Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis: "müzakere Zemininde Anlaşılmadan Görüşmeler Başlamayacak"

Anastasiadis: "müzakere Zemininde Anlaşılmadan Görüşmeler Başlamayacak"

Ertuğ Ve Mavroyannis'in Anlaşmazlık Sebebi: "rum Tarafı İlk Görüşmenin Özlü Nitelik Taşımasını, Türk Tarafı İse Daha Düşük Ve Tipik Bir Görüşme İstiyor".

 
 
Anastasiadis:

"TRODOS'TAKİ ULUSAL KONSEY VE SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI TOPLANTI TUTANAKLARINI BASINA VERMEYE HAZIRIM"

DOWNER BU AKŞAM ADA'YA GELİYOR, YARIN EROĞLU VE ANASTASİADİS'LE GÖRÜŞECEK

BAN ANASTASİADİS'İN MEKTUBUNUN BASINA SIZMASINI PROTESTO ETTİ

SİYASİ PARTİLERİN POZİSYONLARI

ANASTASİADİS'İN ANA SİYASİ TUTUMU: HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN TÜRKİYE'Yİ MÜZAKERE PROSEDÜRÜNE DAHİL ETMEK"

Lefkoşa, 3 Ekim 13 (T.A.K.):Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis dün "müzakere zemini üzerinde anlaşılmadan görüşmelerin başlamayacağını" defalarca tekrar etti.

BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Aleksander Downer'ın bugün Atina'da Yunan Dışişleri Bakanı ile görüşeceği, bu akşam da Ada'ya gelerek görüş birliği sağlanması hedefiyle temaslarda bulunacağı haber verildi.

Politis "Zorluklarla Başlangıç... Ertuğ ve Mavroyannis Dün Sonuç Almadı, Ancak Bugün Devam Edecekler" başlıklı haberinde Ertuğ ve Mavroyannis'in dünkü görüşmesinde müzakerelerde izlenecek usul ve zeminle ilgili ilke anlaşmasına varılmasının beklendiğini ancak iki tarafın; liderlerin başlangıç görüşmesiyle ilgili felsefe anlaşmazlığı yüzünden sonuç alamadıklarını, bugün saat 10.00'da yeniden bir araya geleceklerini yazdı.

Gazete edindiği bilgilere dayanarak, iki tarafın görüş ayrılığının yalnız usul ve takvimler değil, aslında, iki toplum liderinin ilk görüşmesiyle ilgili olduğuna dikkat çekerek, yalnız müzakerelerin başlamasına dair bir ilke anlaşması değil, muhtemel bir ortak beyanatta anlaşma için bugün yeniden bir araya gelineceğini yazdı, özetle şu detayları verdi:

ERTUĞ VE MAVROYANNİS'İN ANLAŞMAZLIK SEBEBİ: "RUM TARAFI İLK GÖRÜŞMENİN ÖZLÜ NİTELİK TAŞIMASINI, TÜRK TARAFI İSE DAHA DÜŞÜK VE TİPİK BİR GÖRÜŞME İSTİYOR"

"İki tarafın anlaşmazlığı; Kıbrıs Rum tarafı, Derviş Eroğlu-Nikos Anastasaiadis ilk görüşmesinin müzakerelerin başlaması özlü niteliğini taşımasını, Kıbrıs Türk tarafı ise müzakerelerin süratle başlaması gereğinde ısrar etmesine karşın, Kıbrıs sorununda bugüne kadar uygulanan, daha düşük ve tipik görüşme istemesinden kaynaklanıyor.

Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis dünkü Ulusal Konsey toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, müzakereciler arasındaki görüşmelerin usule tabi olan öze ilişkin konularla alakalı olduğunu söyledi ancak iki tarafın anlaşmaya yakın mı olduğu sorusunu cevaplamaktan kaçındı.

Gazetemizin kaynakları, müzakerecilerin ortak bir metne varmaması halinde iki toplum lideri arasında müzakere olamayacağına işaret ettiler. Böyle bir şey hükümetin, yeni tur müzakerelerin ancak iyi bir ön hazırlıktan sonra başlayacağı taahhüdüne de terstir."

ANASTASİADİS ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE ATİNA'YA GİDECEK

Politis "Hepsi Müzakereci Konusunu Biliyordu... Başkan Anastasiadis Önümüzdeki Günlerde Atina'ya Gidecek" başlıklı haberinde Anastasiadis'in dünkü Konsey toplantısında, Ertuğ ve Mavroyannis'in Yunanistan ve Türkiye'de istişarelerde bulunmalarıyla ilgili anlaşmadan duyulan bütün endişeler ve itirazlara cevap verdiğini yazdı.

Habere göre "Bu prosedür, müzakere masasına konulan tezlerin sorumlularıyla, Kıbrıs sorununun çözümünden mesul olanlarla görüşme fırsatı yakalayacak olan Kıbrıs Cumhuriyeti'ni düşürmüyor, aslında yükseltiyor" diyen Anastasiadis "Bana göre Türkiye, işgalci güç olarak çözüm anahtarını elinde tutuyor.  Diyalogdan uzak kalıp sadece Kıbrıs sorununun çözümünde yardımcı olması gerektiği telkinlerini dinleyemez" diye ekledi.

"TRODOS'TAKİ ULUSAL KONSEY VE SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI TOPLANTI TUTANAKLARINI BASINA VERMEYE HAZIRIM"

Rum siyasi partilerinin müzakerecilerin Ankara ve Atina ile görüşmelerine itirazları konusunda ise, bu konuda Rum Ulusal Konseyi'ni ve siyasi parti başkanlarını, Türk hükümeti ile müzakereci aracılığıyla doğrudan görüşme önerisi hakkında defalarca bilgilendirdiğini söyledi. İlgili tutanakları basına vermeye hazır olduğunu da vurgulayan Anastasiadis "Bazıları neden Türk tarafının söylediklerini benimsiyor? Yunanistan ve Kıbrıs kesin bir dille reddederken dörtlü konferans yapılması söz konusu değil" dedi.

Yunan hükümeti ile arasındaki sıkı işbirliğinden de söz eden Anastasiadis Yunanistan Başbakanı'na ABD'deki temaslarının sonuçları hakkında bilgi vermek ve bundan sonra atılacak adımları daha ileri koordine etmek maksadıyla önümüzdeki günlerde Yunanistan'ı ziyaret edeceğini açıkladı.

DOWNER BU AKŞAM ADA'YA GELİYOR, YARIN EROĞLU VE ANASTASİADİS'LE GÖRÜŞECEK

Fileleftheros "Müzakerelerin Başlaması Konusunda Hiçbir İşaret Yok... Downer Anlaşmazlıkların Üzerine Köprü Kurmak İçin Atina Üzerinden Lefkoşa'ya Geliyor" başlıklı haberinde bugün Atina'da Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile görüşecek olan Downer'ın bu akşam Ada'ya gelmesinin beklendiğini yazdı.

Habere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis gerek dünkü Rum Ulusal Konsey toplantısında, gerek ardından düzenlediği basın toplantısında defalarca "ortak müzakere zemini bulunmadan görüşmelerin başlamayacağını" tekrarladı.

Ertuğ ile Mavroyannis'in dünkü görüşmesinde herhangi bir ilerleme kaydedilmediğini, ikilinin bugün yeniden görüşeceğini, önümüzdeki günlerde ise Aleksander Downer ile bir araya geleceğini yazan gazete Downer'ın yarın Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'le ayrı ayrı görüşeceğini kaydetti, özetle şunları yazdı.

"Dünkü Ulusal Konsey toplantısında Başkan Anastasiadis tarafından ortaya konulan sahne, müzakerelerin yakında başlayacağını göstermiyor. Dahası Anastasiadis,  Ulusal Konsey üyelerini yatıştırmak isteğiyle 'bizi dörtlü konferansa sürükleyemezler' dedi.

BAN ANASTASİADİS'İN MEKTUBUNUN BASINA SIZMASINI PROTESTO ETTİ

Anastasiadis Konsey üyelerine, Kıbrıslı Rum müzakerecinin Ankara ile görüşmelerinin başlaması ve Türk tarafının da Kıbrıslı Türk müzakerecinin Yunan Dışişleri Bakanlığıyla görüşmesini isteyebileceği konusunda Konsey'e bilgi verdiğini söyledi. Anastasiadis hatırlatmak için Trodos'ta gerçekleştirilen Ulusal Konsey ve Siyasi Parti Başkanları toplantılarının tutanaklarını okudu.

Başkan Anastasiadis ABD'deki temaslarını anlatırken, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la görüşmesinde Maraş konusu ile müzakerelerin başlamasından önce ön hazırlık yapılması gereğini gündeme getirdiğini anlattı. Dahası, Avrupa Birliği'nin yardımcılık rolü oynaması gerektiğini ortaya koydu.

Öğrendiğimize göre Anastasiadis Ban Ki Moon'un, Başkan Anastasiadis'in kısa süre önce kendisine gönderdiği mektubun basına sızmasını protesto ettiğini de söyledi.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'le görüşmesine değinirken 'iyi bir ortamda gerçekleşti. Sayın Biden Kıbrıs'ın bölgede oynamakta olduğu yapıcı rol nedeniyle teşekkür etti ve Ada'da yapılmakta olan araştırmalar ışığı altında enerji konularına da değindi' dedi.

Başkan Anastasiadis Rusya ve Çin Dışişleri bakanları ile görüşmelerinde, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ABD ile ilişkilerinin yükselmesinin Lefkoşa'nın Moskova ve Pekin'le ilişkileri aleyhine olmadığı konusunda muhataplarını temin ettiğini anlattı, Rusya'ya ve Çin'e seyahat etmeyi planladığını açıkladı.

SİYASİ PARTİLERİN POZİSYONLARI

Dünkü Konsey toplantısında EDEK ile Ekologlar Atina ve Ankara arasındaki anlaşmaya itiraz belirttiler. DİSİ, başkanı Averof Neofitu aracılığıyla; Suriye'ye yönelik tavrı, Maraş önerisi, ABD ile ilişkilerini yükseltmesi nedeniyle ülkemizin konumunun iyileştiğini anlattı. Neofitu Yunanistan-Türkiye anlaşmasından söz ederken, sahte devletin yükseltilmesi tehlikesi bulunmadığını, bunun köşeye sıkışmış olduğumuz 2004'te olmadığını, şimdi de olmayacağını söyledi.

AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu Konsey toplantısı sırasında, partisinin kamuoyuna da açıkladığı tezlerini tekrarladı. Her şeyin sonuçlarla değerlendirileceğini söyleyen Kiprianu, tezlerin netleştirilmesi için Ulusal Konsey'in toplanması talebinde bulundu.

DİKO Başkanı Marios Karoyan konuşmasında Maraş'la ilgili inisiyatife değinerek bunu kutlarken EURO.KO Başkanı Dimitris Şilluris müzakereci atanmasının partisinin değişmez tezi olduğuna işaret ederek bu hedefin başarıldığını söyledi.

Eski Başkan Dimitris Hristofyas Rusya ile ilişkilerimizin etkilenmemesi için dikkatli olmamız gerektiğini vurguladı. Eski Başkanlardan Yorgos Vasiliu ise zamanın aleyhimize işlediğine dikkat çekti. Bu noktada Başkan yerleşiklerin sayısı ile işgal bölgelerindeki Kıbrıs Rum malı satışlarının arttığını söyledi. EDEK Onursal Başkanı Vasos Lissaridis Ulusal Konsey'in 2009 ortak açıklamasının yinelenmesi gerektiğine vurgu yaptı. 2009 açıklamasına EDEK ve EURO.KO başkanları da işaret etti.

Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis Ulusal Konsey toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantının çok iyi bir ortamda gerçekleştiğini anlattı. Başkan Anastasiadis'in, dörtlü konferansla ilgili hiçbir görüşme yapılmadığını izah ettiğine dikkat çeken Stilianidis Kıbrıs hükümetinin ana siyasi tezinin, sonuç verecek bir diyaloğa girmek olduğunu söyledi.

ANASTASİADİS'İN ANA SİYASİ TUTUMU: HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN TÜRKİYE'Yİ MÜZAKERE PROSEDÜRÜNE DAHİL ETMEK"

Alithia "Sonuçları Olacak Diyalog... Başkan Anastasiadis Siyasi Liderliği Bilgilendirdi" başlıklı haberinde dünkü Rum Ulusal Konsey toplantısında ABD'deki temasları ve Kıbrıs sorunundaki gelişmeler hakkında bilgilendiren Anastasiadis'in, Kıbrıs sorununda dörtlü konferans konusunda asla hiçbir görüşme yapılmadığını yinelediğini yazdı, özetle şunları aktardı:

"Sözcü Stilianidis toplantı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlarken Anastasiadis'in Konsey'e Türkiye ile Yunanistan'ın Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum müzakerecilerle görüşmeyi kabul etmesi konusunda izahatta bulunduğunu anlattı. Stilianidis 'dörtlü konferansın hiçbir şekilde gündeme gelmediğini ısrarla izah etti,  bu izahı Yunanistan Dışişleri Bakanı Venizelos da yapmıştı dedi.  'Kıbrıs ve Yunanistan bunu baştan reddederken kendi başımıza dörtlü konferans konularını tartışmamızın bir mantığı yoktur' ifadesini kullanan Stilianidis şunları da kaydetti:

'Başkan Anastasiadis ana siyasi tutumu, hepimizin uzun zamandır kabul ettiği gibi, çözüm anahtarının Ankara'da olduğu ve her ne pahasına olursa olsun Türkiye'yi müzakere prosedürüne dâhil etmenin, Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisinin Türk Dışişleri Bakanı ile müzakere etmesi yolunu bulmamız gerektiği, bunun pratikte uluslar arası camiaya güçlü bir mesaj göndereceği şeklindedir. Konsey'de bunu izah etti.'"

(ŞA/KAR)

 
3 Ekim 2013 Perşembe 11:42
Okunma: 848
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu