Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis Parti Başkanlarını Bilgilendirdi

Anastasiadis Parti Başkanlarını Bilgilendirdi

Downer'in Müdahalesi Var Ancak Belge Kesin Değil.

 
 
Anastasiadis Parti Başkanlarını Bilgilendirdi
Lefkoşa, 31 Ekim 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Güney Kıbrıs'taki siyasi parti başkanlarıyla dün bir araya gelerek Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler hakkında bilgi verirken, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in, AB'nin müzakerelere daha etkin bir temsilci atamasını istemediğini "doğruladığı" ancak , Downer'in AB'ye bir mektup yada elektronik posta (e-mail) gönderip göndermediği konusuna netlik kazandırmadığı bildirildi.


Politis gazetesi: "Konu Var Ancak...Downer Konusu Mevcut Ancak Mektup Yada Email Yok" başlıkları altında verdiği haberinde, Anastasiadis'in son günlerde Rum basınında yer alan, Downer'in AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'ya, Kıbrıs Rum tarafının talebi olan, AB'nin müzakerelere daha etkin müdahalesini, doğru bulmadığını ilettiğine ilişkin haberleri doğruladığı yazdı.


Gazete, dün Rum siyasi parti başkanlarıyla toplantı gerçekleştiren Anastasiadis'in, Downer'in AB'nin daha etkin temsilci atanmasına karşı olduğunun, Brüksel'de Barroso ve Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy'la gerçekleştirdiği toplantıda öğrendiğini yazdı.


Habere göre Anastasiadis Rum siyasi parti başkanlarına, Barroso ve Rompuy'la gerçekleştirdiği görüşmede, "AB'nin Kıbrıs sorununa temsilci olarak siyasi bir kişilik ataması yönündeki talebini ilettiği ancak hali hazırda hukuki bir temsilcinin bulunduğu" yanıtını aldı.


Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının AB'nin temsilcisinin "şeffaf ve otorite sahibi bir kişi olması gerektiğine inandığını belirtmesi üzerine Barroso, BM'nin, AB'nin rolünün arttırılmasıyla ilgili sorunları olduğunu (bazı kaynaklara göre BM'nin yalanlamasına karşın hükümet kaynaklarının varlığında ısrar ettiği e-maili de elinde tutarak) belirtti".


Gazete, Anastasiadis'in dünkü toplantıda, sözü edilen e-maile kesin bir değinmede bulunmadığını ancak Barroso'nun, BM'nin AB temsilcisi konusundaki fikir ayrılığını ifade ederken elinde bazı kağıtlar tuttuğundan bahsettiğini yazdı.


Gazete, AB'nin her halükarda Anastasiadis'e, müzakerelerin başlaması yönündeki çabalara devam etmelerini ve AB'nin, temsilcilik düzeyini yükseltmeyi ele alacağını, yani "siz başlayın biz yetişiriz" dediğini vurguladı.


BİLGİ NEREDEN VE NASIL SIZDI?


Gazete, AKEL Genel Sekreteri Andros Kiprianu'nun dünkü toplantıdan önce, sabah saatlerinde konuya ilişkin açıklamada bulunarak, Downer'in tutumu konusunun, Brüksel'deki zirve toplantısının hemen ardından yapılan siyasi parti başkanları toplantısında gündeme geldiğini belirttiğini ancak mektup konusuna değinmediğini yazdı.


Habere göre Kiprianu, "iki hafta sonra meydana gelen bu bilgi sızıntısının nereden geldiği ve amacının ne olduğu" sorusunu gündeme getirirken, toplantı sonrasında ise "daha ılımlı bir açıklamada bulunarak", Anastasiadis'in parti başkanlarından, konuyu çözmek için zaman talep ettiğini belirtti.


Gazete ise, elde ettiği bilgilere göre, Kiprianu'nun toplantı sırasında, Downer'in AB temsilcisinin düzeyinin yükseltilmesine karşı olduğu bilgisinin hükümet tarafından sızdırıldığı suçlamasında bulunduğunu, Anastasiadis'in de, "bu bilgiyi başkaları bilmediği için bilginin Başkanlık sarayından sızdırılmış olması gerektiğini kabul ettiğini" yazdı.


MARAŞ ÖNERİSİNİN İLERLEMEMESİNİN SUÇLUSU DA DOWNER


Anastasiadis'in dünkü toplantıda, Downer'le mevcut fikir ayrılıkları konusunda da bilgi verdiğini ve Kıbrıs Rum tarafının, kapalı bölge Maraş'ın açılmasını da içeren öneri paketinin ilerlememesinden Downer'i sorumlu tuttuğunu iddia eden gazete, Downer'in taraflara sunduğu ve "geri kalan (artık) yetkilerin kurucu devletçiklerden kaynaklanması ihtimaline değindiği uzlaştırıcı önerilerinden duyduğu rahatsızlığı" da hatırlattığını vurguladı.


BM'DEN İKİNCİ YALANLAMA


Gazete, Downer'in AB Komisyonu Başkanı Barroso'ya mektup gönderdiğini yalanlayan BM'nin dün ikinci bir açıklama yaparak, e-mail gönderildiğine ilişkin Rum basınında çıkan haberleri de yalanladığını yazdı.


Habere göre BM Sözcüsü Rum Haber Ajansına yaptığı açıklamada, "bu amaca yönelik ne e-mail, ne mektup ne de başka türlü bir müdahalenin söz konusu olmadığını" ifade etti.


ORTAK AÇIKLAMA "DONUK"


Gazete ayrıca, Anastasiadis ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun ilk görüşmeleri sonrasında yapmaları öngörülen ortak açıklamada, "egemenlik, artık yetkiler ve federal devletin BM'deki temsiliyeti konularındaki engellerin de sürdüğünü" iddia etti.


Rum Hükümet Sözcüsü Hristos Stilianidis'in, ortak açıklamaya ilişkin çabaların sürdüğünü açıkladığını, Downer'in ise Pazartesi günü adaya geleceğini belirten gazete, Downer'in adaya gelmeden önce, Cuma günü, BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'la görüşmesinin beklendiğini vurguladı.


MÜZAKERE GURUBU ADAYLARINA DAVETİYELER GÖNDERİLDİ


Gazete, Kıbrıs Rum tarafının müzakere grubunda yer alması istenen kişilere dün davetiyelerin gönderildiğini, bu kişilerin en geç Cuma gününe kadar yanıt vermelerinin beklendiğini yazdı.


Fileleftheros gazetesi ise konuya ilişkin haberini: "Downer Müdahalede Bulundu - Başkan AB'nin Katılımını Gündeme Getirdiği Sırada Barroso O'na (Downer'e) Gönderme Yaptı - Partiler: Fikir Ayrılıkları ve Hayal Kırıklığı".


Gazete, Anastasiadis'in dünkü toplantıda, Barroso'yla görüşmesinde AB'nin temsilci atamasını gündeme getirdiği zaman Barroso'nun Downer'in itirazlarını dile getirdiğini ve e-mail olma ihtimali bulunan bir kağıdı ortaya koyduğunu söylediğini yazdı.


Barroso'nun elinde bulundurduğu kağıdın ne olabileceği (ör: çalışma arkadaşlar tarafından hazırlanan bir bilgi notu) bir kenara bırakılırsa kesin olan şeyin Downer'in müdahalesi olduğunu öne süren gazete, Barroso'nun, Rompuy'un "bir AB ülkesinin talebini karşılamak adına yaptığı girişimleri de göz ardı ederek Downer'in itirazının arkasına saklanmasının da" dikkat çekici olduğu yorumunda bulundu.


YENİ ORTAK AÇIKLAMA METNİ SUNULDU


Gazete, Kıbrıs Rum tarafının önceki gün, liderlerin yapması öngörülen ortak açıklamaya ilişkin yeni bir metin sunduğunu, metinde çözümün şeklinin belirlenerek, "ülkenin tek egemenliğe, uluslararası temsiliyete ve vatandaşlığa sahip olmasının" öngörüldüğünü iddia etti.


Metinde, "devletin AB normlarıyla uyumlu olması ve AB içerisinde işleyebilmesi gerektiğine" vurgu yapıldığını belirten gazete, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun açıklamalarına atıfta bulunarak, Kıbrıs Türk tarafının ise, "konfederasyondaki yetkiler konusuna atıfta bulunarak 'Kıbrıs'ın BM'de tek uluslararası temsiliyeti olacağını' varsaydığını" öne sürdü.


Gazete, Anastasiadis'in parti başkanlarına, BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesini "aktifleştireceği" bilgisini verdiğini vurgularken, Kıbrıs Rum tarafının, "net bir ortak açıklama olmaksızın müzakerelere başlamayacağının dünkü toplantıdan da anlaşıldığını" yazdı.


Bu görüşe katılmayan AKEL'in ise, Eski Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından yapılan iki ortak açıklamaya atıfta bulunduğunu belirten gazete, AKEL Genel Sekreteri Kiprianu'nun toplantıda "müzakereler başlamazsa ne olacak?" sorusunu yönelterek, bu durumda Kıbrıs Rum tarafının zan altında kalacağın mesajını verdiğini vurguladı.


PARTİ BAŞKANLARININ AÇIKLAMALARI


Gazete, dünkü toplantıya katılan siyasi parti başkanlarının toplantı sonrasında yaptıkları açıklamalara da kısaca yer verdi.


Habere göre, DİSİ Parlamento Sözcüsü Nikos Tornaridis, Anastasadis'te tam destek belirtirken AKEL Genel Sekreteri Kiprianu ise, ortak açıklama ve Anastasiadis'in icraatları konusunda güçlü endişeler taşıdığını ifade etti.


DİKO Başkanı Marios Karoyan da, Anastasiadis'in Kıbrıs sorunundaki şu ana kadarki icraatlarının doğru olduğunu iddia ederken, KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru ise, "Kıbrıs Türk tarafının iki devlet mantığında ısrar etmesi sebebiyle ortak açıklama konusunda zorluklar yaşandığını" öne sürdü.


Omiru ayrıca, Downer'in AB'ye müdahalede bulunduğunun kesin olduğunu öne sürdü.


Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi Genel Sekreteri Yorgos Perdikis ise Anastasadis'in bilgilendirmesini yetersiz bulduğunu, Downer'in ise Kıbrıs sorununun çözümü müzakerelerini koordine etmek için uygun kişi olmadığını ifade etti.


ANASTASİADİS AB TEMSİLCİSİ İÇİN İSİM VERDİ


Alithia gazetesi haberini: "Başkanlar Da E-Mail Konusunda Bilgilendi" başlığı altında verirken, Anastasiadis'in dünkü toplantıda parti başkan ve temsilcilerine, Barroso'yla yaptığı görüşmede Barroso'nun kendisine, Downer'in gönderdiği e-maili gösterdiğini söylediğini yazdı.


Habere göre Anastasiadis ayrıca, AB'den "otoritesi tanınmış üst düzey bir hukukçunun temsilci olarak atanmasını istediğini ve Türk tarafının reddettiği, belirli bir kişiyi (AB kurumsal organları konusunda tecrübeli Fransız bir hukukçu) önerdiğini" ifade etti.


"ORTAK AÇIKLAMADAN ZİYADE ÇERÇEVE ANLAŞMASI"


Habere göre Anastasiadis toplantıda, ortak açıklama konusunda "yakın zamanda sonuç alınacağına dair umutlu olduğunu" belirterek, Kıbrıs Rum tarafının, ortak bir açıklamadan daha fazlasını istediğini, Kıbrıs sorununun çözümünün temelini oluşturacak ilkeleri içeren bir çerçeve anlaşması hedeflediğini" söyledi.


Anastasiadis ayrıca, Kıbrıs sorununun çözümü için gerekli adımları atmaya kararlı olduğunu, "Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümüyle olacak, arzu edilen çözüm olan federasyondan çok uzak açıklamalarda bulunan diğer tarafın, bu açıklamalardan ve oyunlardan vazgeçmesinin yeterli olacağını" öne sürdü.


Habere göre Rum Hükümet Sözcüsü Stiliandisi ise toplantı sonrası yaptığı açıklamada, liderlerin ortak açıklamasına ilişkin "sert ve önemli görüşmeler yapıldığını" belirtti.


Stilianidis, Kıbrıs Türk ve Rum müzakerecilerin Atina ve Ankara'yı ziyaretleri konusunda bir gelişme olup olmadığının sorulması üzerine ise, "bu görüşmelerin önümüzdeki günlerde kesinleşmesini bekledikleri" yanıtını verdi.


LİDİNGTON GELİYOR


Gazete ayrıca, İngiltere'nin AB İşlerinden Sorumlu Bakan Yardımcısı David Lidington'un 5-6 Kasım tarihlerinde adaya geleceğini duyurdu ancak ayrıntıya yer vermedi.


Diğer gazeteler ise konuya ilişkin haberlerini şu başlıklarla yansıttılar:


Simerini: "Fikir Ayrılıkları Sürüyor - Müzakerelerin Hazırlıklarına İlişkin Yeni Bir Şey Yok".


Haravgi: "Durgunluk ve...Alexander Downer Geri Geldi!".


(SB/ KAR)


 
31 Ekim 2013 Perşembe 12:23
Okunma: 826
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu