Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Alvarez & Marsal'ın Kıbrıs Bankası'yla İlgili Raporu...

Alvarez & Marsal'ın Kıbrıs Bankası'yla İlgili Raporu...

Lefkoşa, 4 Nisan 13 (T.a.k): Güney Kıbrıs'ta Faaliyet Gösteren "laiki Ve Kıbrıs" Bankaları'nın Zarara Uğramasının Nedenlerini Araştıran Alvarez & Marsal İsimli Amerikan Kuruluşunun, Kıbrıs Bankası Ve Yunan Tahvillerine Yatırım Yapılmasıyla İlgili Olarak Hazırladığı Raporun Bir Kısmı Rum Basınına Sızdı..

 
 
Alvarez & Marsal'ın Kıbrıs Bankası'yla İlgili Raporu...
Fileleftheros gazetesi "Felaketin Bulmacası" başlıklı haberinde, Alvarez & Marsal'ın, Kıbrıs bankası tarafından Yunan tahvilleri satın alınmasıyla ilgili raporunda, "boşluklar, eksiklikler ve ihmaller, olması gerekenin ötesinde riskler ve birçok soru işaretine yol açan prosedürler kayda geçirdiğini" yazdı.


Alvarez'e göre, bankanın içindeki yetkili komitelerin, bu yatırımın mantığını ortaya koyacak herhangi bir belge olmadan, tahvillerdeki yatırım limitlerinin 6 milyar Euro'ya kadar çıkmasına izin verdiklerini anlatan gazete, bu kararın Yunan tahvillerinin satın alınmasına yol açtığını belirtti.


Alvarez'e göre, Kıbrıs Bankası eski CEO'su Andreas İliadis ve bankanı üst düzey yönetim kadrosunda yer alan Yannis Kipri'nin, bu kararlara razı olduklarını kaydeden gazete, Risk Yönetimi Komitesi üyelerinden bazılarının ise rollerini güçlendirmek için, bankacılık tecrübesine ve gerekli eğitime sahip olmadıklarını belirtti.


Haberde, üst düzey yöneticilerin varlığının, Risk Yönetimi Komitesinin Yunan tahvillerine yatırım yapılmasına ilişkin izahatlar istemesine engel olduğu da belirtildi.


Alvarez & Marsal'ın, Kıbrıs bankasının maruz kaldığı tehlikeleri azaltmak için gerektiği gibi davranmadığı sonucuna vardığını kaydeden gazete, Alvarez'in, Kıbrıs Bankasının özel sektör katılımıyla (PSI) ilgili anlaşma esnasında, Yunan tahvillerindeki konumunu azaltmak veya risk pirimi almak gibi; hiçbir faaliyet bulunmadığını belirtti.


Alvarez'in yetersiz kontrol yaptığı gerekçesiyle Merkez Bankası'na da sorumluluk yüklediğini anlatan gazete, Merkez Bankası'nın, Kıbrıs Bankası'nın tahvillerin satın alımını takip etmediği gibi, Kıbrıs bankasına bunları satmayı empoze etmesinin doğru olmadığı görüşünde olduğunu ekledi.


Haberine iç sayfalardan "Kıbrıs Bankası Riski Göz ardı Etti... Alvarez & Marsal Yunan Tahvilleriyle Pandoranın Kutusunu Açıyor" başlıklarıyla yer vermeye devam eden gazete, Alvarez & Marsal'ın "Investigation report Bank of Cyprus - Holdings of Grek Government Bonds" konulu araştırmasının, birçok ilgi çekici unsuru ortaya koyduğunu yazdı ve bunları kısaca şöyle sıraladı;


"Yunan tahvillerine yapılan yatırımlar, bir seviyenin üzerinden itibaren, gerekli belgeler olmadan yapıldı.


Ortada yeterince bilgi yoktu ve Yönetim Kurulunun bazı üyeleri, Yunan tahvillerinin satın alınmasıyla ilgili olarak bütünlüklü bir tabloya sahip değildi.


Merkez Bankası, bilinmeyen bir sebepten dolayı, düzenli aralıklarla kontroller yapmadı."


ORTAYA ÇIKAN SONUÇ


Alvarez & Marsal'ın, raporda, Yunan tahvillerine belirli aralıklarla yatırım yapılması için somut bir strateji oluşturulması amacıyla, birçok değişik unsurun göz önüne alındığını belirttiğini aktaran gazete, Kıbrıs bankasının belgelerinde bazı eksiklikler tespit edildiğini yazdı ve ortaya çıkan sonucu kısaca şöyle özetledi;


"Kıbrıs Bankası Yönetim Kurulu, net bir faiz ve kalkınma kârı göstermek istiyordu.Bankanın güvenilir olduğu kanıtlandı ve Yunan tahvillerinde izlediği strateji, 2009 yılıyla ilgili vergiler konmadan, yaklaşık yüzde 30 kazanç sağladı. Kıbrıs Bankası, 2010 yılında, ilk dört ayda 25 milyon Euro kazanç hedefliyordu.


İliadis ve Kirpi ile ilgili ikramiye yapısı bankanın planlamalarının dışındaydı, bu da göstermektedir ki, banka İliadis ile Kipri'nin ikramiyelerinin azalmasına katkıda bulundu. İkramiyeler, bilançosuna karşılık olarak, bankanın performansına dayanıyordu."


Gazete "Risk Yönetim Planı Olmaksızın" ara başlığıyla yayımladığı haberinde ise, Alvarez & Marsal'ın, Kıbrıs Bankası'nın bugün bulunduğu pozisyonu engellemek için hiçbir karar almadığı sonucuna vardığını haber verdi.


Gazeteye göre, Kıbrıs Bankası'nın, Yunan tahvilleri portföyünü devretmeye veya bunu Credit Default Swaps (CDS) prosedürü aracılığıyla azaltmaya isteksiz göründüğünü belirten Alvarez, bankanın, her ülkenin muhafaza ettiği likidite aşamasında, portföyüne limitler koyduğu bir modele sahip olduğunu ifade etti.


Bunun, Kıbrıs Bankası tarafından her 4 ayda Merkez Bankası'na sunulan unsurlardan ortaya çıktığını kaydeden gazete, Yunanistan ve Güney Kıbrıs için, izin verilenden çok daha büyük bir kota bulunduğunun görüldüğünü ekledi.


Gazete "Merkez Bankası'nın Tavrı" ara başlıklı haberinde de, Alvarez'in, Merkez Bankası'nın, 2009 yılının Haziran ayından bu yana Yunan tahvillerini idare etmeye başladığını belirttiğini yazdı.


Bununla birlikte, bilgi toplama sıklığının ciddi eksiklikler gösterdiğini yazan gazete, bunun, Merkez Bankasının 2010 yılının ilk dört ayında, Yunan tahvillerinin takasıyla ilgili bütünlüklü bir tabloya sahip olmadığı anlamına geldiğini belirtti.


"MERKEZ BANKASI'NIN DENETÇİ ROLÜ BOŞLUKTA"


Alvarez'in raporunda, Merkez Bankası'nın personel ve deneyim eksikliğine sahip olduğunun belirtildiğini yazan gazete, Kıbrıs Bankası tarafından hazırlanan ve Merkez Bankası ile birlikte imza konulan devlet tahvilleri yatırımlarıyla ilgili raporların sıklığının, denetim makamının, Kıbrıs Bankası'nın Yunan devlet tahvillerine yönelik yatırım oranını artırdığının farkında olmadığını gösterdiğini kaydetti.


Merkez Bankası'nın, Kıbrıs Bankası tarafından Yunan devlet tahvillerine yapılan yatırımlarla ilgili resmi bilgi istediğini, ancak bankadan herhangi bir yanıt almadığını dile getiren gazete, Merkez Bankası'nın bilinmeyen bir sebepten ötürü, yatırımlarla ilgili bilgi toplama sürecini takip etmediğini yineledi.


"ELEKTRONİK MESAJLARI SİLDİLER"


Alvarez & Marsal'ın, raporda, Kıbrıs bankasının üst düzey iki yöneticisinin bilgisayarından bazı materyallerin silindiğini anlattığını da aktaran gazete, silinen materyallerin Alvarez & Marsal'ın araştırdığı dönemle (2009-2010) alakalı olduğunu yazdı.


Gazete rapora dayanarak, araştırma grubunun, Andreas İliadis ve Hristakis Patsalidis'in bilgisayarlarında, 2009 veya 2010 yılıyla ilgili olarak çok az yazışmaya rastladığını ekledi.


Alithia gazetesi ise "Bankalarla İlgili Yakan Sızıntılar" başlıklı haberinde, Alvarez & Marsal'ın raporunun bazı kişileri yakmakta olduğunu yazdı.


Gazete, raporda, bazı üst düzey yöneticilere ait materyallerin yok edildiğinin belirtildiğini ekledi.


Haber Simerini gazetesinde "Alvaraz & Marsal Yakıyor... Bankadaki Anahtar Kişilerin Bazı Bilgileri Yok Ettiklerinden Bahsediliyor" başlıklarıyla yer alırken, Haravgi ise habere "A&M'ın Raporundan Cezai Sorumluluklar Ortaya Çıkıyor" başlığıyla yer verdi.


"KIBRIS'TAKİ ÜÇÜNCÜ BÜYÜK BANKA RUS VTB BANKASI"


Gazete başka bir haberinde ise, "Rusya'nın Sesi" radyosunun, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in çevresinin, Laiki ve Kıbrıs Bankası'nda yaşanan gelişmelerin ardından şu an Güney Kıbrıs'taki 3'üncü büyük banka olan Rus VTB Bankası'nın sahip olduğu rolün artmasını ummakta olduklarını haber verdi.


Gazete, aynı haberde, Laiki Bankası'ndan yapılan para transferleriyle ilgili listedeki birçok şirketin, Rus milyarderlere ait olduklarının belirtildiğini de ekledi.


(İY/KAR)


 
4 Nisan 2013 Perşembe 12:43
Okunma: 809
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu