Ana Sayfa » Kıbrıs » ANASTASİADİS, EN ÖNEMLİ GÖRÜŞ AYRILIKLARINI AÇIKLADI

ANASTASİADİS, EN ÖNEMLİ GÖRÜŞ AYRILIKLARINI AÇIKLADI

Kıbrıs sorununa kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması yönünde devam eden müzakerelere değinen Anastasiadis, 2015 yılı Mayıs ayından beridir, yönetim, güç paylaşımı, ekonomi ve AB gibi pek çok önemli konuda ilerlemeler kaydedildiğini, toprak konusunda ise kısıtlı bir ilerleme olduğunu söyledi. Aynı zamanda, bu başlıklarda farklı görüş ayrılıklar olduğunu ve tartışmalara açık olduğunu belirtti.

 
 
ANASTASİADİS, EN ÖNEMLİ GÖRÜŞ AYRILIKLARINI AÇIKLADI

Finlandiya’nın Kıbrıs yeni Büyükelçisi Timo Heino, Devlet Başkanı Nikos Anastasiadis'e iki ülke arasında, teknoloji, sanayi yatırım gibi çeşitli alanlarda pek çok işbirliği potansiyeli ve fırsatı bulunduğu konusundaki inancını dile getirdi.

Heino, bu olanakların Devletin Dış Ekonomik İlişkiler Müsteşarı Matti Anttonen'in temsilcileriyle birlikte yılbaşında Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyareti sırasında da ortaya çıktığını vurguladı.

Kıbrıs konusuna da değinen Büyükelçi, herkesin Kıbrıs sorununa başarılı bir çözüm bulunmasını beklendiğini, bunun, uluslararası topluluklar için iyi bir haber olacağını, Kıbrıs için hem siyasi hem de ekonomik açıdan pek çok olanak doğuracağını ve ada için uluslararası arenada verimli bir zemin oluşturacağını söyledi.

“Finlandiya’nın barış müzakerelerini ne kadar desteklediği, Kıbrıs Ticaret ve Sanayi Odası ile Kıbrıs Türk Sanayi Odası arasındaki işbirliğinde kolaylıklar sağlanmasını desteklemesi ve bu yöndeki girişimlerinden de belli oluyor. "Startups4Peace" gibi iki toplum arasında yapılan atölye çalışmaları, barış ve işbirliği yönünde bir girişim oluşturmaktadır” dedi.

Büyükelçi, ekonomik kalkınma için bu tür etkinliklerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. “Barış inşası konusunda uzman olan Finlandiya ile işbirliğinin, siyasi bir çözüm bulunması ve adanın yeniden birleşmesi yönünde Kıbrıs’a yardımcı olacağına inanıyorum” dedi.

Heino, AB içinde çok önemli ortaklar olan Kıbrıs ile Finlandiya’nın bu zor dönemlerde uluslararası arenada çok sıkı işbirliği yapabileceklerine vurgu yaptı.

Kıbrıs ile Finlandiya arasındaki diplomatik ilişkilerin, Kıbrıs Cumhuriyetinin kuruluş tarihi kadar eskilere dayandığını ve Kıbrıs'taki UNIFICYP barış gücünün,  Finlandiya’nın katıldığı en büyük organizasyonlardan bir tanesini oluşturduğunu vurguladı.

Kıbrıs ile Finlandiya arasındaki tarihsel ilişkilerden söz eden Devlet Başkanı Anastasiadis, bunların daha da derinleştirilip geliştirilme olanağı olduğunu vurguladı.

Anastasiadis, barış ve güvenliğin sağlanması amacıyla 1964-2015 yılları arasında Kıbrıs'ta 10,000 Finlandiya askerinin UNFICYP'de görev yaptığını ve Finlandiya’nın bunca yıl, Kıbrıs sorununa kabul edilebilir bir çözüm bulunması yönündeki çabalarda oynadığı rolden duyduğu minnettarlığı dile getirdi.

Kıbrıs sorununa kapsamlı ve yaşayabilir bir çözüm bulunması yönünde devam eden müzakerelere de değinen Anastasiadis, 2015 yılı Mayıs ayından beridir, yönetim, güç paylaşımı, ekonomi ve AB gibi pek çok önemli konuda ilerlemeler kaydedildiğini, toprak konusunda ise kısıtlı bir ilerleme olduğunu söyledi. Aynı zamanda, bu başlıklarda farklı görüş ayrılıklar olduğunu ve tartışmalara açık olduğunu belirtti.

En önemli görüş ayrılığının, toprak, garantörler ve güvenlik başlıklarında yaşandığını, bunların da anlamlı bir çözümün mümkün olup olmayacağını değerlendireceklerini belirtti.

Rum lider , “Yukarıda söz ettiğim zorlukların önümüzdeki yoğun müzakerelerde çözüleceğine inanıyorum. Tartışmalarımız, aradaki görüş ayrılıklarının ve açık başlıkların azaltılmasına ve tam olarak ele almadığımız konuların incelenmesine yoğunlaşacak”.

“Amaç, geçmişteki başarısızlıklardan kaçınmak ve halkımıza belirsizlikler ve eksiklikler olmayan, net, iyi hazırlanmış, yapıcı bir anlaşma sunabilmektir” dedi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin de katılımı olmadan herhangi bir çözüme ulaşılamayacağını açıkladı. “Bu nedenle, adadaki Türk askerleri konusunda Türkiye'den beklentilerimiz var” dedi.

“Kıbrıs'ın yeniden birleşmesini desteklemeleri yönünde Avrupalı ortaklarımıza, Finlandiya’ya dayanıyoruz” diyen Anastasiadis, ekonomi konusuna da değindi, hükümetin iddialı reform gündeminde, uzun vadeli sürdürülebilir büyüme temelleri hedefleyen, iş ortamının iyileştirilmesi yönünde, ekonominin üretken sektörlerine yabancı yatırımların ilgisini çekmek olduğunu kaydetti.

“Tüm Kıbrıs'ın kalkınması ve refahı için, ekonomik modelimizde reformlar yapmayı, rekabet gücümüzü geliştirerek, adaya yabancı yatırımları çekmeyi hedefliyoruz” diyen Rum lider, Finlandiya Cumhurbaşkanı Suali Niinistö içten selamlarını, Finlandiya halkına ise gerçek dostluk ve dayanışma mesajını gönderdi.

Nikos Anastasiadis, “Kıbrıs Cumhuriyetinde, Finlandiya Büyükelçisi olarak göreviniz sırasında, iki ülke arasındaki ikili ilişkilerin daha da derinleşerek gelişeceğine eminim” dedi.

 
4 Ekim 2016 Salı 08:26
Okunma: 543
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu