Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Downer'la Görüştü, Prosedür Değişikliği İstedi

Anastasiadis Downer'la Görüştü, Prosedür Değişikliği İstedi

"downer Taraflara Haziranda Randevu Vererek Prosedürü Uzun Süreli Bitkisel Hayata Gönderdi".

 
 
Anastasiadis Downer'la Görüştü, Prosedür Değişikliği İstedi
Lefkoşa, 22 Mayıs 12 (T.A.K.): DİSİ Başkanı ve Rum Yönetimi Başkanlığı adaylarından Nikos Anastasiadis'in dün Aleksander Downer'la görüşerek Kıbrıs sorununda yeni prosedürden ve Hristofyas'ın masaya koyduğu tezlerin geri çekilmesinden söz ettiği bildirildi.


Politis haberi "Haziranda Konuşuruz... Aleksander Downer Kıbrıs Sorununa Müdahiliyetini, Prosedürün Çöktüğünü Resmileştirmeden Devam Ettirecek. DİSİ Başkanı Kıbrıs Aidiyetli Prosedürün Başarısızlığından Söz Etti... Anastasiadis yeni Prosedürden ve Tezlerin Geri Çekilmesinden Bahsetti" başlık ve spotlarıyla aktardı.


Habere göre Ada'da bulunduğu 8 gün içerisinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'la  görüşen Downer  New York'a gidecek.


Downer'ın New York'ta TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığı döneminde Kıbrıs Türk ve Rum taraflarının prosedür içerisinde kalması yöntemlerini görüşmesinin beklendiğini belirten gazete, Downer'ın Kıbrıs sorununa ilişkin görüşmelerin düzeyinden bağımsız olarak, 2013'e kadar Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanlığı görevinde kalacağından emin olduğunu yazdı.


Gazeteye göre Downer temaslarda bulunmak ve özellikle de prosedürün resmen çökmediği görüntüsünü vermek üzere her iki ayda bir Ada'yı ziyaret edecek.


Gazete Downer'ın dün görüştüğü, DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis'e projelerini anlatmış göründüğünü yazdı, şöyle devam etti:


"Nikos Anastasidais görüşme sonrasında açıklama yaparken daha çok başkan adayı gibi konuştu ve müzakere prosedürünün revize edilmesi gerektiğinden ve dönüşümlü başkanlık, yerleşikler, Türk vatandaşlarına 4 temel özgürlük gibi Kıbrıslı Rumların ve siyasi partilerinin çoğunluğuna aykırı gelen önerilerin geri çekilmesi gereğine işaret etti.


'Sayın Downer'a bizim, yeni bir prosedürün, ancak her zaman BM himayesi altında ve AB'nin aktif müdahil olacağı bir prosedürün artık şart olduğu tezimizi açıkça ifade etme fırsatı buldum. Bütün projenin ve murad edilen çözümün derinlemesine gözden geçirilmesi gerekiyor. Elbette zemin artık uzlaşılandan; yani iki bölgeli iki toplumlu, BM'nin ilgili kararlarında ve 8 Temmuz Anlaşması'nın ilk paragrafında belirtildiği şekliyle siyasi eşitliği federasyondan başkası olamaz.'


Downer'ın yanıtının ne olduğu sorusuna karşılık Anastasiadis 'Hem fikri hem de kendisine ifade edilen görüşleri ilgi çekici buldu' dedi.


Öte yandan AKEL ve hükümet Anastasiadis'in prosedür değişikliğiyle ilgili tezini şikâyet etti. Hükümet Sözcü Vekili Hristos Hristofidis 'DİSİ Başkanı'nın önerdiği, prosedürün genişletilmesi matematiksel olarak dörtlü veya beşli konferansa sürükler. Gevşek federasyon tezi de Annan planını destekleyerek, bugünkü konjonktürden çok daha beter tezleri fanatik şekilde desteklediği de artık kesin olan Sayın Anastasiadis ne önereceğini şaşırdı' dedi.


AKEL Basın Sözcüsü Yorgos Lukaidis Nikos Anastasiadis'in ortaya koyduğu önerinin Türklerin önerisinden tek farkının, Anastasiadis'in AB'nin; Türklerin de İngiltere'nin müdahil olmasını istemesidir' dedi."


Fileleftheros "Anastasiadis Downer'a Prosedürün Genişletilmesi, Önerilerin Geri Çekilmesi Fikirleri Sundu... Hükümet ve AKEL'den Sert Tepki" başlıklı haberinde Anastasiadis'in Downer'a, Kıbrıs müzakere prosedürünün genişletilmesi fikrini açmasının Hristofyas hükümetinin ve AKEL'in tepkisine neden olduğunu bildirdi.


Gazete Anastasiadis'in Downer'la görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada; "bugüne kadar müzakere masasına konulan fikir ve tezlerin; Kıbrıslı Rumlar tarafından da kabul edilebilecek ama Kıbrıslı Türklerin haklarını göz ardı etmeyecek bir çözüm bulunmasını hedefleyecek bir diyalog aracılığıyla gözden geçirilmesi şarttır" dediğini yazdı.


Gazete "Anastasiadis'in ne önereceğini şaşırdığını" söyleyen Hristofidis'in ayrıca "Bu önerinin diğer bütün partiler tarafından reddedilmesi tesadüf değildir. Bu yaklaşım geçmişte denendi ve başarısız oldu" dediğini yazdı.


Alithia "Anastasiadis Kıbrıs Sorunu İçin Yeni Prosedür İstiyor... Hristofyas'ın Dönüşümlü Başkanlık, Türk Vatandaşlarına 4 Özgürlük Önerileri Revize Edilsin"  başlıklı haberinde Downer-Anastasiadis görüşmesinin dün DİSİ merkez binasında gerçekleştiğini yazdı.


Haravgi haberi "DİSİ'nin Önerisi Çoklu Konferansa ve Maceralara Götürür... Nikos Anastasiadis'ten Yeni Çelişki ve İstikrarsız Politika" başlığıyla yansıttı.


Simerini ise haberi okurlarına "DİSİ Kıbrıs Sorununda Prosedür Değişikliği ve Önerilerin Çekilmesini İstiyor... 'Aracı' Anastasiadis... DİSİ Başkanı 'Derinlemesine Revizyon'dan Söz Ederek Hükümetin Tepkisini Çekti... AKEL de Çelişkilerden Söz Etti" başlık ve spotlarıyla aktardı.


"DOWNER TARAFLARA HAZİRANDA RANDEVU VEREREK PROSEDÜRÜ UZUN SÜRELİ BİTKİSEL HAYATA GÖNDERDİ"


Politis BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın Kıbrıs sorununun "Kıbrıs'taki oyuncularına" önümüzdeki haziran için randevu verdiğini, bu şekilde prosedürü; artık resmi olarak; uzun süreli bitkisel hayata gönderdiğini yazdı.


Gazete Downer'ın bunu yaparken prosedürün bu durumdan; ancak 2013'te Rum tarafında yapılacak başkanlık seçimlerinden sonra çıkacağı ümidini taşıdığını kaydetti.


Fileleftheros ise "BM: Müzakerelerin Devamı... Ban Ki Moon İkna Etmek İçin Gül'le Görüştü, Davutoğlu'yla da Görüşecek" başlıklı haberinde BM'nin Türkiye'yi, Kıbrıs doğrudan müzakere prosedürünün Güney Kıbrıs'ın AB dönem başkanlığını devralacağı 1 Temmuz'dan sonra da devam etmesi konusunda ikna etmeye çalıştığını yazdı.


Gazete Genel Sekreter Ban Ki Moon'un Chicago'daki NATO zirvesi çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le dün görüştüğünü, görüşmede bu konunun da ele alındığını belirtti.


Gazete Ban'ın Sözcüsü'ne dayanarak Genel Sekreter'in Gül'e, son aylarda müzakerelerde ilerleme olmamasından duyduğu endişeyi dile getirdiğini" yazdı ve şunları ekledi:


"Diplomatik kaynaklar Genel Sekreter'in Ankara'dan, müzakerelerin devamı konusunda yardım istediğini değerlendiriyor.  Bu arada Genel Sekreter'in Kıbrıs Özel Danışmanı Downer'ın hafta içerisinde New York'u ziyaret etmesi ve ban Ki Moon'a, bir sonraki adımları kararlaştırmaları için, Lefkoşa'daki müzakerelerde var olan çıkmazı anlatacak.  Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Chicago dönüşünde New York'ta olacak. Davutoğlu Ban'la görüşme yapacak, görüşmede Downer da hazır bulunacak"


(ŞA/KAR)


 
22 Mayıs 2012 Salı 12:41
Okunma: 572
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu