Ana Sayfa » G. Kıbrıs » "anastasiadis-downer İlişkileri Bugün Kopabilir"

"anastasiadis-downer İlişkileri Bugün Kopabilir"

Politis'e Göre, Rum Lider, Downer'a Kendisine Güvenini Yitirdiğini Söyleyecek Ancak Görevden Alınmasını Resmen Talep Etmeyecek.

 
 
DOWNER'LA İLGİLİ RAHATSIZLIĞI İLETMEK ÜZERE MAVROYANNİS NEW YORK'A GİDEBİLİR


FILELEFTHEROS: "RUM TARAFINA BAN'IN ÜLTİMATOMUNDAN SONRA BİR ÜLTİMATOM DA EROĞLU'NDAN..."


YOANNİS KASULİDİS: "KIBRIS'IN TIRAŞ DÖNEMİNDE GÖRDÜĞÜ ONUR KIRICI DAVRANIŞTAN SONRA RUM HALKI ÜLTİMATOM KABUL ETMEZ"


"ORTAK AÇIKLAMA İÇİN KADER GÜNÜ... ANASTASİADİS DOWNER'I AZARLAYACAK"


Lefkoşa, 6 Kasım 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in bugün görüşeceği BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksanlar Downer'a kendisine güvenini yitirdiğini söylemesi ve ilişkilerinin kopmasının beklendiği iddia edildi.


Politis "Bugün Downer'la Resmî Boşanma... Başkan Anastasiadis Şahsına Güvenini Çekiyor Ancak  (görevinden) Durdurulması İstenmeyecek" başlığıyla manşet haberinde, Rum Yönetimi'nin Downer'ın görevden alınmasını resmen talep etmeyeceğini yazdı. Habere göre, Rum tarafı, misyonu için uygun olup olmadığına Downer'ın karar vermesi gerektiği görüşünde.


Rum tarafının müzakerecisi Andreas Mavroyannis'in, Rum Yönetimi'nin Aleksander Downer'la artık çalışamayacak olmasının nedenlerini izah etmek üzere New York'a gitmesinin de ihtimal dışı olmadığına dikkat çeken gazete, Rum tarafının, müzakerelerin BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Butteheim'ın gözetiminde devam edebileceği görüşünde olduğunu yazdı. 


Haberini iç sayfasında "Başkan Anastasiadis Bugün Downer'a Rum Tarafının Şikâyetlerini Söyleyecek... Uyumsuzluk... Anastasiadis Bugün Downer'dan İzahat İsteyecek, Kesin Kopma Da Muhtemel... Hükümete Göre Müzakereler Buttenheim'la Da Olur" başlığıyla aktaran gazete özetle şu detayları verdi:


ANASTASİADİS DOWNER'A, KENDİSİNE GÜVENİNİ YİTİRDİĞİNİ SÖYLEYECEK


"Başkan Anastasiadis'in, Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı'nın bir dizi icraatına Rum tarafının itirazlarını masaya koyacağı bugünkü görüşmede Downer'la ilişkiler kesin kopmaya gidebilir.


Anastasiadis, bugün öğle saatlerinde görüşeceği Downer'a, şahsına olan güvenini yitirdiğini, kendisini bu noktaya getiren bir dizi olgu ve gerekçeleriyle izah edebilir.


Downer'ın, BM Genel Sekreteri'nin Cumartesi günü yaptığı ve halen bugün bile ortak açıklama yönündeki her ilerlemeyi alaşağı edebilecek açıklamasının da, aralarında bulunan bir dizi konuda ikna edici izahat vermemesi halinde, Anastasiadis-Downer ilişkilerindeki kopmanın kesinlik ve resmiyet kazanacağını vurgulandı.


DOWNER'LA İLGİLİ RAHATSIZLIĞINI İLETMEK ÜZERE MAVROYANNİS'İ NEW YORK'A GÖNDERMEYİ DÜŞÜNÜYOR


Gazetemiz, Anastasiadis'in Lefkoşa'nın Aleksander Downer'ın çok olumsuz bulduğu rolüyle ilgili endişelerini iletmek üzere Lefkoşa'nın temsilcisini New York'a göndermeyi bile düşündüğünü biliyor. Nihayetinde karar verilirse bu görevin, BM merkezindeki diplomatik pratikle ilgili deneyim sahibi Andreas Mavroyannis'e verilmesi ihtimal dışı değil.


Hükümet kaynakları, Downer ile ilişkilerin kopmasının, diğer tarafla müzakereler açısından engel teşkil etmesinin şart olmadığını değerlendiriyor. Kaynaklar, müzakerelerin Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim tarafından üstlenilebileceğini vurguladı.


Müzakerelere yakın kaynaklar, düne kadar, şekillenen durum nedeniyle Kıbrıs Türk tarafınca caymalar olmaz ise iki tarafın çok yakında mutabakata varabileceğinden ümitle söz ediyordu.


Anlaşma, Kıbrıs Türk tarafına yönelik 'merkezi hükümetin yetkilerinin belirlenmesinden sonra geriye kalan yetkiler oluşturucu devletçiklere geçecek', Kıbrıs Rum tarafına ise ' tek egemenlik, tek vatandaşlık ve tek uluslar arası temsiliyet" unsurları içeriyor.


Derviş Eroğlu'nun yazılı açıklamasında dile getirdiği ve kabul edilmemesi halinde prosedürün sonu anlamına geleceği belirtilen Kıbrıslı Türklerin son karşı önerisinde, 'iç vatandaşlık ve merkezi hükümetten artacak' yetkilerin devletçiklere kalması mantığına dönüş için çaba harcanmış görünüyor. 


Aynı kaynaklar, Eroğlu'nun açıklamasına karşın, müzakerecilerin dün geceki görüşmelerinde Kıbrıs Rum tarafınca yeni bir öneri sunulduğunu ve bunun Kıbrıs Türk tarafınca tartışıldığını söylüyor. Aynı kaynağa göre dünkü görüşmeler 'yapıcı ruhta' gerçekleşti.


Downer'ın bugünkü görüşmelerinin ardından iki müzakereciyle yeniden ortak bir görüşme yapması bekleniyor.  Bilindiği gibi, iki taraf da, Downer'ın müzakerecilerle bugün veya yarın gerçekleştireceği yeni görüşmede ortak açıklamanın sonlandırılmasına kadar kalan yolu almayı umuyor."


"BİR ÜLTİMATOM DA EROĞLU'NDAN..."


Fileleftheros "Çok Kuyruklu Kıbrıs Türk Önerisi... BM'nin İcraatı Türk Tarafına Her Şeyi Verdi" başlıklı haberinde, BM Genel Sekreter'inin Cumartesi günkü ültimatomundan sonra Rum tarafına bir ültimatom da Cumhurbaşkanı Dr. Derviş Eroğlu'nun verdiğini yazdı.


Gazete, Osman Ertuğ aracılığıyla dün Rum tarafının önüne konulan Kıbrıs Türk tarafının önerisinin Rumları "ya kabul edersiniz veya burada biter" ikilemiyle karşı karşıya getirdiğini yazdı.


RUM TARAFININ ORTAK AÇIKLAMAYLA İLGİLİ YENİ ÖNERİ "3S"


Alithia da ön sayfasında "Ortak Açıklamada Belki Bugün Bile Anlaşmaya Varılabilir... Kıbrıs Rum Tarafının Yeni Önerisi" başlığıyla aktardığı haberinde, Kıbrıs müzakerelerinin başlamasına olanak tanıyacak ortak açıklamayla ilgili görüşmelerde anlaşmaya bir adım daya yaklaşıldığını yazdı.


Rum tarafının yeni bir öneri daha sunduğunu ve dün akşam geç saatlere kadar Kıbrıs Türk tarafından gelen mesajların olumlu olduğunu belirten gazete "yani öteki taraf önerimizi ciddiyetle inceledi ve kabul etmeye yakındı" vurgusunu yaptı.


Gazetede "Bizim önerimiz '3S (Single) ile yani tek ve bir egemenlik, tek ve bir uluslar arası temsiliyet, tek ve bir vatandaşlıkla ilgilidir ve Kıbrıslı Türkler rıza gösteriyor görünüyor. Kıbrıs Rum tarafının artık, Kıbrıslı Türklerin istediği 'fazla veya artık yetkileri' veriyor. Elbette bunlar iç yönetimle ilgili olanlardır çünkü iki bölgeli iki toplumlu federasyonun iki devletçiğinden birinin ayrılma tehlikesini barındırabilecek iç egemenlikten değil, peşinen uzlaşılmış ve kayıt altında olacak iç konularda özerk yönetimden söz ettiğimiz net olacak" denildi.


KASULİDİS: "RUM HALKI ÜLTİMATOM KABUL ETMEZ"


Politis "'Ültimatomu Geçiyoruz'... Kasulidis, Esas Downer Değildir Diyor" başlıklı haberine göre, Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis dün Sigma TV'nin sabah programında, Güney Kıbrıs'ın  mevduatları tıraş döneminde gördüğü onur kırıcı davranıştan sonra  Rum halkının ültimatom kabul etmeyeceğini söyledi.


Gazete, Kasulidis'in, BM Genel Sekreteri'nin Perşembe gününe kadar ortak açıklamada mutabakata varılmasını istediği açıklamasıyla ilgili bir soruya karşılık, mutabakata varma çabasının, ültimatomdan bağımsız olarak yoğun şekilde devam ettiği yanıtını verdiğini yazdı. Habere göre Rum bakan, müzakerelerdeki anahtarın, çözüm zemini üzerinde anlaşmaya varılması olduğunu ve BM'nin davranışının bu çabaları gölgelediğini belirtti.


Kasulidis, bir Downer meselesi olduğunu kabul etmesine karşın bütün dikkatin bu mesele üzerinde yoğunlaştırılmasının yanlış olacağı görüşünü ortaya koyarak "Verimli olabilmesi için prosedür etkilenmemeli. BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı'nın uzaklaştırılması talep edilmesi söz konusu değildir" dedi.


Yannakis Kasulidis, BM Genel Sekreter'in Cumartesi günkü açıklamasıyla ilgili olarak şunları söyledi:


"İlerleme gözlemlenmişken, BM'nin kurye rolü oynamasından başka bir şey göremediğimi söyleyebilirim. Yukarıdan müdahalede bulunanlar, yardımcı olmak yerine çuvalladılar. Çözüm planına Kıbrıslılar kendi aralarında karar verecekler. Plan olabilmesi için iki tarafın Genel Sekreter'in plan hazırlamasına müsaade etmesi gerekir. Bunun olabilmesi için de BM'nin iyi niyet misyonundan arabulucu misyonuna geçmesi gerekir. Herhangi bir planı müzakereler sırasında kendi başımıza üreteceğiz."


SİYASİLERİN DOWNER İLE İLGİLİ ŞİKÂYETLERİ DEVAM EDİYOR


Gazete, Rum tarafında Aleksander Downer ile ilgili aleni tartışmanın da devam ettiğine, Rum siyasi partilerinin Downer meselesinde kararlılıkla hareket etmesi için Anastasiadis'e baskı yaptığını yazdı.


Gazeteye göre, Downer ile ilgili tartışmada, yine güvenlik mesafesini koruyan DİSİ, Başkanı Averof Neofitu aracılığıyla  "Kıbrıs sorunu aleni açıklamalarla çözülmeyecek. Milli hedefimize ulaşabilmek için aleni açıklamaların ötesinde başka yöntemler de var. Aleni tartışmalar, Downer'ı çıkışa mı götürür yoksa yerini mi sabitler?" görüşünü açıkladı. Neofitu, 'Downer gitsin mi?' sorusuna, hükümet temsilcisi olarak cevap vermek istemedi.


Vatandaşlar İttifakı bugünkü Anastasiadis-Downer görüşmesinde, Anastasiadis'in sınanacağını belirtti. Habere göre, Vatandaşlar İttifakı, "Anastasaidis'in, müzakerelerin yeniden başlaması ve çözüm çerçevesine dair ilkelerin belirlenmesi konusunda kendi koyduğu ön şartlarda geri adım atıp, uzlaşması halinde, Downer'ın malum rolü ile milli davanın büyük maceralara ve nahoş gelişmelere sürükleneceği" yönünde görüş ortaya koydu.


Rum tarafına baskı yapan herkesi karşısına alan EURO.KO Genel Sekreteri Marios Karandonas, "Belirtilen ön şartlar yerine getirilmeden müzakere prosedürü ne zaman başlasa, Rum tarafının trajik tavizler verdiğine ve bunun da işgal oldu bittilerinin sağlamlaşmasına yol açtığını" savundu. Karandonas, hedef belirlenmeden müzakerelerin başlayamayacağını söyledi.


ORTAK AÇIKLAMA İÇİN KADER GÜNÜ... ANASTASİADİS DOWNER'I "AZARLAYACAK"


Simerini "Ortak Açıklama Yapılıp Yapılmayacağı Konusunda Kritik Gün" başlıklı manşet haberinde, Kıbrıs sorununda bundan sonra atılacak adımların ve şu ana kadar varlığını koruyan çıkmazın nihayet aşılıp aşılamayacağının çok hassas dengelerde belirlenmekte olduğunu yazdı.


Gazete, bugün Ertuğ ve Mavroyannis ile ortak açıklama özelindeki görüşmelere devam edecek olan Downer'ın Anastasiadis ile görüşecek olması nedeniyle sabah itibarıyla birçok şeyin netleşmesinin beklendiğini yazdı.


"Azar zamanı" nitelemesinde bulunan gazete, Anastasiadis'in, BM Genel Sekreteri'nin Cumartesi günkü açıklaması başta olmak üzere bir dizi meseleyi Downer'ın önüne koyacağını yazdı.


Habere göre, Ban'ın ültimatomunun arkasında Downer olduğuna inanan Anastasiadis'in, bu müdahalenin Rum tarafınca tamamen verimsiz bulunduğunu ve ültimatom olarak algılandığını söyleyerek, Downer'dan "hareketlerinin olması gereken noktada kalmasını" isteyecek.


(ŞA/FEZ)


 
6 Kasım 2013 Çarşamba 12:06
Okunma: 866
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu