Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis "2014'ün İlk Yarısında Çözüm Mümkün. Yeter Ki Ankara Ve Kırbıs Türk Tarafı Ortak Açıklama Konusunda Tavır Değiştirsin"

Anastasiadis "2014'ün İlk Yarısında Çözüm Mümkün. Yeter Ki Ankara Ve Kırbıs Türk Tarafı Ortak Açıklama Konusunda Tavır Değiştirsin"

"eroğlu İle Görüşmeden Önce Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Federasyon Devletine Dönüşeceğini Peşinen Bilmek İstiyorum".

 
 
Anastasiadis
"DOĞAL GAZ ÇÖZÜMDEN ÖNCE TARTIŞMA KONUSU DEĞİL"


"İÇTİHATTA GEVŞEK FEDERASYON TERİMİ YOKTUR"


"KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN ÜNİTER DEVLETTEN FEDERASYONA DÖNÜŞECEĞİNİ BELİRLEYEN BM KARARLARI VAR"


Lefkoşa, 19 Ekim 13 (T.A.K.):  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Türkiye ve KKTC'nin, ilk liderler görüşmesinde yapılmasını istediği ortak açıklama konusundaki tavrını değiştirmesi halinde Kıbrıs sorununun 2014 Haziranı'na kadar çözülebileceğini iddia etti.


Rum gazeteleri Anastasiadis'in Atina Haber Ajansı'na verdiği özel mülakatta söylediklerini çeşitli başlıklar altında iktibas ettiler.


Alithia "'2014 Haziranı'na Karar Çözüm İhtimal dışı Değil'... Anastasiadis: Ankara ve Kıbrıs Türk liderliği Tavırlarını Değiştirirse 2014'ün İlk Yarısında Çözüm İhtimal Dışı Değil...  2015'te Kıbrıs Ekonomisinin Olumsuz Göstergelerinden Kurtulmamız Mümkün'" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Gazete Cumhurbaşkanı  Derviş Eroğlu ile görüşmesinden önce temsilciler Ertuğ ve Mavroyannis'in, müzakerelerin esas konularını ve usulünü kapsayacak ortak bir açıklama metni üzerinde mutabakata varması gerektiğini savunan Anastasiadis'in Türk tarafının bunu kabul etmediğini, bu nedenle çözüm müzakerelerin başlama tarihinin de havada kaldığını savunduğunu yazdı.


Habere göre Anastasiadis müzakerelerin başlamasından önce tarafların ortak açıklama metni üzerinde mutabık kalmalarındaki ısrarını şu cümlelerle izah etti:


"EROĞLU İLE GÖRÜŞMEDEN ÖNCE KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN FEDERASYON DEVLETİNE DÖNÜŞECEĞİNİ PEŞİNEN BİLMEK İSTİYORUM"


"Diyalog yapmak için diyaloğa girmek niyetinde değilim. Sayın Eroğlu ile görüşmeden önce Kıbrıs Cumhuriyeti'nin iki bölgeli iki toplumlu, tek uluslar arası temsiliyeti, tek egemenliği ve tek vatandaşlığı olan, AB içerisinde işleyebilecek, bir federasyon devletine dönüşeceğini peşinen bilmek istiyorum.


Çözümden sonra devlet tasfiye edilip, 18 ay boyunca hükümeti olmamasına karşın işleyen Belçika örneğindeki gibi olmamalı."


Ulusalar arası unsurun kendisine, ortak açıklama olmasa bile müzakerelerin başlaması telkininde bulunduğu bilgilerini yalanlayan Anastasiadis ön hazırlığın iyi yapılması tezinin uluslar arası unsurda anlayış bulduğunu söyledi.


Türk tarafının, kapalı Maraş'ın Rumlara verilmesi konusunun kapsamlı çözümün bir parçası olduğu görüşü de hatırlatılan Anastasiadis Maraş'ın BM himayesinde eski sakinlerine geri verilmesinin, Rum halkında çözüm perspektifleriyle ilgili umut verecek olmasının ötesinde, şu önemli avantajları da sağlayacağını savundu:


"a) Geniş bir meslek yelpazesinde yeni istihdam olanakları yaratacak ve aynı zamanda ülke ekonomisine büyük bir ivme katacak, b) kentin yeniden imarı için işbirliği yapılması Kıbrıslı Türklerle Rumları daha da yakınlaştırıp, ortak bir gelecekten ortaya çıkabilecek avantaj ve menfaatlerin farkına varmalarını sağlayacak."


"İÇTİHATTA GEVŞEK FEDERASYON TERİMİ YOKTUR"


Anastasiadis'e gevşek federasyon çözümünü kabul edip etmeyeceği soruldu. Sözlerine "İçtihatta böyle bir terim yoktur" diyerek başlayan Anastasiadis kendisini ilgilendiren şeyin, Kıbrıs sorununun çözümünden ortaya çıkacak devletin işleyebilirliği ve yaşayabilirliği olduğunu söyledi.


"DOĞAL GAZ ÇÖZÜMDEN ÖNCE TARTIŞMA KONUSU DEĞİL"


Doğu Akdeniz'de bulunan doğal gaz konusu sorulduğunda "Doğal gaz Kıbrıs Rum tarafının müzakerecilik gücünü güçlendiriyor. Kıbrıs sorununun çözümüyle doğal gaz, nüfus oranları ölçüsünde federal devletin vatandaşlarına ait olacak. Ancak çözümden önce böyle bir şey tartışma konusu değildir" cevabını verdi.


Nikos Anastasiadis Kıbrıs sorununun çözüm anahtarının Ankara'da olduğunu iddia ederek "Ankara ve Kıbrıs Türk liderliği tavırlarını değiştirirse 2014'ün ilk yarısında çözüm ihtimal dışı değil. Yunanistan doğal müttefikimizdir, maddi ve manevi destek veriyor, uluslar arası alandaki hareketleriyle Kıbrıs hükümetinin çözüm bulma çabalarına yardımcı oluyor" ifadelerini kullandı.


Anastasiadis Rum ekonomisinin durumuyla ilgili bir soruya karşılık ise "Şu ana kadar Destek Programı başarıyla uygulandı, 2015'te olumsuz göstergeleri tersine çevirmemiz mümkündür" dedi.


Simerini haberi "Kısa Zamanda Çözümün Şartı Ankara'nın ve Kıbrıslı Türklerin Tavır Değiştirmesi... Birkaç Ayda Çözüm" başlığıyla aktardı.


Anastasiadis'e Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun; iki devlet değil, toprakla ilgili gerçekleri dikkate alan bir federasyon istediği açıklamasının da sorulduğuna işaret eden gazete cevabı okurlarına şöyle aktardı:


"KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN ÜNİTER DEVLETTEN FEDERASYONA DÖNÜŞECEĞİNİ BELİRLEYEN BM KARARLARI VAR"


"Kıbrıs Cumhuriyeti'nin üniter bir devletten, AB ilke ve değerleri ile insan hakları göz ardı edilmeden iki bölgeli iki toplumlu federasyona dönüşeceğini belirleyen BM kararları var. Gevşek federasyon terimi içtihatta yoktur."


Fileleftheros haberi "Anastasiadis: Diyalog Olsun Diye Diyaloğa Girmeyeceğim... 6 Ayda Çözüm, Yeter Ki Ankara Tavır Değiştirsin" başlığı altında özetledi.


(ŞA/HA)


 
19 Ekim 2013 Cumartesi 11:11
Okunma: 940
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu