Ana Sayfa » Kıbrıs » Albayrak Konuşmaktan Vazgeçti!

Albayrak Konuşmaktan Vazgeçti!

Gündem Dışı Konuşmalarda Ülke Sorunları Meclise Taşındı.

 
 
Albayrak Konuşmaktan Vazgeçti!
ALBAYRAK İKTİDAR MİLLETVEKİLLERİ SALONDA OLMADIĞI İÇİN KONUŞMAKTAN VAZGEÇTİ


ÇAĞLAR: "4+4+4 SİSTEMİNE GEÇİLMEYECEĞİ AÇIKLAMALARI ENDİŞELERİ ARTIRDI ÇÜNKÜ GEÇMİŞTE DE İLAHİYAT AÇILMAYACAK DENMİŞTİ"


4+4+4 EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇİLMEYECEĞİNİ VE BÖYLE BİR HAZIRLIK, İHTİYAÇ VE GEREK DE OLMADIĞINI KAYDEDEN DÜRÜST, "19 MAYIS VE 23 NİSAN TÖRENLERİNİN KUTLANMASINA DEVAM EDİLECEK"


TÖRE: "CUMHURİYET VE MİLLİYETÇİLİK VAZGEÇİLMEZ"


EMİROĞLULARI: "SENDİKAL HAREKETİ BİTİRMEK, DEVLETİ DE, HÜKÜMETİ DE, TOPLUMU DA, TOPLUMSAL İRADEYİ DE, EGEMENLİĞİ DE BİTİRİR"


Lefkoşa, 19 Nisan 12 (T.A.K.): Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu, "güvensizlik" önergesinin reddinin ardından gündem dışı konuşmalara geçti.


İlk sözü alan CTP Milletvekili Arif Albayrak, iktidar milletvekillerinin genel kurul salonunu terk etmesinden dolayı konsantrasyonunu yitirdiğini belirtti ve konuşmaktan vazgeçti.


ÇAĞLAR


Daha sonra söz alan CTP Milletvekili Mehmet Çağlar, Türkiye'deki 4+4+4 eğitim sisteminin KKTC'deki geleceğine ilişkin bir konuşma yaptı. Çağlar, eleştirilerin ardından "şu an 4+4+4 eğitim sistemine geçilmeyeceği"ne dönük açıklamaların endişelerini azaltacağına, artırdığını çünkü geçmişte de ilahiyat açılmayacağını söyleyen bu bakanın icraatlarının ortada olduğunu savundu.


Çağlar, tüm eğitim sisteminin Türkiye'ye endekslendiğini anımsatarak, 4+4+4 eğitim sistemine geçilmemesi halinde mevcut eğitim sisteminin ne olacağına açıklık getirilmesini istedi.


Türkiye'de eğitim sisteminde oynanan oyunların çağdaş bir toplum olan KKTC'de çok tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini savunan Çağlar, 4+4+4 eğitim sistemiyle dini bir eğitim sistemi yaratılmak istendiğini göz önünde bulundurmak gerektiğini söyledi.


Çağlar, 4+4+4 eğitim sistemine geçmeden mevcut sistemin içini boşaltıp, içine 4+4+4 eğitim sistemi ile doldurma girişiminde bulunulmamasını da istedi.


DÜRÜST


Milli Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanı Kemal Dürüst, eleştirileri yanıtladığı konuşmasında, Anavatan Türkiye işle ilişkilerin son derece iyi bir noktada olduğunu ve Kıbrıs Türkü'nün ancak iyi şeylerle bir noktaya gideceğini unutmamak gerektiğini ancak Türkiye'de uygulanan her şeyin KKTC'de de uygulanmasının gerekmediğini söyledi.


4+4+4 eğitim sistemine geçilmeyeceğini ve böyle bir hazırlık, ihtiyaç ve gerek de olmadığını kaydeden Dürüst, 19 Mayıs ve 23 Nisan törenlerinin kutlanmasına devam edileceğini belirtti.


Dürüst, dünyada ve Türkiye'de uygulanan sistemlerle ilgili örnekler vererek, birçok ülkede farklı uygulamalar olabileceğini ancak KKTC'de mevcut sistemin uygulanmasına devam edileceğini söyledi.


Eğitim ve turizm konusunda ciddi hedefleri bulunduğunu kaydeden Dürüst, eğiticilerin eğitimi konusuna daha ciddi eğileceklerini ve kalite adına eğiticilerin kurs göreceği bir yapıyı gündeme getireceklerini kaydetti.


Dürüst, 3'üncü sınıftan itibaren her sınıfa bilgisayarlı yazı tahtası getirilmesi ve merkezi sınav sistemini yaygınlaştırılması gibi çalışmaları bulunduğunu söyledi. Dürüst, okutulacak kitaplar konusunda çalışmaları bulunduğunu ve yeni kitaplar yazılması yönünde teşvikleri sürdüklerini belirtti.


Kolejlerdeki ÖSS programlarının 4 yıl sonra kaldırılacağına işaret eden Dürüst, gençlerin ellerindeki belgelerle üniversiteye kabul edilebilmeleri girişimlerinin devam ettiğini kaydetti.


TÖRE


UBP Milletvekili Zorlu Töre "Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı ve KKTC" ile ilgili gündem dışı konuşmasında, Kıbrıs Türkü'nün egemenliğini, bağımsızlığını koruyacak bir anlaşma arayışı içinde olması gerektiğini söyledi.


Halk ve toprağın fevkalade önemli olduğunu kaydeden Töre, cumhuriyet ve milliyetçiliğin vazgeçilmez ilkeler olduğunu belirtti.


EMİROĞULLARI


TDP Milletvekili Mustafa Emiroğulları da "ekonomik sorunlar ve hükümetin icraatları" konulu konuşmasında, egemenlikten bahsedenlere 26 Nisan'da başlayacak petrol sondaj konusunda egemenliğin nerede olduğunu sormak gerektiğini söyledi.


Emiroğluları, "vatan millet Sakarya" denilerek oyları alınan insanların temsil edilmediğini; birçok köyde yaşanan sorunlar ve ihtiyaçların meclise taşınmadığını; doğal afetlerden dolayı birçok bölgede mağduriyetlerin sürdüğünü ama bu insanların 30 yıldır siyasi olarak sömürüldüğünü savundu.


"Artık vatandaş uyandı" diyen Mustafa Emiroğluları, partisinin ülkenin her yerinde örgütlendiğini belirtti.


Türkiye'de 12 Eylül darbesini yapanların mahkemelerde hesap verdiğini kaydeden Mustafa Emiroğluları, KKTC'de halkın egemenliği isteniyorsa bazı şeylerin değişmesi gerektiğini söyledi.


TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları, ülkedeki tüm sektörlerde yaşanan sıkıntılardan örnekler vererek, narenciyenin dalında, patatesin toprakta kaldığını; et fiyatları yüksekken hayvanların da satılmadığını savundu.


Hükümeti proje üretmemekle suçlayan Emiroğluları, çiftçilerin de biçerdöverlerini tarlaya çıkarabilecek halde olmadığını savundu.


Ülkede siyasi ahlakın da bozulduğunu savunarak erken seçimin zorunlu olduğunu iddia eden Emiroğluları, Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Cemal Bulutoğluları'nın da çıkmaza girdiğini, daha fazla zarar vermek istemiyorsa istifa etmesi gerektiğini savundu.


Emiroğluları, Eğitim Bakanı'nın okullarda, gençler arasında yaşanan sorunları bilip bilmediğini sordu. Eğitim Bakanı Kemal Dürüst'ün sadece Güzelyurt bölgesiyle ilgilendiğini savunan Mustafa Emiroğluları, sendikal hareket karşı alınarak bir yere varılamayacağını; ekonomik programların da sendikaların katkısıyla hazırlanması gerektiğini söyledi.


"Sendikal hareketi bitirmek, devleti de, hükümeti de, toplumu da, toplumsal iradeyi de, egemenliği de bitirir" diyen Mustafa Emiroğluları, hak arayanların maaşlarından kesintiye gidildiğini ileri sürdü.


Emiroğluları, hükümetin daha dikkatli, mantıklı ve insanları kamplara bölerek değil, eşitlik ve adaletli şekilde ülkeyi yönetmesini istedi.


ÇAKICI


Daha sonra usul hakkında söz alan TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, partisinin sunduğu belediyelerle ilgili araştırma önergesinin görüşülmesini beklediklerini ama gündemde öne alınmasının sabah kabul edilmediğini belirterek, belediyelerde büyük sorunlar yaşandığını söyledi.


Çakıcı, LTB'nin 142 trilyon 350 bin 150 TL borcu bulunduğunu, konunun artış Sayıştay'ı aştığını; Savcılık'a gitmesi ve Meclis'te araştırma komitesinin de daha fazla gecikmeden kurulması gerektiğini kaydetti.


KALYONCU


Yine usul hakkında söz alan CTP Grup Başkan Vekili ve Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu, divan toplantısında meclis araştırmalarının da öne alınmasının kabul edildiğini ama UBP'nin genel kurulda farklı davrandığını söyledi.


Meclis Genel Kurulu, daha sonra gruplar arası mutabakatla gündemini tamamlamadan toplantısını bitirdi. Meclis Genel Kurulu, bir sonraki toplantısını önümüzdeki Pazartesi günü 23 Nisan Pazartesi Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olması nedeniyle 26 Nisan Perşembe günü yapacak.


(FEZ-GÜL/HA)


 
19 Nisan 2012 Perşembe 17:49
Okunma: 779
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu