Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Müzakerelerin Başlamasını İsteyen Bm'ye Ve Yabancılara Cevap Verdi:

Anastasiadis Müzakerelerin Başlamasını İsteyen Bm'ye Ve Yabancılara Cevap Verdi:

"baskılara Boyun Eğmeyeceğiz".

 
 
Anastasiadis Müzakerelerin Başlamasını İsteyen Bm'ye Ve Yabancılara Cevap Verdi:
OMİRU: "HERHANGİ BİR MÜZAKERE BAŞLAMASI İÇİN ÖN ŞART ORTAK MÜZAKERE ZEMİNİDİR"


EKOLOGLAR: "22 NUMARALI BAŞLIK İÇİN 5 KASIM'DA VETO HAKKI KULLANILMALI"


VATANDAŞLAR İTTİFAKI'NA GÖRE ANASTASİADİS HÜKÜMETİ İLETİŞİM OYUNU OYNUYOR, BAŞARISIZLIĞI BAŞARI GİBİ GÖSTERİYOR"


Lefkoşa, 28 Ekim 13 (T.A.K.): Müzakerelerin yeniden başlaması için baskılara maruz kalan Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis "Kıbrıs Rum tarafı diyalog olsun diye diyaloğa oturması yönündeki baskılara boyun eğmeyecek" derken, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru da müzakerelerin yeniden başlaması için ortak müzakere zemini şartını hatırlattı.


Fileleftheros haberini "Müzakerelerin Başlaması İçin Bastırıyorlar... Lefkoşa Kıbrıs Sorunundaki Baskılara Cevap Veriyor... BM'ye Sağırlar Diyaloğu Yapılmayacağını Güvence Altına Al Mesajı... Başkan Üçüncü Tarafları Ankara'dan Cesur Adımlar İstemeye Çağırdı"  başlık ve spotlarıyla okurlarına aktardı.


Anastasiadis'in Rum tarafının "baskılara boyun eğmeyeceği" mesajının baş muhatabının Birleşmiş Milletler (BM) olduğu ve BM'ye "Ankara'ya yönelme" çağrısı yaptığını yazan gazete özetle şunları yazdı:


"Yabancıların, ekonomik sorunları nedeniyle Kıbrıs Rum tarafına tanıdığı süre dolmuş ve Başkan Anastasiadis'e müzakerelerin yeniden başlaması için baskılar başlamış görünüyor. Bu da Anastasiadis'i, gördüğü baskılara, en azından kendi niyetlerini açıkça ortaya koyup Türk tarafı nezdinde de harekette bulunulmasını talep ederek cevap vermeye mecbur etti.


Anastasiadis Limasol'da dikilen "Seferi Subaylar Anıtı"nın dünkü açılışını, müzakerelerin yeniden başlaması için perde gerisinde faaliyet gösterenlere net mesajlar vermek için seçti. Bütün uluslar arası unsurlara seslendiğini vurgulayan Anastasiadis Kıbrıs Rum tarafının diyalogdan yana olduğunu belirterek 'vatanımızın yeniden birleşmesini, işgal askerlerinden kurtulmayı, vatandaşlarımızla (Kıbrıslı Türkler) birlikte yaratma şartlarının oluşmasını herkesten daha çok istiyoruz' dedi.


'Aynı zamanda onlar da, güven tesis edilmesi için artık bazı cesur adımlar atma zamanının geldiğine duyarlılık gösterip bunu Ankara'ya ve Kıbrıslı Türklere de iletmeleri gerekir. Güven yaratıcı önlemler gibi, tek egemenliği,tek uluslar arası temsiliyeti, tek vatandaşlığı kuşkusuz olacak bir çözüm için hareket edilecek çerçeveyi belirleyecek ortak açıklama yönünde harcadığımız çabalar gibi...' diye devam etti.


Anastasiadis özellikle BM'ye hitaben, koyduğu ön şartlar olmadan 'bir sağırlar diyaloğuna giremeyeceğine' işaret etti.  Bir 'sağırlar diyaloğu' olmayacağını güvence altına almanın BM'nin görevi olduğuna vurgu yaparak 'ne Güvenlik Konseyi'nin ne de Genel Kurul'un kararları görmezden gelinemez' dedi.


'Diğer siyasi güçlerle birlikte bu savaşı vereceğiz ki başladığımızda nereye bastığımızı bilelim. Bu, kahramanlara ve bugünler için kendini feda edenlere borcumuzdur. Layık olmak istiyorsan gelecek nesillere barbar işgalcinin kirletmediği, ülkeyi, vatanı, vatandaşları yeniden birleştirecek ve onlara AB üyesi diğer ülkelerdeki şartları sağlayacak bir Kıbrıs ver'  ifadelerini de kullanan Anastasiadis şöyle devam etti:


'Kıbrıs sorunu, en büyük milli meydan okuma olarak her zaman birinci önceliğimizdi. Çünkü bize talimatlarını kendi kanlarıyla yazanları onurlandırmak istiyorsak artık, işgal askerlerinden kurtulma, yeniden birleşme savaşını vermemiz gerekir. Bu çabamız Kıbrıs Helenlerinin tamamının ve Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın eşlik etmesini gerektirir.  Zaman ne bizim ne başkalarının çıkarına işliyor.  Ancak aynı zamanda gereken kendi aramızda birlik, Helenler arasında birliktir ki ortak hedefle ve eylemle uluslar arası unsuru da, Avrupa unsurunu da, bize şantaj hatta baskı yapabileceklerini zannedenlere cevap teşkil eden yeni artan jeostratejik şartları da değerlendirebilelim. Yunanistan'la sıkı işbirliğine çalışıyoruz, Avrupa unsurunu yeteri kadar değerlendirmek istiyoruz.'"


Gazete Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru'nun müzakerelerin başlaması için baskı yapan yabancılara hitaben, müzakerelerin başlamasına, ortak müzakere zeminini şart koştuğu açıklamasını dün Anthupolis'te dikilen "kayıplar" anıtının açılışında yaptığını yazdı.


OMİRU: "HERHANGİ BİR MÜZAKERE BAŞLAMASI İÇİN ÖN ŞART ORTAK MÜZAKERE ZEMİNİDİR"


Habere göre Omiru özetle şunları söyledi:


"Herhangi yeni bir müzakerenin başlamasının ön şartı ortak müzakere zeminidir. Müzakere olsun diye müzakere pratiği artık kesinlikle mazi olmalıdır. Kıbrıs Rum tarafı Kıbrıs sorununun temel çözüm ilkelerinin savunucusu olmaya devam etmesi gerekir. Bizim tarafın Yunanistan'la tam ve sürekli eşgüdüm ve ruh birliği içerisinde sürekli inisiyatifler ve hareketler geliştirmesi ile 1974'te içine düştüğümüz ihanet ve suçlardan kurtulabiliriz. Aynı zamanda bölgemizde meydana gelen ve on yılların kemikleşmiş dengelerini bozan yeni jeostratejik, jeopolitik ve jeoekonomik olguları değerlendirmeliyiz.  Türk politikasının Suriye ve Mısır'daki başarısızlığı ve İsrail'le ilişkilerinde aldığı ağır yaralar,  buna mukabil Kıbrıs'ın Arap dünyası ile sürdürdüğü mükemmel ilişkilerle birlikte Kıbrıs Cumhuriyeti MEB'indeki büyük doğal kaynaklar avantajımız, yeni milli stratejimizi üzerine bina edebileceğimiz yeni alanı oluşturuyor."


Simerini haberi "Sağırlar Diyaloğuna' Katılmıyoruz... Başkan Anastasiadis'ten Çok Muhataplı Mesajlar" başlığıyla aktardı.


Gazete Anastasiadis'in, Kıbrıs müzakere prosedürünü güvence altına almanın BM'nin görevi olduğunu ve BM Genel Kurulu kararları ile Güvenlik Konseyi kararlarının görmezden gelinemeyeceğini söylediğini yazdı.


EKOLOGLAR: "22 NUMARALI BAŞLIK İÇİN 5 KASIM'DA VETO HAKKI KULLANILMALI"


Gazete Ekologlar ve Çevreciler Hareketi'nin Avrupalı liderlerin, Rum tarafınca tek taraflı dondurulan Türkiye'nin AB ile müzakere başlıklarının açılması taleplerini "kabul edilemez" bulduğunu yazdı.


Habere göre Rum Avrupa Milletvekili Eleni Theoharus'un; 22 numaralı müzakere başlığı için 5 Kasım'da düzenlenecek hükümetler arası toplantıda Rum Yönetimi'nin "veto hakkını kullanması" önerisine katıldığını açıklayan Hareket Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'i de Avrupalı liderlerin Türk müzakere başlıklarının açılması yönündeki baskılarının nasıl göğüsleneceğine karar vermesi için Rum Ulusal Konseyi'ni toplamaya çağırdı.


VATANDAŞLAR İTTİFAKI'NA GÖRE ANASTASİADİS HÜKÜMETİ İLETİŞİM OYUNU OYNUYOR, BAŞARISIZLIĞI BAŞARI GİBİ GÖSTERİYOR


Yorgos Lillikas başkanlığındaki Vatandaşlar İttifakı ise Anastasiadis hükümetini, AB'nin müzakerelere katılımının yükseltilmesi konusunda iletişim oyunu oynamakla (manipülasyon yapmakla) ve bu şekilde başarısızlıklarını başarı gibi göstermekle suçladığını yazan gazete İttifak tarafından yapılan yazılı açıklamaya yer verdi.


Habere göre açıklamada Anastasiadis'in Brüksel'de yaptığı görüşmeler konusunda, Anastasiadis'in tezlerinin muhataplarından olumlu karşılık bulduğu şeklinde etkileyici mesajlar verildiğine işaret edilerek "öz ve hayati mesele olan AB'nin müzakerelerde temsil edilmesi talebine olumsuz yanıt almışken hükümet nasıl bu kadar bayram yapabiliyor?" vurgusu yapıldı.


Politis haberi "Başkan Kıbrıs Türk Tarafını Cesur Adımlar Atmaya Çağırıyor... AB'nin Özlü Müdahiliyeti" başlığıyla aktardı.


Gazete Anastasiadis'in dünkü konuşmasında AB'nin Kıbrıs sorununun çözümüne ilişkin yeni çabada etkin ve özlü katkısını isterken Kıbrıs Türk tarafını da cesur güven yaratıcı önlem adımları atmaya çağırdığını yazdı.


(ŞA/ŞEB)


 
28 Ekim 2013 Pazartesi 10:45
Okunma: 895
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu