Ana Sayfa » Kıbrıs » AKINCI İSTANBUL'DA "DÜNYA ENERJİ KONGRESİ"NE KATILDI

AKINCI İSTANBUL'DA "DÜNYA ENERJİ KONGRESİ"NE KATILDI

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta çözümün, enerji alanında da hem bölgesel hem de global yeni ufuklar açacağını" söyledi.

 
 
AKINCI İSTANBUL'DA

(T.A.K): Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta çözümün, enerji alanında da hem bölgesel hem de global yeni ufuklar açacağını" söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosu'ndan verilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Akıncı, Dünya Enerji Konseyi'nin en önemli global organizasyonu olan ve bu yıl 23'üncüsü İstanbul'da düzenlenen "Dünya Enerji Kongresi"ne katılarak, konuşma yaptı.

"Yeni Ufukları Kucaklamak" ana fikriyle düzenlenen uluslararası kongrenin açılışına, ev sahibi Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Venezüella Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev de katıldı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın yanı sıra organizasyona katılan devlet başkanları da kongrenin açılış töreninde konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasında, son 16 aydır Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözüm için yoğun müzakereler yürütüldüğüne dikkat çekerek, Rum tarafının da makul ve gerçekçi bir anlayış geliştirmesi halinde kısa zamanda 2 kesimli bir federasyona ulaşılmasının mümkün olduğunu vurguladı.

KIBRIS'IN ROLÜ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, İstanbul'da gerçekleşen 23. Dünya Enerji Kongresi'nin temel fikrinin "Barış İçin Paylaş" anlayışı olduğunu işaret ederek, Doğu Akdeniz'de bu anlayışın Kıbrıs'ın da rol almasıyla gerçekleşebileceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz'de yeni ufukların barış için paylaşma anlayışı ile açılabileceğini ifade ederek, ortak hedefin; "Hep birlikte barış için paylaşarak, işbirliği ile yeni ufuklara açılmak" olması gerektiğini vurguladı.

Akıncı, "Kurulacak Birleşik Kıbrıs Federasyonu dünyadaki enerji güvenliği ve enerjiye erişim konularında ciddi katkılar yapabilecektir. Bölgemizde keşfedilen hidrokarbon kaynaklarından çıkarılacak doğalgaz, inşa edilecek bir enerji koridoruyla Kıbrıs ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya en hesaplı ve güvenli bir şekilde ulaştırılabilecektir" diye konuştu.

"ÇÖZÜM, ÇOK GENİŞ BİR COĞRAFYAYA YAYILAN BÜYÜK BİR FIRSAT"

Cumhurbaşkanı Akıncı, bunun sadece Kıbrıslı Türk ve Rumlara fayda sağlamakla kalmayacağını, ortaya çıkacak refah ve yarar birliğinin kısır çatışmaların bir kenara itilmesine ve Türkiye, Yunanistan, İsrail ve Mısır gibi bölgede önemli rol oynayan devletlerin birbirleriyle olan ilişkilerini işbirliği ve barış temelinde yeniden tanımlamalarına imkân tanıyacağına dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs'ta çözümün, sadece Kıbrıs ve Türkiye için değil, çok daha geniş bir coğrafyaya yayılan büyük bir fırsat ve ekonomik potansiyelden söz edilmesine imkan sağlayabileceğini dile getirdi.

"YENİ UFUKLAR AÇACAK"

Doğal gazın yanı sıra Ortadoğu coğrafyasını elektrik kablolarıyla deniz altından Avrupa'ya bağlayacak projenin de gündemde olduğuna dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, "İsrail, Güney Kıbrıs, Girit ve Yunanistan arasında planlanan bu proje yerine İsrail, Kıbrıs ve Türkiye arasında döşenecek bir kablo çok daha hızlı, daha ucuz ve daha kısa mesafeli olacaktır. Kıbrıs'ta çözüm bu alanlarda da yeni ufuklar açacaktır" ifadesini kullandı.

Bir süreden beridir global koşulların enerji sektöründe ciddi zorluklar yarattığına da dikkati çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, enerji fiyatları ve üretimin, yükselen ekonomilerdeki ekonomik büyümenin yavaşlamasından ve jeopolitik istikrarsızlıktan olumsuz etkilenerek, büyük değişimlere uğradığını belirtti.

"ALTERNATİF ENERJİ ÜRETİMİNİN ARTMASI BEKLENİYOR"

Petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşe, dünyada yaşanan ekonomik durgunluktan dolayı azalan talep kadar enerji arzındaki artışın da neden olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Arzdaki artışa öncellikle geleneksel olmayan yöntemlerle Kuzey Amerika'da üretilen petrol ve doğal gaz yol açmıştır. Bir de, örneğin AB'de alternatif enerji üretimine verilen teşvikler sonunda güneş ve rüzgârdan elde edilen enerji üretimi ciddi oranlarda artış göstermiştir" dedi.

Akıncı, alternatif enerji üretiminin önümüzdeki 35 yılda daha da artmasının beklendiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Akıncı, küresel ısınmanın sınırlanması için, Aralık ayının başında Paris'te 190 ülkenin üst düzeyde katılımı ile gerçekleştirilen konferansta dünyadaki sera gazı salınımının 2050 yılına kadar yüzde seksen azaltılması, yani 35 yıl içerisinde dünya fosil yakıt tüketiminin bugünkünün 1/5'ine inmesi hedef olarak konduğunu hatırlattı.

"ARZ ÇEŞİTLENDİRMESİ HER ÜLKE İÇİN ÖNEMLİ"

Verilen teşvikler sonunda güneş ve rüzgârdan üretilen enerji ciddi bir artış göstermiş olsa bile, bunların toplam enerji üretim ve tüketimi içindeki paylarının oldukça düşük düzeyde kaldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şöyle devam etti:

"Enerji sektöründeki son zamanlardaki değişiklikler ve konan bu hedeflere rağmen, günümüzde enerji üretiminin büyük bir bölümü fosil yakıttan gelmektedir ve daha da önemlisi enerji temin etme yöntemlerinde ciddi bir değişiklik yoktur.

Risk ve istikrarsızlıkların arttığı bu ortamda, arz çeşitlendirmesi her ülke için son derece önemlidir. Her ülke temel ihtiyaçlarını karşılayacak, ekonomik verimliliğini artıracak, temiz, kesin ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına erişmek istemektedir. Bundan doğal bir şey de olamaz."

 

 
10 Ekim 2016 Pazartesi 16:40
Okunma: 541
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu