Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Akel Elam'ın Askeri Eğitim Fotoğraflarını Adalet Bakanı'na Verdi

Akel Elam'ın Askeri Eğitim Fotoğraflarını Adalet Bakanı'na Verdi

Elam'ın AskerÎ Eğitim Fotoğrafları İnternette De Var.

 
 
Akel Elam'ın Askeri Eğitim Fotoğraflarını Adalet Bakanı'na Verdi
ELAM: "YILGINLIKLARINA BOĞULUP VATANIMIZI HARAÇ MEZAT SATMAK İSTEYEN BÜTÜN KANCIKLARIN EN KÖTÜ KÂBUSU OLMAYA HAZIRIZ"


NİKOLAU: "BU MESELE YALNIZ YARGIYI İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL, SİYASİLERİN DE İLGİLENMESİ GEREK"


Lefkoşa, 21 Eylül 13 (T.A.K.): Yunanistan'da partileşerek meclise de giren "Hrisi Avgi" (Altın Şafak) isimli faşist örgüt üyesi bir kişi tarafından Atina'da cinayet işlenmesi üzerine örgütün Rum tarafındaki "kardeş örgütü" ELAM'ın (Ulusal Halk Cephesi), üyelerine yaz kamplarında askerî tatbikat düzenleme faaliyetleri ve bunların yaratabileceği tehlikeler gündeme bomba gibi düştü. 


Politis "Keratsini'den Trodosa Vardık... AKEL Genel Sekreteri 'ELAM Dosyasını' Adalet Bakanı'na Teslim Etti... Kamp Fotoğrafları İnternette De Var" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu, Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Yonas Nikolau'ya, ELAM'ın Trodoslar'daki kamplarda düzenlediği askerî tatbikatları yansıtan fotoğrafları dün teslim ettiğini yazdı.


"ELAM'ın temmuz ayında Trodos'taki yaz kampında çekilmiş, Hrisi Avgi'nin Kıbrıs şubesi üyelerinin askeri tatbikat yaparken görüntülendiği fotoğrafları alan Nikolau, teslim aldığı verilerin birilerini yargıya havale etmek için kabul edilebilir malzeme olmadıklarını söyledi" ifadesine yer veren gazete ELAM'ın kendi internet sitesinde de yayınladığı fotoğraflardan hiçbirinde katılan kişilerin yüzlerinin görünmediğini yazdı.


Gazete "Şimdi Artık Gülmüyoruz..." başlığıyla iç sayfasından devam ettiği haberinde ELAM başkanı Hristo Hristu'nun SİGMA TV'ye yaptığı açıklamada ELAM ve "Hrisi Avgi"nin bir olduğunu ve bu nedenle kayıt başvurularını "Hrisi Avgi" ismiyle yaptıklarını, İçişleri Bakanlığı'nın kabul etmemesi üzerine ELAM adını aldıklarını itiraf ettiğini de hatırlattı.


Edindiği bilgilere dayanarak Kiprianu'nun Rum Adalet Bakanı'na verdiği "ELAM Dosyası"nda sadece Trodos'ta düzenlenen milliyetçi yaz kamplarından fotoğraflar yer aldığını kaydeden gazete fotoğraflarda vücutları yapılı, askerî üniforma ile tatbikat yapan veya ellerinde maket/oyuncak silah taşıyan gençler görüldüğünü, fotoğrafların nerede çekildiğinin de net olmadığını yazdı, özetle şu bilgileri aktardı:


ELAM: "YILGINLIKLARINA BOĞULUP VATANIMIZI HARAÇ MEZAT SATMAK İSTEYEN BÜTÜN KANCIKLARIN EN KÖTÜ KÂBUSU OLMAYA HAZIRIZ" "İnternette yapılacak basit bir aramada, ELAM'ın yaz kamplarından fotoğraflar bulunabilir. ELAM'ın internet sitesinde de fotoğraflar ve ilgili broşürler yer alıyor. Sözgelimi, 2011 dönemi milli kampı hakkında şu ifadeler yer alıyor: 'Bu yılki faaliyetler beklentilerin üstünde gerçekleşti ve üyelerimizin fiziki durumu ve disiplini mükemmeldi. Savaşçı ve disiplinliyiz. Sonuna kadar mücadele edeceğimize söz verdik. (...) Salaklar ve yozlaşmışlar rejimine yegâne ciddi tehdit olabilecek bir ortan olarak hazır, gururlu, disiplinli ve ciddiyiz. Yılgınlıklarına boğulup vatanımızı haraç mezat satmak isteyen bütün kancıkların en kötü kâbusu olmaya hazırız.'


Andros Kiprianu, çeşitli şekillerde AKEL'e ulaşan verilerin bu örgütlerin Hrisi Avgi ve Almanya'daki Neonaziler ile ilişkisini doğruladığını kaydetti. Alman milletvekilinin mecliste sorduğu bir soru üzerine Almanya Adalet Bakanı'nın da Kıbrıs'taki örgütlerin Almanya'daki Neonaziler ile ilişkileri konusuyla ilgilendiğini hatırlatan Kiprianu 2010'da da benzer bir şikâyette bulunduklarında, bazılarının oy kaygısı ve partizan maksatlarla bu aşırı durumları desteklediklerini söyledi. Bu Başpiskopos II. Hrisostomos'un da bunların arasında olduğunu söylemekten çekinmedi.


NİKOLAU: "BU MESELE YALNIZ YARGIYI İLGİLENDİREN BİR KONU DEĞİL, SİYASİLERİN DE İLGİLENMESİ GEREK"


Adalet Bakanı Nikolau teslim aldığı verilerden, polisin araştıracağı bir konu olduğunu kabul etti ancak 'bu verilerin birilerini yargıya havale etmek için kabul edilir malzeme olduğunu söyleyemem. Sayın Kiprianu'ya da elimizdeki araştırma olanaklarını anlattım. Kişilerin yüzleri görünmüyor. Sayın Kiprianu'yu, meselenin araştırılacağı konusunda temin ettim' dedi. Bu meselenin yalnız yargıyı ilgilendirmediğini, siyasi partilerin ve genel olarak ülke siyaset dünyası tarafından ilgilenilmesi gereken bir konu olduğuna işaret etti.


Bu arada ELAM, fotoğrafların AKEL tarafından Adalet Bakanı'na verilmesine tepki gösterdi. Bu fotoğrafların nereden alındığını, Hristofyas hükümeti döneminde İstihbarat Teşkilatı'nın (KİP) mı yoksa AKEL içerisindeki bir paramiliter örgüt işi mi olduğunu sordu. ELAM açıklamasında 'Yunanistan'da ve Kıbrıs'ta milliyetçilere karşı başlatılan cadı avı, milliyetçilik nehrini durduramayacak' ifadesini kullandı."


TRODOS'TAKİ KAMPLARDA SİLAH MAKETLERİYLE EĞİTİM


Fileleftheros "Silah Maketleriyle Eğitiliyorlar... AKEL Genel Sekreteri Tarafından Dün Adalet Bakanı'na Şoke Eden Veriler Teslim Edildi" başlıklı haberinde AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun dün Rum Adalet Bakanı'na, siyah üniforma giymiş kişilerin silah maketleriyle eğitildiği ve askerî tatbikat yaptığını gösteren görüntü-belgeler teslim ettiğini yazdı.


Habere göre fotoğrafların geçmiş yıllara ait olduğunu ve araştırılması için daha önce de polise teslim edildiğini anlatan Kiprianu Rum polisinin hiçbir şey yapmadığını da kaydetti, şunları söyledi:


"Teslim ettiğimiz veriler, Kıbrıs'ta yaz kamplarında icra edilen ve hepimizi endişelendirmesi gereken; faaliyetleri doğruluyor. Bunlar, başka bir hedefi ve niyeti yoksa normal hiçbir insanın yaz kampı sırasında yapmayacağı askerî tatbikatlardır. Daha önce, bu insanlara destek vermeye devam edersek Kıbrıs'ta vereceğimiz kurbanlara ağlayacağımız uyarısında bulunmuştum. Bunun Yunanistan'da olduğunu gördük. Umarım Kıbrıs'ta da olmasını engelleyebiliriz"


Gazetenin, görüşüne başvurduğu ELAM Başkanı Hristu, yaz kamplarının kamuya açık olduğunu belirterek AKEL'i oy kazanmaya çalışmak ve kamuoyunun dikkatini farklı mecralara çekmeye çalışmakla suçladı.


RUM SAVCILIK YETKİLİLERİ: "VERİLER ENDİŞE VERİCİ, ARAŞTIRMA BAŞLATILIYOR"


Gazete haberinin "Savcılık Yetkilileri... Endişe Verici Veriler, Araştırma Başlıyor" başlığıyla ayırdığı bölümünde Kiprianu'nun teslim ettiği verilerin ve Rum güvenlik makamlarının elindeki bilgilerin endişe verici olduğunu, Adalet Bakanı Nikolau'nun bu belgeleri süratle ve kapsamlı araştırmak üzere polise vereceğini yazdı.


Nikolau'nun "Sayın Kiprianu'nun teslim ettiği fotoğraflarda ve diğer verilerde görülenleri burada yapıyorlarsa devleti, yasayı ve mahkemeleri karşılarında bulmaları gerekir" dediğine işaret eden gazete sadece fotoğrafların, birilerinin yargı karşısına çıkarılmasına yeterli olmadığını, birileri tarafından ifade de verilmesi gerektiğini kaydetti.


Haravgi "Kıbrıs'ta Faşist Örgütlerin Faaliyetiyle İlgili Mesele Ortaya Çıkıyor" başlıklı haberinde Kiprianu'nun Nikolau'ya ELAM'ın askeri tatbikatlarıyla ilgili fotoğraf ve diğer veriler verdiğini, Nikolau'nun da şikâyetlerin ciddiyetini teslim ettiğini yazdı.


YUNAN BÜYÜKELÇİLİĞİNE YÜRÜYÜP FAŞİZME LANET YAĞDIRILDI


Aynı gazete "Faşizm Geçmesin... Kıbrıslılar Haykırdı, Halkın Savaşı (Faşizmi) Parçalayacak" başlıklı manşet haberinde "Hrisi Avgi" mensubu bir kişinin Atina'nın Keratsini bölgesinde bir kişiyi öldürmesi üzerine Yunanistan'da başlayan antifaşist eylemlerin bir benzeri, AKEL'in gençlik kolu EDON'un çağrısı ile dün akşamüzeri Lefkoşa'nın Rum kesiminde de gerçekleştirildiğini yazdı.


Habere göre AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun da katıldığı eyleme birçok sol örgüt destek verdi. Bu çerçevede Lefkoşa'nın Rum kesimindeki II. Dünya Savaşı ölüleri anıtına çelenk konuldu ve Yunan Büyükelçiliği önüne yürüyüş gerçekleştirildi. Eylemciler "Hrisi Avgi-ELAM katiller", "Kara Faşizme Lanet", "KKE (Yunanistan Komünist Partisi) ve AKEL'e Tehdit İşlemez, Komünistlerin Üzerinden Elinizi Çekin" "Halk Faşistleri ve Tanklarını Unutmuyor" sloganları atıldı.


Gazete Yunanistan'da işlenen cinayet nedeniyle Avrupa'da da çeşitli antifaşist eylemler gerçekleştirildiğini haberine ekledi.


(ŞA/HA)


 
21 Eylül 2013 Cumartesi 10:55
Okunma: 858
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)