Ana Sayfa » Kıbrıs » AKINCI İLE SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

AKINCI İLE SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

İlk yurt dışı ziyaretini KKTC'ye yapan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Kıbrıs'ta her iki halkın haklarının teminat altına alındığı, Kıbrıs Türk halkının kendini güvencede hissettiği bir çözüm için işbirliğini sürdüreceklerini belirterek, adadaki olumlu gelişmeler ve atmosferin kendilerine umut verdiğini söyledi.

 
 
AKINCI İLE SİNİRLİOĞLU ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

 

 (T.A.K.): 

Sinirlioğlu, sürecin ilerlemesi ve Kıbrıs Türk ve Rum halklarının birlikte inşa edeceği ortak geleceğin hayata geçmesi için her iki tarafta da siyasi irade olduğunu gözlemlediklerini ifade etti.

Garantilerle ilgili bir soruyu yanıtlayan Türkiye Dışişleri Bakanı Sinirlioğlu, "Kıbrıs Türk halkının güvenlik ihtiyacı ortadadır. Türkiye olarak Kıbrıs Türk halkının güvenliği bizim için her şeyin üstündedir. Ortaya çıkacak çözümün ve burada kurulacak yeni düzenin sürdürülebilir olması, garantör ülkelerin yine konuya müdahil olmasıyla, konuya dahil olmasıyla sağlanabilir. Bu konu müzakerelerde ele alınmaktadır? dedi.

Türkiye'den gelecek suyun adada akmaya başlamasının KKTC'nin stratejik kazancı olacağını da kaydeden Feridun Sinirlioğlu, "KKTC'nin hak ettiği refah düzeyine ulaşması için her türlü katkıya devam edeceklerini? vurguladı.

AKINCI: "SAMİMİYETLE ÇÖZÜM İSTİYORUZ?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise gerek KKTC'nin gerek Türkiye'nin samimiyetle çözümü istediğini belirterek, bir an önce 11 Şubat mutabakatındaki şekliyle bir çözüme ulaşıp bunu her iki halkın onayına sunma arzusu ve hedefinde olduklarını belirtti.

Akıncı, Yunanistan'da 20 Eylül'de, Türkiye'de ise 1 Kasım'da seçim olduğuna işaret ederek, seçimlerin ardından Yunanistan'ın da garantör ülke olarak Türkiye'nin sürece yaptığı katkının aynısını yapmasını arzuladığını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk tarafından referandumda hayır çıkacağına dair Rum basınında yer alan haberlerle ilgili soruyu yanıtlarken, ortada henüz bir metin bulunmadığına dikkat çekti ve 11 Şubat anlaşmasına göre önce iki liderin anlaşması, ardından referandumlara sunulması gerektiğini söyledi.

Akıncı, "Henüz ?gönül rahatlığıyla evet diyeceğiniz bir metin oluşturduk' diyeceğimiz bir noktada değiliz, daha o süreci yaşıyoruz? diyerek, Rum basınındaki haberlerin spekülasyon olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, her iki tarafın da gönül huzuruyla içine sindirebileceği ve Kıbrıs Türk halkını bizi bir daha geçmişte yaşanan dönemlere götürmeyecek, eşitlik, özgürlük, güvenlik içinde yaşayabilecekleri bir yapının kurulacağı bir anlaşma metnini halka sunduklarında, halkın bunu onaylayacağından zerre kadar şüphesi olmadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu, Cumhurbaşkanlığı'ndaki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi, soruları yanıtladı.

AKINCI: "HALKIMIZ NEYE 'EVET' NEYE 'HAYIR' DİYECEĞİNİ GAYET İYİ BİLİR"

Lefkoşa, 7 Eylül 15 (T.A.K): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "Kıbrıslı Türkler referandumda 'hayır diyecek' yaklaşımı son derece spekülatif bir yaklaşım, bu gibi konuların meraklıları var, uyduruk haberler yayınlarlar, bunlara kulak asmayalım, biz işimize görevimize bakalım. Hazırlık yapılınca halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir" dedi.

Akıncı, Türkiye ile birlikte ve mutabakat içerisinde sürdürdükleri Kıbrıs müzakere sürecinin federal bir yapı ile sonuçlanmasını arzuladıklarını ve sürece Türkiye gibi Yunanistan'ın da desteğini beklediklerini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs müzakere sürecinde henüz halkın referandumuna çıkacak bir noktaya gelinmediğini de belirterek, amaçlarının her iki tarafın da gönül rahatlığıyla onaylayabileceği, içine sindirebileceği, kendilerini geçmişe götürmeyecek, eşitlik, özgürlük ve güven içerisinde yaşayabilecekleri bir anlaşmaya ulaşmak olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Türkiye Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, basın toplantısında, Sinirlioğlu'na yeni görevinde başarılar dileyerek, gelenek dahilinde ilk yurtdışı ziyaretin KKTC'ye yapılmasından memnuniyet duyduğunu vurguladı.

Akıncı, Türkiye'deki terör olaylarının kendilerini acıya boğduğunu belirtip bir an önce bu üzücü durumun son bulmasını temenni ederek, şehitleri rahmetle andı, Türk ulusuna başsağlığı dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önemli bir müzakere sürecinin içerisinde bulunduklarını ifade ederek, Sinirlioğlu'nun bu süreci başından itibaren izlediğini ve görüşleriyle katkıda bulunduğunu kaydetti ve Sinirlioğlu ile bir kez daha bu süreci değerlendirme fırsatı bulduklarını söyledi.

Sürecin zaten Türkiye ile istişare ve mutabakat içinde yürütüldüğüne, bu süreçte önemli eşiklerin geçildiğine ve kendilerini bekleyen daha önemli eşikler bulunduğuna işaret eden Akıncı, bunların en kısa sürede kendilerini kalıcı bir sonca ulaştırmasını dilediğini ve arzu ettiğini kaydetti.

Akıncı şöyle devam etti:

"Gerek KKTC gerekse Türkiye samimiyetle bunu istiyor. Bir an önce her iki tarafın da kabul edebileceği iki kesimli iki toplumlu federal bir yapıyı 11 Şubat 2014 ortak mutabakatında ifade edildiği biçimde iki kurucu devletten oluşturulacak federal bir yapıyı bir an önce sonuçlandırmak ve bu sonucu her iki halkın toplumun onayına sunmak arzusu ve hedefindeyiz. Bunu en kısa sürede hedefe ulaştırmayı temenni ederim.

Yunanistan'da ve Türkiye'deki seçimlerin ardından her iki ülkenin de bu seçimlerden sonra huzura ve istikrara kavuşmasını temenni ederim. Çünkü Türkiye'nin sürece yaptığı katkının aynısını Yunanistan'ın da bir garantör ülke olarak koymasını temenni ediyor, bekliyor ve arzu ediyorum.

20 Eylül seçimlerinden sonra umarım Yunanistan da kendini o noktada bulabilir."

Sinirlioğlu'na ziyaretinden dolayı teşekkür eden Akıncı, soruları da yanıtladı.

Akıncı, "Rum basınında olası bir referandumda Türk tarafından 'hayır' çıkabileceği ile ilgili haberlerin" sorulması üzerine şunları kaydetti:

"Evet' veya 'hayır' için çok erken tartışılmaya başlandı, henüz neye 'evet' veya neye 'hayır' denecek bir metin ortada yok, liderler olarak böyle bir metni ortaya çıkarmaya çalışıyoruz.

11 Şubat 2014 anlaşmasına göre önce iki lider uzlaşacak sonra referandumlara sunulacak. Bu yönde hükümler vardır o anlaşmada. Önce biz (liderler) o yapıyı kuralım, neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğimizi bir görelim, ona göre böyle spekülasyonlara neden olsun Rum basını derim.

Çünkü henüz bizim halkımıza 'Buyurun gönül rahatlığı içinde evet diyeceğiniz bir mutabakat yarattık, bunu sizin onaylayacağınızı düşünerek yarattık' diyebileceğimiz bir noktada değiliz, daha o süreci yaşıyoruz.

Amacımız; her iki tarafın da gönül huzuru içerisinde içine sindirebileceği ve bizi bir daha geçmişte yaşanan dönemlere götürmeyecek olan, eşitlik, özgürlük ve güvenlik içinde yaşayabileceğimiz bir yapıyı öncelikle kuralım o yapıyı kurduktan sonra da gönül rahatlığı içerisinde halkımıza bunu sunduğumuzda, halkımızın bunu onaylayacağından benim zerre kadar şüphem yoktur.

Kıbrıslı Türkler 'hayır' diyecek yaklaşımı son derece spekülatif bir yaklaşım, bu gibi konuların meraklıları var, uyduruk haberler yayınlarlar, bunlara kulak asmayalım biz işimize görevimize bakalım. Hazırlık yapılınca halkımız neye 'evet' neye 'hayır' diyeceğini gayet iyi bilir."

 
7 Eylül 2015 Pazartesi 16:09
Okunma: 975
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu