Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Ban'dan Müzakerelerin İyi Hazırlanmasını İstedi

Anastasiadis Ban'dan Müzakerelerin İyi Hazırlanmasını İstedi

Lefkoşa, 24 Eylül 13 (T.a.k): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Bm Genel Sekreteri Ban Ki Moon İle Yaptığı Görüşmede, Kıbrıs Sorununa İlişkin Müzakerelerin Yeniden Başlamasının İyi(Uygun) Hazırlanması, Ab'nin Sürece Aktif Bir Şekilde Müdahil Olması, Maraş'ın İadesiyle Güven Yaratıcı Önlemler Önerisini Gündeme Getirdiği Belirtildi. .

 
 
Anastasiadis Ban'dan Müzakerelerin İyi Hazırlanmasını İstedi
Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Kıbrıs saatiyle dün akşam (Kıbrıs saatiyle gece yarısından hemen sonra) BM Genel Sekreteri Ban ile BM merkezinde gerçekleştirdiği görüşmede, müzakerelerin yeniden başlaması ve Maraş'ın iadesi önerisini ele almasının beklendiğini yazdı.


63'ncü dönem Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmalarına katılmak amacıyla New York'ta bulunan Anastasiadis'in, Ban ile yapacağı görüşmede Kıbrıs Rum tarafının, müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin önkoşullarını ortaya koyacağını daha önce açıkladığını anımsatan gazete, Anastasiadis-Ban görüşmesinden önce BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un, BM takvimi çerçevesinde, bir diğer deyişle Ekim ayında, müzakerelerin yeniden başlaması tarihinin belirlenmesini arzulayacağının da basında çıktığını yazdı.


Gazete bazı kaynaklara dayanarak, BM Genel Sekreteri Ban'ın, Kıbrıs Rum tarafının önkoşulları ve şartları nedeniyle, müzakerelerin başlaması tarihinin belirlenmesi çabalarının başarısız olması tehlikesi karşısında, bu konuda tarih belirlenmesi konusunda ısrarlı olmayacağının da ihtimal dışı bırakılmadığını belirtti.


Gazete Ban'ın, konuyu açıkta bırakarak en iyi çözümün bulunması için istişarelerin devam etmesini sağlayabileceğini de yazdı.


Habere göre Anastasiadis'in Ban ile olan görüşmesinde, gönderdiği (Ban'a) mektup aracılığıyla yazılı ilettiği Maraş konusundaki önerisine izahat getirmesi de bekleniyor.


Fileleftheros gazetesinin internet sayfasında yer alan habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün akşam BM Genel Sekreteri Ban ile gerçekleştirdiği görüşmede Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlamasının iyi hazırlanması, AB'nin sürece aktif bir şekilde müdahil olması, Maraş'ın iadesiyle güven yaratıcı önlemlere ilişkin öneriyi gündeme getirdi.


Ban ile Anastasiadis arasındaki görüşmede Rum tarafı adına Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Rum Daimi Temsilci Büyükelçi Nikos Emiliu'da yer aldı.


Ban ile Anastasiadis arasındaki görüşme 20 dakika sürdü.


ANASTASİADİS AÇIKLAMA


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM muhabirlerine yaptığı açıklamada BM Genel Sekreteri Ban ile yaptığı görüşmeyi "çok iyi" olarak nitelendirdi.


Anastasiadis, Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin geçerli ümitlerin yaratılması için müzakerelerin yeniden başlaması öncesine iyi bir hazırlığın gerekliliği konusunda Ban'a bilgi verme fırsatı bulduğunu söyledi.


Anastasiadis, BM Genel Sekreteri Ban'a ayrıca AB'nin sürece aktif olarak müdahil olmasının sadece sürece faydalı olmayacağını aynı zamanda AB'nin eşit bir üyesine dönüşecek olan devleti, AB normlarıyla mutlak bir şekilde içe içe ve koordineli kılacak olan, doğru bir çözümün sağlanması çabalarını önemli ölçüde desteklemesini de sağlayacağı konusunda bilgi verdiğini ifade etti.


BM Genel Sekreteri Ban'a yinelediği, Maraş konusunda ise Anastasiadis, Maraş önerisinin, bütünlüklü çözümün sağlanması çabalarına yönelik sadece destekleyici olarak işlev göstermeyeceğini aynı zamanda  Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların Kıbrıs sorununun çözüm olanaklarına yeniden inanması ve şehrin ortak bir şekilde yeniden inşa edilmesi içerisinde ülkenin yeniden birleşmesinin ne kadar olumlu şeyler getirebileceğini hissetmesine yardımcı olacağını belirtti.


Müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin izlenilecek yöntem konusunu Ban ile görüşüp görüşmediğinin sorulması üzerine Anastasiadis, ayrıntılara girilmeksizin genel olarak değindiklerini söyledi.


Anastasiadis kendisinin, iyi hazırlık gerekliliğini vurguladığını, ayrıca Ban'a, diyalog uğruna diyaloğa girmelerinin mümkün olmadığını net bir şekilde vurguladığını ifade etti. Anastasiadis sözlerinin devamında yeni bir başlangıcın, sona sahip olacak bir süreç olacağı ümidini yaratacak olan önkoşulların olması gerektiğini söyledi.  


TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos arasındaki görüşmeye değinmek istemeyen Anastasiadis, müzakereci atanmasına ilişkin felsefesini yineledi.


Türkiye'nin, sürece dahil olması gerektiğini zira , "işgal ordusunun" mevcudiyetiyle, Türkiye'nin Kıbrıs'ın Kuzey bölümünü kontrol eden bir güç olduğunu savunan Anastasiadis, arzu ettikleri şeyin, sürece Türkiye'nin de müdahil olması fırsatının verilmesi olduğunu ifade etti.


Anastasiadis açıklamasında ayrıca bu görüşmelerin, dörtlü konferans veya çok taraflı bir görüşmenin habercisi olduğu şeklindeki iddiaları da ret etti.


Verilen olanağın, Kıbrıs sorununun çözümüne yardımcı olması için sorumluluk taşıyan (Türkiye) ile müzakerelerde bulunmak olduğunu söyleyen Anastasiadis, ayrıca Türk yetkilisinin Kıbrıs Rum müzakerecisi ile görüşmesinin "Kıbrıs Cumhuriyeti'"ne zarar vereceği(ayağını kaydıracağı) şeklindeki iddiaları kabul etmedi.


Anastasiadis sözlerinin devamında, Rum Yönetimi Başkanı, müzakereci olarak kaldığı zaman buna (Kıbrıs Cumhuriyeti'ne) zarar verileceğini, Andreas Mavroyannis'in, Ulusal Konsey'in olur görüşüyle atandığını bunun da, öneme sahip olduğunu belirtti.  Anastasiadis'in Mavroyannis'in Kıbrıs Rum tarafını temsil edeceğini, her zaman müzakere eden Rum Yönetim Başkanı sıfatında olmayacağını da söyledi.


BM TEMSİLCİSİNİN AÇIKLAMASI


Rum Haber Ajansı'na göre BM Temsilcisi, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis görüşmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, Kıbrıs'ta bütünlüklü bir çözümün sağlanmasını hedefleyen müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin hazırlıkların ele alındığını belirtti.


BM Temsilcisi, muallaktaki zorluklar gibi  müzakerelerin yeniden başlamasına ilişkin zeminin hazırlanmasında ortaya çıkan ilerleme konusunda görüş alış verişinde bulunulduğunu açıkladı.


Temsilci ayrıca BM Genel Sekreteri Ban'ın, Güney Kıbrıs'taki ekonomik ve finans krizinin göğüslenmesine ilişkin önemli çabalarından dolayı Anastasiadis'i de tebrik ettiğini belirtti.  


ANASTASİADİS'İN DİĞER TEMASLARI


Alithia gazetesi, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri Ban ile görüşmesinin ardından ABD Başkanı Barack Obama ve eşinin, BM üyesi ülkelerin liderlerine yönelik düzenlediği resepsiyona katılmasının beklendiğini de yazdı.


Anastasiadis'in bir dizi temasta bulunduğunu yazan gazete Anastasiadis'in bu çerçevede Amerikan-Yahudi lobisi ve Amerika'daki Rumlarla bir araya geldiğini belirtti.


Habere göre, Anastasiadis, Amerika Temsilciler Meclisi Orta Doğu ve Kuzey Afrika Alt Komitesi Başkanı Ileana Ros-Lehtinen ile bir araya geldi.


Anastasiadis ayrıca Örgüt Başkanı Michael Kasen, yeni seçilen Başkan Bob Cohen ve Uluslararası İlişkiler Müdürü Stephen Schneider'in yer aldığı "Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi-AIPAC" heyetiyle de görüştü. Görüşmede Orta Doğu meselesinin yanı sıra Kıbrıs sorununa ilişkin müzakerelerin yeniden başlaması çabaları ele alındı.


Anastasiadis ile AIPAC heyeti görüşmesinde ayrıca Güney Kıbrıs-İsrail ilişkilerine de değinildi.


Anastasiadis temasları çerçevesinde ayrıca Amerika Rum Federasyonu üyeleriyle Pazar akşamı yemekte bir araya geldi. Anastasiadis, üyelere, gerek ekonomi gerekse Kıbrıs sorunu ile müzakerelerin yeniden başlaması çabaları hakkında bilgi verdi.


ANASTASİADİS BM'NİN BEŞ DAİMİ BEŞ ÜYESİ İLE BİR ARAYA GELDİ  


Fileleftheros gazetesinin internet sayfasında yer alan haber göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, BM'nin 5 daimi üyesiyle öğle yemeğinde bir araya geldi.


Habere göre Anastasiadis, 5 daimi üyeye, Kıbrıs sorunundaki müzakerelerin başlaması ve başarıyla tamamlanmasına ilişkin önerilerini iletti. 


Anastasiadis, 5 daimi üyeye müzakerelerin iyi hazırlanması, AB'nin etkin bir şekilde sürece dahil olması ve Maraş önerisiyle ilgili üç boyutlu önerisini izahat etti.


Bir kaynak, tüm üyelerin, Maraş önerisine anlayış gösterdiğini ve iyi bir hazırlık gerekliliği konusunda hem fikir olduğunu belirtti.


Habere göre yemekte, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Hükümet Sözcüsü Hristos Stilyanidis, Daimi Temsilci Büyükelçi Nikos Emiliu da yer aldı.  


(FK/ŞEB)


***********


 
24 Eylül 2013 Salı 11:57
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu