Ana Sayfa » Kıbrıs » Aman dikkat. THY Grevi sizi de vurmasın.

Aman dikkat. THY Grevi sizi de vurmasın.

Türk Hava Yolları çalışanlarınında üyesi olduğu Türkiye Sivil Havacılık Sendikası (Hava-İş), AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk'ün TBMM Başkanlığı'na sunduğu havacılık sektöründe grevve lokavt yapılmamasını öngören kanun teklifinin Meclis'te gündeme alınacağından dolayı bugüngrev kararı aldı. An itibariyle 10'den fazla sefer iptal edildi. İptallerin daha da artması bekleniyor. Atatürk Havalimanı'nda yolcular mağdur durumda

 
 
Aman dikkat. THY Grevi sizi de vurmasın.


Bugün (Salı günü) gece saat 03.00 ile 24.00 saatleri arasında seferlerini yapamama tehlikesiyle karşıya kalan THY, personeline greve katılmama çağrısında bulundu. Geçtiğimiz günlerde de İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'nde toplanan binden fazla THY personeli düdükler ve taşıdıkları afişlerle THY Genel Müdürlüğü önünde kanun teklifini ve işverenlerini protesto etmişti.

HAVA-İŞ BAŞKANI AYÇİN: İŞTEN ÇIKARMATEHDİDİNDE BULUNUYORLAR
Hava-İş Sendikası Başkanı Atilay Ayçin, haberturk.com editörü Selin Kunt Zengin'e yaptığı açıklamada eylem sebeplerinin "Dünyada eşi olmayan" yasa tasarısı olduğunu söyledi. Ayçin " Verilen yasa tasarısının dünyada eşi benzeri yok. Bu sadece havacılık çalışanlarının grev hakkını elinden alan bir tasarı değilidr aynı zamandaHava-İş'e yönelik bir siyasi tasarıdır." dedi.

İşten çıkarmalar olduğuna dair haberlerle ilgili olarak da " Arkadaşlarımız telefonla aranıp işten çıkarma ile tehdit edildiği, iş akdinin fesheldiği şeklinde baskı altına alınmaya çalışıldığı doğrudur. Eğer işten çıkarmalar gerçekleşirse, 1 kişi bile işten çıkarılırsa bugünkü eylemi sürekli bir eyelme çeviririz." açıklamasında bulundu.

"VATANDAŞ PERİŞAN OLURSA..."
Konuyla ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım " Bu eylemin bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Vatandaş perişan olursa çözüm için gerekeni yaparız. Bizim için vatandaşın rahatlığı, hizmete erişmesi her şeyin önünde gelir" dedi.

"ÇALIŞANLAR GÖREVE HAZIR HİSSETMEYEBİLİR!"
AHT muhabiri Gökhan artan'ın Atatürk Havalimanı'ndan aktardığı bilgilere göre pilot, kabin memuru ve teknik personelin bir kısmının eyleme katılması nedeniyle bazı seferlerde personel eksikliği nedeniyle gecikmeler ve iptaller yaşandı. THY çalışanlarından çağrıya katılanların olduğu gibi göreve devam edenlerin olduğu da görüldü. Eyleme katılanlar, sabah görevlerinin başına gelen bazı pilot ve kabin memurlarını yuhaladı. Eyleme katılan çalışanlar, sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı'nda biraraya gelerek kanun teklifini ve işvereni protesto etti.

İZİNLİ PERSONEL GÖREVE ÇAĞIRILDI
Çalışanların eyleme katılmaması için yoğun çaba harcayan THY yönetimi, izinli personeli de göreve çağırdı. Atatürk Havalimanı'nda küçük de olsa bir kaos yaşandı. THY eylem nedeniyle izinli personeli göreve çağırdı. Danışma bankolarına yolcular uçaklarının durumunu öğrenebilmek için akın ederken uçuşların iptal olması nedeniyle uçaklar park yerlerinden çıkmadı. THY'de bugün yapılması planlanmış olan eğitim çalışmalarının da iptal edildiği haberi geldi.

ACİL EYLEM PLANI
THY personelinin üyesi olduğu Hava-İş Sendikası üyelerinin cep telefonlarına "çok acil" ibaresiyle geçtiği mesajda eyleme çağırdı. Hava-İş,"Grev hakkımıza yasak getiren yasanın 29 Mayıs 2012 tarihinde TBMM'de çok büyük bir hızla gündeme alınacağı bilgisini aldık. Bu haber sonrası tüm normal vardiyalı ve uçuş üyelerimiz bu ağır hak kaybı ihtimali ile 29 Mayıs 2012 tarihinde lokal saatle 03.00-24.00 arası kendilerini göreve hazır hissetmeyeceklerdir" duyurusu yaptı.
Bunun üzerine sabah saatlerinden itibaren THY'nin Teknik ve uçuş personelininde aralarında bulunduğu birçok çalışan, duyuruyu dikkate alarak Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali geliş katında toplanmaya başladı. Uçuş ekiplerinden eyleme destek verenlerde olurken bazı uçuş personeli mazaret bildirerek uçuşlara katılmadı. Poliste çalışanların toplanmasıyla ilgili önlem aldı.Hava-İş'in çağrılarına kulak veren birçok çalışan, kanun teklifini ve işvereni protesto etti.
Hava-İş Sendikası, uçuş ekiplerinin terminale girdiği kapıda durarak eylem için destek istedi. Eyleme katılanlar, sabah görevlerinin başına gelen bazı pilot ve kabin memurlarını yuhaladı.
THY uçaklarında ekip eksikliğinden rötarlar ve iptaller meydana geldi. Bazı uçak seferlerinin eksik personelle yapıldığı öğrenildi. Ekip bulunamaması nedeniyle uçuş iptal ve rötarlarına dün yaşanan hava muhalefetindeki gecikmelerdinde yansıması olunca uçuş trafiği alt üst oldu. İptal edilen seferler nedeniyle THY'nin otel masasında uzun kuyruklar meydana geldi.ALANA ÇEVİK KUVVET GÖNDERİLDİ
Sloganlarla kabin ekiplerinin eylemlerine destek olan teknik ekip çalışanları Atatürk Havalimanı'nda geliş katında toplandı. DHA'nın haberine göre eylem nedeniyle havalimanına çok sayıda çevikkuvvet ekibi yönlendirildi. 

Havalimanında çevik kuvvet!

Bu arada kabin memurlarının başlattığı iş bırakma eylemi nedeniyle Türk Hava Yolları'nın İstanbul-New York ve İstanbul-Tel-Aviv uçuşları kabin ekibi eksikliği nedeniyle gecikmeli olarak gerçekleştirilecek.

THY YÖNETİCİLERİ İKNAYA ÇALIŞTI
THY yöneticileri de çalışanların eyleme katılmaması için uğraş verdi. Kabin Hizmetleri Başkanı Emine Lim ve Uçuş İşletmeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Asaf Bora, Atatürk Havalimanı'nda uçuş ekiplerini ikna etmeye çalıştı. Bora, pilot dinlenme salonunda gelişmeleri değerlendirirken, kabin hizmetleri başkanı Emine Lim de kabin amirleri ve memurlarının odasında gelişmeleri yakından takip etti. THY çalışanlarına bir duyuru yaparak, iş yavaşlatma, iş bırakma ve benzer davranışların yasaya aykırı olduğunu; tazminatsız işten çıkarma, işverenin uğrayacağı zararın tazmin edilmesi ve ağır para cezası mahkumiyeti gibi yaptırımları doğuracağını bildirdi. TASSA (Havayolları Kabin Memurları Derneği) üyelerine yönelik bir açıklama yaparak, gereksiz stresin azaltılması isteğinde bulundu.
TASSA'nın açıklamasında " Sürecin içerisindeki tüm yöneticilerin ve üyelerimizin demokrasi ve hukuk kuralları çerçevesinde sağduyu ile hareket ederek, bu olumsuzlukların bir an önce giderilmesi ve güvenliğin çok önemli olduğu iş kolumuzdaki gereksiz stresin azaltılarak uçuşların emniyetli bir şekilde yapılabilmesi için gereken uzlaşma zemininin oluşturulması sağlanmalıdır" ifadeleri yer aldı.

EYLEM YOLCULARI MAĞDUR ETTİ
Eylemden dolayı THY uçaklarında ki uzun rötarlar ve iptaller yolcuların mağdur olmasına yol açtı. Gece ve sabahın erken saatlerinde Atatürk Havalimanı'ndan özellikle yurtdışındaki çeşitli noktalara uçacak yolcular uçuşlarının iptal olduğu bilgisiyle neye uğradığını şaşırdı.
İptal olan seferler arasında Johannesburg gibi THY'nin önemli seferleri de bulunuyor. Atatürk Havalimanı İç ve Dış Hatlar Terminali'nde yolculardan birçoğu uyuyarak vakit geçirirken uçakların kalkmaması nedeniyle biniş bankoları da boş kaldı. Yolcular THY'ye tepki gösterirken Galatasaraylı futbolcu Sabri Sarıoğlu da eylemden etkilenen yolcular arasında yer aldı. Ailesi ile tatil için İtalya'nın başkenti Roma'ya gidecek olan Sabri, uçağının rötar yapması nediyle mağdur oldu. Bu arada THY eylem nedeniyle izinli personeli göreve çağırdı. Danışma bankolarına yolcular uçaklarının durumunu öğrenebilmek için akın ederken uçuşların iptal olması nedeniyle uçaklar park yerlerinden çıkmadı. THY'de bugün yapılması planlanmış olan eğitim çalışmalarının da iptal edildiği haberi geldi. 104 SEFER İPTAL, THY'NİN KAYBI MİLYONLARCA DOLAR
Türk Hava Yolları(THY) eylemden dolayı iç ve dış hatlarda toplam 104 seferinin iptal edildiğini duyurdu. Ekibin gelmediği uçuşların yapılabilmesi için THY yöneticileri tarafından göreve çağırılan diğer ekiplerin ise kendilerine 24 saat önceden haber verilmesi gerektiğini (24 saat kuralı) söyleyerek görevi kabul etmedikleri kaydedildi. Dış Hatlar Geliş Terminali'nde toplanan çalışanlar"Uçuş-Teknik Elele" sloganlarıyla sevinç gösterilerinde bulundu. Eyleme katılan bazı personelin işten çıkarıldığı da iddia edildi. THY'nin bir günlük kaybının milyonlarca dolar olduğu öğrenildi.

THY SİTESİ HACKLENDİ

Türk Hava Yolları(THY) resmi web sitesi de eyleme destek olduklarını söyleyen hacktivist RedHack grubu tarafından çökertildi. 

Türk Hava Yolları çalışanlarının yaptığı eylem nedeniyle saat 10:00 itibariyle 24 sefer iptal olurken resmi sitesi de eyleme destek olduklarını söyleyen bir grup tarafından hacklendi. İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan yapılan iç ve dış hat uçuşlarında uzun süreli rötarlar meydana gelirken şu ana kadar 13 iç hat, 11 dış hat uçuşunu iptal etti. THY konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada "Hava İş Sendikası yasadışı grev çağrısı yapmış, çalışanların bir kısmı bu çağrıya uymuştur. Bu nedenle uçuş operasyonlarında aksaklıklar yaşanmaktadır. Yolcularımızın en az etkileneceği şekilde iptaller yapılmaktadır. Yolcularımızın değişiklik talepleri herhangi ekstra maliyet olmaksızın gerçekleştirilecektir" denildi.

haberturk
 
29 Mayıs 2012 Salı 12:11
Okunma: 1517
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu