Ana Sayfa » Kıbrıs » Anastasiadis Kuzey'de başka Güney'de başka

Anastasiadis Kuzey'de başka Güney'de başka

İçi boş güven yaratıcı önlemler ve göze hoş görünen liderler arası sosyal içerikli buluşmalar sürerken Rum yönetimi boş durmuyor. Kuzey'de zivaniya kadehi kaldıran Anastasiadis Güney'de Ermenistanla savunma anlaşması yapıyor. Sabah saatlerinde Kıbrıs Türklerini yok sayarak uluslararası şirketlerle adanın doğal kaynaklarını paylaşırken akşam saatlerinde Kıbrıs Türkleriyle Tiyatro seyrediyor...

 
 
Anastasiadis Kuzey'de başka Güney'de başka

 

İşte Rumların DELEK şirketi ile Türkiye ve Kıbrıs Türkü'nün hak ve menfaatlerini hiçe sayarak yaptığı deklerasyon...

“BEYAN TÜRKİYE’YE YANIT NİTELİĞİNDE: KIBRIS HİDROKARBON YATAKLARINDAN FAYDALANMASI SÖZ KONUSU DEĞİL”

AFRODİT PARSELİ TİCARETE AÇILIYOR… GÜNEY KIBRIS ARAŞTIRMA-BULMA AŞAMASINDAN ÜRETME-DEĞERLENDİRME SAFHASINA GEÇİYOR

 

Delek şirketinin, “Afrodit” parseli olarak bilinen 12. parselin Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nu (Declaration of Commerciality) Tel Aviv Borsası’na dün resmen sunduğu ve bu beyanla, Güney Kıbrıs’ın söz konusu parselle ilgili araştırma-bulma aşamasını tamamlayarak üretme-değerlendirme aşamasına geçtiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “Doğalgaz Üretimde… Afrodit Yatağının Ticari Elverişlilik Deklarasyonu Delek Tarafından Resmen Sunuldu” başlık ve spotuyla manşetten aktardığı haberinde, bu deklarasyonun, 12. parselin gerçek değerine kavuşacağı ve bu parselden istifade etme çalışmalarının başlayacağı anlamına geldiğini yazdı.

Gazete, bu eylemin 3 açıdan büyük öneme sahip olduğunu kaydederek, özetle şöyle devam etti:

“1- Bu deklarasyon, kalite, miktar ve pompalama basıncı gibi bilimsel ve ekonomik-teknik açıdan uluslararası anlamda kabul gören parametrelere sahip hidrokarbon yatağına sahip olunduğunu göstermektedir.

2- Bu deklarasyonla, söz konusu hidrokarbon yatağından yararlanılması, şu an dünya genelindeki düşük petrol fiyatlarına rağmen mali açıdan verimli ve yaşayabilir addedilmektedir.

3- 12. Parselin ortaklarının (Noble, Delek, Avner şirketlerinin), bu deklarasyonun ardından, hidrokarbon yatağından yararlanılması ve yatağın geliştirilmesine yönelik, maliyeti 2 milyar doları bulması beklenen yatırım yapma kararı almaya oldukça yaklaşmıştır.

4- Bu deklarasyonla, üretilecek doğalgazı satın alacak alıcıların bulunması için ciddi bir önhazırlık yapıldığı anlaşılıyor. Ticari İlan Beyanı, Mısır ile olan müzakerelerin ilerlediğini gösteriyor. Delek’in Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nu, Noble Energy’nin beyanı takip edecek.”.

“BEYAN TÜRKİYE’YE YANIT NİTELİĞİNDE… DELEK TARİHİ BİLE ÖZENLE SEÇTİ”

Gazete, Ticari Elverişlilik Deklarasyonu’nun Türkiye’nin üst düzey yetkililerinin yaptığı açıklamalara yanıt niteliği taşıdığını ve bu deklarasyonun, Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın tek yanlı ilan ettiği “Münhasır Ekonomik Bölgesi” içerisindeki hidrokarbon yataklarından faydalanmasının söz konusu olmadığı mesajını verdiğini öne sürdü.

Haberde, Rum Enerji Bakanlığı’nın 90 gün içerisinde “üretim izni” çıkarması gerektiği de belirtildi.

 

****  

Delek şirketinin, "Afrodit Parseli" (12. Parsel) için Tel Aviv Borsası'na sunduğu "Ticari Elverişlilik Deklarasyonu"nun ardından, dün de bu parselin geliştirilmesi ve üretime geçmesiyle ilgili 300 sayfalık raporu, hem Tel Aviv Borsası'na hem de Rum Enerji Bakanlığı'na sunduğu bildirildi.

Politis gazetesi, edindiği bilgilere dayanarak, 300 sayfalık raporda birçok teknik ve ticari ayrıntılar bulunduğunu; bunun yanı sıra sponsorlarla imzalanması gereken sözleşmeler, bütünlüklü bir plan ve teknik çalışmaların ön hazırlıkları, altyapı inşası, deniz altı boru döşemeleri, doğal gazın sondaj ve işlenme yöntemiyle bu doğal gazın bölgesel alıcılara dağıtımıyla ilgili bilgiler içerdiğini yazdı.

Doğal gazın sondajı ve işlenmesinin, "FPSO gemisi" (Floating Production Storage and Offload) aracılığıyla yapılacağı bilgisinin de verildiği haberde, Delek şirketinin, Noble Energy şirketi ile uzlaşı içerisinde, 2019 veya 2020 yılında Afrodit parselinden üretime başlayacağı kaydedildi.

Gazete, planın, Noble Energy-Delek ortaklığı ile Avner Oil'in, Rum Enerji Bakanlığı ve enerjiyle ilgili müzakere grubu ile sürdürülen uzun süreli görüşmelerin akabinde ortaya çıktığını belirtirken, Rum Hükümeti'nin de 90 gün içerisinde planla ilgili görüş belirtmesi gerektiğini ve anlaşmazlık olması halinde, tahkim sürecinin başlatılmasının öngörüldüğünü yazdı.

Haberde, Afrodit parseliyle ilgili ruhsat sahibi olan şirketlerin, "Kıbrıs hidrokarbon yataklarının hiçbir şekilde İsrail hidrokarbon yataklarıyla bağlamadığına" da vurgu yapıldı.

Gazete, basının da konuyla ilgili bugün detaylı olarak bilgilendirileceğini belirtti.

Fileleftheros gazetesi de, söz konusu planın Delek-Noble-Avner tarafından Tel Aviv Borsası'na sunulduğunu yazdı.

 
11 Haziran 2015 Perşembe 10:23
Okunma: 1314
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu