Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis: Önkoşullar Olmadan Müzakerelere Gitmeyeceğim

Anastasiadis: Önkoşullar Olmadan Müzakerelere Gitmeyeceğim

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in, Kıbrıs Rum Tarafının, Geçtiğimiz Cumartesi Günü, Ortak Açıklamanın Hazırlanmasına Yönelik Çabaların Başarısızlığa Uğramasının Ardından Kısır Bir Diyaloğa Girmesinin Söz Konusu Olmadığı Mesajını Gönderdiği Belirtildi..

 
 
Anastasiadis: Önkoşullar Olmadan Müzakerelere Gitmeyeceğim
Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, dün katıldığı etkinlikler çerçevesinde yaptığı açıklamada, barış içinde birlikte yaşama ve "işgalden" kurtulma önkoşullarını yaratacak, bir sonuca ulaşmalarını sağlam bir şekilde ümit etmeleri ve hissetmelerinin mümkün olacağı temel ilkelerin, garanti altına alınmaması durumunda kısır bir diyaloğa başlamalarının söz konusu olmadığını yineledi.


Anastasiadis, sözlerinin devamında, BM Güvenlik Konseyi kararlarının, bazı yerde görmezlikten gelinmesi, bazı yerde by-pass geçilmesi veya yanlış yorumlanmasında esas sorumluluk taşıyanların da görmezden gelinmesinin mümkün olmadığını ifade etti.


İlke ve değerler çiğnendikçe, yanlış yorumlamaları kabul etmeye niyetli olmadıklarını ve bunun söz konusu olmadığını ifade eden Anastasiadis, "TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Cumartesi günü KKTC'yi ziyareti sırasındaki açıklamalarından çıkardıklarında bir farklılık olmasını temenni ederdim" ifadesini kullandı.


Anastasiadis sözlerinin devamında, "Ümit unsuru olacağını ümit ediyorduk ancak kaydedilen ve yayımlananların, sabır ve iyi niyetimizin tükenmesinden başka bir çerçeve olanağı bırakmadı" şeklinde konuştu.


Kıbrıs sorununun çözümünü istediklerini gösteren BM ve ülkelerin, dikkatlerini, BM kararlarını veya kararlardaki söylemleri inkar edilemez bir şekilde ret eden, ayrıca zaman zaman kendi aralarında uzlaşmaya vardıklarını ret eden, her vatandaş için müzakere edilemez olan egemenliği indirgemek isteyen tarafa çevirmeleri gerektiğini savunan Anastasiadis, bu koşullar altında, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun net açıklamalarını mazur göstermek için, sadece zamanı kemirecek bir diyaloğa girmelerini kendilerinden beklenmemesi gerektiğini savundu.


Anastasiadis, siyasi dinamiklerle birlikte ve Yunanistan'ın desteğiyle, ülkenin yeniden birleştirecek, perspektif ve ümit verecek olan bir diyaloğa girilmesi için gerçek koşulların yaratılması amacıyla, mücadele edeceklerini ve bu mücadelede ısrar edeceklerini ifade etti.


Arzu edilen çözümden de bahseden Anastasiadis, "İşgali, kolonizasyonu sonlandıracak, Kıbrıs'ı yabancı askerlerden ve yabancı bağımlılığından kurtaracak, insan haklarını ve temel özgürlükleri iade edecek bir çözüm için mücadele ettiklerini" belirterek halkı, kurumları ve ekonomiyi birleştirecek yaşayabilir ve işlevsel bir çözüm arzuladıklarını da söyledi.


Anastasiadis, bunların sadece Kıbrıs Rum tarafının talepleri olmadığını, ya da yalnızca Kıbrıs Rum tarafının adalete erişmesini teşkil etmediğini belirterek, yeniden birleşme ve insan haklarının garanti altına alınması çözümünün tüm Kıbrıslıların, her meşru Kıbrıslı gibi, Kıbrıslı Türklerin ve Kıbrıslı Rumların talepleri olduğunu belirtti.


İçe ve dışa, özellikle Türk e Kıbrıslı Türk tarafına  yönelik olarak açık olmak istediklerini belirten Anastasiadis, sorumluluk yüklemenin (oyunun) Kıbrıs Rum tarafına hizmet etmediğini, bir çıkmazda ve ülkeyi bölünmüş tutmakta kimin sorumluluk taşıdığını kendilerini ilgilendirmediğini, kendilerini çıkış olmamasının, çözüme ulaşılmasının, halk tarafından yeniden birleşmenin desteklenmesinin, refah ve kalkınma fırsatlarının şekillenmesinin, Avrupa ilke ve değerlerinin garanti altına alınmasının ilgilendirdiğini söyledi.


Anastasiadis, bu nedenden dolayı, bir diyaloğa girilmesinden önce, Kıbrıs sorunun çözümünün temel ilkelerinin netleştirilmesi gerektiği konusunda ısrarlı olduklarını ifade etti.


Anastasiadis, sadece bu şekilde istenilen dinamiğin ve diyalogta perspektifin yaratılacağını ilişkin inancını dile getirerek paralel karşılığın Kıbrıs Türk tarafından da olmasını temenni ettiklerini söyledi.


PARTİLERDEN DOWNER VE DAVUTOĞLU'NA TEPKİ


Rum siyasi partiler, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesine tepki gösterirken Downer'a sorumluluk yüklediler.


Alithia gazetesi ve diğer gazetelere göre DİSİ Başkan Vekili Lefteris Hristoforu, Ankara'nın kendi kendini yinelemeye devam ettiğini ileri sürdü.


"Türkiye'nin 40 yıldır, katılığını, uzlaşmazlığını, BM Güvenlik Konseyi kararları ve ilklerinin çiğnenmesindeki kışkırtıcılığını günlük olarak kanıtladığını ve teyit ettiğini" savunan Hristoforu, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun yeni açıklamalarının sadece böyle izah edilebileceğini ileri sürdü.


Hristoforu açıklamasında ayrıca herkesin, BM ve AB'nin, Türkiye'nin, Kıbrıs sorununun çözümüne sadece katkı koymadığını iki devlete dayalı çözüm talep ettiği ve arzuladığını da anlaması gerektiğini söyledi.


AKEL Meclis Grup Sözcü Vekili Stavros Evagoru, TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun, ortak açıklamanın şekillenmesine katkı koymak yerine "kışkırtıcı" bir şekilde hareket ettiğini savundu.


Sorunlara karşın, ortak açıklamanın şekillenmesine ilişkin çabaların devam ettiğini söyleyen Evagoru, ortak açıklamanın ilkelere dayalı tezleri, bir diğer deyişle, iki kesimli, iki toplumlu federasyonu da  içermesi gerektiğini   yineledi.


DİKO Başkanı Nikolas Papadopulos ise açıklamasında Kıbrıs Rum tarafının, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun açıklamalarının ardından  Kıbrıs sorununa ilişkin B planı şekillendirmesi gerektiğini söyledi.


Papadopulos, Kıbrıs Rum tarafının ayrıca net tezlerle, müzakere zeminini anlaşılır kılması gerektiğini de ifade etti.


Papadopulos açıklamasında ayrıca TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nde TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'i da kınadı.


KS EDEK ve Meclis Başkanı Yannakis Omiru ise açıklamasında, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun KKTC'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasındaki "uzlaşmazlık resitalinin", Kıbrıslı Türk liderliğiyle mutlak akort içerisinde olmasının, "işgal kuvvetinin" gerçek niyetini bir kez daha kanıtladığını iddia etti.


Ortak müzakere zemininin, şekillenmesi çabalarına gizlenmeksizin mayın döşenmesinin, Türk tarafının yegane hedefinin, müzakereler aracılığıyla "işgal olgularının" meşrulaştırılması olduğunu gösterdiğini ileri süren Omiru, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşen Downer'i da kınadıklarını belirtti.


Omiru, Downer'in, kışkırtıcı davranışının her sınırını aştığını da söyledi.


EVRO.KO Başkanı Dimitris Şilluris, bu sürecin tek yararının, Türk tarafının, iki devlete dayalı çözüm istediğinin açıkça görülmesi olduğunu belirtti.


Rum Çevreciler ve Ekologlar Hareketi ise yaptığı açıklamada TC Lefkoşa Büyükelçiliği'nde TC Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile görüşen Downer'in görevinden alınmasını talep etti.


DAVUTOĞLU-BAN GÖRÜŞMESİ


Rum gazeteleri, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, Kıbrıs'tan hemen ayrıldıktan sonra, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon ile telefonda görüşmesi haberine yer verdiler.


Haberi "Davutoğlu Bilgi Verdi" başlığıyla veren Politis gazetesi, Davutoğlu'nun KKTC ziyareti konusunda Ban ile görüş alış verişinde bulunduğunu yazdı.


Fileleftheros gazetesi ise "Davutoğlu'ndan Dalavereler- Sorumlulukları Ret Etmeye ve Bunları Kıbrıs Rum Tarafına Yükleme Girişiminde Bulunuyor" başlıklı haberinde, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, BM Genel Sekreteri Ban ile telefonda görüşmesi haberine yer verdi.


Gazete "TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun, KKTC'deki uzlaşmazlık resitalinin hemen ardından bir yandan Kıbrıs sorununda sürmekte olan çıkmaza ilişkin Türk sorumluluklarını ret etmeye, diğer yandan da sorumluluğu Kıbrıs Rum tarafına yükleme" girişiminde bulunduğunu ileri sürdü.


Ankara'ya döner dönmez Davutoğlu'nun BM Genel Sekreteri Ban ile telefonda görüştüğün yazan gazete Davutoğlu'nun özellikle Kıbrıs sorununu ele aldığını belirtti.


Habere göre Davutoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Evangelos Venizelos ile de telefonda görüştü.


Simerini ise haberi "Davutoğlu Ban ve Venizelos İle Görüştü"


Alithia gazetesi ise "Davutoğlu, Ban ve Venizelos ile Telefon Görüşmeleri Yaptı" başlığını kullandı.


Gazete bu başlığın yanında, "Perde Gerisindeki Faaliyetler Sürüyor-Türk Tarafının Yeni Belge Sunduğu Görülüyor" başlıklarını da kullanırken bu başlıklara ilişkin ayrıntı vermedi.


Simerini gazetesi ise Kıbrıs Türk basınına atıfta bulunarak Kıbrıs Türk tarafının, Cumartesi günü, karşı önerilerini BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'a sunduğunu yazdı.


Gazete elde ettiği bilgilere dayanarak, söz konusu belgenin, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in New York'a hareket etmesinden önce Rum Yönetimi'ne iletildiğini belirtti.


(FK/KAR)


************


 
16 Aralık 2013 Pazartesi 11:47
Okunma: 1110
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu