Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "anastasiadis Başarısızlığı İtiraf Etti"

"anastasiadis Başarısızlığı İtiraf Etti"

Eroğlu'ndan Olumlu Cevap Geleceğine İnanan Anastasiadis Hükümet Ortaklarının Ve Diğer Partilerin İtiraz Ve Tepkilere Rağmen İlerlemekte Kararlı.

 
 
PAPADOPULOS: "ORTAK METİN YA ÇÖZÜMDEN UZAKLAŞTIRACAK VEYA KÖTÜ BİR ÇÖZÜME GÖTÜRECEK"


NEOFİTU: BAŞKAN'IN MİLLİ GELECEĞİ VEYA ULUSAL İYİLİĞİ UMURSAMAYAN KİŞİ OLDUĞU YAKLAŞIMLARINA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK"


LİLLİKAS ANASTASİADİS'İ SİNE-İ MİLLETE DÖNMEYE ÇAĞIRDI "KIBRIS SORUNUNDAKİ BUGÜNKÜ TEZLERİNE HALK DESTEĞİNİ TAZELEMELİ"


DİKO VE EDEK ORTAK METNE İTİRAZLARINI YAZILI SUNDU... PARTİLER ANNAN PLANININ GERİ GELDİĞİ GÖRÜŞÜNDE


Lefkoşa, 7 Şubat 14 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, kabul ettiği ve müzakerelerin başlaması için zemin olarak ileri götürdüğü ortak açıklama metninin çok yönlü yorumlanabileceğini doğruladı.


Rum partileri arasındaki farklı yorumlamalar için "Tek olgu var, kimi böyle kimi farklı şekilde yorumluyor" ifadesini kullanan Anastasiadis'in aslında başarısızlık itirafında bulunduğu bildirildi.


Simerini "Anastasiadis'ten Başarısızlık İtirafı... Ortak Açıklamanın Farklı Yorumlanabileceğini Kabul Etti... 'Kimi Böyle Kimi Farklı Şekilde Yorumluyor" başlığıyla manşete çektiği haberinde Anastasiadis'in itirafının, "Rum tarafında ortak açıklama metninin içeriği farklı şekillerde yorumlanıyor, aynı şeyi Kıbrıs Türk tarafı da yapacak, metnin içeriğini işine geldiği gibi yorumlayacak" mantığını gündeme getirdiğini yazdı.


EROĞLU'NDAN OLUMLU CEVAP GELECEĞİNE İNANAN ANASTASİADİS HÜKÜMET ORTAKLARININ VE DİĞER PARTİLERİN İTİRAZ VE TEPKİLERE RAĞMEN İLERLEMEKTE KARARLI


Gazete hal böyleyken ve Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun vereceği cevap beklenirken, Anastasiadis'in, siyasi ortaklarının tepkisini, özellikle de hükümet ortağı DİKO'nun şiddetli itirazını görmezden gelerek ilerlemekte kararlı olduğunu vurguladı.


Partisi DİSİ'nin tam, muhalefet partisi AKEL'in de şartlı desteğini alan Anastasiadis'in Yunan hükümetinin iyi dileklerini almak ve bunu, taslağı kabulüne destek olarak göstermek maksadıyla ile dün Atina'ya gittiği belirtiliyor.


Anastasiadis'in, taslağı kabul ettiği için, hükümetteki ortakları dışında EDEK, Ekologlar ve Çevreciler Hareketi ve Vatandaşlar İttifakı gibi küçük partilerden de sert tepki aldığına dikkat çeken gazete, haberini iç sayfasında "Başkan Anastasiadis Partilerin Tepkilerinden Endişe Etmiyor... İlerlemekte Kararlı" başlığı altında özetle şöyle detaylandırdı:


"Anastasiadis Siyasi Parti Başkanları Konseyi toplantısının ardından yaptığı açıklamada, 'tek olgu var, kimi böyle, kimi farklı yorumluyor' dedi ve ortak açıklamayla ilgili 'gerçek olguları' önümüzdeki günlerde halka açıklayacağını bildirdi.


Nikos Anastasiadis dün siyasi parti başkanlarına, müzakere yolunda bu metinle yürümeye karar verdiğini bildirdi ve partilerin görüşlerini dinledi.  Ancak siyasi partilerin dile getirdiği kaygılar, Derviş Eroğlu belgeyi kabul eder etmez  (müzakerelere) ilerlemedeki kararlılığını aşamadı. Ankara kabul ettiğinden dolayı belgeyi Eroğlu'nun da kabul edeceği iyimserliğini taşıyan Anastasiadis, daha sonra Atina'ya hareket etti. Bugün Başbakan Andonis Samaras ve Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos'la konuyu istişare edecek.


Siyasi parti başkanlarına, Eroğlu ile Pazartesi günü görüşmesinin aşırı veya uzak bir ihtimal olmadığını söyleyen Anastasiadis, Pazartesi günü gerçek bir görüşme olacağı görüşünde.


Metin dün Derviş Eroğlu'na teslim edildi. Kıbrıs Rum tarafı Eroğlu'nun, bu metni kabul etsin diye Ankara'dan ve diğer unsurlardan baskı göreceğine inanıyor. Anastasadis dün, henüz cevap verilmediğini doğruladı 'Ortak açıklamada mutabakata varmak için büyük bir çabanın istişare aşamasında bulunuyoruz' ifadesini kullandı.


BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer Kıbrıs'ta olmadığından önümüzdeki günlerde Eroğlu-Anastasiadis görüşmesi olacaksa Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel temsilcisi Lise Buttenheim hazır bulunacak.


Çoğu siyasi parti, bu mutabakatı, sağladığı güvenceler açısından Nikos Anastasiadis'ten çok farklı okuyor. Anastasiadis, belgenin Ulusal Konsey'in çözüm parametreleriyle ilgili ortak kararlarına tamamen uygun olduğu görüşündeyken DİKO, EDEK, Ekologlar ve EURO.KO Anastasiadis'in dün sabah geliştirdiği bu yaklaşıma tamamen karşı çıkıyor.


OMİRU: "ANNAN PLANI HORTLADI, EGEMENLİK ÜÇ BAŞLI OLACAK"


Nikolas Papadopulos ve Yannakis Omiru'nun dün basına yansıyan açıklamaları karakteristikti. Omiru Anastasiadis'e, egemenliğin tek ve bölünmez olması ve Kıbrıslı Rumlardan ve Kıbrıslı Türklerden kaynaklanmaması gerektiğini hatırlattı.


Omiru "Annan Planı'nda 'Kıbrıs'ın uluslar arasında tek bir sesle konuşup hareket edebilmesi için federal hükümet Anayasa'da belirlenen yetkilerini egemence kullanır' ve 'oluşturucu eyaletler eşit statüye sahiptir. Bunlar, Anayasal olarak Federal hükümete ait olmayan yetkilerini, Anayasa kuralları içerisinde egemence kullanırlar' maddesi vardı.  Bu nedenle Annan Planı'nın hortladığından söz ettiğimiz aşikârdır çünkü egemenlik üç başlı olacak' dedi.


Omiru bu taslakla net bir müzakere zemini elde edilmediği, aksine, Türk tarafına daimi talebi olan konfederatif çözümü ileri götürme olanağı tanıyoruz' vurgusunu yaptı.


PAPADOPULOS: "ORTAK METİN YA ÇÖZÜMDEN UZAKLAŞTIRACAK VEYA KÖTÜ BİR ÇÖZÜME GÖTÜRECEK"


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos tutumunu Anastasiadis'e mektupla iletti. Papadopulos bu ortak açıklamanın müzakereleri kolaylaştırmak yerine zorlaştıracağını ve ya Kıbrıs sorununda kapsamlı çözüm anlaşmasını uzaklaştıracağını,  ya da kötü bir çözüme götüreceğini vurguladı. Metnin sadece Yönetim başlığı üzerinde yoğunlaşmasına, diğer yönleri görmezden gelmesine ve Kıbrıs Türk tarafına, Rum tarafının devlet olma hakkı da dâhil, bir halkın bütün haklarına sahip olduklarını ileri sürme olanağı tanıdığının altını çizdi.


Papadopulos, 'Şu veya bu şekilde konfederasyonun da niteliği olan üniter uluslar arası temsiliyet 'oluşturucu devletlere' tanınan statü ve verilen yetkilerle küçümseniyor' dedi.


Metinde kaydedilenin üniter değil dış egemenlik olduğunu belirten Papadopulos, egemenliğin iki varlıktan eşit kaynaklandığı ifade edildiğinden bizim tarafın bu metinle bölünmeyi de kabul ettiğini, dolayısıyla Kıbrıslı Türklerin bunu, ayrılıkçı talepleri için kullanabileceklerini kaydetti.


Papadopulos bir ilke kabul edildikten sonra, iç statü de kabul edildiğinden vatandaşlığın da üniter olmadığını belirterek şu görüşleri ortaya koydu:


'Bu, Kıbrıslı Rumların ve Kıbrıslı Türklerin varlık olarak farklı kimlikleri ve bütünlüklerine saygı maddesiyle birleştirilirse, Türk tarafının bu maddelere atıfta bulunarak 'iki oluşturucu devletin' etnik homojenliğinde, yani, istila ve işgalle yapılan etnik temizliğin meşrulaştırılmasında ısrar edeceği kolayca öngörülebilir.'


Başkan Anastasiadis dünkü açıklamasında, Kıbrıs sorununda işleyebilir ve yaşayabilir bir çözüme gidebilmemiz için özlü bir diyaloğun yeniden başlatmak amacıyla bazı parametreler ortaya koyduğumuza işaret etti. 'Uluslar arası camiayı özlü bir açıklamanın gerekliliğine ikna etmek için sistemli bir çaba üstlendik. Uluslar arası camia bu tezimizi benimsedi' dedi.


Ancak çoğu siyasi parti, Başkan'ın, bu ortak açıklamanın yaşayabilir ve işleyebilir bir çözümü (ve müzakereyi) gündeme getireceği tezini benimsemiyor görünüyor. Anastasiadis dünkü siyasi parti başkanlarını bilgilendirmesi sırasında ortak açıklama metniyle ilgili yoğun itiraz ve tepkilerle karşılaştı. Nikos Anastasiadis 'Bana göre istenilen, mümkün olan en geniş birliğin ve bütünlüğün sağlanmasıdır. Bu nedenle, yersiz ve yanıltıcı yorumlardan kaçınılması için sabır ve itidal tavsiye ediyorum' ifadesini kullandı.


Ancak partilerin büyük çoğunluğu, seçtiği yolu çok tehlikeli buluyor ve bu kararına destek vermek niyetinde değilken, bu birliği nasıl yakalayacağı merak konusu. DİKO, EDEK, EURO.KO, Ekologlar ve Ulusal Konsey'de yer almayan Vatandaşlar İttifakı, ortak açıklamanın içeriğine çok olumsuz yorumlar getiriyorlar."


NEOFİTU: BAŞKAN'IN  MİLLİ GELECEĞİ VEYA ULUSAL İYİLİĞİ UMURSAMAYAN KİŞİ OLDUĞU YAKLAŞIMLARINA MÜSAMAHA GÖSTERİLMEYECEK"


Fileleftheros "Kimisi Yeşil Kimisi Kırmızı Işık Yaktı... Siyasi Partiler Kıbrıs Sorununda İki Kampa Ayrıldı" başlıklı haberinde Nikos Anastasiafdis'in Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu ile müzakere masasına, Rum tarafının kabul ettiği ve Cumhurbaşkanı'nın da olumlu cevap vereceğine inanılan ortak açıklama metni zemininde oturmayı kabul etme kararını DİSİ ve AKEL'in olumlu karşılayarak destek verdiğini yazdı.


Gazeteye göre DİSİ Başkanı Averof Neofitu partisinin, Türk tarafı ortak açıklamayla ilgili nihai metni kabul ederse Anastasiadis'in ilerlemesi gerektiği görüşünde olduğunu açıkladı. Neofitu bunun paralelinde "siyasi liderliklerin, ülkenin geleceğini güvence altına almak hedefiyle karar alacaklarında,  zor olana gereksinim duyarlar. Kimsenin diğer siyasi parti başkanını veya sözcüsünü çözüm istememek veya ülkenin iyiliğini istememekle suçlaması kabul edilmeyecek, Başkan'ın milli geleceği veya ulusal iyiliği umursamayan kişi olduğu' yaklaşımlarına da müsamaha gösterilmeyecek' mesajını verdi.


AKEL, Kıbrıs sorununun çözümü için müzakerelere gitmeye karar verirse Anastasiadis'i destekleyeceğini açıkladı. Parti Genel Sekreteri Andros Kiprianu bütün siyasi partilerin sorumlu ve yapıcı davranmasının büyük önemi olduğuna işaret ederek şunları söyledi:


"Bu ortak açıklama bazı noktalarda Talat-Hristofyas ortak açıklamaları ve egemenlik konularındaki anlaşmadan daha düşük seviyededir. Dış egemenlik güvence altındadır, geriye iç egemenlik konularının düzenlenmesi kalıyor. Artık yetkiler meselesinde de, merkezi hükümetin yetkilerinin ne olacağı netleştirilmeden artık yetkilerin oluşturucu varlıklara verilmesini kabul ettiğimiz ifadesi yer alıyor."


EURO.KO Anastasiadis'in bu ortak açıklama zemininde ilerlemesini yanlış buluyor, ancak Parti başkanı Dimitris Şilluris partisinin, müzakereler sırasında yapabileceği katkı olursa bunu yapacağını açıkladı.


Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis "uzun siyasi tavizler listesine bugün bir yenisinin eklendiğini vurgulayarak "Başkan ihtiyaç duyduğu desteği Ekologlar'dan almayacak, Tanrı yardım etsin" ifadesini kullandı.


LİLLİKAS ANASTASİADİS'İ SİNE-İ MİLLETE DÖNMEYE ÇAĞIRDI "KIBRIS SORUNUNDAKİ BUGÜNKÜ TEZLERİNE HALK DESTEĞİNİ TAZELEMELİ"


Aynı gazete "Lillikas Seçim İstiyor" başlıklı haberinde Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in "sine-i millete dönmesi ve sandığa giderek halktan, Kıbrıs sorunundaki bugünkü tezlerine desteğini tazelemesini istediğini yazdı.


Habere göre Lillikas Anastasiadis'in daha müzakereler başlamadan yıkıcı tavizler verdiği görüşünü ortaya koyduğu dünkü açıklamasında, Anastasiadis'e şu suçlamalarda bulundu:


"Kıbrıs Helenizm'inin şakağına tabanca dayamıştır. Kıbrıs halkından istediği ve aldığı yetkiyi ihlal etmiştir. Çünkü bu alışılagelmiş taahhüdünü ihlal değil milli var oluşumuzla ilgili ihlaldir. Başkan Anastasiadis,  bugünkü tezleri temelinde halktan yetki almak zorundadır. Başkan Anastasiadis sahte temsillerle halktan oy toplamıştır."


Gazete Lillikas'ın Rum halkını, yeni Annan Planı'nı engellemek için top yükün tepki göstermeye,  Annan Planı'nı reddeden siyasi ve sivil güçleri de seferberliğe çağırdığını belirterek "Ortak bir direniş cephesi Başkan'ın planlamalarını, vatanımızın mahvolmasını engellemeye ve halka ümit vermeye yeter" vurgusunu yaptı.


DİKO VE EDEK ORTAK METNE İTİRAZLARINI YAZILI SUNDU... PARTİLER ANNAN PLANININ GERİ GELDİĞİ GÖRÜŞÜNDE


Fileleftheros DİKO ve EDEK'in dünkü siyasi parti başkanları toplantısında ortak açıklamaya itirazlarını yazılı verdiklerini, bütün partilerin, şu veya bu şekilde, Annan Planı'nın geri geldiği görüşünde olduğunu yazdı.


DİKO ve EDEK'in yazılı görüşlerini detaylandırdığı haberini okurlarına "Türk Talepleri Açısından Niteliksel Sıçrama... DİKO ve EDEK Görüşlerini Toplantıda Yazılı Sundu" başlığıyla aktaran gazete, DİKO'nun, Annan planının veya Downer Belgesi olarak bilinen görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesinin müzakere masasında olduğunu belirterek özetle şunlara dikkat çektiğini yazdı:


"DİKO taslağın içeriğinin menfaatimize olmadığını 'Kıbrıs sorununun çözülmemiş bütün konuları masadadır' ifadesinin öteki tarafa,  bir konunun müzakere konusu olup olmadığı veya hatta Kıbrıs sorununun temeli olup olmadığı yorumu yapma hakkı verdiğini vurguladı.  DİKO'ya göre örneğin öteki taraf,  sadece Annan Planı'na atıfta veya malum Downer belgesine atıfta bulunarak, ortak açıklamadaki, sadece çözülmemiş konular görüşülecek maddesini kullanıp bizi ilgilendiren bir konunun çözülmemiş olmadığını söyleyerek görüşmeyi reddedebilir.


-Söz konusu ortak açıklamada egemenliğin Kıbrıslı Rumlardan ve Kıbrıslı Türklerden eşit kaynaklandığı kabul ediliyor.-Çözümün, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların ayrı ayrı oy kullanacağı referandumda onaylanacağı belirtiliyor.-Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların kendi oluşturucu devletleri olacağı ve 'iç' diye  nitelendiriliyor olmasına karşın kendi vatandaşlıkları olacağı belirtiliyor.-Buna ilaveten artık yetkilerin oluşturucu devletlere ait olacağı (Federal Hükümet'e ne kalacağı konusunda anlaşmaya varılmadan)


Üç meseleye (egemenlik, uluslar arası temsiliyet ve vatandaşlık) isim olarak atıfta bulunulması için verilen tavizler ilkeleri etkisiz kılıyor, şöyle ki:


-Şu veya bu şekilde konfederasyonun da niteliği olan 'üniter uluslar arası temsiliyet' 'oluşturucu devletlere' tanınan stat ve verilen yetkilerle zayıflatılıyor.


-Üniter egemenlik, BM anayasasına göre bütün üye ülkelerin kullandığı egemenlik olarak anlatılıyor. Bu egemenlik, 'dış egemenlikten', diğer adıyla devletlerin 'bağımsızlığından' başka bir şey değildir. Bizim istediğimiz üniter egemenlik değildir.


-Bu ortak açıklamada üniter vatandaşlık da güvence altına alınmıyor, çünkü ilkenin kabul edilmesinin hemen ardından 'oluşturucu devletlerin' vatandaşları için Federal vatandaşlıktan ayrı vatandaşlığı tanınıyor; her ne kadar bu iç vatandaşlık olarak görülse de..."


Habere göre EDEK'in yazılı belgesinde ortak açıklama taslağının büyük tehlikeler ve Türk tezlerine doğru gerilemeler içerdiği görüşünü ortaya koydu, metnin özetle üç başlı egemenlik öngördüğünü vurguladı.


(ŞA/KAR)


 
7 Şubat 2014 Cuma 11:41
Okunma: 712
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu