Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Paris'te Total Şirketi Başkanı İle Bir Araya Geldi...

Anastasiadis Paris'te Total Şirketi Başkanı İle Bir Araya Geldi...

Lefkoşa, 14 Haziran 13 (T.a.k): Fransız Total Şirketinin, Tek Yanlı Olarak İlan Edilen Sözde Rum Meb'indeki Doğal Gaz Ve Petrol Araştırmalarına İlişkin Çalışmalarını Hızlandıracağı Haber Verildi..

 
 
Anastasiadis Paris'te Total Şirketi Başkanı İle Bir Araya Geldi...
Elde edinilen bilgilere göre, şirketin, faaliyette bulunacağı 10 ve 11 numaralı parsellerdeki sismografik araştırmalara yakın zamanda başlama niyeti olduğu da ifade edildi.


Fileleftheros gazetesi "Total Motorları Çalıştırıyor" başlığıyla ilk sayfasından yayımladığı haberinde, bütün bunların, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Total şirketi Başkanı ve CEO'su Christophe de Margerie'nin Paris'te yaptıkları görüşmede ele aldıkları görüşler sonucunda ortaya çıktığını yazdı


Gazeteye göre Margerie, Türkiye'nin ileri sürülen tavrı konusunda ise, şirketin ileri sürülen Türk tehditlerinden etkilenmediğini ve hiçbir şekilde araştırmalarını durdurmaya niyetli olmadığını söyledi.


Gazete "Şirket Kısa Zaman İçerisinde Sismik Araştırmalara Başlıyor... Total Petrol de Tespit Etmek Amacıyla Çalışmaları Hızlandırıyor" başlığıyla iç sayfadan yayımlamaya devam ettiği haberinde ise, Anastasiadis-Margerie görüşmesinden, Fransız şirketin erken bir zamanda, yaptığı planlamalarda ilerleyeceği ve Rum kesiminin öncelik teşkil ettiği sonucunun çıktığını kaydetti.


Görüşmede, araştırmaların petrol tespit edilmesi yönüne de çevrileceği, çünkü petrolün işletilmesinin daha hızlı olduğu ve ürünün daha pazarlanabilir bir şey olduğunun ifade edildiği de belirtildi.


Total şirketinin planlarının, dış faktörlerden etkilenmediği sonucunun ortaya çıktığını da kaydeden gazete, şirketin bu durumda, ileri sürülen Türk tehditlerinden etkilenmediğini ve araştırmalarını hiçbir şekilde durdurmaya niyetli olmadığını yineledi.


Haberinde, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande'nin geçtiğimiz gün Paris'te yaptıkları görüşmeye de atıfta bulunan gazete, Hollande'nin, ülkesinin Total şirketinin arkasında ve yanında olduğu güvencesi verdiğini anımsattı.


Bu durumun, Total'in pozisyonunu güçlendirdiğini ve planlamalarını hayata geçirmesini garanti altına aldığını ifade eden gazete, Margerie'nin, açıklamasında, şirketin Rum MEB'inde faaliyette bulunacağı iki parseldeki hidrokarbon yatakları araştırmalarını hızlandırma niyetine işaret ettiğini iletti.


Gerekli tüm izinlere (lisans) sahip olduklarını dile getiren Total Başkanı Margerie, araştırma yapmak ve doğal gaz veya petrol bulunduğunu kanıtlamak için çalışmaya başlamalarının şu an kendilerine bağlı olduğunu söyledi.


Önemli olan şeyin, çalışmaya başlamaları ve sonuçları gözden geçirmeleri olduğuna dikkati çeken Margerie, bütün sürecin yaklaşık 12 aylarını alacağını ve sondaj yapıp yapmayacakları kararını bunun ardından alacaklarını ifade etti.


Bölgede (Rum kesimi ve komşu ülkelerinde) şimdiden bazı keşifler yapıldığını da anlatan Total başkanı, çalışmalar yapılmakta olduğunun farkında olduklarını ve ilave doğal gaz yatakları bulmaları halinde, bunun Rum kesimi ve diğer ortaklarla yapacakları olası müzakerenin bir parçasını teşkil edeceğini söyledi.


Türkiye'nin ileri sürülen tepkilerinin kendilerini etkilemediğine de dikkati çeken Margerie, şirketin faaliyette bulunacağı iki parselin, "ihtilaflı" alanlarda bulunmadığını sözlerine ekledi.


Gazeteye göre, Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis de görüşme sonrası yaptığı açıklamada, Total başkanı ile görüşmesinde, Rum kesiminin Total şirketi için öncelik olduğu izlenimi edindiğini belirtti.Şirketin, araştırmaları ve bunun akabinde sondajı hızlandırmak için her şekilde çabalayacağını dile getiren Anastasiadis, şirketin Rum kesiminde inşa edilmesi planlanan sıvılaştırma terminaline katılmakla ilgilendiğini de belirtti.


Şirketin izleyeceği aşamalarla ilgili zaman takvimi bulunup bulunmadığının kendisine sorulması üzerine ise, bunlar üzerinde anlaşmaya varıldığını kaydeden Anastasiadis, görüşmenin daha çok sürecin hızlandırılması olanağı etrafında döndüğünü sözlerine ekledi.


Politis gazetesi ise "2014 Yılının İlk Altı Ayında Sondaj" başlıklı haberinde, Total şirketinin, Başkanı ve CEO'su Christophe de Margerie vasıtasıyla, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'e, Rum kesiminin Fransız şirketi için öncelik teşkil ettiğini ilettiğini yazdı.


Gazete, Fransızların petrol bulma beklentilerinin doğrulanması umuduyla, Total'in ilk sondajının 2014 yılının ilk altı ayında olmasının, Rum kesimi için çok önemli olduğunu da kaydetti.


Böyle bir şeyin, doğal gazın vaat ettiği şeyleri büyük ölçüde ve çok daha hızlı bir şekilde değiştireceğini ifade eden gazete, Total şirketi başkanının dün Anastasiadis'e sondajın en geç bir yıl içerisinde başlayacağı güvencesi verecek pozisyonda olmadığını ekledi.


Sondajın başlamasının öncesinde, sismografik araştırmaların yapılması gerektiğini anlatan gazete, bu araştırmaların, 10 veya 11'inci parseldeki petrol yatağıyla ilgili bugünkü tahminleri doğrular nitelikte olması gerektiğini ifade etti.


Total başkanının, araştırma sürecinin yaklaşık 12 ay sürmesinin hesaplandığını ve sondaj yapıp yapmayacakları kararının bunun ardından alınacağını söylediğini yineleyen gazete, Total başkanının bu açıklamasının, Rum kesiminin petrol aranmasına dair ilk sondajın başlamasının, 2014 yılının Haziran ayından önce olmasına dair arzusunun hayata geçirilmesi konusunda çok da iyimser olmadığı yorumunu yaptı.


Anastasiadis'in Total başkanı ile görüşmesinin hükümet tarafından oldukça iyi olarak kabul edildiğini de belirten gazete, Total başkanının, Rum kesiminin şirket için öncelik teşkil ettiğine dair açıklamasının, büyük bir memnuniyetle kabul edildiğini anlattı.


Haberde, şirketin Rum kesimini Doğu Akdeniz özellikle de Mısır ve Lübnan'daki çıkarları açısından bir araç olarak kabul ettiği de ifade edildi.


Alithia gazetesi ise "Total Çalışmaları Hızlandırıyor" başlıklı haberinde, Total şirketi başkanı ve CEO'su Christophe de Margerie'nin Rum Yönetimi Başkanı Anastasiadis'e, sıvılaştırma terminaline katılmaya ilişkin ilgisini ifade ettiğini yazdı.


Enerji sektöründe hızlı gelişmeler yaşanmakta olduğunu yazan gazete, sözde Rum MEB'indeki 10 ve 11'inci parsellerde hidrokarbon yatakları tespiti için araştırmalar yapmayı üstlenen Fransız Total Şirketi'nin, çalışmaları hızlandırmaya niyetli olduğunu aynı zamanda Rum kesiminde inşa edilmesi planlanan sıvılaştırma terminaline katılmaya güçlü bir ilgi gösterdiğinin görüldüğünü kaydetti.


Simerini gazetesi ise "Kıbrıs MEB'inde Petrol de Arayacak, Aynı Zamanda Terminale de Katılmak İstiyor" başlıklı haberinde, Anastasiadis'in Total Başkanı ve CEO'su ile Paris'te gerçekleştirdiği görüşmeden memnun kaldığını, bunun yanı sıra şirketin çalışmaları hızlandıracağını ekledi.


Haravgi ise habere "Total Hızlanıyor ve Kıbrıs'a Öncelik Veriyor" başlığıyla yer verdi.


"TÜRK TEHDİTLERİ SADECE LAFTA"


Politis gazetesi ise yukarıdaki başlıkla yayımladığı haberinde, Rum Savunma Bakanı Fotis Fıtiu'nun dün Başpiskopos Hrisostomos ile görüşmesinde söylediklerine yer verdi.


Türkiye'nin, tek yanlı olarak ilan edilen sözde Rum MEB'indeki hidrokarbon yataklarıyla ilgili tahriklerinin rutin bir şey olduğunu ileri süren Fotiu, bunların sözlü aşamada kaldığını ve pratik sorunlara yol açmadığını söyledi.


Fotiu, sözlü veya sözsüz, Türkiye'nin daima gerilim yaratmaya çabaladığını iddia etti.


Türkler tarafından yapıldığı iddia edilen itirazlar ile tehditlerin, rutin bir şey olduğu iddiasını yineleyen Fotiu, Noble Energy şirketi tarafından 12'inci parselde yapılmakta olan doğrulama sondajıyla ilgili herhangi bir problem yaşanmadığını da belirtti.


Çalışmaların normal şekilde devam etmekte olduğunu kaydeden Fotiu, karşı tarafa mesaj olarak göndermeye devam etmeleri gereken şeyin, uluslar arası hukuk ve deniz hukukunun kendi taraflarında olduğu ve yasa tanımaz olanın kendileri olmadığı şeklinde olduğunu dile getirdi.


Hükümetin enerji politikasıyla ilgili planlamalarını hayata geçirmeye devam ettiğini de sözlerine ekleyen Fotiu, Türklerin ileri sürülen tehditleri, şantajları ve itirazları yüzünden durmayacaklarını da vurguladı.


(İY/ŞEB)


 
14 Haziran 2013 Cuma 12:08
Okunma: 855
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu