Ana Sayfa » Kıbrıs » ANASTASİADİS 19 MADDELİK GÖRÜŞ AYRILIĞI SUNDU

ANASTASİADİS 19 MADDELİK GÖRÜŞ AYRILIĞI SUNDU

Kıbrıs sorununa çözüm buluma müzakereleri çerçevesinde dün liderler bir araya geldi.

 
 
ANASTASİADİS 19 MADDELİK GÖRÜŞ AYRILIĞI SUNDU

 

 

Alithia gazetesi, liderler görüşmesine geniş bir şekilde yer verdi. Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in dün gerçekleştirilen görüşmede, "bugüne kadarki müzakere sürecini değerlendirme amacıyla iki tarafın görüşlerini sınıflandırmasına? ilişkin önerisini yinelediğini yazdı.

Müzakereler haberini "Hala Yöntem Aranıyor? başlıklarıyla veren gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiaidis'in, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, tarafların görüşlerini "hangi noktalarda görüş birliği, hangi noktalarda yakınlaşma ve hangi noktalarda uçurum olduğu? şeklinde üç kategoride ortaya koyması önerisinde bulunduğunu yazdı.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ise görüşmede, zaman takvimli bir yol haritası sunduğunu belirten gazete, Anastasiadis'in, çözümün baskıyla değil iradeyle bulunacağı yorumunda bulunduğunu yazdı.

Habere göre, Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bir sonraki görüşmesi ise 24 Temmuz'da gerçekleşecek.

GÖRÜŞ AYRILIĞI

Gazete, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun hazır yakınlaşmaların bulunduğu şeklindeki ısrarı üzerine,  içeriğinde 19 maddelik görüş ayrılığının bulunduğu bir belge sunduğunu yazdı. Gazete 19 noktanın, Kıbrıs Türk tarafının gelişim halindeki müzakerelerde sunduğu tezlerle, Talat-Hristofyas müzakerelerindeki görüş birlikleriyle aynı olmadığını ileri sürdü.

Gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, bunun üzerine konuyu müzakerecilere havale ettiğini savundu.

Gazete ayrıca Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Anastasiadis ile olan görüşmelerde sadece yazılı metin okumakla sınırlı kaldığını, geriye kalan konuları ise müzakerecilere havale ettiğini ileri sürdü.

Kıbrıs Rum tarafının, merkezi hükümetin yetkileri, dış ilişkiler, kamu hizmeti, eski eylemler, vatandaşlık ve göç konularına ilişkin 8 özlü farklılık tespit ettiğini yazan gazete, liderlerin bir sonraki görüşmesinden önce müzakerecilerin bir araya gelmesinin kararlaştırıldığını belirtti.

KIBRISLI TÜRKLERDEN "HAYIR?

Gazete, liderlerin dünkü görüşmesinde Kıbrıs Rum tarafının, güven yaratıcı önlemlere ilişkin yazılı yanıt aldığını ve bunların cesaret verici olmadığını zira Kıbrıslı Türklerin, Anastasiadis'in geçtiğimiz Cuma günü sunduğu 14 maddelik listeden,  siyasi değeri düşük güven yaratıcı önlemlerden bir çoğunu ve Maraş konusunu ret ettiğini yazdı.

Kıbrıs Türk tarafının daha çok 1 veya 2 güven yaratıcı önlemi görüştüğünü savunan gazete Kıbrıs Türk tarafının ayrıca AB ve sendikalar konusunda Teknik Komiteler kurulmasını ve KKTC'deki askeri alanlarda kayıplara ilişkin araştırma yapılmasını da ret ettiğini ileri sürdü.

KIBRISLI TÜRKLERİN GYÖ'LERİ

Kıbrıslı Türklerin, güven yaratıcı önlemleri içerisinde, KKTC sakinlerinin organize bir şekilde veya istedikleri zaman Hala Sultan Tekkesi'ni ziyaret etmelerinin de bulunduğunu yazan gazete, Kıbrıslı Türklerin ayrıca Kıbrıslı Rumlara, KKTC üzerinden, Türkiye ile ticaret yapması ve Türkiye'den turist getirilmesi kolaylığının sağlanmasını da önerdiğini belirtti.

Gazete, öneriler arasında, RMMO'nun 1974'ten önce Beşparmaklar'da mayın yerleştirdiği 28 noktanın temizlenmesinin de bulunduğunu yazdı.

Gazete ayrıca, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Yeşil Hat boyunca dekonfrantasyona yönelik Anastasiadis önerisini görüşmeyi kabul ettiğini ileri sürdü.

5 YENİ SINIR KAPISI

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, beş sınır kapısının daha açılmasını önerdiğini ancak Kıbrıs Türk tarafının bunlardan sadece Lefke'deki sınır kapısının açılmasını kabul ettiğini savunan gazete, Kıbrıs Rum tarafının ise tek bir kapının açılmasını istemediğini yazdı.

Habere göre, Kıbrıs Rum tarafı ayrıca liderlerin Antropoloji Laboratuarı'nı ziyaret etmesi sırasında kayıplara ilişkin bir öneri sunacak.

"OLGULAR DEĞİŞMEDİ?

Liderler arasındaki görüşmeye yer veren Fileleftheros gazetesi, liderlerin dünkü görüşmesinin olguları değiştirmediğini yazdı.

Sürecin ilerlemediğini zira Kıbrıs Türk tarafının çıkmazın aşılması için hiçbir şey görüşmediğini ileri süren gazete, liderlerin görüşmesinden "müzakerelerin, görüş birliklerinin tespit edilmesinden veya güven yaratıcı önlemlerin start almasından uzaklaşıldığı? sonucunun  çıktığını savundu.

TÜRK TARAFININ GYÖ ÖNERİLERİ

Habere göre liderler arasındaki görüşmede, Kıbrıs Türk tarafı kendi GYÖ'lerini sundu.

Politis gazetesi "Eroğlu, Yöntem ve GYÖ'leri Müzakerecilere Havale Etti? başlıklı haberinde, liderler arasında gerçekleştirilen son iki görüşmeye ilişkin gelen bilgilerin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun müzakere etme konusunda "isteksiz veya yetersiz? göründüğünü ileri sürdü.

Gazete, liderler arasındaki bir sonraki görüşmede bazı güven yaratıcı önlemlerin açıklanmasının ihtimal dışı olmamasıyla birlikte, şu andaki müzakerenin sonuç vericiliğinin, liderlerin Antropoloji Laboratuarı'nı ziyaret etmesiyle özetlendiğini savundu.

ANASTASİADİS HOŞNUTSUZ

Simerini gazetesi, liderler görüşmesini "Tanınma Oyunları? başlığıyla verirken, Anastasiadis'in Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun "oyalayıcı taktiğinden? hoşnutsuz olduğunu yazdı. 

Rum Başkanlığı'nda, Türkiye'nin konuyla meşgul olmaması, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun ise KKTC'deki iç çatışmaları oyuncağı yaparak Kıbrıs sorunu ile oynaması nedeniyle büyük bir endişenin hakim olduğunu  ileri süren gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, Anastasiadis'in üç boyutlu önerisinin müzakerecilerin ad hoc görüşmesinde ele alınmasını kabul etmesinin de küçük ancak önemli bir adım olarak addedilebileceğini belirtti.

ANASTASİADİS'TEN PARTİLERE ÖNERİLERİNİ SUNMA ÇAĞRISI

Fileleftheros gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in,  14 Temmuz'da yapılacak Ulusal Konsey toplantısına, kanıtlanmış önerilerle gelmeleri yönünde Ulusal Konsey üyesi partilere çağrıda bulunduğunu yazdı.

Haberi "Stratejiye İlişkin Görüşme Açıyor? başlığıyla veren gazete, Anastasiadis'in dün Ulusal Konsey üyelerine, Şubat ayından bu yana Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerde iki tarafın sunduğu tezlerden oluşan on sayfalık bir belgeyle birlikte mektup gönderdiğini yazdı.

Gazete, Anastasiadis'in, Ulusal Konsey toplantısı gündemine, yeni stratejinin şekillenmesine ilişkin yöntem ve şekillerin analiz edilmesi konusunu koyduğunu belirtti.

Habere göre, Anastasiadis ayrıca, partilerden, Doruk Anlaşmaları'nda ve 8 Temmuz Anlaşması'nda ısrarlı olup olmadıkları; iki kesimli, iki toplumlu federasyon dışında bir çözüm aranıp aranmayacağı konularına öneriler sunarak yanıt vermelerini istedi.

Gazete, Anastasiadis'in 10 sayfalık belgesinde tarafların sunduğu, "yönetim, merkezi hükümetin yetkileri, yasama yetkisi, dış ilişkiler, yargı yetkisi, kamu hizmeti (Kıbrıs Türk önerileri), eski eylemler (Kıbrıs Türk önerileri), AB (Kıbrıs Rum önerileri), ekonomi (Kıbrıs Rum önerileri), mülkiyet ve vatandaşlık (Kıbrıs Türk önerileri)? konularındaki önerilerin kıyaslanmasının yapıldığını yazdı.   

(FK/FEZ)

 
8 Temmuz 2014 Salı 11:48
Okunma: 747
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu