Ana Sayfa » Kıbrıs » AKINCI, GÜVENLİK VE GARANTİ KONULARINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

AKINCI, GÜVENLİK VE GARANTİ KONULARINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

 
 
AKINCI, GÜVENLİK VE GARANTİ KONULARINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU

AKINCI: "KIBRISLI TÜRKLER GÜVENLİKLERİNİ TÜRKİYE'NİN GARANTÖRLÜĞÜNDE GÖRÜYOR?

Lefkoşa, 7 Aralık 15 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıslı Türkler güvenliklerini Türkiye'nin garantörlüğünün devamında görüyor? dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıslı Türklerin garanti ve güvenlik konusundaki taleplerine anlayış gösterilmesi gerektiğini de belirtti.

Garanti ve güvenlik konusunda Kıbrıs Türk halkının kendini güvende hissedeceği bir çözüm bulmanın önemine vurgu yapan Akıncı, halkın talebinin Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesi yönünde olduğunu, buna saygı gösterilmesi gerektiğini kaydetti.

Akıncı, bugün güvenlik ve garantörlük konularına ilişkin Türk Ajansı Kıbrıs'a (TAK) değerlendirmelerde bulundu.

"NEYİN GARANTİ EDİLECEĞİ ORTAYA ÇIKMALI?

Cumhurbaşkanı, Kıbrıs sorununda 47 yıldan beri devam eden müzakerelerin olumlu bir sonuca vardırılabilmesi için 6 aydan beri yoğun bir uğraş verildiğini, 11 Şubat 2014 tarihli ortak açıklamada da ifade edildiği gibi, iki kurucu devletin siyasi eşitliğine dayalı iki kesimli iki toplumlu federal bir yapının kurulması için çaba harcamaya devam ettiklerini belirtti.

Ortak metinde de ifade edildiği gibi bu anlaşmanın hem AB ilkelerini gözeteceğini hem de siyasi eşitlik içinde iki kesimliliği iki toplumluluğu da göz önünde bulunduracağını vurgulayan Akıncı, "Bizim açımızdan AB ilkelerinin önemli olmasının yanı sıra BM parametrelerinin de önem taşıdığı aşikardır? dedi.

Bu çerçevede 90'lı yılların başından beri BM parametresi halinde olan ve iki kesimliliğe açıklık getiren prensiplerin de önemli olduğuna değinen Akıncı, Kıbrıslı Türklerin kendi bölgelerinde kurucu devletlerini kendi iradeleri ile yönetmelerinin yanı sıra nüfus ve mülkiyet sahipliği açısından da sarih çoğunluk sahibi olmalarının, çözümün Kıbrıs Türkleri açısından vazgeçilmez temel prensiplerinden olduğunu vurguladı.

Bulunacak olan çözümün nasıl garanti edileceği konusunun önem taşıdığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun için de neyin garanti edileceğini ortaya çıkarmak gerektiğini kaydetti.

Akıncı, "Garanti ve güvenlik düzenlemeleri dışında kalan diğer beş başlıkta konuların tümüyle sonuçlandırılması ve kurulacak olan yapının ortaya çıkması gerekmektedir ki bu yapıyı nasıl garanti edeceğimizi konuşma noktasına gelebilelim? dedi.

"GÜVENLİK VE GARANTİ KONULARI EN SONA BIRAKILDI?

Güvenlik ve garanti konularının en sona bırakıldığına işaret eden Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun bir diğer nedeninin; bu konuların iki toplumu ilgilendirdiği kadar, üç garantör ülkeyi de ilgilendirmesi olduğunu söyledi.

"BEŞLİ TOPLANTI GEREKLİ OLACAK?

Garantör ülkelerin onaylamayacağı bir değişikliğin, garanti sisteminde yer alamayacağını ifade eden Akıncı, "Dolayısıyla son safhada beşli bir toplantının gerekli olacağı aşikardır? dedi.

Rum tarafının garantilerle ilgili kendi anlayışını ortaya koyabileceğini söyleyen Cumhurbaşkanı Akıncı, onların kendi taleplerini seslendirebileceklerini belirtti.

Akıncı, "Ancak Kıbrıs Türk halkı açısından önemli olan güvenliklerinin nasıl sağlanacağı ve bunun kendilerinin arzu ettiği çerçevede olmasıdır. Başkalarının arzu ettiği bir şekilde değil, kendini güvende hissedeceği bir çerçevede garanti ve güvenlik konusunda çözüm isteyecektir? diye konuştu.

Kıbrıslı Türklerin Türkiye'nin garantörlüğünü istediklerine vurgu yapan Akıncı, Rum toplumunun kendini tehdit altında hissetmemesinin önemli olduğunu, ancak Kıbrıslı Türklerin de bu konudaki taleplerinin anlayışla karşılanmasının şart olduğunu ifade etti.

Akıncı, "Ben öyle inanıyorum ki bulunacak çözümün bütün temel taşları ortaya çıktıktan sonra, her iki tarafı da tatmin edecek düzenlemeler yapılabilir. Yeter ki öncelikle yapılması gerekenleri tamamlayabilelim? diye konuştu.

"AYLAR İÇİNDE ÇÖZÜM OLABİLİR?

Cumhurbaşkanı Akıncı, irade ve niyet olduğu takdirde çözümün aylar içinde gelebileceğine yönelik inancını yineleyerek, bu kanaatini sürdürdüğünü belirtti.

Akıncı, daha çözümlenmesi gereken başlıklar bulunduğunu, toprak konusuna henüz ayrıntılı olarak girilmediğini, mülkiyet konusunda pürüzlerin aşılmadığını, ancak niyet ve irade olursa bu konularda ilerleme sağlamanın mümkün olduğunu söyledi.

VATANDAŞLIK KONUSU

Önümüzdeki aylarda referanduma gitmenin olasılık dahilinde bulunduğunu belirten Akıncı, vatandaşlık konusuyla ilgili de bazı açıklamalarda bulundu.

Tüm KKTC yurttaşlarının Birleşik Federal Kıbrıs vatandaşı ve AB vatandaşı olacaklarını söyleyen Akıncı, bu konuda herhangi bir farklılık olmadığını belirtti.

Kıbrıslı Türkler ve Rumların vatandaşlık sayılarının dondurulamayacağını vurgulayan Akıncı, nüfusun doğal akış içinde gelişeceğini, bu konunun herhangi bir şekilde oranlarla sınırlandırılmayacağını vurgulad

 
7 Aralık 2015 Pazartesi 13:26
Okunma: 813
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu