Ana Sayfa » G. Kıbrıs » ANASTASİADİS "Eroğlu'nu çözümsüzlükten beraat ettirdik..."

ANASTASİADİS "Eroğlu'nu çözümsüzlükten beraat ettirdik..."

Lefkoşa, 15 Mayıs 11 (T.A.K.): DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas'ın müzakere masasına koyduğu dönüşümlü başkanlığı kabul etmediklerini, DİSİ'nin 2004'te onay verdiği dönüşümlü başkanlığın Annan planında öngörülen dönüşümlü başkanlık olduğunu söyledi.

 
 
ANASTASİADİS
Simerini, Rum tarafındaki genel seçimlere bir hafta kala Anastasiadis'le yaptığı söyleşiyi "Güçlerimizi Birleştirmemiz İçin Perspektifler Oluşuyor" başlığıyla yansıttı.

Gazete Anastasiadis'in, 22 Mayıs'ta iktidardakilere güçlü bir mesaj verileceğini, kendi mesajının ise Kıbrıs sorunundaki çıkmazlar ve ekonomideki sorunlarla başa çıkılabilmesi için seçimlerin ertesi gününe yönelik güçlerin birleştirilmesi olduğunu söylediğini yazdı.

Rum tarafında yapılan bütün anketlerde halkın ezici çoğunluğu dönüşümlü başkanlığa karşı çıkarken DİSİ'nin bunu neden kabul ettiği sorulan Anastasiadis "kabul etmedik... biz 2004'te Annan planını, o zaman öngörülen dönüşümlü başkanlığı kabul ettik" dedi, özetle şunları söyledi:

"Ancak o zaman başkan; yetki sahibi olmaksızın, sadece başkanlık konseyine başkanlık edecekti Başkan Hristofyas'ın bugün başardığı şartlardaki dönüşümlü başkanlık sisteminde başkanın yürütme yetkisi var ve yine Hristofyas'ın önerisine göre anlaşmazlıkların çözüm mekanizmasında da eşitliği bozucu oya sahip olacak.

Yani bir yerde çoğunluk, azınlık adına karar verecek ve geçmişte olan çatışmalar olacak. Ancak daha da kötüsü azınlığın çoğunluk adına karar vereceği zamanlar da gelecek. Böyle bir sistem nasıl yaşayabilir olur? Başkana ve başkan yardımcısına bakanlar kurulunun oy birliğiyle aldığı kararları dahi alaşağı etme olanağı veren yetkilerin merkezde toplanmasını neden istiyoruz? Biz bu dönüşümlü başkanlığı kabul etmiyoruz.

Ulusal Konsey'de argümanlarımızı anlatırken, Başkan'ın Talat'la vardığı görüş birlikleri aracılığıyla oluşan sorunları göğüslememiz için alternatif yöntemler olduğunu söyledim. Papulyas'ın Yunanistan'da oynadığı gibi rol oynayan bir başkan ve yürütme erki bulunmayan ancak dönüşümlü olacak başbakanlık örneğini verdim.

Başka bir örnek: Yunanistan sistemindeki gibi rol oynayacak dönüşümlü başkan ve sürekli Kıbrıslı Rumun başbakan olacağı başbakanlık sistemi olabilir. Böyle bir parlamenter sistem benimseyerek ağırlıklı oydan ve neden olacağı sorunlardan kaçabiliriz. Başka birçok örnek daha var."

Anastasiadis "Türkiye diyalogdan uzak tutuldukça, üçüncü taraflar da Türkiye'yi; Kıbrıs sorununun çözümünü isteyen üçüncü taraf olarak görecek ve BM Genel Sekreteri'nin yaptığı gibi iki taraf; ilerleme kaydedilmesi için karşılıklı taviz vermeye çağrılacak" dedi, DİSİ'nin Rum Ulusal Konseyi'ne sunduğu önerinin tam da bu sorunları bertaraf etmeye yönelik olduğunu söyledi.

"Prosedür konusunda hiçbir zaman uluslar arası konferans demedik. Ulusal Konsey'e yazılı olarak da sunduğumuz üzere istenmeyen şeylerden kaçınmak için, mevcut müzakere prosedürünün BM himayesinde olmak kaydıyla genişletilmesi gerektiğidir" diyen Anastasiadis özetle şunları söyledi:

"1-AB'nin katılımı, Avrupa Konseyi tarafından seçilecek muteber bir temsilci ile olacak,

2-İngiltere değil ama Yunanistan ve Türkiye ve iki toplum lideri katılacak,

3- Türkiye'nin, bu diyaloğa iştirak etmesi için; Kıbrıs sorununun çözüm zemininin Doruk Anlaşmaları, BM kararları, mevcut devletin; tek uluslar arası temsiliyeti, tek egemenliği, tek vatandaşlığı, v.b. olan federasyona dönüşümü olacağını kabul etmesi gerekecek.

4-dar takvimleri ve hakemliği kabul etmemiz gerekmiyor ancak bu müzakerelerin ilanihaye devam edeceği anlamına gelmez.Dolayısıyla, Türkiye'nin tezini benimsediğimiz iddiası tamamen mesnetsizdir."

Anastasiadis'e, müzakerelere Türkiye'yi de müdahil etme çabasıyla sunduğu önerinin daha önceleri sunulması gerekip gerekmediği de soruldu. Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas'ın  dışarıdan çözüm kabul edilmediği mesajını vermek istemesi dolayısıyla bu öneriyi daha önce sunmadıklarını söyleyen Nikos Anastasiadis, "ancak sonunda, hiçbir noktaya varmamamızdan gayrı prosedürün de Kıbrıs aidiyetli olmasında ısrar ediyoruz" dedi, özetle şöyle devam etti:

"Türkiye'yi uzlaşmazlıkla suçlarken aynı zamanda Eroğlu'ndan Kıbrıs sorununu çözmesini bekliyoruz. Kendisini beraat ettirdiğimize göre Türkiye'yi neden suçluyoruz ki? Öte yandan; Başkan Hristofyas'ın inisiyatifi ile Barroso komitesi kuruldu. Bu, prosedürün Kıbrıs aidiyeti ile ne kadar uyumludur? Bu komite konusunda şuna dikkat çekmek isterim ki; hiçbirimiz bu komitenin kimlerden oluştuğunu, ne zaman toplandığı, nasıl müdahale ettiğini bilmiyoruz."

Anastasiadis Kathimerini'ye verdiği mülakatta, 22 Mayıs seçimlerinin ertesinde, DİKO'nun koalisyondan ayrılması şartıyla DİSİ'nin; Marios Karoyan'ın Rum Meclis Başkanlığı'nı destekleme senaryosunu inceleyeceğini açıkladı.

Alithia da Anastasiadis'le yaptığı röportajı "Nikos Anastasiadis: Meclis Başkanlığıyla İlgileniyorum" başlığıyla manşete çekti.

Gazetenin "Meclis başkanlığı ile ilgileniyor musunuz" sorusuna "elbette ilgileniyorum" yanıtını veren Anastasiadis özellikle iç yönetim ve Kıbrıs sorununa ilişkin kapsamlı bir istişare konularında programlarında görüş birliği olması halinde hiçbir siyasi parti ile (işbirliği) ihtimal dışı görmediğini açıkladı.

Anastasiadis, "inanıyorum ki bütün olanaklar tükenirse; Kıbrıs sorununda siyasi güçlerle görüş birliklerimizin, görüş ayrılıklarımızdan fazla olduğu ortaya çıkabilir" dedi ancak hemen ardından;  AKEL'le ideolojik anlaşmazlıklarımız nedeniyle programlarımızda görüş birliğine varmayı ümit etmemiz mümkün değil; özellikle de iç yönetim konularında" ifadesini ekledi.

(ŞA/GÜR)

 
15 Mayıs 2011 Pazar 16:42
Okunma: 868
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu