Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis: "çıkmaza Sürükleniyoruz..."

Anastasiadis: "çıkmaza Sürükleniyoruz..."

"tehlikeleri Görmezden Gelemeyiz Ancak Uzlaşmaz Taleplere Boyun Eğmemizi De Kimse Beklemesin".

 
 
Anastasiadis:

ANASTASİADİS MISIR'DAN DÖNER DÖNMEZ RUM ULUSAL KONSEYİ TOPLANACAK

"KERRY VE HAUGE İÇİN 'İYİ TÜRKİYE-KÖTÜ EROĞLU' EFSANESİ YIKILDI"

RUM TARAFI METNİN ARTIK GEÇERLİ OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDE

DAVUTOĞLU KERRY VE HAUGE'A EROĞLU'NA BASKI YAPAMAYACAĞINI, KIBRIS TÜRK TEZİ KONUSUNDA YETKİLİNİN EROĞLU OLDUĞUNU SÖYLEDİ

KIBRIS TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİLER DE ORTAK AÇIKLAMANIN İÇERİĞİ KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK İÇİNDE

"SON 24 SAAT İÇERİSİNDE ŞEKİLLENEN SAHNEDE TÜRK TARAFI ÇIPLAK KALDI"

Lefkoşa, 12 Aralık 13 (T.A.K.): BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın ortak açıklamada mutabakat arayışlarının, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Rum tarafının önerisini reddetmesinden sonra batağa saplandığı öne sürüldü.

Rum gazeteleri, ABD ve İngiltere Dışişleri bakanlarının TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak, "tek ve bölünmez egemenliği kabul etmesi için Cumhurbaşkanı Ertoğlu'na müdahale etmesini istediklerini, Davutoğlu'nun ise bunu reddederek 'Türkiye iyi - Eroğlu kötü' efsanesinin geçerli olduğunu sanan AngloAmerikanları şaşırttığını" yazı.

Alithia "Başarısızlığa Yakın... Anastasiadis: Türk Uzlaşmazlığı Nedeniyle Çıkmaza Sürüklendik, Önümüzdeki Günler Belirleyici" başlıklı manşet haberinde, ABD ve İngiltere Dışişleri bakanlarının Türk mevkidaşları ile telefon temaslarına işaret eden diplomatik kaynakların müzakerelerin başlama ihtimali olup olmadığını önümüzdeki günlerin göstereceğini söylediklerini yazdı.

Gazete " 'Çıkmaza Sürükleniyoruz'... Türk Dışişleri Bakanı ABD ve İngiliz Mevidaşlarıyla Telefonda Kıbrıs Sorununu Görüştü" başlığıyla iç sayfasından detaylandırdığı haberinde, Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik özlü bir diyaloğun başlaması için ortak açıklamada mutabakat sağlanması çabalarında düne damgasını vuran sözcüğün "çıkmaz" olduğunu yazdı, şöyle devam etti:

"Türk tarafı, ortak açıklamayla ilgili son önerimize olumsuz cevap verdi ve Başkan Anastasiadis, Türk uzlaşmazlığı nedeniyle algılanmakta olan çıkmaza işaret etti. Ancak Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Atina'ya yarın yapacağı ziyaret ışığı altında dün ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve İngiltere Dışişleri Bakanı William Hauge ile telefonda Kıbrıs sorununu görüştü. Anadolu Ajansı dışişleri bakanlarının Kıbrıs sorununda devam etmekte olan prosedürün son aşamasını ele aldıklarını haber verdi.

ANASTASİADİS MISIR'DAN DÖNER DÖNMEZ RUM ULUSAL KONSEYİ TOPLANACAK

Dün iki taraf arasında karşılıklı suçlama oyunu (blame game) başladı. Başkan Nikos Anastasiadis  'maalesef Türk uzlaşmazlığı yüzünden çıkmaza sürükleniyoruz' ifadesini kullandı; öte yandan Kıbrıslı Türklerin lideri Derviş Eroğlu  'top Kıbrıslı Rumların sahasında' cevabını verdi ve Türk tarafının bizim taraftan 'müzakerelerin yolunu açacak adımı atmasını beklediğini' söyledi.

Başkan Anastasiadis dün oluşan durumu betimlerken 'şu ana kadarki gelişmeler cesaret verici değil, önümüzdeki günler, onların tavır ve davranışlarına göre şekillenecek tavrımız açısından belirleyici olacak' dedi. Mısır'dan döndükten sonra politika belirlemek üzere Ulusal Konsey'i toplayacağını da açıklayan Anastasiadis şunları söyledi:

"TEHLİKELERİ GÖRMEZDEN GELEMEYİZ ANCAK UZLAŞMAZ TALEPLERE BOYUN EĞMEMİZİ DE KİMSE BEKLEMESİN"

'39 yıl sonra tehlikeleri görmezden gelemeyiz ancak, uzlaşmaz taleplerine boyun eğmemizi de kimse beklemesin. Üzgünüm ama istemesem de, Türk uzlaşmazlığı maalesef arzu edilene; bizi Türk askerlerinden kurtuluşumuza, yeniden birleşmeye, barış içinde birlikte yaşamaya olanak tanıyacak bir diyaloğun kısa zamanda başlamasına götürmediğini söylemek zorundayım.

ANASTASİADİS: "MAALESEF TÜRK UZLAŞMAZLIĞI YÜZÜNDEN ÇIKMAZA SÜRÜKLENİYORUZ"

Kıbrıs sorununun toplumlararası anlaşmazlık olmadığı görüşündeyim. Kıbrıs'ın sorunu 1974'te başlayan ve Kıbrıs halkının tamamına sinsice dayatılan bir istila ve işgal sorunundan başka bir şey değildir. Bu dönemde Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın endişelerini veya kaygılarını görmezden gelmeyecek temel çözüm ilkelerinin sağlanması için önemli çabalar harcadık, harcıyoruz. Üzülerek söylüyorum ki maalesef Türk uzlaşmazlığı yüzünden çıkmaza sürükleniyoruz.

Biz taleplerimizde ısrar edeceğiz: Herhangi bir diyalog başlamadan önce Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkeleri güvence altına alınmalı. Sırf biz istediğimiz için değil BM Güvenlik Konseyi kararları birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti'nin tek ve bir uluslararası temsiliyeti, tek ve bir egemenliği, tek ve bir vatandaşlığı olması gerektiğini öngördüğü ve dayattığı için.

Bunu reddedenler, iki devlet kurmayı veya güya önceden var olan iki egemen devlet aracılığıyla konfederasyon kurmayı isteyenlerdir.  Gayrı meşruluk hukuk yaratmaz ve bizim kabul etmemiz mümkün değildir.

Gerçekten yardım etmek isteyenlerin ve diyaloğun yeniden başlamasına gerçekten ilgi gösterenlerin dikkatlerini, ister adına Ankara hükümeti ister Kıbrıs Türk liderliği densin, Türk tarafına çevirmekten başka bir seçenekleri yoktur.'

Anastasiadis'in önerisinin Kıbrıs Türk tarafınca reddedildiğini BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'a dün sabahki görüşmeleri sırasında Kıbrıslı Türk müzakereci Osman Ertuğ iletti. Downer da bunu daha sonra bir araya geldiği Kıbrıslı Rum müzakereci Andreas Mavroyannis'e aktardı.  Kıbrıs Türk tarafı tamamen uzlaşmaz olmayı ve hiçbir uzlaşıyı kabul etmemeyi sürdürüyor, Kıbrıs Rum tarafı ise tavizlerinin sınırına ulaştığı görüşünde."

Fileleftheros "Ankara Perdeyi İndirdi... AngloAmerikanların Tek Egemenlik Müdahalesine Davutuğlu'ndan Hayır... Perde Gerisi: Türkiye ABD ve İngiltere Dışişleri Bakanlarının Yüzüne Kapıyı Kapattı" başlık ve spotlarıyla manşete çektiği haberinde, Türkiye'nin, Dışişleri Bakanı Davutoğlu aracılığıyla ABD ve İngiltere Dışişleri Bakanlarının Kıbrıs'ta tek egemenliğin kabul edilmesi müdahalesini reddettiğini yazdı.

Gazete, ABD ve İngiltere Dışişleri Bakanları John Kerry ve William Hauge'ın Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaparak, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun tek ve bölünmez egemenliği kabul etmesi için müdahalesini istediklerini ancak Davutoğlu'nun ret cevabıyla karşılaştıklarını yazdı; "Davutoğlu 'Türkiye iyi- 'Eroğlu kötü' efsanesinin geçerli olduğunu sanan Angloamerikanları şaşırttı" ifadesini kullandı.

Haberi "Bu Sefer Önlerini Davutoğlu Kesti... ABD-İngiltere Dışişleri Bakanlarının Tek Egemenlikle İlgili Müdahalesi Boşa Çıktı... İki Egemenlik Türkiye'nin Stratejik Tezi" başlığıyla iç sayfasında detaylandıran gazete özetle şunları yazdı:

"KERRY VE HAUGE İÇİN 'İYİ TÜRKİYE-KÖTÜ EROĞLU' EFSANESİ YIKILDI"

"Ankara, tek ve bölünmez egemenlik ifadesini reddederek ortak açıklamada mutabakatı engelliyor. Edindiğimiz bilgilere göre John Kerry ve William Hauge Türk mevkidaşlarıyla telefon görüşmesi yaparak, Eroğlu'nun tek ve bölünmez egemenliği kabul etmesi için müdahalesini istediler.  İki dışişleri bakanı önlerinde bir duvar buldular ve onlar için 'iyi Türkiye'-'kötü Eroğlu' efsanesi yıkıldı.  Bu, Kıbrıs Rum tarafındaki bazıları tarafından yaratılan bir efsaneydi. Davutoğlu'nun reddi Ankara'nın, artık doğal gaz görüntüsü de önünde Ada'nın kontrolüyle ilgili stratejik emelleriyle alakalıdır.

Bu soğuk duştan sonra çabalar şimdilik donmuş görünüyor. Aleksander Downer dün iki müzakereci Osman Ertuğ ve Andreas Mavroyannis'le peş peşe görüşmeler yaptı; işgal lideri Derviş Eroğlu'yla da görüştü. Dün öğlen BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin büyükelçilerine de bilgi verdi.

Son 24 saatte masaya birçok fikir atıldı, metinler üzerinde değişiklikler yapıldı ancak sonuç alınamadı.  Her şey Eroğlu'nun, Ankara'nın emriyle tek ve bölünmez egemenliği reddetmesine tosladı. Türkler tek vatandaşlığı da kabul etmiyorlar, tek uluslararası temsiliyeti, yani bütün ülkelerde geçerli olduğu gibi yurtdışında tek bir temsiliyeti görüşüyorlar.

RUM TARAFI METNİN ARTIK GEÇERLİ OLMADIĞI GÖRÜŞÜNDE

Birleşmiş Milletler Downer aracılığıyla karşılıklı olarak tarafların niyetlerini öğrenmek istedi. Kıbrıs Rum tarafı çabayı terk etmeyeceğini açıkça ortaya koydu ancak artık metnin geçerli olmadığını düşünüyor. Başkan'ın bugün Kahire'den dönüşünden sonra olgular yeniden gözden geçirilecek ve bundan sonra atılacak adımlar belirlenecek.

Ancak yarın akşam ayrılacak ve ocak ayı başında geri dönecek olan Downer çıkmazın sorumluluğunun Türk tarafına ait olduğunu anlamış görünüyor fakat bunu söylemesi söz konusu değil. Başkan Anastasiadis dün mahsur çocuklar ve Çocuklara Yardım Komisyonu çocukları için Başkanlık Köşkü'nde düzenlenen bir etkinlikte, Mısır dönüşünde Ulusal Konsey'i toplayıp bundan sonra izlenecek yolu belirleyeceğini açıkladı. Türk uzlaşmazlığından dolayı maalesef çıkmaza sürükleniyoruz "dedi.

Gazete, DİSİ Başkanı Averof Neofitu'nun dün ABD'nin Güney Kıbrıs'taki Büyükelçisi John Koenig ile görüştüğünü, görüşme sonrasında şunları söylediğini yazdı:

"Çıkmazın kaldırılması ve arzu edileni, Kıbrıs sorununa iki toplumun çıkarına, adil, işleyebilir ve sürdürülebilir çözüm bulabilmek için müzakerelerin başlamasını başarmak için Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri görüşmek ve görüş alış verişinde bulunma fırsatı yakaladık."

Gazete, Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas'ın ise Rum tarafının Kıbrıs Türk tarafına yeni ve halen Türkler tarafından reddedilendekinden daha çok belirsizlikler içeren bir belge daha sunamayacağı görüşünü ortaya koyarak "Eroğlu tarafından reddedilmesinin Başkan'ı ve Ulusal Konsey'i bir daha düşünmeye ve bu yanlış belirsizlikler prosedüründen kurtulmaya yöneltmesini umarım" dediğini yazdı.

Politis manşet haberine "Amerikalılar Da Başaramadı... Müzakerelerin Yeniden Başlaması Çabaları Çıkmaza Sürükleniyor... Davutuoğlu Egemenlikte Eroğlu'nu Destekledi" başlık ve spotlarını attı.

Gazete, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Ahmet Davutoğlu'yla yaptığı telefon görüşmesinin bile ortak açıklamayla ilgili görüşmelerdeki çıkmazı kırmayı başaramadığını, TC Dışişleri Bakanı'nın, tek egemenlikle ilgili net ifadeye karşı olma tezinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'na destek çıkmış göründüğünü yazdı, özetle şunları ekledi:

DAVUTOĞLU KERRY VE HAUGE'A EROĞLU'NA BASKI YAPAMAYACAĞINI, KIBRIS TÜRK TEZİ KONUSUNDA YETKİLİNİN EROĞLU OLDUĞUNU SÖYLEDİ

"Müzakerelere yakın bir kaynak, Kıbrıs Rum tarafının Kıbrıs Türk toplumunun içindeki yaklaşımların farklı olduğu veya işgal bölgeleri-Ankara anlaşmazlığıyla ilgili efsanenin artık yıkıldığını değerlendiriyor.

Çünkü diplomatik kaynaklara göre Kerry ve Hauge Türk mevkidaşları Davutoğlu ile telefon görüşmesi yaparak Kıbrıs sorunundaki gelişmeleri ele aldılar, Davutoğlu bu görüşmeler sırasında Eroğlu'na baskı yapamayacağını, müzakerelerin başlaması çabasında Kıbrıs Türk tezi konusunda yetkili olanın Eroğlu olduğunu söylemiş görünüyor."

Gazete haberinin "Anlaşmadıkları Konusunda Anlaştılar... Kıbrıs Türk ve Kıbrıs Rum Partilerinden Ortak Açıklama Konusunda Farklı Görüşler" başlığıyla ayırdığı bölümünde, Kıbrıs Türk ve Rum siyasi partilerinin ortak açıklamanın içeriği konusunda görüşleri arasında ayrılık olduğunu saptadıklarını yazdı.

KIBRIS TÜRK VE RUM SİYASİ PARTİLER DE ORTAK AÇIKLAMANIN İÇERİĞİ KONUSUNDA ANLAŞMAZLIK İÇİNDE

Gazeteye göre dün Ledra Palace'da gerçekleşen görüşmenin ev sahipliğini yapan Slovakya Büyükelçisi Oksana Tomova tarafından okunan ortak açıklamada, partilerin, ortak açıklamanın içeriğiyle ilgili görüşleri arasında, üzerine köprü kurulması gereken ayrılıklar saptadıkları belirtildi.

Simerini de "Kıbrıs Sorunu Da Dondu... Ortak Açıklama Yapılması Çabası Çıkmazda... Türkler İlke Olarak Egemenliğin Bölünmezliğini Reddediyor... Başkan ve Müzakere Grubu Çabayı Bırakmıyor... Yolu Ulusal Konsey Çiziyor" başlıklı manşet haberinde özetle şunları yazdı:

"SON 24 SAAT İÇERİSİNDE ŞEKİLLENEN SAHNEDE TÜRK TARAFI ÇIPLAK KALDI"

"Müzakerelere yakın kaynaklar son 24 saat içerisinde şekillenen sahnede Türk tarafının, Güvenlik Konseyi karlarına uymama mantığı ortaya koyduğunu herkese göstererek 'çıplak kaldığını' değerlendiriyor.

Aynı kaynaklar Salı gecesi Amerikan ve İngiliz mevkidaşlarının Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu telefonla arayarak Kıbrıs sorunundaki prosedürün devamına yeşil ışık yakmaya teşvik ettiklerini ancak başaramadıkları için bunun uluslar arası unsurun da bilgisinde olduğunu söylediler. Artık Türk tarafından gelişmelerin, Davutoğlu'nun Kıbrıs'a gerçekleştireceği yasadışı ziyaret sırasında gerçekleşmesi bekleniyor.

"EROĞLU TOPU KAYBETTİ"

Şu anda bu çabanın başarısızlığa uğradığından kuşku yok. Ancak Başkan Anastasiadis'in yakınından kişilerin gazetemize söylediğine göre, çaba devam edecek. Egemenlikle ilgili sorunumuz sadece kelimeyle değil özle ilgilidir dolayısıyla netleştirilmezse, Kıbrıs sorununun çözüm zemini de netleştirilemez. Prosedürün devam edeceği şekil ve metoda dün Dışişleri ve Enerji bakanlarıyla birlikte Mısır'a giden Başkan'ın Ada'ya dönüşünden sonra karar verilecek. Halen Anastasiadis bundan sonraki yolun çizilmesi için Ulusal Konsey'i toplantıya çağırdı."

Devamla, Rum Yönetimi Başkanı'nın açıklamasına yer veren gazete, Cumhurbaşkanı  Eroğlu'nun dünkü açıklamasını da okurlarına "Derviş Eroğlu Topu Kaybetti" başlığıyla aktardı.

(ŞA/ÖK)

 
12 Aralık 2013 Perşembe 12:39
Okunma: 860
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu