Ana Sayfa » Kıbrıs » Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği 3. Genel Kurulu Yapıldı

Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği 3. Genel Kurulu Yapıldı

Divana Sunulan Tek Liste Genel Kurulda Oybirliği İle Kabul Edildi.

 
 
Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği 3. Genel Kurulu Yapıldı

Lefkoşa, 22 Ekim 12 (T.A.K.): Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği'nin 3. Genel Kurulu Güzelyurt Belediye Oteli toplantı salonunda yapıldı. Divana sunulan tek liste Genel Kurul'da oybirliğiyle kabul edildi.

Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu adına Ahmet Hastürk tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Genel Kurul'a ihracatçılar yanında Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, UBP Güzelyurt İlçe Başkanı Ahmet Çaluda, CTP Güzelyurt İlçe Başkanı Burhan Eraslan, Güzelyurt Lefke Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğu ve diğer konuklar katıldı.

Divan oluşumuyla başlayan toplantıda, konukların konuşmalarının ardından faaliyet raporu ile mali rapor sunularak aklandı. İki ihracatçı birliğinin birleşme sürecinin de ele alındığı genel kurulda bu konuda, ciddi bir platformda görüşülmesi kaydı ile seçilecek yönetim kuruluna yetki verildi. Daha sonra yetkili organların seçimine geçildi ve divana sunulan tek liste Genel Kurul'da oybirliği ile kabul edildi.

Seçilen yetkili kurullar şöyle:

Yönetim Kurulu: Ahmet Hastürk, Gürsel Sekmen, Suat Tip, Yaşar Akpolat, Güven Tanaydın, İzzet Kızıltoprak ve   Şakir Yeşilyayla.

Denetleme Kurulu : Zafer Niyazi, Özdeş Faruk, Akın Karanfiloğlu ve Ümral Volkan.

Disiplin Kurulu : Abdullah Cangil, Hasan Dörtgazi ve Tuncay Yıldırım.

Dilek ve temenniler kısmında Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve Ahmet Hastürk tarafından, Güzelyurt tartı, gümrük ve tarım teftiş sahasının modern bir yapıya kavuşturulması gereği ortaya konuldu. Bunun için belediye, birlik ve hükümetin birarada çalışarak böylesi bir tesisi projelendirerek sektöre kazandırılması için görüş birliği oluştu.

Divan Başkanı Abdullah Cangil de konuşmasında, ihracat zamanının geldiğini ancak teşvik primlerinin ve doğrudan gelir desteği rakamlarının açıklanmadığını dile getirdi. Temenni olarak bu rakamların bir an evvel belirlenmesini, ihracatçının da pazarlama çalışmalarında neye göre fiyat vereceğini öncelikle bilmesi gerektiğini dile getirdi.

HASTÜRK

Genel Kurul'un açılışında konuşan Birlik Başkanı Ahmet Hastürk, geçen iki yıllık süre zarfında ihracatçıların sorunları, ihracatın devamlılığı, rekabet edebilirliği ve sürdürülebilir bir yapının sağlanabilmesi ile ilgili konularda uğraşlar verdiklerini; aynı zamanda üreticilerin sorunları ile de ilgilenmeye çalıştıklarını anlattı.

Geçen bu iki yıllık süreçte ihracat olanaklarının giderek gerilemekte olduğunu, her yılın bir önceki yılı arattığını ifade eden Hastürk, "Alınan önlemler ve sağlanan olanaklarla gelişme gösteren narenciye yapımız, yine de pazar şartlarında istenen koşullara haiz olamamakta, arzu edilen gelişmeyi sağlayıp rekabet edebilirliği yakalayamamaktadır" dedi.

İhracatta karşılaştıkları en büyük sorunun rekabet edebilirliği sağlamak olduğunu; bunun için de kaliteli ve verimli bir üretim, üretim maliyetlerinde de ciddi düşüşler sağlamak zorunda olduklarını anlatan Hastürk, bunların nasıl yapılacağı konularının ise çalışma isteyen bir süreci gerektirdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bütün muhatapların bir arada çalışmasının ve uygun çözümlerin hayata geçirilmesinin gerekliliği ortadadır. Gayretli ve verimli çalışma azmi ile üretimimiz istenen seviyeye ulaşacak, güncel teknolojiyi yakalama noktasında çalışmalarını takdirle izlediğimiz ihracatçı arkadaşlarımız sayesinde hasat sonrası işleme prosedürleri gelişecek, diğer süreçler de istenen seviyelere gelecek diye ümit etmekteyiz. Herşeyden önce ürettiğimiz ürünün maliyet, kalite ve pazarlama olanakları bütününde pazarlanabilir ve rekabetçi ortamlarda satılabilir bir ürün olması gerekmektedir."

Genel kurulda Güzelyurt-Lefke Narenciye Üreticiler Birliği Başkanı Sami Dayıoğlu, CTP-BG Güzelyurt İlçe Başkanı Burhan Eraslan, Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ilee Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Mutlu Atasayan da konuşma yaptı.

(ÖK/GUR)  FOTOĞRAFLI

 
22 Ekim 2012 Pazartesi 18:47
Okunma: 980
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu