Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis: "katar'dan İlgi Var Ama Ayaklarımız Yere Basmalı"

Anastasiadis: "katar'dan İlgi Var Ama Ayaklarımız Yere Basmalı"

Rumlara Uyarı... "katarlıları Küçümsemeyin, Yüksek Eğitimli, Açıkgöz Ve Ne İstediğini Bilen İnsanlar".

 
 
Anastasiadis:
YOANNİS KASULİDİS: "BURAYA HİBE PARA İSTEMEYE GELMEDİK"


LAKKOTRİPİS GÜNEY KIBRIS'IN KONUMU GEREĞİ AB VE ASYA PAZARLARINA ERİŞİM KOLAYLIĞI SAĞLADIĞINI SÖYLEDİ


ANASTASİADİS: "SERMAYE DOLAŞIMINDAKİ KISITLAMALAR ÇOK YAKINDA KALKACAK"


Lefkoşa, 29 Ocak 14 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis beraberindeki heyetle gittiği Katar'daki temaslarını tamamladı. Anastasiadis Katar ziyaretini "İlgi var ama gerekenden farklı bir görüntü yaratmamak için ayaklarımız yere basmalı" sözüyle özetledi.


Fileleftheros "Başkan: Elimizde..... Nikos Anastasidis  'İkna Edersek Katar'dan Yararlanırız' Diyor... Emir'in Temsilcilerinin Kıbrıs'a Gelmesi İhtimali Açık" başlık ve spotlarıyla aktardığı haberinde Anastasiadis'in, Katar Emiri'nin direktifiyle önümüzdeki günlerde çeşitli yatırım fonlarından ve hatta Emir adına bir grubun muhtemel yatırımları incelemek üzere Rum tarafına gideceğini belirterek "İkna edersek yararlanacağız" ifadesini kullandığını yazdı.


Gazeteye göre, ana hedefin Güney Kıbrıs ile Katar arasındaki siyasi ve yatırım alanlarındaki ilişkilerin daha da güçlendirilmesi olduğuna işaret eden Anastasiadis, Katar ziyareti sırasında bu hedefi, karşılıklı anlayış derecesinde başardıklarını, geriye istenilen hedeflerin yerine getirilmesi ve uygulamaya konulması, yani yurtdışından doğrudan yatırım gelmesi olduğuna işaret etti.


Anastasiadis Katar Emiri'yle, başbakanıyla ve diğer yetkililerle yapılan görüşmeleri ve Rum-Katar ticaret odaları tarafından Doha'da düzenlenen Güney Kıbrıs-Katar İş Forumu'nu "verimli" diye niteledikten sonra şu uyarıda bulundu:


ANASTASİADİS RUMLARI UYARDI... "KATARLILARI KÜÇÜMSEMEYİN, YÜKSEK EĞİTİMLİ, AÇIKGÖZ VE NE İSTEDİĞİNİ BİLEN İNSANLAR"


"Kimse ne Katar hükümetini ne işadamlarını ne de Katar devletinin herhangi bir unsurunu küçümsememelidir. Yüksek düzeyde eğitim görmüş, açıkgöz, ne istediklerini, nasıl yapacaklarını bilen insanlar. Dolayısıyla bizim tarafın kendilerine büyük bir ciddiyetle yaklaşması lazım."


Yatırım fonlarından kişilerle de önemli temaslarda bulunduklarını, bunların Güney Kıbrıs'a ilgi gösterdiğini kaydeden Anastasiadis "Elbette yatırım yaparlarsa bu her iki tarafın da çıkarına olacak" dedi.


Nikos Anastasiadis, bazı Rum şirketlerin Katar'da inşaat v.b. alanlardaki projeleri üstlenmelerini de ikinci başarı olarak niteledi. Anastasiadis "Bilindiği gibi bugüne kadar yapılanlara ilaveten dört devletlerarası anlaşma daha yaptık, bu nedenle Katar'dan çok memnun ayrıldığımı söyleyebilirim" ifadesini kullandı.


Gazete haberinin "Kasulidis: Katar'a Hibe Para İçin Gelmedik" başlığıyla ayırdığı bölümünde, Anastasiadis'le birlikte Katar'a giden Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis'in Katar'a ziyaretlerinden çıkabilecek sonucun, Katar devlet kurumları veya Katar özel sektörü temsilcilerinin, sağlanmakta olan imkanları görüp incelemek ve karar vermek için Güney Kıbrıs'a gitme yolunun açılması olduğuna işaret ettiğini yazdı.


YOANNİS KASULİDİS: "BURAYA HİBE PARA İSTEMEYE GELMEDİK"


Habere göre Kasulidis "Buraya hibe para istemeye gelmedik ancak devletten ya da özel sektörden yatırım olursa bu her iki tarafın da karşılıklı menfaatine olsun" vurgusunu yaptı.


Anastasiadis'in heyetinde bulunan Ticaret Sanayi Turizm ve Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, Katar şirketlerinden ilgi olduğunu, bu nedenle temaslarından çok memnun olduğunu belirterek, "Ancak yatırım fonlarının ve bu ülkenin özel şirketlerinin Kıbrıs'a gelmesi halinde ortaya çıkacak bu fırsatları değerlendirme derecesi bizim tarafa, özellikle de özel sektöre bağlı olacak" dedi.


Katarlı mevkidaşıyla yaptığı temaslarda, Güney Kıbrıs'ın şu anda hidrokarbonlar alanında sağladığı fırsatları ele aldıklarını belirten Lakkotripis, alanında dünyanın en büyüğü olan Doha'daki doğal gaz sıvılaştırma terminalini ziyaret ettiğine dikkat çekti. Lakkotripis "Tesisleri gördük ve teknik bilgi teatisi istedik. Bu, imzalamış olduğumuz Karşılıklı Anlayış Memorandumu'nda da yer aldı.


Rum Çalışma Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Nikos Kuyalis ise, Katar devletine ait iki tarım yatırım şirketinin Rum şirketleriyle Güney Kıbrıs'a yatırım, teknik bilgi sahibi Rumlarla da Katar'da işbirliği yapmak istediklerini, Rum tarafından bu konuda proje beklediklerini anlattı.


Kuyalis "Çok yakında her iki şirket de Kıbrıs'a gelecek, biz de onları ziyaret edeceğiz. Bu tür yatırımları cezbetmeyi başarabilirsek kendi tarım ve hayvancılığımızı çok daha profesyonel ve bilimsel düzeye çekebileceğimize, bunun da hem ülkemize yardımcı olacağına hem de ihracat faaliyetlerimizi güçlendireceğine inanıyorum" dedi.


LAKKOTRİPİS DOHA'DAKİ DÜNYANIN EN BÜYÜK DOĞAL GAZ SIVILAŞTIRMA TERMİNALİNİ GEZDİ, GÜNEY KIBRIS'IN KONUMU GEREĞİ AB VE ASYA PAZARLARINA ERİŞİM KOLAYLIĞI SAĞLADIĞINI SÖYLEDİ


Aynı gazete dün Doha'da düzenlenen Güney Kıbrıs-Katar İş Forumu'nda konuşan Lakkotripis'in katılımcılara, Doğu Akdeniz'de keşfedilen hidrokarbon yataklarının ekonomik kalkınma, istihdam, güvenlik, bölgesel işbirliği, barış ve refah fırsatları yarattığını söyleyerek Güney Kıbrıs'ta enerji alanında meydana gelen son gelişmelerle ilgili bilgi verdiğini yazdı.


Habere göre Lakkotripis "Kıbrıs'ın coğrafik konumu Akdeniz üzerinden AB piyasalarına veya Süveyş kanalı üzerinden Asya piyasalarına erişim kolaylığı sağlıyor" ifadesini de kullandı.


Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şeyh Khalifa Bin Jassem Bin Mohammed al Thani iki ülke arasındaki ticari alış verişin güçleneceğine inanç belirttiği, Rum dengi Fidias Pilidis'in de iki ülke arasındaki ilişkilerin dostluk ve saygıya dayandığını söylediği İş Forumu'nda iki Oda arasında işbirliği protokolüne de imza atıldı.


Politis haberi "Memnun Ama Ayakları Yere Basar Şekilde... Başkan Anastasiadis Katarlıları İkna Etmemiz Gerekiyor Dedi" başlığıyla aktardı. Anastasiadis'in ziyaretinden memnuniyet belirtirken, Katarlı yatırımcıların şu anda söylem düzeyinde olan ilgilerinin pratiğe nasıl yansıyacağı konusunda beklentilerin düşük tutulması gerektiği çizgisinden de çıkmadığına dikkat çekti.


Gazete Anastasiadis'in, Katarlı yetkililerin ve işadamlarının küçümsenmeye gelmeyeceği, yüksek düzeyde eğitimli, açıkgöz, ne istediğini ve nasıl yapacağını bilen insanlar olduğu konusunda Rumlara yaptığı uyarıya da yer verdi.


ANASTASİADİS: "SERMAYE DOLAŞIMINDAKİ KISITLAMALAR ÇOK YAKINDA KALKACAK"


Gazete Anastasiadis'in Doha'daki İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Rum bankacılık sistemine uygulanmakta olan sermaye dolaşımındaki kısıtlamanın yakın zamanda, önümüzdeki aylarda kaldırılacağını açıklayarak Katarlı yatırımcıları, Rum ekonomisinin sağladığı fırsatları değerlendirmek ve yatırım yapmak için Güney Kıbrıs'a çağırdığını yazdı.


Habere göre, Güney Kıbrıs'ın vergi rejimi ile rakiplerinden daha büyük avantajlar sağlamaya devam ettiğini söyleyen Anastasiadis, şirketler vergisinin yüzde 12,5 olduğuna, aralarında Katar'ın da bulunduğu bir dizi çifte vergilendirmeden kaçınma anlaşması yapmış olduğuna işaret etti.


Aynı gazete J&P isimli Rum taşeron şirketinin Doha'da toplam 2,5 milyar dolarlık iki yol inşaatını aldığını da haberine ekledi.


Alithia haberi "Hükümet Katar Temaslarından Memnun... İkna Edersek Yararlanacağız Diyen Anastasiadis Bunun Yanında Ayaklarımızın Yere Basması Gerektiği Konusunda Da Uyardı... Bakanlar Temkinli... Bankacılık Kısıtlamaları Yakında Kalkacak" başlık ve spotlarıyla okurlarına aktardı.


(ŞA/ÖK)


 
29 Ocak 2014 Çarşamba 10:36
Okunma: 644
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu