Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Akel Ulusal Konsey'e Sunduğu Belgeyi Basına Açıkladı

Akel Ulusal Konsey'e Sunduğu Belgeyi Basına Açıkladı

Lefkoşa, 26 Şubat 12 (T.a.k): Rum Tarafındaki İktidar Partisi Akel, 15 İle 17 Şubat Tarihlerinde Gerçekleştirilen İki Günlük Ulusal Konsey Toplantısında Sunduğu Kıbrıs Sorunuyla İlgili 25 Sayfalık Belgeyi Dün Basına Açıkladı..

 
 
Akel Ulusal Konsey'e Sunduğu Belgeyi Basına Açıkladı

Fileleftheros'un "Hristofyas Rum Tarafının Tezlerini İyileştirdi... AKEL: İcraatlarından Dolayı Eski Başkanlara Eleştiriler" başlıklı haberine göre, konuyla ilgili açıklamada bulunan AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis "Ulusal Konsey toplantısında söylenenlerin çoğunun çarpıtıldığı tespitine varmalarından ötürü, Konsey'e sundukları belgeyi açıkladıklarını" söyledi.

Lukaidis, müzakerelerin hakiki bir dönüm noktasında bulunmasından dolayı ve "gerçeğin ortaya çıkması" için her şeye belgelerle yanıt verebilmek amacıyla, parti olarak; AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun Ulusal Konsey'de sunduğu belgeyi yayımlama haklarını kullanmaya karar verdiklerini dile getirdi.

AKEL'in belgesinde, Kıbrıs sorununun 1960'lı yıllardan bugüne kadar olan tarihçesine kapsamlı bir şekilde yer verildiğini yazan gazete, bu belgeyle, Kıbrıs sorunundaki bugünkü icraatların; Rum tarafının önceki müzakerecileri tarafından geçmişte yapılanların bir sonucu olduğu imajının verilmeye çalışıldığını savundu.

Belgede, Yorgos Vasiliyu dışındaki tüm Rum Yönetimi eski başkanlarına eleştiriler yöneltilmekte olduğunu kaydeden gazete, belgede özellikle Glafkos Kleridis yönetimi dönemi üzerinde durulduğunu belirtti ve belgeye dayanarak, bahse konu dönemde üzerinde mutabakata varılan çerçevenin yerinden kaydığının ifade edildiğini kaydetti.

Belgede Rum Yönetiminin merhum başkanı Tasos Papadopulos ve Papadopulos'un 2004 yılındaki referandumun ertesi gününde söylediklerine yer verildiğini de kaydeden gazete, Papadopulos'un kısaca şunları söylediğini anımsattı:

"Müzakereleri sınırlı sayıda konuyla yeniden başlatmayı arzu ediyorum. Annan Planının, kaybolmaya terk edilmemesi gerekir. Annan Planı uzun yıllar süren çabaların sonucudur ve kaybolmaya bırakılmaması gerekir. Ben, tamamen Annan Planının dışında olacak olan veya Annan Planının temel felsefesini veya manasını görmezlikten gelecek olan yeni bir müzakere çerçevesi tartışmıyorum..."

Gazeteye göre belgede, Rum Yönetiminin şimdiki başkanı olan Dimitris Hristofyas'ın, başkanlığa seçilmesinin hemen akabinde, Rum tarafının aleyhinde olan koşulların değiştirilmesi için sistemli bir çabaya giriştiği de ifade ediliyor.

AKEL'in belgesinde, çıkmazın aşılması ve Kıbrıs sorununun bütünlüklü bir şekilde müzakere edilmesi için koşullar meydana getirilmesinin çıkış noktasının; 8 Temmuz Anlaşmasının hayata geçirilmesi çabası olduğunun ifade edildiğini aktaran gazete, AKEL'in, Kıbrıs sorununun çözümüne giden tek yolun iki toplum arasındaki müzakerelerin BM çerçevesinde ve mutabakata varılan temelde devam etmesi olduğunu düşündüğünü belirtti.

AKEL'in belgesinin Hristofyas'ın Rum tarafının tezlerini iyileştirdiğini düşündüğünü kaydeden gazete, belgeye göre şu an iki şey talep edilmekte olduğunu belirtti; bunları şöyle aktardı:

"1. Önümüzdeki aylarda, Kıbrıs halkının çıkarlarının tamamına öncelikli olarak sahip olmayacak olan bir çözümün dayatılmasına ilişkin yaklaşımların önlenmesi ve bu yönde kampanyalar yapılması, 2. Adil, yaşayabilir ve işler bir çözüme ulaşmayı ümit etmemize müsaade edecek koşulların şekillenmesi."

Gazeteye göre AKEL'in belgesi "yerleşikler" olarak adlandırılan TC kökenliler konusunda ise şunları içeriyor:

"50 bin TC kökenlinin kalması konusunda, merhum Tasos Papadopulos, karma evlilikler ve yerleşiklerin çocuklarının doğumuyla birlikte meydana gelen durumun ağırlığı altında; 50 bin TC kökenlinin kalmasını kabul etti. Bu konu, Rum tarafının son Annan Planının sunulmasından hemen önceki nihai görüşleriyle birlikte; açık bir şekilde 30 Mart 2004 belgesinde yer almaktadır. Biz bu görüşü de terk etmemizi istiyoruz."

Gazeteye göre AKEL'in belgesinde, Rum Sosyal Demokratlar Hareketi EDEK'in fahri başkanı Vassos Lissaridis'in Ulusal Konsey salonunda bu konuyla ilgili olarak 2008 yılının Temmuz ayında söyledikleri ve tutanaklara geçirilen sözleri de yer alıyor.

Buna göre Lissaridis, "kalacaklarını hepimiz biliyoruz. 180-200 bin TC kökenliyi çuvallayacağımıza ve onların da kaçacağına inanacak kadar saf değilim. En azından bir miktar TC kökenlinin kaçmasını başarmamızı diliyorum..." dedi.

Alithia gazetesi ise "Tarih, Sorumluluklar ve Minimum Öneriler" başlıklı haberinde, AKEL'in Ulusal Konsey'de sunduğu belgenin Hristofyas'ın politikası ve icraatlarına destek verdiğini, Kıbrıs sorunun tarihçesine yer verdiğini, Rum Yönetiminin önceki müzakerecilerine sorumluluklar yüklediğini ve başka güçlerin önerilerini kabul etmemekte olduğunu yazdı.

Gazeteye göre AKEL basına açıkladığı belgede, Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu (ağırlıklı oyla birlikte) dönüşümlü başkanlık ve 50 bin TC kökenlinin kalması önerilerinin; Rum Yönetiminin eski müzakerecilerinin ve özellikle de Glafkos Klerides ve Tasos Papadopulos'un siyasetinin devamını teşkil ettiğini savundu.

Bununla birlikte gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun iki gün süren Ulusal Konsey toplantısında, birtakım genel açıklamalar ve Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerinin ötesinde; Rum tarafının bundan sonra nasıl ilerleyeceğine dair yeni yaklaşımlar veya pratik adımlara atıfta bulunmadığını vurguladı.

AKEL'in belgesinde Glafkos Klerides'in müzakereci olarak yaptığı "hatalara" değinildiğini yazan gazete, belgede Klerides'in politikasının Kıbrıs sorununu tehlikeye yollara soktuğundan ve bu siyasetin mutabakata varılan çerçeveden sapılmasına yol açtığından söz edildiğini belirtti.

Belgede, üzerinde mutabakata varılan çerçeveden sapılmasının Annan Planının hazırlanmasına yol açtığının belirtildiğini yazan gazete, AKEL'in, bu sapmanın başlangıcının; Gali fikirler dizisinin Klerides tarafından reddedilmesi olduğunu düşündüğünü ifade etti.

Rum tarafında sadece Pazar günleri yayımlanmakta olan Kathimerini gazetesi ise "AKEL Çıkmazdan Korkuyor ve Doğal Gazdan Medet Umuyor" başlığıyla yayımladığı haberinde, AKEL'in belgede, önümüzdeki aylarda Kıbrıs sorununun kötü bir çözümünün dayatılmasının önlenmesi için uluslararası çapta bir kampanya yürütülmesi önerisinde bulunmakta olduğunu yazdı.

Gazeteye göre, Kıbrıs sorununda çözüme ulaşılması için bazı koşullar meydana getirilmesi konusunda ise AKEL; Ulusal Konseye sunulacak olan prosedürel öneriler hazırlanması amacıyla, konunun Ulusal Konseyin alt komitesinde görüşülmesini öneriyor.

Gazeteye göre AKEL sunduğu belgede "bu önerilerin; hidrokarbon yataklarının varlığının teyit edildiğini ve bu yatakların çözümün ileriye götürülmesi amacıyla teşvik edici olarak kullanılmaları için, bunlardan istifade edilmesi ihtimalini göz önüne alması gerektiğini" belirtiyor.

Haber Simerini'de "AKEL'in Ulusal Konsey'deki Belgesi Basına Açıklandı", Haravgi'de ise "İspat Belgesi" başlıklarıyla yayımlandı.

(İY/HA)

 
26 Şubat 2012 Pazar 12:06
Okunma: 542
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu