Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Downer İle Yapacağı Görüşmede Manzaranın Netleşmesi İçin Tüm Konuları Ortaya Koyma Niyetinde

Anastasiadis Downer İle Yapacağı Görüşmede Manzaranın Netleşmesi İçin Tüm Konuları Ortaya Koyma Niyetinde

Anastasiadis Downer'a Faaliyetler İ(Müdahaleleri) Konusunda Liste Sunacak.

 
 
Anastasiadis Downer İle Yapacağı Görüşmede Manzaranın Netleşmesi İçin Tüm Konuları Ortaya Koyma Niyetinde
Lefkoşa, 4 Kasım 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Çarşamba günü BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile yapacağı görüşmede, "manzaranın" netlik kazanması amacıyla, Downer'in müdahaleleriyle birlikte tüm konuları ortaya koyma niyetinde olduğu belirtildi.


Filelefteheros gazetesi "Düşmanca Ortamda Misyon-Anastasiadis Downer'a Faaliyetlerine İlişkin Liste Sunacak-Aynı Şehirde İki Yabancı" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, New York'tan gönderdiği ültimatomun ardından, "Lefkoşa'"da yapacağı temasların düşmanca ortamda gerçekleştirileceğini yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak Rum Hükümeti'nin, Downer tarafından hazırlanan ve de taraflara dört gün içerisinde müzakerelerin başlaması için anlaşmaları konusunda çağrı yapan BM açıklamasının ardından, "bardağın taştığını" düşündüğünü belirtti.


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Çarşamba günü Downer ile yapacağı görüşmede, "manzaranın" netlik kazanması amacıyla tüm konuları ortaya koyma niyetinde olduğunu belirten gazete bir kaynağa dayanarak, Anastasiadis'in, Downer'in önüne, AB'nin Kıbrıs sorununa ilişkin temsilci ataması konusunu ileriye götürmemesi ile  Maraş önerisinin ileriye götürülmemesi ve Türklerin arzu ettiği gibi "soluk" bir ortak açıklama şeklindeki (Downer'in)müdahalelerini getireceğini yazdı.


Gazete ayrıca yine edindiği bilgilere dayanarak yabancı hükümetlerin, Downer'in Kıbrıs sorununda işinin özlü olarak sona erdiğini düşündüğünü, ayrıca  iki tarafın Downer'a güveninin kalmamasına bağlı olarak BM temsilciliğinde kalmasının, çözüm çabalarına zarar verdiği düşüncesinde olduklarını da belirtti.


Fileleftheros gazetesi "Aynı Şehirde İki Yabancı" başlığıyla haberin ayrıntılarını verdiği iç sayfalarda, Güney Kıbrıs'ın, Downer tarafından hazırlanan  ültimatomu "düşmanca faaliyet" olarak addettiğini yazdı.


Habere göre diplomatik bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, BM'nin geçtiğimiz Cuma günü yaptığı açıklamanın, Downer'in, adadaki misyonunu özlü olarak iptal ettiğini söyledi.


Aynı kaynak ayrıca bu açıklamanın sadece Güney Kıbrıs'ın tepkisine neden olmadığını, Türk tarafına da, Kıbrıs Rum tarafının, ortak açıklamanın içeriğiyle ilgili yeni önerisini ret etme fırsatı verdiğini savundu.


Gazete, BM'nin ültimatomunun ardından Türklerin, Kıbrıs Rum tarafının önerisine yanıt vermesi için herhangi bir nedenlerinin kalmadığını da yazdı.


Politis gazetesi ise "Ateşten Sonra Sular Duruldu" başlıklı haberinde Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer arasındaki görüşmenin 6 Kasım olarak belirlendiğini, bunun da, özellikle Anastasiadis'in Cumartesi günü yapmış olduğu açıklamalardan sonra, iki yetkili arasında ortaya çıkan anlaşmazlıklara köprü kurulması için iki günün bulunduğu anlamına geldiğini yazdı.


Gazete Anastasiadis'in dün yaptığı açıklamayla, ortak açıklama yayımlanmasına ilişkin görüşünü geri çekmeksizin, zaman takvimi empoze edilmesine ilişkin zıtlık "tonunu düşürdüğünü"(sesini alçalttığını) belirtti.


ANASTASİADİS: "İKİ AYAĞIM BİR PABUÇA GİRMEDİ"


Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, "iki ayağının bir pabuca girmediğini" belirterek kendisinin, iki toplum tarafından kabul görecek, Kıbrıslı Rumların endişelerini, kaygılarını ve taleplerini, Kıbrıslı Türklerin haklarını görmezden gelmeyecek bir çözüm perspektifini yaratacak olan, iyi hazırlanmış ve özlü bir diyaloğa ilişkin koşulların yaratılması konusunda ısrar ettiğini söyledi.


Fileleftheros gazetesi ve diğer gazetelere göre Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos'un 50'inci görev yılını doldurması nedeniyle düzenlenen etkinlikte açıklamalarda bulunan Anastasiadis, iyi hazırlanmış ve özlü bir diyalog şartlarının yaratılması amacıyla yapıcı öneriler sunduklarını belirterek "BM temsilcileri eğer bunları değerlendirmek isterse veya isteseydi, bazı ilke meselelerini netleştirecek bir açıklama üzerinde mutabakat sağlayabiliriz, böylece temel ilkelere dayalı Kıbrıs sorununun mümkün olduğu en kısa zamanda çözümlenmesi için kısa zamanda bir diyaloğa girebiliriz" ifadesini kullandı.


KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun, Downer'i destekleyen açıklamasının sorulması üzerine Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun net bir şekilde iki devletten bahsettiği 29 Ekim tarihli söyleşisini anımsattı.


Politis gazetesine göre Anastasiadis açıklamasında ayrıca Downer'in tutumu ve hareketleriyle ilgili açıklama yapma arzusunda olmadığını, bu konuların Downer'in Kıbrıs'ta olacağı sırada ele alınacağını söyledi.


Anastasiadis kesin ve son olarak netleştirilmesi gereken birçok konu bulunduğunu bunlar arasında diğer tarafın müzakereden arzuladıklarının da bulunduğunu söyledi.


Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, 29 Ekim'de dile getirdiği iki egemen devlete ilişkin görüşlerini de anımsatarak ortak açıklamanın, Kıbrıs Rum tarafı için önkoşul olduğunu yineledi.


Gazete ayrıca Anastasiadis'in, 6 Kasım'da Downer ile görüşmemesi ihtimalini de açık bıraktığını yazdı.


Simerini gazetesine göre Anastasiadis açıklamasında, BM Genel Sekreteri Ban'a yazılı yanıt verme niyetinde olup olmadığı sorusu üzerine, zaten açıklama yaptığını gerekmesi halinde yazılı cevabın da olacağını söyledi.


BAŞPİSKOPOS II.HRİSOSTOMOS'TAN ANASTASİADİS'E DESTEK


Politis gazetesi ve diğer gazetelere göre, Rum Kilisesi Başpiskoposu II.Hrisostomos, seçilen liderliğe yönelik desteğini belirterek, müzakerelerin sadece doğru zeminler olması durumunda başlayabileceğini söyledi.


II.Hrisostomos, 50'inci görev yılını tamamlanması nedeniyle Strovolo'da düzenlenen ayin çerçevesinde yaptığı açıklamada "Vatanın, Kuzey bölümünü ele geçirene sunmayacağız" şeklinde konuştu.


II.Hrisostomos açıklamasının devamında, "dünya güçlüleri farklı görüşe sahip olsa da, BM Genel Sekreteri ve buradaki temsilcileri şantajcı davransa da er ya da geç yaşamak için oraya (kuzeye) gideceğiz" ifadesini kullandı.


ŞİLLURİS VE LİLLİKAS


Politis gazetesine göre EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, yaptığı yazılı açıklamada BM Genel Sekreteri Ban'ın Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in ipleri tehlikeli bir şekilde gerdiğini, kışkırtıcı faaliyetleriyle de tepki sınırlarını ve tahammüllerini sınadığını belirtti.


Şilluris, Anastasiadis'in, Downer'in tahriklerine ilişkin güçlü yanıtından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


Vatandaşlar İttifakı Başkanı Yorgos Lillikas ise açıklamasında, Downer'in yerine bir başkasının atanması konusunu açıkça ortaya koyması için Anastasiadis'e çağrıda bulundu.


RUM BAŞKANLIK OFİSİ MÜDÜRÜ PANAYİOTİS ANTONİU


Rum Başkanlık Ofisi Müdürü Panayiotis Antoniu, müzakerelerin, çözüm koşullarını yaratması için çok iyi hazırlanması gerektiğini söyledi.


Habere göre bir etkinlikte konuşan Antoniu, herhangi bir yeni sürecin, BM çatısı altında kalması ve Doruk Anlaşmaları, BM Güvenlik Konseyi'nin Kıbrıs'a ilişkin kararları, 8 Temmuz Anlaşması ve Ulusal Konsey kararlarına dayalı çözüm bulunmasını amaçlaması gerektiğini belirtti.


Antoniu, Avrupa devleti sıfatlarının görmezden gelinmemesi gerektiğini, bu nedenden dolayı da  AB'nin kendisinin sürece dahil olmasının gerekli olduğunu ifade etti.


Antoniu ayrıca herhangi bir sürecin, "işgal kuvvetlerini" müzakereler masasına sunduğu önerilere ilişkin olarak hesap vermeye sorumlu kılması gerektiğini de ileri sürdü.


HASİKOS


Rum İçişleri Bakanı Sokratis Hasikos yaptığı açıklamada Kıbrıs sorununda yeni bir başarısızlık hakkına sahip olmadıklarını söyledi.


Habere göre bir etkinlikte konuşan Hasikos, bu nedenden dolayı müzakerelerin başlaması için gerekli önkoşulun, müzakere zemininin netleştirilmesi ile  uygun ve  doğru hazırlığın yapılması olduğunu yineledi.


CUMHURBAŞKANI EROĞLU İLE TÜRKİYE AB BAKANI BAĞIŞ'IN AÇIKLAMALARI RUM BASININDA YER ALDI


Rum basını Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun "BM Genel Sekreteri Ban-Ki Moon'un, "Kıbrıs müzakerelerini kaldığı yerden başlatacak liderler görüşmesinin tarihinin belirlenmesi beklentisini Kıbrıs Türk tarafı olarak destekledikleri" şeklindeki açıklaması ile Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın "Başmüzekerecilerin Atina ve Ankara'ya yapacağı  karşılıklı ziyaretler sonrasında Kıbrıs sorununun çözümü konusunda Annan Planı benzeri bir Ban Ki-Mun planının ortaya çıkmasının söz konusu olduğu" açıklamasına yer verdi.


Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun açıklamalarını "Eroğlu, Alexander Downer'in İyi Avukatı" başlığı altında veren Fileleftheros gazetesi Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, "Downer'in avukatı olduğu" iddiasında bulundu.


Politis ilgili haberi "Eroğlu Olumlu...Downer Olumsuz" şeklinde verdi.


Alithia gazetesi Eroğlu'nun açıklamalarını "Eroğlu Downer'i Destekliyor", Simerini gazetesi ise "Eroğlu Kabul Ediyor" şeklinde aktardı.


Türkiye AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış'ın açıklamaları ise şu başlıklarla yer aldı:


Simerini: "Ban Ki Moon Planı Geliyor"


Fileleftheros: "Annan Planı'nın Benzeri Moon Planı"


Haravgi: "Bağış Moon Planından Bahsetti"


Politis: "Bağış, Annan Prototipinde Hakemlik Öngörüyor"


(FK/ KAR)


 
4 Kasım 2013 Pazartesi 11:16
Okunma: 788
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu