Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Bm'den Downer Belgesi'nin "düzeltilmesini" İsteyecek

Anastasiadis Bm'den Downer Belgesi'nin "düzeltilmesini" İsteyecek

Yarınki Toplantının Gündemi... Basında Müzakereci İçin Mavroyannis Adı Dolaşıyor Ancak Anastasiadis Yarın İsim Zikretmeyecek.

 
 
Anastasiadis Bm'den Downer Belgesi'nin
EKOLOGLAR: "KARAR MERKEZLERİNDE KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN KISA BİR TAKVİM İÇİNDE TASFİYESİ PROJELERİ VAR"


OMİRU: "KIBRIS DEVLETİNİN VARLIĞINI, KIBRIS HELENİZM'İNİN MİLLİ VE FİZİKİ VAR OLUŞUNU GÜVENCE ALTINA ALACAK BİR ÇÖZÜM TASLAĞI HAZIRLANMASI ŞARTTIR"


Lefkoşa, 17 Haziran 13 (T.A.K.): Rum tarafının Kıbrıs müzakereleri için atayacağı müzakereci konusunun, Rum Ulusal Konseyi'nin yarınki ilk toplantısının gündeminde olmadığı, Anastasiadis tarafından Temmuz başlarında çağrılması beklenen 2 günlük maraton Konsey toplantısında belirleneceği, ayrıca Rum tarafının BM'den, Downer metninde düzeltme yapılmasını talep edeceği haber verildi.


Alithia'nın güvenilir kaynaklarına dayandırdığı haberine göre Rum Ulusal Konseyi'nin yarınki toplantısında, maraton toplantı ışığı altında usul tartışması yapılacak ve siyasi partiler önerilerini sunacak. İki tarafa 30 Nisan'da iletilen görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesi yarınki Konsey toplantısının gündeminde yer almıyor.


Rum Yönetimi, Downer belgesiyle ilgili cevap metni hazırlayarak siyasi partilere iletti. Bu metinde Anastasiadis, açıkça birbirinden farklı görüşler olan konularla ilgili görüşlere, gözlemlere ve vurgulara işaret ediyor. Metinde ayrıca, Avrupalı anayasa uzmanları tarafından bir anayasa taslağı hazırlanması,  Downer belgesini inceleyen Rum Yönetimi eski Başkanı Hristofyas'ın not aldığı vurguların dikkate alınması öneriliyor.


Hristofyas'ın Downer belgesinde yanlışlıklar saptadığı hatırlatılan haberde, bu nedenle Anastasiadis'in, "düzeltme yapılması" için görüş birlikleri ve görüş ayrılıkları belgesini BM'nin önüne koyacağı ve bu yapılırken Hristofyas'ın ilgili vurgulamalarının dikkate alınmasını isteyeceği belirtiliyor.


YARINKİ TOPLANTININ GÜNDEMİ... BASINDA MÜZAKERECİ İÇİN MAVROYANNİS ADI DOLAŞIYOR ANCAK ANASTASİADİS YARIN İSİM ZİKRETMEYECEK


Gazete yarınki Rum Ulusal Konseyi'nin toplantı gündemiyle ilgili şunları yazdı:


"Yarınki toplantıda Temmuz başlarında gerçekleştirilmesi beklenen iki günlük toplantı ışığı altında usul tartışması yapılacak. Kıbrıs Rum tarafını temsil edecek müzakerecinin atanması konusu görüşülecek. Kaynaklarımız,  yetki tamamen Başkan Anastasiadis'e ait olsa da siyasi partilerin yarınki toplantı sırasında masaya bazı isimler koyabileceklerine işaret ediyor.


Basında, en ağır basan isim olarak Dışişleri Bakanlığı Genel Müdürü Büyükelçi Andreas Mavroyannis'in ismi dolaşıyor olmasına karşın Anastasiadis'in yarın herhangi bir isim zikretmesi beklenmiyor.


Yarın Kıbrıs Rum tarafına danışmanlık yapacak hukukçular grubu ve hukuk kuruluşu ile müzakere grubunun oluşumu konuları da ele alınacak. Toplantı sırasında Başkan Anastasiadis'in Konsey üyelerine gerek Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Franchois Hollande ile temasları gerek Noble'ın 12'nci parselde teyit sondajı başlatmasıyla birlikte hidrokarbon konuları, İsrail'in işbirliğindeki enerji güvenliği meseleleri ve MEB'teki 'Türk tehditleri' hakkında bilgi vermesi bekleniyor. Yine Türkiye'deki son gelişmeler ve Türk Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tavır ve davranışlarının da ele alınması bekleniyor."


Gazete EDEK'in yarınki toplantıda "Kıbrıs devletinin varlığını, Kıbrıs Helenizmi'nin milli ve fiziki varlığını güvence altına alacak bir çözüm taslağı hazırlanarak uluslararası camiaya ve Avrupa camiasına sunulması" önerisini masaya koyacağını belirtti.


EKOLOGLAR: "KARAR MERKEZLERİNDE KIBRIS CUMHURİYETİ'NİN KISA BİR TAKVİM İÇİNDE TASFİYESİ PROJELERİ VAR"


Habere göre "karar merkezlerinde Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kısa bir takvim içerisinde tasfiyesi projeleri olduğunu" savunan Ekologlar ve Çevreciler Hareketi,  bu projelerin Kıbrıs sorununun doğal gaz ve ekonomik krize bağlanmasından geçtiği görüşünü ortaya koyarak bunu engellemeye yönelik bir stratejiye ihtiyaç olduğunu, yarınki Konsey toplantısında bu yöndeki ilk önerilerini sunacaklarını açıkladı.


Hareket, önerilerinin, belgenin derhal ve resmen reddedilmesi, Türkiye'nin AB müzakere sürecindeki başlıkların açılmasına ciddi şartlar ve katı karşılıklar getirilmesi ve Türkiye'nin 12'nci parseldeki teyit sondajıyla ilgili gösterebileceği tepki konusunun görüşülmesi ile ilgili olacağını da kaydetti.


OMİRU: "KIBRIS DEVLETİNİN VARLIĞINI, KIBRIS HELENİZM'İNİN MİLLİ VE FİZİKİ VAR OLUŞUNU GÜVENCE ALTINA ALACAK BİR ÇÖZÜM TASLAĞI HAZIRLANMASI ŞARTTIR"


Öte yandan Fileleftheros Rum Meclis (ve EDEK) Başkanı Yannakis Omiru'nun Kıbrıs sorununun çok yakında yeni bir müzakere prosedürünün odağında olacağının aşikâr olduğunu belirterek "kötü niyetli üçüncü tarafların ve elbette Türkiye'nin kabul edilmez çözümleri dayatmak için ekonomik krizi kullanacakları gün gibi ortadadır" dediğini yazdı.


Habere göre "Bu nedenle kimsenin, Kıbrıs Helenizm'inin aşılacağı ve ekonomik zorlukların ağırlığı altında köşeye kısılacağını düşünmemesi gerektiği mesajının açıkça ve kararlılıkla verilmesi gerektiği" görüşünü de ortaya koyan Omiru," derhal Kıbrıs devletinin varlığının, Kıbrıs Helenizm'inin milli ve fiziki var oluşunun güvence altına alınacağı bir Kıbrıs sorunu çözüm taslağı hazırlanması gerektiğini" öne sürdü.


Omiru "Kıbrıs sorununun yönetilmesi stratejisi belirlenmesi artık milli görevdir" dedi ve "Türk uzlaşmazlığının" şikayet edilmesini, Avrupa Birliği'nin siyasi bir şahsiyeti Kıbrıs Özel Danışmanı atamasını talep etti.


(ŞA/ŞEB)


 
17 Haziran 2013 Pazartesi 10:09
Okunma: 717
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
Kıbrıs sorunu ile ilgili olarak 2016 sonuna kadar bir çözüme ulaşılabileceğine inanıyor musunuz?
Evet İnanıyorum
Hayır İanmıyorum
Kararsızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)