Ana Sayfa » Türkiye » AKİL'den "Nefret'le mücadele" çağrısı...

AKİL'den "Nefret'le mücadele" çağrısı...

JAVİER SOLANA:"(TÜRKİYE'NİN AB'YE ÜYELİĞİ) ALMAN HÜKÜMETİ BU KONUDA DAHA AZ İSTEKLİ OLABİLİR YA DA NE DERSENİZ... AMA 1999'DA TÜRKİYE'NİN BİR AB ADAYI VE AB'NİN PARÇASI OLMASINA DAİR BİR ANLAŞMA İMZALADIK"

 
 
AKİL'den
NATO eski Genel Sekreteri ve Akil Adamlar Komitesi üyesi Javier Solana, Türkiye'nin AB'ye üyeliği konusunda Alman hükümetinin daha az istekli olabileceğini belirterek, "1999'da Türkiye'nin bir AB adayı ve AB'nin parçası olmasına dair bir anlaşma imzaladık" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı çerçevesinde, ''Avrupa'da yükselişe geçen hoşgörüsüzlük, dışlama, ayrımcılık, aşırıcılık gibi eğilimlerin nedenlerini tespit ederek çözümünde Konsey'in oynayabileceği rolleri belirlemek'' amacıyla oluşturulan ''Seçkin Kişiler Grubu'' olarak da bilinen Akil Adamlar Komitesi, hazırladığı raporla ilgili Çırağan Otel'de basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Javier Solana, "Avrupa'nın göçmene ihtiyacı var dediniz. Türk vatandaşlarına uygulanan vizelerin hukuksuz olduğu belirtiliyor, hatta Türkiye yapılan anlaşmaları da göstererek bunu kanıtlıyor. Bunun hakkında ne söyleyeceksiniz?" sorusu karşısında, bu konunun tartışılan ve ileriye dönük adımların atıldığı bir konu olduğunu söyledi.

Solana, vizesiz seyahatin Balkanlar'da uygulamasının uzun süredir başladığını, Türk vatandaşları için vizesiz seyahat konusunun yavaş ilerlediğini düşündüğünü belirterek, "Ama ilerliyor, hızını ve zamanını bilmiyorum ama süreç durmayacak, ilerleyecektir" diye konuştu.

AB ülkelerinde 3 milyonun üzerinde Türk olduğunu bildiren Solana, zaten Avrupa'nın göçmen düzeyindeki milyonlarca Türk ile bir arada yaşadığına işaret etti.

Solana, "Almanya gibi bazı AB ülkelerinin Türkiye'nin AB'de olmasından çok hoşlanmadığını" söyleyen bir gazeteciye, "Kimse Alman halkı yerine konuşmamalı. Alman hükümeti bu konuda daha az istekli olabilir ya da ne derseniz... Ama şunu söylemeliyim ki; 1999'da Türkiye'nin bir AB adayı ve AB'nin parçası olmasına dair bir anlaşma imzaladık" dedi.

ORTAK GÖÇ POLİTİKASI OLUŞTURULMASI ÖNEMLİ BİR ADIM

Solana, ''Akil Adamlar Komitesi tarafından hazırlanan Avrupa'daki ayrımcılıkla mücadeleye dair raporun hangi ülkeleri kızdıracağı'' sorusunu yanıtlarken, raporun çok iyi bir dille yazıldığını, kimseyi kızdıracağını düşünmediğini, ancak tartışma yaratmasının da olumlu olduğunu ifade etti.

Başka bir soru üzerine Solana, AB için ortak bir göç politikasının oluşturulmasının çok önemli bir adım olduğunu belirterek, kendilerinin de Pan Avrupalı bir çözüm istediklerini kaydetti.

AKİL ADAMLARIN İTALYAN ÜYESİ BONİNO

Avrupa Konseyi Akil Adamlar Komitesi'nin İtalyan Üyesi Emma Bonino, Avrupa'da çalışan nüfus sayısının 2050 yılında 100 milyona düşeceğini belirterek, Avrupa'nın bu süreçte yüksek sayıda göçmene ihtiyacı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı çerçevesinde, ''Avrupa'da yükselişe geçen hoşgörüsüzlük, dışlama, ayrımcılık, aşırıcılık gibi eğilimlerin nedenlerini tespit ederek çözümünde Konsey'in oynayabileceği rolleri belirlemek'' amacıyla oluşturulan ''Seçkin Kişiler Grubu'' olarak da bilinen Akil Adamlar Komitesi, hazırladığı raporla ilgili Çırağan Otel'de basın toplantısı düzenledi.

NATO eski Genel Sekreteri ve Akil Adamlar Komitesi üyesi Javier Solana basın toplantısında, 2010 yılında hazırlamaya başladıkları raporun, ''Farklılık ve özgürlüklerin kaynaştırılması'' başlığını taşıdığını, raporu, 9 kişilik heyetin Avrupa'nın bir çok şehrindeki her kesimden uzmanlarla yaptıkları görüşmeler sonucu hazırladıklarını ifade etti.

''Avrupa her zaman farklılıkları içeren bir yer olmuştur. Avrupa'da farklılıklar artıyor, bu bizim kaderimiz'' diye konuşan Solana, hazırlanan raporun bugünün problemlerini ve uygulamalarını da içerdiğini belirtti.

Tamamen bağımsız bir komite olduklarını vurgulayan Solana, yarın Avrupa Konseyi'nin internet sitesinde yayımlanacak raporla ''iyi bir iş çıkardıklarını'' kaydetti.

NEFRET SÖYLEMİYLE MÜCADELE

Akil Adamlar Komitesi'nin Türk üyesi siyaset bilimci Prof. Dr. Ayşe Kadıoğlu da, farklılıkların Avrupa'nın bir gerçeği olduğuna işaret ederek, ''Farklılıklar zenginliktir ama yönetilemediği zaman problemler ortaya çıkıyor'' dedi.

Hazırladıkları raporun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin ruhunun altını çizdiğini söyleyen Kadıoğlu, ''Farklılıkların ortaya çıkardığı zorluklar, Avrupalı bir anlayışla ele alınmalı'' diye konuştu.

Raporda paralel toplumlar fenomenini ele aldıklarını belirten Kadıoğlu, aynı toplumda farklı köşelerde yaşayan insanlar yerine birarada yaşama fikrini hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi.

Türk kökenli Almanlar ya da Müslüman Fransızlar gibi toplulukların entegrasyonu için asimilasyonu ya da bu toplulukların ayrı paralel toplumlar şeklinde yaşamalarını eleştirdiklerini belirten Kadıoğlu, şöyle konuştu:

''Avrupa'daki göçmen toplumun katılımcılığının öneminin altını çiziyoruz. Oturma izni olanlar oy hakkına da sahip olmalı. Rapor, vatandaşlık yasalarının uygulanmasının önemini de tartışıyor. Nefret söylemi ile mücadelenin yasal düzeyde ya da kamuoyunda tartışılmasını ele aldık. Nefret söylemi ile mücadele  daha çok kamuoyu tartışmalarıyla etkili olur.''

Raporun hazırlanması sürecinde dünyada çeşitli gelişmelerin yaşandığını da belirten Kadıoğlu, bazı Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan gelişmelere işaret ederek, bu ülkelerin demokratikleşme süreçlerinde standartların oluşması için Avrupa Konseyi'nin kurumlarını bu ülkelere açması gerektiğini vurguladı.

"AVRUPA'NIN GÖÇMENE İHTİYACI OLACAK"

Akil Adamlar Komitesi üyesi İtalya Uluslararası Ticaret ve Avrupa İşleri eski Bakanı Emma Bonino da konuşmasında, ''2050'ye kadar Avrupa'da çalışan sayısı 100 milyon kişiye düşecek. Avrupa'nın yüksek sayıda göçmene ihtiyacı var'' dedi.

Avrupa'da doğum oranlarının düşük olduğuna dikkati çeken Bonino, AB üyesi 27 ülkede 2040'a kadar en az 30 milyon göçmene ihtiyaç olduğunu vurguladı. Bunun inkar edilemez bir gerçeklik olduğunu dile getiren Bonino, ''Siyasi liderlere ve bütün profesyonelleri insanlara doğru bir resim verme konusunda sorumlu bir liderliğe çağırıyoruz. Halka, 'Bakın milyonlarca göçmene ihtiyacımız var' mesajını vermeye başlamalılar''diye konuştu.

Bonino, toplumun bütün kesimlerinin bu fenomeni nasıl kabul edeceği konusunda hep birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Hazırladıkları raporda 17 prensip ve her düzeyde 59 eylem planı olduğunu ifade eden Bonino, bu planların uygulanması için Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nden başka bir sözleşmenin oluşturulmasına ihtiyaç olmadığını söyledi.

RAPOR

Avrupa Konseyi'nin gelecekte atabileceği adımlara esas teşkil edecek ''21. Yüzyıl Avrupa'sında Birlikte Yaşamaya ilişkin Pan-Avrupa Projesi'' konulu raporda yer alan görüşler, yarın İstanbul'da toplanacak AK 121. Bakanlar Komitesi Toplantısı'nda yayımlanacak ''İstanbul Bildirisi''nde de yer alacak.

kaynak TAK

 
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:46
Okunma: 876
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu