Ana Sayfa » Kıbrıs » AKINCI, MEHMETÇİK ÜZÜM FESTİVALİ'NİN AÇILIŞINDA HALKA HİTAP ETTİ

AKINCI, MEHMETÇİK ÜZÜM FESTİVALİ'NİN AÇILIŞINDA HALKA HİTAP ETTİ

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhurbaşkanlığı görevine; "42 yıldır tekrarlanan ve çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmediğini? belirterek, "Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik? dedi.

 
 
AKINCI, MEHMETÇİK ÜZÜM FESTİVALİ'NİN AÇILIŞINDA HALKA HİTAP ETTİ

 (T.A.K): 

Cumhurbaşkanı Akıncı, Kıbrıs Türk halkından; "darbenin karşısında, demokrasinin yanında olmak dışında bir davranış beklenemeyeceğine? vurgu yaparak, "Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur. Bazı kişilerin kişisel ve siyasi hırsları yüzünden, bu gibi ortamları ganimet sayarak birtakım kişileri gammazlamaları, iftiraları söz konusu olabilir. Bunun panzehiri demokrasiye ve hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaktır? diye konuştu.

Kıbrıs'ta doğal gaz konusunun yeni gerginliklere değil, işbirliğine neden olması gerektiğini ve Kıbrıs Türk tarafının en başından beri öngördüğü anlayışın da bu olduğuna işaret eden Akıncı, "Hem Güneyden hem Kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve ?asla olamaz' diyen sesler yükselmeye başladı. ?Asla' diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Çok katı tutumlarla, ?kesinlikle bu olmaz' davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz? ifadelerini kullandı.

56. MEHMETÇİK ÜZÜM FESTİVALİ DÜN AKŞAM AÇILDI

Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, 56. Mehmetçik Üzüm Festivali'nin açılışında halka hitap etti. Akıncı, burada Türkiye'deki darbe girişimi ve Kıbrıs sorununa çözüm arayışları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Akıncı, müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurguladı.

Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının çatışmaya neden olmak yerine bölgesel anlamda yeni işbirliği zeminleri oluşturması gerektiğini ifade eden Akıncı, "Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım? dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, Türkiye'deki 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak da; "Kıbrıs Türk Halkının ilk andan itibaren demokrasiden yana ve darbeye karşı tavır aldığını? anımsattı.

"KIBRIS TÜRK HALKI, DEMOKRATİK, LAİK, SOSYAL HUKUK DEVLETİNİN GEREKLERİNE BAĞLIDIR?

"Kıbrıs Türk Halkı ilk andan itibaren, demokrasiden ve demokratik laik, sosyal hukuk devletinden yana ve darbe girişimine karşı tavır aldı. Bunu ilk andan seslendirdi? diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Kıbrıs Türk halkından başka bir davranış biçimi zaten beklenemezdi. Çünkü Kıbrıs Türk Halkı, Atatürk ilkelerine sıkı sıkıya bağlı, demokrasi ve laikliği hiçbir zorlamaya maruz kalmadan içselleştirmiş bir halktır. Kıbrıs Türk Halkı, demokratik, laik, sosyal hukuk devletinin gereklerine bağlıdır? dedi.

Darbe sonrası yaşananların KKTC'ye de uzanacağı yönündeki söylemleri anımsatan Cumhurbaşkanı Akıncı, "Darbeye ilk anda karşı çıkan Kıbrıs Türk halkı olarak bir şeyi daha seslendirmek bize düşer? diyerek, şöyle devam etti:

"İFTİRA VE GAMMAZLAMA SÖZ KONUSU OLABİLİR?

"Bu gibi dönemlerde gammazlama çok olur. Kişisel ve siyasi hırslar yüzünden, bu gibi dönemleri fırsatı bilen bir takım kişilerin ortamı ganimet sayarak birbirlerini gammazlamaları, iftiraları söz konusu olabilir. Bu gibi dönemlerde kurunun yanında yaşın yanması da söz konusu olabilir. Bunun da panzehiri demokrasiye ve hukuk kurallarına sıkı sıkıya bağlı kalmaktır.?

"2016 yılının çözüm yılı olması için var güçleriyle çalışacaklarını ilk günden ifade ettiğini? belirten Akıncı, "Çözüm 2017'ye sarkmamalı' derken ?ortada objektif nedenler var'? diyerek, 2017'de göreve yeni bir BM Genel Sekreteri'nin başlayacağı, ABD'de yeni bir yönetimin işbaşına geleceği, Güney Kıbrıs'ta ise seçim atmosferine girileceğine işaret etti. 

Cumhurbaşkanı Akıncı, 2017'de doğal gaz araştırmalarının yeni safhalarının gündeme gelecek olmasına da dikkati çekti.

"KAYNAKLAR, ÇATIŞMAYA DEĞİL İŞBİRLİĞİNE VESİLE OLMALI?

Müzakere sürecine zarar verecek en ufak davranışlardan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Cumhurbaşkanı Akıncı, Doğu Akdeniz'deki enerji kaynaklarının çatışmaya değil, bölgesel anlamda yeni işbirliklerine zemin oluşturmasının önemine değinerek, "Bu zenginliklerden bütün bölge hep birlikte yararlanalım? dedi.

Cumhurbaşkanı Akıncı, "Doğal gaz araştırmaları konusunda yeni gerginliklere yol açılmaması için Rum tarafının müzakereler başlarken, en başta ortaya koyduğumuz anlayışa değer vererek hareket etmesi gerekir? dedi.

"YÜKSELMEYE BAŞLAYAN SESLER?

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs'ta her iki tarafta da, en iyi, en mantıklı ve en makul çözüm hazırlanıp önlerine konsa da "hayır? diyecek bazı çevrelerin bulunduğunu, bulunmaya da devam edeceğini belirterek, "Bunların sesleri yavaş yavaş yükselmeye başladı. Biz çözüm için var gücümüzle çalışırken bunların sesleri de yükselmeye başladı? dedi.

"GÖREVE, 42 YILDIR TEKRARLANANLARI YİNELEMEK İÇİN GELMEDİM?

Hem Güneyden hem Kuzeyden iki bölgeli, iki toplumlu federal çözümü istemeyen ve "asla olamaz? diyen seslerin yükselmeye başladığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, konuşmasına şöyle devam etti:

" ?Asla' diye başlanırsa, uzlaşma olmaz. Uzlaşma her iki tarafın da yararına mutabakat arayışıyla olur. Çok katı tutumlarla, ?kesinlikle bu olmaz' davranışıyla 42 yıldır tekrarlananı bir daha tekrar edersiniz. Biz bu göreve 42 yıldır çözüm üretmeyen tavırları yinelemek için gelmedik. Biz, iki tarafın da kabul edebileceği özgürlük, eşitlik ve güvenlik içinde yaşayacakları yeni bir yapıyı oluşturmak için göreve geldik.?

"ZAMANA OYNANMAMALI?

 "Önümüzdeki ayalarda halkımız uyanık olmalı. Çok şeyler söylenecek? diyen Cumhurbaşkanı Akıncı, "Akıl ve mantık yolunda yeni bir geleceğe yol açmak, uluslararası hukukun parçası olmak, gelecek kuşakları belirsizlikten kurtarmak için var gücümüzle uğraşacağız? şeklinde konuştu.

 

 
6 Ağustos 2016 Cumartesi 16:30
Okunma: 718
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu