Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Enerji Meselesi İçin İsrail'e Gidiyor

Anastasiadis Enerji Meselesi İçin İsrail'e Gidiyor

Lefkoşa, 28 Mart 13 (T.a.k): Rum Kesimini Etkisi Altına Alan Ekonomik Krizin Doğal Gaz Planlamalarını Etkilemediği Ve Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, 5-6 Mayıs Tarihlerinde İsrail'e Enerji Konulu Bir Ziyaret Gerçekleştireceği Haber Verildi..

 
 
Anastasiadis Enerji Meselesi İçin İsrail'e Gidiyor
Politis gazetesi "Kriz Doğal Gaza Dokunmuyor... Başkan Planlamanın İleriye Götürülmesi İçin Direktif Verdi" başlıklı haberinde, son günlerdeki hayal kırıklığına sebep olan gelişmelerin ve ekonomik krizin durumunun kötüleşmesinin, hidrokarbon yataklarından istifade edilmesiyle ilgili planlamaları, özellikle de 6 parselde araştırma yapmaları için kendilerine lisans verilen şirketlerle olan temasların ileriye götürülmesini etkilemeyeceğini yazdı.


Haberde, Rum kesiminde yaşanmakta olan krizin, İsrail ile doğal gazın sıvılaştırılması ve ticaretinin yapılması konusundaki işbirliği perspektifiyle ilgili temasları etkilemeyeceği de ifade edildi.


Anastasiadis'in, dün başkanlık konutunda ilk kez doğal gazla ilgili konuların idaresine iştirak etmekte olan kurumların temsilcileriyle bir araya geldiğini yazan gazete, Anastasiadis'in toplantıda ilgili yetkililere, nihai kararların en kısa zamanda alınması ve doğal gazdan ilk gelirlerin elde edilmesi olanağının meydana getirilmesi için, faaliyetlerin hızlandırılması gerektiğini vurguladığını kaydetti.


"STRATEJİLER"


Gazete yukarıdaki ara başlıkla yayımladığı haberinde, Başkanlık konutunda gerçekleştirilen dünkü toplantı sırasında, şunların netlik kazandığını belirtti;


o İsrail doğal gazın sıvılaştırılması ve ticaretinin yapılmasında işbirliğinde bulunulması açısından, Rum kesiminin potansiyel stratejik ortağıdır. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kısa zaman önce iyileşmesi, hükümet için sürpriz olmadığı gibi endişe de yaratmamıştır. Başkan Anastasiadis, seçilmesini takip eden ilk saatlerde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile telefonda görüştü ve Anastasiadis'in 5-6 Mayıs tarihlerinde İsrail'e gitmesi konusunda uzlaştılar. Bunun öncesinde ise, Netanyahu ile Anastasiadis arasındaki görüşmelerin ön hazırlığını yapmaları için, Dışişleri Bakanı ile Enerji Bakanı Nisan ayında İsrail'i ziyaret edecek.o Sıvılaştırma terminalinin inşa edilmesi ve işleve konması, hükümetin stratejik hedefi olmaya devam etmektedir. LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz) üretiminin 2019 yılının sonu ile 2020 yılının başında gerçekleşebilmesi için, inşa çalışmalarına 2016 yılının başında başlanması hesaplanıyor.o Devlet Doğal Gaz Şirketi KRETİK'in, 12'inci parselde yapılan sondajın geliştirilmesiyle ilgili çalışmaların başlaması aynı zamanda şirketin doğal gaz sıvılaştırma terminali yatırımına katılımına ilişkin bir anlaşma imzalanması için, Noble Energy şirketi ile diyalogu devam edecektir.o Noble Energy şirketinin, imzalanan anlaşmanın de öngördüğü şekilde, önümüzdeki Ekim ayında parselin satışa sunulabilirliğini ilan edebilecek durumda olmak için, 12'inci parseldeki doğrulama sondajını bir an önce yapması gerekmektedir. Böyle bir şey, böyle zor bir zamanda, parselden ekonomik anlamda faydalanılması olanağını daha da yakına getirecektir."


KRETİK BAŞKANI DA TOPLANTIDAYDI


Dün Başkanlık konutunda gerçekleştirilen toplantıya, Rum Devlet Doğal Gaz Şirketi (KRETİK) Başkanı Haralambos Ellinas'ın da katıldığını yazan gazete, Ellinas'ın Anastasiadis'e, parsellerin kalkındırılması ve LNG terminali inşa edilmesi planlamalarının hayata geçirilmesi için gerek kendisi, gerek yönetim kurulu üyeleri tarafından yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdiğini kaydetti.


Haravgi ve Alithia gazetesinde yer alan habere göre ise Ellinas, başkanlıkta yapılan toplantının ardından yaptığı açıklamada, Rum kesiminin doğal gazın önceden satışı için bu yılın sonunda veya 2014 yılının başında anlaşmalar yapabilmesi için, Noble Energy şirketinin 12'inci parseldeki doğrulama sondajının en kısa zamanda yapılması gerektiğini söyledi.


Bu anlaşmaların uzun vadeli, bir diğer ifadeyle 15-20 yıllık olacaklarını ifade eden Ellinas, bunların anında gelir getirmeyeceklerini ifade etti.


Bu anlaşmaların bazı koşullarla finansman (kaynak) amaçlı kullanılabileceklerini dile getiren Ellinas, planlamalar, satışlar ve doğal gazla ilgili yatırımlarla ilgili bütün konuların 2015 yılına kadar kapanması ve 2015 yılının sonunda nihai yatırım kararının alınmasını umduğunu söyledi.


TOTAL ile ENI şirketlerinden oluşan konsorsiyumun "çok agresif planları" bulunduğuna da dikkati çeken Ellinas, bunların kendi araştırmalarını hızlandırmaya çalıştıklarını belirtti.


Rum kesimi ile İsrail arasındaki ilişkilere ve sıvılaştırma terminalinin inşasıyla ilgili zaman takvimine de değinen Ellinas, geçtiğimiz hafta İsrail'i ziyaret ettiğini ve orada bütün seçeneklerin dikkate alındığını, bir diğer ifadeyle, (İsraillilerin) doğal gazı Türkiye'ye satma ihtimallerinin bulunduğunu bununla birlikte doğal gazın Rum kesimine ihraç edilmesi konusunu da gözden geçirmekte olduklarını anlattı.


Bu hususta henüz karar alınmadığını ve bunlar için 3-4 ay içerisinde kararlar alınacağını dile getiren Ellinas, Rum Enerji bakanının önümüzdeki ay, Rum Yönetimi Başkanının da Mayıs ayında İsrail'e gideceğini söyledi.


ENERJİ BAKANI LAKKOTRİPİS


Politis'te yer alan habere göre, İsrail ile Türkiye arasındaki "yeniden yakınlaşma" konusunda kendisine soru yöneltilen Rum Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis ise, kendilerinin Dışişleri Bakanlığı ile tamamen hazırlanmış olduklarını ve konuyla ilgili olarak geçtiğimiz günlerde toplantılar yapıldığını söyledi.


Durumu takip etmekte olduklarını söyleyen Lakkotripis, devletin egemenlik haklarını garanti altına almak için kendilerinin de faaliyette bulunacaklarını belirtti.


Rusya ile olan iletişim kanallarının açık olup olmadığının kendisine sorulması üzerine, buna olumlu yanıt veren Lakkotripis, kendisinin Turizm konusu için geçtiğimiz hafta Moskova'da bulunduğunu aynı zamanda Moskova'da temaslarda bulunan Maliye Bakanı Sarris'in bazı anlaşmalara varma konusundaki çabasını da desteklediklerini söyledi.


Rusların ilgi gösterdiğini, ancak bunun anında bir yardım olarak tercüme edilemeyeceğini dile getiren Lakkotripis, bu konuyu yakın geleceğe bıraktıklarını ifade etti.


Lakkotripis, Noble Energy şirketinin yapacağı doğrulama sondajının 2013 yılının ilk 3 ayında gerçekleşmesinin planlandığını ve planlamanın değişmediğini de sözlerine ekledi.


DOĞAL GAZLA İLGİLİ "ARA ÇÖZÜM"


Rum Devlet Doğalgaz İşletmesi (DEFA)'nın, Güney Kıbrıs'ın kendi doğalgazını elde edene kadar, elektrik üretimi maksatlı olarak temin etmeyi düşündüğü doğalgaz konusunda nihai ihaleye kalan ITERA, VİTOL ve VOUROS şirketlerinin, arz güvenliği ve üretim yeterliliği konularının netlik kazanması için, DEFA yetkilileriyle görüşmek için randevu ayarlayamadıkları haber verildi.


Süreçte başka bir gecikme yaşanmaması için, DEFA'nın şirketlere sorulardan oluşan bir form gönderdiğini, şirketlerinde son 48 saat içerisinde DEFA'ya yanıtlarını gönderdiklerini yazan Politis, formların Rum Elektrik Kurumu AİK'in doğal gaz grubuna iletildiğini; grubun ise AİK'in tutmuş olduğu yabancı danışmanlarla işbirliği içerisinde bu formları değerlendireceğini anlattı.


15 gün içerisinde hazırlanacak teknik raporların, önümüzdeki hafta veya bir sonraki hafta içerisinde değerlendirilebilmesi amacıyla, şirketlerin verdiği yanıtların süratli bir şekilde tamamlanmasının istendiğini ifade eden gazete, bunun akabinde, şirketlerin teklif ettiği nihai rakamlarla ilgili zarfların ne zaman açılacağına karar verilmesi gerektiğini ekledi.


Haberde, zarfların mühürlü bir şekilde DEFA ofislerinde bulunduğu belirtildi.


Ara çözüm konusunda anlaşma imzalanması meselesinin, dün Başkanlık konutunda gerçekleştirilen toplantıda ele alındığını da yazan gazete, DEFA Başkanı Kostas İoannu'nun, Anastasiadis'i bu hususta bilgilendirdiklerini söylediğini belirtti.


Gazeteye göre İoannu, Anastasiadis'i, üç elektrik santrali için, doğal gaz tedarik şebekesi inşa edilmesiyle ilgili çalışmaların başlaması hakkında bilgilendirdiklerini de sözlerine ekledi.


(İY/HY)


 
28 Mart 2013 Perşembe 11:20
Okunma: 620
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu