Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Ban'a Üç Konu İletti

Anastasiadis Ban'a Üç Konu İletti

Görüşmenin Merkezinde Ortak Açıklamadan "türk Sapmaları" .

 
 
Anastasiadis Ban'a Üç Konu İletti
DAVUTOĞLU'NUN TEMASLARI


RUBİN ADA'YA GELİYOR


Lefkoşa, 3 Nisan 14 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, dün Brüksel'de, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile gerçekleştirdiği görüşmede üç konu üzerinde durduğu belirtildi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazeteler, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, AB-Afrika zirvesi için gittiği Brüksel'de, dün, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile görüşmesi haberine geniş bir şekilde yer verdi.


Haberi "Anastasiadis Ban'a Üç Boyut İletti- Merkezde Ortak Açıklamadan Türk Sapmaları" başlığıyla veren Fileleftheros gazetesi, Anastasiadis'in, görüşme sırasında, Türk tarafının, 11 Şubat tarihinde anlaşmaya varılan ortak açıklamadan saptığı, kapalı bölge Maraş'a vurgu yaparak güven yaratıcı önlemler konusu ile  Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs sorununun çözüm sürecine AB'nin katılımının yükseltilmesi için BM Genel Sekreteri'nin nüfuzunu kullanması konularını gündeme getirdiğini yazdı.


Gazete güvenilir kaynaklara dayanarak Anastasiadis ile Ban arasındaki görüşmenin çok iyi bir ortamda geçtiğini ve bu iyi ortamın, Anastasiadis'in "ortaya koydukları görüşlerin Ban tarafından anlayışla karşılandığı" şeklindeki açıklamasına da yansıdığını belirtti.


Gazete yine elde ettiği bilgilere dayanarak, BM Genel Sekreteri Ban'ın, güven yaratıcı önlemler konusunda olumlu gözüktüğünü bununla birlikte bu konuda her iki tarafın, anlaşmaya varması gerektiğini vurguladığını yazdı. 


BM Genel Sekreteri Ban'ın, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile de ayrı ayrı görüştüğünü yazan gazete Ban'ın bu çerçevede, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması konusunda bilgilendirildiğini belirtti.


Gazete Türk tarafının, AB'nin sürece özlü müdahil olmasına karşı çıkmasına takılmaya devam ettiğini de yineledi.


ANASTASİADİS


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis görüşme sonrasında yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban'a, bugüne kadar olan diyalog sürecini, sorumluluk yükleme oyununa girmeksizin karşılaştıkları sorunları ilettiğini söyledi.


Güven yaratıcı önlemlerin, ortamın değişmesine ve diyalog dinamiğinin desteklenmesine önemli katkı sağlayacağını yinelediğini ifade eden Anastasiadis, tüm unsurların, özellikle yurttaşlarının ve BM'nin, Avrupa'nın oynaması gereken rolün ne kadar yardımcı olacağının bilincinde olmalarının büyük öneme sahip olduğunu yinelemekten de geri kalmadığını ifade etti.


Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümünün sadece "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin federal bir statüye dönüşmesi olmayacağını, aynı zamanda AB'ye tam üye olan bir devlet olacağını söyledi.


Anastasiadis açıklamasının devamında, ortaya koydukları görüşlerin Ban tarafından anlayışla karşılandığını belirterek "sorunlar hakkında bilgi sahibi olduğunun" görüldüğünü ifade etti.


Ban'a ilettiği görüşlerin,kendi taraflarının olumsuzluk iletmesi gerektiği anlamına gelmeksizin, gerçekleri yansıtmayan açıklamalardan ortaya çıkan izlenimin  çürütülmesi olduğunu söyleyen Anastasiadis, diyaloğun ilk aşamasında olduklarını, iki tarafın önerilerinin ayrıntılı bir şekilde inceleceği ikinci bir aşamanın olacağını, çözüm perspektifinin ortaya çıkması durumunda ise bir al-ver çerçevesinde diyaloğun üçüncü aşamasının olacağını belirtti.


Politis gazetesi "Ban Onları Biliyor- Anastasiadis BM Genel Sekreteri ile Görüşmesinden Mutlu" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasındaki görüşmenin özellikle yapıcı ve dostane bir ortamda gerçekleştirildiğini yazdı.


Gazete Anastasiadis'in görüşme sonrasındaki açıklamalarına da yer verdi.


Simerini gazetesi ise "Anahtar Maraş-Türkler Güven Yaratıcı Önlemleri Ayrı Oluşumla İstiyor" başlıklı haberinde çözüm anahtarının, Türk tezlerinin, ortak açıklama içerisinde kaydedilenlerle uyumlu olması, güven yaratıcı önlemlerin pratikte hayata geçirilmesinde kapalı Maraş bölgesinin iadesi olduğunu yazarken , bunların, dün gerçekleştirilen Anastasiadis-Ban görüşmesinin özetini teşkil ettiğini de belirtti.


Gazete ayrıca dünkü görüşmenin temel konularının, Ban'ın müzakereler süreci hakkında bilgilendirilmesi, AB'nin sürece müdahil olması ve güven yaratıcı önlemlere yönelik 3 tane olduğunu yazdı.


Anastasiadis-Ban görüşmesini "AB'nin Müdahil Olması BM Tarafından Kabul Edildi- Anastasiadis-Ban Görüşmesi Verimli" başlıklarıyla aktaran Alithia gazetesi, elde edilen bilgiler ve Anastasiadis'in açıklamaları ışığında, görüşme sırasında, bugüne kadar olan müzakere sürecinin değerlendirilmesi  ile sürecin ileriki adımlarına yönelik görüş alış verişinin yapıldığını yazdı.


Habere göre Anastasiadis, bazı kişilerin vermeye çalıştığı Kıbrıs Rum tarafının sürüncemede bıraktığı ve iki tarafın al-ver sürecine geçebileceği imajının gerçekleri yansıtmadığını Ban'a iletti.


BM Genel Sekreteri Ban, görüşmelerin şu anda ilk aşamasında olduğu ve al-ver zamanın gelmediği konusuna anlayış gösterdi.


Haravgi gazetesi ise ilgili haberi "BM Genel Sekreteri Anlayış Gösterdi" başlığıyla aktardı.  


DAVUTOĞLU MÜZAKERELERİN HIZLANMASINI İSTEDİ


Fileleftheros gazetesi bir başka haberine TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, BM Genel Sekreteri Ban, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, AB'nin Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stefan Füle ile gerçekleştirdiği ayrı ayrı görüşmelerde Kıbrıs sorunun çözüm müzakerelerinin hızlandırılmasını ve İngiltere'nin sürece etkin bir şekilde müdahil olmasını talep ettiğini yazdı.


Gazete, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun "müdahalelerinin", İngiltere'nin, gelişim halindeki süreçte özlü bir role sahip olmak için perde gerisindeki çabalarının ve Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı görevinden ayrılan Downer'in yerine Ban'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in atanmasındaki soğuk tavrı ışığında, özellikle ilgi çekici olduğunu savundu.


Haber göre TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun NATO zirvesi çerçevesinde gerçekleştirdiği temaslarda, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile de görüştü.


Gazete Davutoğlu'nun temasları çerçevesinde yapmış olduğu açıklamalara da yer verdi.


VENİZELOS DA BAN İLE GÖRÜŞTÜ


Politis gazetesi Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'un da BM Genel Sekreteri ile görüştüğünü ve Kıbrıs sorununu ele aldığını yazdı.


Habere göre Venizelos yaptığı açıklamada Ban ile Kıbrıs sorununun yanı sıra Üsküp meselesini ele aldıklarını, Yunanistan'ın bu konulardaki görüşlerinin net, sabit ve açık olduğunu, Ban'ın da bunlara itibar ettiğini söyledi.


BAN-ROMPUY GÖRÜŞMESİ


Politis gazetesi aynı haberinin içerisinde BM Genel Sekreteri Ban'ın, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile görüşmesine ve görüşme sonrasında yapılan açıklamaya yer verdi.


Habere göre iki yetkili görüşmeden sonra açıklamalarda bulunurken, Rompuy açıklamasında "Kıbrıs sorununa bütünlüklü bir çözüm bulunmasına yönelik müzakerelerin kolaylaştırılması amacıyla BM'nin rolüne itibar ettiklerini söyledi.


RUBİN ADA'YA GELİYOR


Alithia gazetesi ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Eric Rubin'in temaslarda bulunmak amacıyla gelecek hafta Ada'ya geleceğini yazdı.


Gazete Rubin'in, Rum hükümet yetkilileri ile görüşmelerde bulunacağını ayrıca iki tarafla da bir araya geleceğini belirtti.


ÖZERSAY'IN MOSKOVA ZİYARETİ


Fileleftheros gazetesi "Türkler Yine Sürecin Hızlandırılmasını İstiyor- İmaj Yaratma ve Taktik Hareketleri" başlıklı haberinde, "Türklerin, müzakereler sürecinin hızlandırılması için  koordineli bir biçimde baskı yaptığını" ileri sürdü ve Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay'ın Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulunmak için Moskova'ya gittiğini yazdı.


Kudret Özersay'ın Rusya ziyaretinin, (Brüksel, New York ve Washington) gezilerinin bir devamını teşkil ettiğini yazan gazete, Rusya tarafından ise, her defasındaki  Kıbrıs Türk temsilcisinin görüşmeler için yılda bir kez kabul edildiğinin görüldüğünü belirtti.


Haber göre Rus yetkililer, Özersay'ın ziyaretinin bu çerçevede yapıldığını, geçen yıl da Osman Ertuğ'un Moskova'ya gittiğini anımsattı.     


(FK/KAR)   


 
3 Nisan 2014 Perşembe 11:21
Okunma: 829
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu