Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis 2 Milyar Euro Bulunması İçin Merkel'in Arabuluculuğunu İstedi

Anastasiadis 2 Milyar Euro Bulunması İçin Merkel'in Arabuluculuğunu İstedi

Telekonferans Aracılığıyla Euro Grubu Toplantısı.

 
 
Anastasiadis 2 Milyar Euro Bulunması İçin Merkel'in Arabuluculuğunu İstedi
Lefkoşa, 19 Mart 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs'ın mevduatların tıraşlandırılmasından elde etmesi gereken miktarı azaltmak amacıyla Almanya Başbakanı Angela Merkel'den arabuluculuk istediği belirtildi.


Politis gazetesi "2 Milyar Euro'nun Bulunması İçin Merkel Arabuluculuğu" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, dün Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüşerek Rum Meclisi'nin tıraşlanmaya ilişkin yasa tasarısını onaylaması ümidinin bulunmadığı şekillenen olgular konusunda bilgi verdiğini yazdı.


Gazete aldığı bilgilere dayanarak Güney Kıbrıs'ın, mevduatların tıraşlanmasından elde edeceği 5.8 milyar Euro'luk miktarı, 2 milyar Euro daha düşürmesi durumunda Rum Yönetimi'nin, yabancı yatırımcılarda daha çok infiale neden olamadan küçük mevduatları hafifletecek kademeli bir oran benimseyerek,  mevduatların tıraşlanmasında yeni düzenlemeler yapma olanağına sahip olacağını belirtti.


Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Anastasiadis'in  talebini inceleme görevini üstlendiğini yazan gazete Anastasiadis ile Merkel'in bugün yine telefonda görüşmesinin beklendiğini belirtti.


TELEKONFERANS ARACILIĞIYLA OLAĞANÜSTÜ EURO GRUBU TOPLANTISI


Politis gazetesi, Rum Maliye Bakanlığı'nda, telekonferans aracılığıyla dün akşam geç saatlerde Euro Grubu toplantısı gerçekleştirildiğini yazdı.


Toplantıda, Güney Kıbrıs'ın kurtarılması ve özellikle Rum bankalarındaki mevduatların tıraşlanmasına ilişkin koşulların ele alındığını yazan gazete, toplantı sonrasında yapılan açıklamada Euro Grubu'nun, küçük mevduatların, yüksek mevduatlara göre daha farklı karşılanmasına (ele alınması) ilişkin görüşünü ortaya koyduğunu belirtti.


Habere göre Euro Grubu açıklamasında 100 bin Euro'nun altındaki mevduatların mutlak şekilde garanti altına alınmasının önemini de vurguladı.


Euro Grubu ayrıca Güney Kıbrıs'ın, olağanüstü katkıları kademeli olarak ileriye götürmesi gerektiğine de dikkati çekti.


Gazete Euro bölgesi kaynaklarına dayanarak 100 bin Euro'nun altındaki mevduatlara yönelik verginin sıfıra indirilmesi yönünde çabaların da sarf edildiğini yazdı.


Rum haber kaynakları, gerek Güney Kıbrıs içinde gerekse Güney Kıbrıs dışında ortaya çıkan tepkilere bağlı olarak Euro Grubu'nun, küçük mevduatlara ilişkin kararının değiştirilmesi sürecinin gelişim halinde olduğunu belirttiler.


Rum haber kaynaklarına göre ilk anlaşma 100 bin Euro üstündeki mevduatlardan yüzde 9.9, 100 bin Euro'nun altındaki mevduatlara ise yüzde 6.75 oranında vergi alınmasını öngörüyor.


Rum haber kaynakları, Reuters Ajansı'nın haberine dayanarak, Euro Grubu telekonferans toplantısının sonucunun, "Güney Kıbrıs'ın, 100 bin Euro'ya kadar olan mevduatları koruyarak, mevduatların tıraşlanmasıyla birlikte 5.8 milyar Euro elde edeceği" şeklinde olduğunu belirtti.


RUM BAŞKANLIĞINDA TOPLANTI


Simerini gazetesi, Rum Hükümeti'nin, Rum Başkanlığı'nda toplantı yaparak ve Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in de Euro Grubu toplantısına (telekonferans aracılığıyla) katılmasıyla, kurtarması mümkün olanları kurtarmak amacıyla dün geç saatlere kadar çaba sarf ettiğini yazdı.


Gazete Hükümet'in amaçları arasında, başka kaynaklar ve başka yöntemlerden yardım alınmasının teminat altına alınması için zaman kazanılması ve Troyka'nın, taleplerini azaltması yönünde ikna edilmesi, mevduatların tıraşlanmasına ilişkin yasanın Meclis tarafından onaylanması konusunda partilerin ikna edilmesi, iflasın ardından yaşama senaryolarının incelenmesinin bulunduğunu belirtti.


Aldığı bilgilere dayanarak Hükümet'in çabasının şu anda küçük mevduatlar için adil ve büyük mevduatlar için de caydırıcı olmayacak bir plan hazırlığı içerisinde olduğunu belirten gazete, özellikle 100 bin Euro'nun altındaki mevduatların hissedilmez bir şekilde etkilenmesi ihtimali üzerinde durulduğunu yazdı.


Rum Başkanlık binasında Nikos Anastasiadis başkanlığında yapılan toplantıda bakanların yanı sıra ekonomi unsurları, iş adamları, bankacılar, Big Four grubunun yer aldığını yazan gazete, toplantıda gerek iflasın gerekse iflas sonrasının göğüslenmesine ilişkin senaryoların ele alındığını belirtti.


Fileleftheros gazetesi "B Planı Aranıyor" başlıklı haberinde Rum Başkanlığı'nın, dün akşam itibarıyla, içe dönük bir çözüm planladığını yazdı.


Gazete aldığı bilgilere dayanarak Rum Maliye Bakanlığı'nda, Euro Grubu'nun, Rum mevduatlarından istediği 5.8 milyar Euro'nun teminat altına alınması formülü üzerinde çalıştığını belirtti.


Gazete Rum Başkanlığı'ndaki toplantıda, masaya, yabancıların ve özellikle Rusların mevduatlarının tıraşlanmadan  5.8 milyar Euro'nun teminat altına alınması için çeşitli senaryoların yatırıldığını yazdı.


GÜNEY'DEKİ BANKALARDAKİ MEVDUAT MİKTARININ TOPLAMI 67 MİLYAR EURO


Gazete Rum Maliye Bakanı Mihalis Sarris'in Meclis'te yapmış olduğu açıklamaya dayanarak Güney Kıbrıs'taki bankalarda  bulunan mevduat toplamının 67 milyar Euro olduğunu bunlardan 30 milyar Euro'luk miktarın 100 bin Euro'luk mevduatların altında, 37 milyar Euro'nun ise 100 bin Euro'luk mevduatın üstünde olduğunu yazdı.


ANASTASİADİS MECLİS'TE MİLLETVEKİLLERİNİ BİLGİLENDİRDİ


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, dün, Meclis'e giderek tüm milletvekilleri gelişmeler hakkında bilgilendirdi.


Alithia gazetesi, milletvekillerinin, Anastasiadis'e çeşitli sorular sorduklarını yazdı.


Sorulan bir çok sorunun, Güney Kıbrıs'ın, Troyka'ya gereksinimi olmadan 17 milyar Euro'yu temin edip etmemesinin mümkün olup olmadığıyla ilgili olduğunu yazan gazete bu tür sorulara verilen yanıtın ise "mümkün olmadığı, mümkün olsa bile bu paranın temin edilebilmesi için mevduatların, Euro Grubu ile varılan anlaşmadan çok daha fazla tıraşlanmasının gerekeceği" şeklinde olduğunu belirtti.


Habere göre milletvekilleri, Anastasaidis'e, neden parti başkanlarının, Euro Grubu ile varılan anlaşmaya ilişkin gelişmeler hakkında, Brüksel'den bilgilendirilmediği sorusunu da sordu.


Soruya verilen yanıt ise Euro Grubu toplantısının sona erdiği  Cumartesi günü sabaha yakın, parti başkanlarının telefonda ayrıntılı bir şekilde bilgilendirilmesinin zor olduğu şeklindedir.


ANASTASİADİS RUM MERKEZ BANKASI BAŞKANI'NI BİLGİLENDİRDİ


Alithia gazetesi ve diğer gazeteler göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Merkez Bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'in de hazır bulunduğu toplantıda bankaların bugün de kapalı olmasına karar verilmesine karşı, Dimitriadis'in Rum Meclisi Maliye Komitesi toplantısında bugün için bankaların açılacağını söylemesi üzerine, Merkez Bankası Başkanı'na yönelik eleştirilerde bulundu.


Anastasiadis, bunun; Dimitriadis'in, Hükümet'in aldığı kararı sabote ederek kendi başına aldığı ilk siyasi karar olmadığına dikkati çekti.


(FK/KAR)


 
19 Mart 2013 Salı 11:43
Okunma: 599
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu