Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis, Ban'dan Ab'nin Müdahil Olmasını İsteyecek

Anastasiadis, Ban'dan Ab'nin Müdahil Olmasını İsteyecek

Lefkoşa, 2 Nisan 14 (T.a.k): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Bugün Brüksel'de, Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon İle Gerçekleştireceği Görüşme Sırasında, Ab'nin, Kıbrıs Sorununa İlişkin Müzakerelere Özlü Olarak Müdahil Olması Konusunu Ele Alacağı Belirtildi..

 
 
Anastasiadis, Ban'dan Ab'nin Müdahil Olmasını İsteyecek
Fileleftheros gazetesi, "New York Aracılığıyla AB'nin Müdahil Olması- Anastasiadis BM Genel Sekreteri'nden Bugün Müdahale Etmesini İsteyecek" başlıklı haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, AB-Afrika zirvesi kapsamında, bugün, Brüksel'de BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile yapacağı görüşmeye yer verdi.


Gazete, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Anastasiadis ile yapacağı görüşme öncesinde AB yetkilileri, Avrupa Konseyi Başkan Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso ile bir araya geleceğini de yazdı.


BM'nin, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olmasında hem fikir olmakla birlikte bunu cesaretlendirdiğini yazan gazete, ancak AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması konusunda Türk tarafının ikna edilmesi gerektiğini belirterek, bu nedenden dolayı Ban'ın müdahalesinin istendiğini yazdı.


Türk tarafının, Avrupalı yetkilinin, süreçte yer alması konusunda herhangi bir engel sürmediğini ancak müzakerelerde özlü bir role sahip olmasını istemediğini yazan gazete, Türklerin, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun UNFICYP nezdindeki Kıbrıs Özel Temsilcisi Pieter Van Nuffel'in, AB normlarıyla ilişkili olmayan durumlarda müzakerelerde ele alınan öngörüleri değiştirmesi olanağına sahip olmasını istemediğini savundu.


Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasındaki görüşmede aynı zamanda Kıbrıs sorununa ilişkin müzakereler süreci de değerlendirilecek.


Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na, geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirdikleri görüşme çerçevesinde söylediklerini de Ban'a iletecek.


Gazete Anastasiadis'in, müzakereler süreci hakkında, BM Genel Sekreteri Ban'a, Türk tarafının, ortaya koyduğu tezlerin, "11 Şubat'ta varılan ortak açıklamadan saptığı" gerekçesiyle sürecin ilerlemediğini ifade edeceğini yazdı.


Gazete, Anastasiadis'in bu konuyu Cumhurbaşkanı Eroğlu'na da ilettiğini ancak Eroğlu'nun, Anastasiadis'in vurgulamalarından "kaçınarak başka konulara değindiğini" ileri sürdü.


Gazete ayrıca Türk tarafının, düşünceleri aracılığıyla, konfederal bir model ortaya koyduğunu ancak sözlü olarak ise üzerinde anlaşamaya varılanlara değindiğini iddia etti.


BM Genel Sekreteri Ban'ın bu aşamada, Kıbrıs sorununa şahsen müdahil olma niyetinin bulunmadığını yazan gazete, genel sekreterin, Downer'in tavsiyeleri üzerine geçmişte bunu yaptığını ancak sonuç alamadığını da belirtti.


Habere göre Ban'ın yakın çalışma arkadaşları, "Ban'a, şahsi müdahalesinin sadece sürecin ciddi anlamda ilerlemesi ve müdahil tarafların önünde bir anlaşma bulunması durumunda mümkün olabileceği" tavsiyesinde bulundu.


"7 KONUYLA BAN'A"


Alithia gazetesi yukarıdaki başlıkla verdiği haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, bugün, Brüksel'de BM Genel Sekreteri Ban ile yapacağı görüşmede 7 konuyu güdeme getireceğini yazdı.


Anastasiadis'in AB-Afrika zirvesine katılmak için bu sabah erken saatlerde Brüksel'e hareket ettiğini yazan gazete, liderler görüşmesinden iki gün sonra yapılacak olan Anastasiadis-Ban görüşmesinin amacının, Kıbrıs sorunun çözümü için başlayan yeni sürecin bugüne kadar olan kısmına ilişkin genel bir değerlendirme olduğunu belirtti.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, ortak açıklama ile Türk tarafının müzakere masasına sunduğu tezleri kıyaslayan belgeyi Ban'a vereceğini açıklamasına karşın bu fikrini değiştirdiğini belirten gazete Anastasiadis'in bu konuyu yazılı değil sözlü olarak ortaya koyacağını yazdı.


Habere göre Anastasiadis, görüşme sırasında, her iki tarafın fikirlerinin, önerilerinin ve tezlerinin olgunlaşması için  Kıbrıs sorunun üç aşamasının muhafaza edilmesi gerektiğini vurgulayacak.


Kıbrıs sorununun üç aşamasının, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşme sırasında da "netleştirildiği gibi"; "a)Kıbrıs sorunun tüm başlıklarına ilişkin fikirlerin, önerilerin ve tezlerin ortaya konması; b)anlaşmazlıklara köprü kurulması; c)al-ver" olduğunu yazan gazete, Anastasiadis'in özlü müzakerelerin önemine vurgu yapacağını ve sırf müzakerelerin hızlandırılması için özlü müzakerenin kurban edilmemesi gerektiğini dile getireceğini belirtti.


Habere göre güven yaratıcı önlemlerin önemini de vurgulayacak olan Anastasiadis, bu konuda, Maraş'a (ilk aşama kapalı bölgenin bugünkü durumunu kaydetmek için BM uzmanlarının Maraş'a girmesine olanak sağlanması) vurgu yapacak.


"Kıbrıslı Türklerin, Maraş konusunda anlaşmaya varma noktasında kararsız olmasına karşın Anastasiadis'in, iki toplum arasında güven ve karşılıklı anlayış ortamının yaratılması için bu ve başka önemli güven yaratıcı önlemlerin uygulanmasının önemi konusunda uluslararası unsuru ikna etmeyi başardığını" yazan gazete, bu güven yaratıcı önlem konusunda en kısa zamanda anlaşma sağlanmasının beklendiğini ve bu gidişata yönelik olarak Washington, Brüksel ve Ankara'da yoğun çalışıldığını savundu.


Habere göre Anastasiadis, Ban ile yapacağı görüşmede ayrıca,  AB'nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin süreçteki rolünün yükseltilmesi gerekliliğini dile getirerek, bu gelişmenin, BM'nin rolünü hiç etkilemeyeceğini de vurgulayacak.


Kıbrıs Rum tarafının, Kıbrıslı Türklerin bir çok durumda, "AB normlarını, gerek dikkate almadığı gerekse görmezden geldiğini, AB nedeniyle kabul edilmesi mümkün olmayan tezlerde ısrar ettiğini ve böylece çok zaman kaybedildiği tespitinde bulunduğunu" savunan gazete, "Kıbrıs Rum tarafının, AB'nin müzakerelerdeki varlığının, amaçsız olarak ortaya çıkan tüm bu konuların aşılmasına yardımcı olacağını düşündüğünü" de belirtti.


Anastasiadis'in ele alması beklenen bir başka konunun ise Downer sonrasındaki müzakereler olduğunu yazan gazete, Kıbrıs Rum tarafının, Ban'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in müzakerelerdeki varlığını olumlu, objektif ve ölçülü olarak değerlendirdiğini bu nedenden dolayı Anastasiadis'in, Downer'in yerine bir başkasının atanmasına gerek olmadığını da Ban'a ileteceğini yazdı.


Kıbrıslı Türklerin iç meselelerinin, Kıbrıslı Rumları ilgilendirmediği şeklindeki genel ilkeye karşın, Rum tarafının,  "Kıbrıslı Türk müzakereci Kudret Özersay ile KKTC Dışişleri Bakanı Özdil Nami arasındaki siyasi zıtlığın müzakerelere zarar verdiğini düşündüğünü" ileri süren gazete, Kıbrıs Rum tarafının,  "bu iki iyi müzakereci", Özersay ve Nami arasındaki anlaşmazlığın müzakerelerde gecikmelere ve zarara sebebiyet verdiği değerlendirmesinde bulunduğunu da savundu.


Politis gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon arasında bugün yapılacak görüşmeye ilişkin haberini "Şikayetler Ban'a" başlığıyla aktardı.


Gazete Anastasiadis'in, Ban'ı, müzakerelerin bugün içinde bulunduğu nokta, Kıbrıs Rum tarafının bakış açısından ileriki adımlara ilişkin perspektifler ile hükümetin, AB'nin Kıbrıs sorununa müdahil olması arzusu konusunda bilgilendireceğini yazdı.


Habere göre, Anastasiadis ile Ban arasındaki görüşme saat 18.30'da gerçekleştirilecek.


Anastasiadis'in Ban ile yapacağı görüşmede, Türkiye'de bugün hakim olan seçim ortamının, müzakerelerde hızlı ilerlemeye olanak sağlayıp sağlamayacağına ilişkin endişelerini de dile getirecek.


Gazete Anastasiadis'in, Kıbrıslı Türklerin, ortak açıklamadan sapan tezlerine ilişkin bir belgeyi Ban'a vermesinin de söz konusu olmadığını yazdı.


Simerini gazetesi ise, "Müzakereler Ortak Açıklama'nın Bataklık Kumunda" başlıklı yorumsal haberinde ortak açıklama çerçevesinde şekillenen net zemine karşın, Kıbrıs sorunundaki manzaranın hala puslu olduğunu yazdı.


Müzakerelerin devamına ilişkin yoğun endişelerin de bulunduğunu yazan gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmeye atıfta bulunarak, "bu görüşmede tespit edilen iki taraf arasındaki köprü kurulamaz anlaşamazlıkların beklentilere yer bırakmadığını" savundu.


MAVROYANNİS WASHİNGTON'A GİTTİ


Fileleftheros gazetesi, Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'in, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda temaslarda bulunmak amacıyla dün Washington'a gittiğini yazdı.


Gazete Mavroyannis'in geçtiğimiz hafta ise New York'ta, BM'de temaslarda bulunduğunu anımsattı.


BAN'IN DOWNER'İN YERİNE ATAMA YAPIP YAPMAYACAĞI KONUSU


Fileleftheros gazetesi bir başka haberinde BM Genel Sekreteri Ban'ın, Kıbrıs Özel Danışmanlık görevinden ayrılan Alexander Downer'in yerine, Lisa Buttenheim'in ya da bir başkasının  atanıp atanmayacağı konusuna  ileriki haftalarda karar vereceğini yazdı.


Gazete BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim'in, Kıbrıs sorununa müdahil olan tüm taraflarca kabul gördüğü ve bunun göz önünde bulundurulacak bir olgu olduğuna da dikkati çekti.


DİSİ AÇIKLAMA


Fileleftheros gazetesine göre DİSİ bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis arasındaki görüşmeyi değerlendirdi.


DİSİ açıklamasında, Kıbrıs sorununa ilişkin çabanın devam etmesi gerektiğini vurguladı.


Türk tarafının, müzakerelerin bu ilk aşamasında, ortak açıklama ile bağdaşmayan tezler ortaya koymaya devam ettiğini görülmekte olduğunu savunan DİSİ, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Türk tezlerinin, ortak açıklama ve çözüm çerçevesi ile olan tezatlığını ayrıntılı bir şekilde sergilemeye özen göstermesinden dolayı duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.


(FK/HÖ)


 
2 Nisan 2014 Çarşamba 11:43
Okunma: 977
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu