Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis, Askerlik Süresini Kısaltacağı Konusunda Söz Verdi

Anastasiadis, Askerlik Süresini Kısaltacağı Konusunda Söz Verdi

Çözümden Sonra Askersizleştirmeye Karşı Çıkan Anastasiadis, "karma Profesyonel Ordu" Önerdi.

 
 
Anastasiadis, Askerlik Süresini Kısaltacağı Konusunda Söz Verdi

Lefkoşa, 29 Aralık 12 (T.A.K.): Rum başkan adaylarından DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, RMMO Emekli Subaylar Derneği tarafından düzenlenen toplantıda "askerlik süresini kısaltma" vaadinde bulundu.

Alithia, "Nikos Anastasiadis'ten Taahhüt... Askerlik Süresi Kısalacak... Kararı Etkileyecek Olan, Milli Muhafız Ordusu'nun Yeniden Yapılandırılması, Çağdaşlaştırılması ve Ekonomik Olanaklar" başlığıyla manşete çektiği haberinde, askerlik süresini kısaltma vaadinin bazı koşullar altında ve ekonomik kriz şartları dikkate alınarak yerine getirileceğini yazdı.

Habere göre Anastasiadis, "ulusal kurtuluş hükümeti"  kuracağını ve savunma stratejisinin; "barış ve güvenliğin idamesi, Kıbrıs'ın egemenlik haklarının korunması ve askerî diplomasi geliştirilmesi" çerçevesinde üç eksenli olacağını da söyledi.

Gazete Anastasiadis'in savunma stratejisini özetle şöyle aktardı:

"1'inci Eksen: Özgür topraklarda barış ve güvenliğin idamesi güçlü Milli Muhafız Ordusu'nun her zaman Yunanistan'la ve diğer dost ülkelerle birlikte oluşturacağı caydırıcılık aracılığıyla sürdürülecek. Esnek ve etkin bir ordu oluşturulması amacıyla Milli Muhafız Ordusu'nun yeniden yapılandırılması ve modernizasyonu şarttır. Yeniden yapılandırma çerçevesinde ülkenin ekonomik imkânları nispetinde askerlik süresinin azaltılmasına gidilecek.

2'nci Eksen: Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Münhasır Ekonomik Bölgesi'ndeki egemenlik haklarının korunması ve savunulması... Kıbrıs Cumhuriyeti'nin MEB'indeki doğalgazdan istifade etme yönünde harcadığı çabalara karşılık Türkiye'nin tehditleri nedeniyle sondaj platformlarının, boru hatlarının, karadaki tesislerin ve piyasalara giden güzergâhların güvenlik şartlarının oluşturulması ihtiyacı hasıl olmuştur. Bu hedef için Milli Muhafız Ordusu'nun uygun imkânlarla takviyesi yanında İsrail'le yalnız hidrokarbon yataklarından müşterek istifade değil aynı zamanda müşterek altyapılar oluşturulması MEB'teki egemenlik haklarının müştereken korunması için anlaşmalar da imzalanması gerekir. Buna paralel olarak Avrupa Ortak Savunma ve Güvenlik yapı ve organlarına eşit katılımı nedeniyle Kıbrıs'ın AB'yle ilişkilerini güçlendirmesi gerekir ki bu da Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a katılımını gerektirir.

3'üncü Eksen: Askerî diplomasinin daha da geliştirilmesi... Dünya barışı ve güvenliğinin idamesi için devletlerin işbirliğinde askerî diplomasinin oynadığı istisnai bir rol vardır. Kıbrıs'ın 1999'da AB'a aday olduğunda geliştirdiği askerî diplomasi dünyadaki konumunu güçlendirmiştir.

Hükümetimin öncelikleri şunlar olacaktır:

- Diğer AB üyeleriyle eşit olarak Avrupa Savunma ve Güvenlik Örgütü ile  NATO ile daha sıkı ilişkiler geliştirilmesi için Kıbrıs'ın Barış İçin Ortaklık'a üyeliği

- Münhasır Ekonomik Bölge'deki egemenlik haklarının korunması için İsrail ile askerî işbirliği anlaşması.

- Kıbrıs'ın, sembolik de olsa, BM'nin ve AB'nin uluslararası barış misyonlarına katılımı ve diğer dost ülkelerle savunma ilişkilerini daha da güçlendirmesi."

Gazete Anastasiadis'in Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın çözümden sonra Kıbrıs'ın askersizleştirilmesi önerisine karşı olduğunu söylediğini de yazdı.

MÜZAKERELERDE KARMA PROFESYONEL ORDU KURULMASINI ÖNERECEK

Habere göre Anastasiadis, Kıbrıs müzakereleri çerçevesinde nüfus oranı dikkate alınarak Kıbrıslı Rumlardan ve Türklerden oluşacak karma bir profesyonel kuvvet oluşturmaya çalışacağını anlattı.

Anastasiadis'e göre bu karma profesyonel ordunun ana görevi, "Kıbrıs'ı asimetrik tehditlere karşı korumak, MEB'i korumak, Ortak Avrupa Savunma ve Güvenliği'ne iştirak ile Kıbrıs'ın arama kurtarma, FIR'ın korunması v.b. gibi uluslararası yükümlülükleri" yerine getirmek olacak.

Anastasiadis, askersizleştirmeye ise, Kıbrıs'ı ve bölgeyi Türkiye'nin askerî denetimi altına sokacağı gerekçesiyle karşı çıktı.

(ŞA/GUR)

********

 
29 Aralık 2012 Cumartesi 11:55
Okunma: 814
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu