekkür ederek,  Türkiye'nin KKTC altyapısının geliştirilmesi için destek verdiğini, ölümlü kazaların azaltılması için güvenlik artırıcı çalışmalar yaptıklarını, ülkede bölünmüş yolları artırmak ve ışıksız yol bırakmamak için çalıştıklarına işaret etti.

 
9 Kasım 2012 Cuma 14:08
Okunma: 2895
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu