Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis, Putin'den Randevu Almaya Çalışıyor

Anastasiadis, Putin'den Randevu Almaya Çalışıyor

"ortaklarımız Özel Mevduatların Tıraşlanmasında Israr Ederse Euro'dan Çıkıp Lira'ya Döneriz".

 
 
Anastasiadis, Putin'den Randevu Almaya Çalışıyor

NEOFİTU: "IMF MEVDUATLARIN TIRAŞLANMASI GİBİ ÇOK OLUMSUZ TEZLER ORTAYA KOYUYOR"...

"ŞİRKETLER VERGİSİNİ YÜZDE 12,5'A ÇIKARIN, KİT'LERİ ÖZELLEŞTİRİN, FİNANSAL İŞLEMLERİ VERGİLENDİRİN"

Lefkoşa, 7 Mart 13 (T.A.K.): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis'in Rum ekonomisini kurtarma paketine Rusya'nın da katılımını sağlamak maksadıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den randevu almaya çalıştığı haber verildi.

Politis "Nikos Putin'i Derhal Görüşmeye Çağırıyor... Perde Gerisinde Randevu Alınmaya Çalışılıyor... Berlin'i De Ziyaret Edebilir" başlıklı manşet haberinde Anastasiadis'in, Troyka heyetiyle dün itibarıyla başlayan ve önümüzdeki günlerde devam edecek yoğunlaştırılmış müzakerelere paralel olarak, Güney Kıbrıs'a yurtdışında kaybettiği itibarını geri kazandırmak ve memorandum konusunda en kısa zamanda kesin bir anlaşmaya varmak maksadıyla meselenin siyasi yönünü ele aldığını yazdı.

Anastasiadis Hükümeti'nden bir kaynağa dayanarak Anastasiadis'in bu çerçevede önümüzdeki haftalarda, Mart ayı bitmeden üst düzey görüşmeler yapmaya çalışacağını yazan gazete Anastasiadis'in perde gerisinde, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'den randevu koparmaya çalıştığını yazdı.

Habere göre Anastasiadis Moskova'ya yıldırım ziyaret gerçekleştirerek Putin'le -gayrı resmî de olsa- bir görüşme yapmayı planlıyor. Halen Rum diplomatlar ve diğer unsurlar bu yönde çaba harcıyor. Anastasiadis'in, mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceği güvencesi vererek, Moskova'nın Rum ekonomisini kurtarma programına katılımını sağlamayı hedeflediği belirtiliyor.

Moskova dışındaki diğer önemli merkezlerde de benzer çabalar harcandığını, DİSİ Başkanı Vekili Averof Neofitu'nun ABD ziyareti ve ABD Maliye Bakanlığı yetkilileriyle gerçekleştirdiği temasların da bu çerçevede olduğunu belirten gazete, Anastasiadis'in önümüzdeki Pazartesi günü Atina'ya yapacağı ilk ziyaret ve Yunanistan Başbakanı Andonis Samaras'la görüşmesinin de aynı derecede önemli olduğunu vurguladı.

Haberde, gerekli görülmesi halinde Anastasiadis'in önümüzdeki haftalarda Alman hükümet yetkilileriyle (Başbakan Angela Merkel ve diğerleri) temas etmek üzere Berlin'e de uçabileceği belirtiliyor. Rum Yönetimi Başkanı'nın 14-15 Mart'ta Brüksel'de gerçekleştirilecek Zirve toplantısı çerçevesinde AB'li ortaklarıyla da görüşme fırsatı yakalayacağı belirtiliyor.

Aynı gazete "Troyka Dişlerini Gıcırdatıyor... Şirketler Vergisi ve Özelleştirmeler Faslını Açtı" başlıklı haberinde ise Avrupa Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) temsilcilerinden oluşan Troyka heyetinin Güney Kıbrıs'a agresif niyetlerle döndüğünü haber verdi.

Gazete, Troyka heyetinin dün Rum Maliye Bakanlığı'nda gerçekleştirdiği ilk temaslardan, gündeminde; Rum tarafında yüzde 10'da tutulan şirketler vergisi, finansal işlemlerin vergilendirilmesi ve özelleştirmeler bulunduğunun anlaşıldığına işaret etti.

Gazeteye göre, Rum Yönetimi, müstakbel kreditörlerinin (Troyka)  yeni talepleri konusunda kaygılı olmasına karşın, bulunacak formülle Güney Kıbrıs'ın "para-finans merkezi" görüntüsünü zedelememe yolları olduğundan bugün yüzde 10 olan şirketler vergisinde küçük ölçekli bir artışın yönetilebilir olabileceğini değerlendiriyor. Anastasiadis Hükümeti diğer Avrupa ülkelerinde de yürürlükte olan modeller temelinde bu verginin asgari düzeyde tutularak Güney Kıbrıs'ın rekabet avantajını koruyabileceği karşı teklifini hazırladı.

Gazete, özelleştirmelerin de müzakere masasına çok daha etkin şekilde konulduğunu ancak bunların kamu borcunun sürdürülebilirliğiyle ilişkilendiriliyor olmasının Güney Kıbrıs'a, gelecekte bu konuyu 'kapatma' konusunda yardımcı olabileceğini belirtti.

Edindiği bilgilere dayanarak, özelleştirmelerin; Anastasiadis'in Atina ve diğer ziyaretleriyle de bağlantılı olarak bankacılık alanında cereyan edecek gelişmelere bağlı olacağını kaydeden gazete, Troyka heyetinin Rum Maliye Bakanlığı'nda dün sabah başladığı temaslarını akşamüzeri tamamladığını ve Rum Merkez Bankası'na geçerek müzakere heyetiyle Rum bankacılık sektörünü görüştüğünü yazdı.

Gazete, heyetin bugün öğle saatlerinde  Rum Başkanlık Köşkü'nde Nikos Anastasiadis ile bir araya geleceğini, Frankfurt'ta olduğu için dünkü görüşmede hazır bulunamayan Rum Merkez Bankası Başkanı ile yarın görüşeceğini belirtti.

Habere göre, Rum tarafında yayılan, mevduatların tıraşlanabileceği söylentileri üzerine Maliye Bakanı Mihalis Sarris, böyle bir ihtimal olmadığı açıklamasını tekrarladığını, mevduatların tıraşlanmasının gerek Güney Kıbrıs gerek Euro Bölgesi için yıkıcı etkiler yapabileceğini söyledi. Sarris Rum bankalarının başkanlarıyla dün sabah Köşk'te yapılan toplantı çıkışında, Avrupa'nın hiçbir yerinde, ekonomik kriz nedeniyle mevduatların tıraşlanmasına gidilmediğini, masada böyle bir konu bulunmadığını belirtti.

TROYKA İLE MÜZAKERELER KIRILMA NOKTASINDA

Simerini "Müzakereler Kırılma Noktasında... Bankaların Planları ve Şirketler Vergisi Yakıcı Konular" başlıklı manşet haberinde Rum yönetimi ile Troyka'nın, mart sonuna kadar kredi sözleşmesine varmak için yürüttüğü müzakerelerin kırılma noktasına geldiğini, dün tüm gün devam eden görüşmelerde bankaların planları, kara para aklama ve şirketler vergisi üzerinde durulduğunu yazdı.

Habere göre Troyka-Maliye Bakanlığı görüşmelerine Anastasiadis Hükümeti'nin yeni ihdas ettiği Ulusal Ekonomi Konseyi'nin Nobel ödüllü Başkanı Hristoforos Pissaridis'in de katıldı. Anastasiadis dün Köşk'te bankacılar, sendika ve işveren örgütü başkanlarıyla görüşerek görüşlerini dinledi, bugün de Bakanlar Kurulu'nu acil toplantıya çağırdı. Anastasiadis bu görüşmenin hemen ardından, öğle saatlerinde Troyka heyetiyle görüşecek.

Bu arada Anastasiadis Hükümeti Rum yetkililere, sözlerini iyi tartmaları ve konuşmadan önce iki kez düşünmeleri çağrısı yaptı. Bu çağrının özellikle Rum Merkez bankası Başkanı Panikos Dimitriadis'e yapıldığı belirtiliyor. Dimitriadis dün Wall Street Journal'e yaptığı açıklamada faiz gelirlerinin vergilendirilmesinden yana tavır takındı ve KİT'lerin özelleştirilmesinin önceki hükümet (Hristofyas) tarafından halen kabul edilmiş olduğunu söyledi.

Fileleftheros "Bütün Cephelerde Savaş... Hükümet Borçla İlgili Çabayı Siyasi Düzeye Taşıyor" başlıklı manşet haberinde Anastasiadis'in Ada içinde ve dışında, Rum kamu borcuna sürdürülebilirlik kazandıracak çözüm bulmak için çok yönlü çaba harcadığını yazdı.

Habere göre, Anastasiadis dün Köşk'te görüştüğü bankacı, sendikacı ve işverenlere, AB'li ortaklarının ısrar etmesi halinde aşırı kararlar almaya da hazır olduğunu söyledi ve mevduatların tıraşlanmasını kabul etmeyeceğini bugün Köşk'te görüşeceği Troyka'ya da söyleyeceğini açıkladı.

ANASTASİADİS: "ORTAKLARIMIZ ISRAR EDERSE EURO'DAN ÇIKIP LİRA'YA DÖNERİZ"

Haravgi "Başkan Anastasiadis'in, Şantajlarda Israr Edilirse Euro'dan Çıkış ve Lira'ya Dönüş Uyarısı Yaptığı söyleniyor"  başlıklı manşet haberinde Rum Yönetimi Başkanı Anstasiadis'in dün Köşk'te görüştüğü bankacı, işçi ve işveren temsilcilerine, "AB'deki ortaklarımız ve Troyka özel mevduatların tıraşlanmasında ısrar ederse Kıbrıs, Euro Bölgesi'nden çıkıp Lira'ya geri dönebilir" dediğini bildirdi.

Gazete "newsit" isimli internet gazetesini kaynak gösterdiği haberinde Avrupalı ortaklarının Güney Kıbrıs'tan; şirketler vergisini yüzde 12,5'e çıkarmasını, finansal işlemlerin vergilendirilmesini ve KİT'lerin özelleştirilmesini isterken Rum Yönetimi'nin şu kırmızıçizgileri çektiğini yazdı:

"Mevduatların tıraşlanmasında ısrar ederlerse Kıbrıs'ın Euro Bölgesi'nden çıkmasını tercih ederiz. KİT çalışanlarının alınacak tedbirlerden etkilenmemesi gerekir. Hükümet KİT'lerin; hisselerin çoğunluğunun devlete ve çalışanlara kalması, geriye kalanın da stratejik yatırımcıya devredilmesiyle öz kaynaklaştırılmasını görüşmek istiyor"

"ŞİRKETLER VERGİSİNİ YÜZDE 12,5'A ÇIKARIN, KİT'LERİ ÖZELLEŞTİRİN, FİNANSAL İŞLEMLERİ VERGİLENDİRİN"

Gazete Anastasiadis'in müzakere kozunun, gelecekte doğalgazın değerlendirilmesinden elde edilecek gelir olduğuna işaret ederek, iş piyasasında da çalışanların yüzde 70'inin Rum, yüzde 30'unun AB ülkelerinden olması eğiliminde olduğunu yazdı.

Alithia gazetesi Troyka'nın Güney Kıbrıs'taki temaslarıyla ilgili haberini manşetten "Ağır Baskılar.. Troyka Cumaya Kadar Her Şeyi Kapatmak İstiyor" başlığıyla aktardı.

Gazete Euro Bölgesi hükümetleri ve muhalefet partilerinin mevduatların tıraşlanması, şirketler vergisinin yüzde 10'dan yüzde 12,5'e çıkartılması, finansal işlemlere vergi getirilmesi ve özelleştirmeler konusunda Anastasiadis hükümetine  baskı yaptıklarını haber verdi.

NEOFİTU ABD'DE: "IMF ÇOK OLUMSUZ TEZLER ORTAYA KOYUYOR"

Fileleftheros ABD'de bulunan DİSİ Başkan Vekili Averof Neofitu'nun, dün, ABD Maliye Bakanlığı uluslararası ekonomi konularından sorumlu Bakan Yardımcısı (Assistant Secretary) Charles Collyns, Uluslararası Para Fonu'nda (IMF) Güney Kıbrıs'ı temsil etmekte olan Memo Snel ve IMF yetkilisi Eernesto Ramires'le görüştüğünü yazdı.

Muhataplarından, Güney Kıbrıs'a mali yardım konusuna adil ve objektif yaklaşım talep eden Neofitu Simerini'ye göre görüşmelerinin ardından yaptığı açıklamada "Uluslararası Para Fonu'nun Euro Grubu toplantısında ortaya koyduğu mevduatların tıraşlanması tezleri çok olumsuzdur ve ¬bizim tarafımızca tartışılmıyor. Bunlar, hem Kıbrıs hem de Euro bölgesi hem de dünya ekonomisi açısından tehlikeli tezlerdir. Piyasalarda güvensizlik yaratan Yunan borcunun tıraşlanmasından sonra IMF'den işitilen yaklaşım gelirse bu yıkıcı olur" dedi.

ALMAN PARLAMENTERLER GÜNEY'DE

Fileleftheros,  Alman milletvekillerinin, Berlin'in Güney Kıbrıs'ın memorandumu konusunda, (mali yardıma onay verip vermeme) alacağı karar arifesinde bilgi edinmek üzere dün, Güney Kıbrıs'a gittiğini, önümüzdeki hafta da Rum tarafından bir parlamenterler heyetinin Alman Meclisi'yle temas edeceğini yazdı.

Habere göre Wolfgang Tiefense başkanlığındaki 4 kişilik Alman parlamenter heyeti bugün ve yarın Rum Hükümet yetkilileri, Meclis ve yatırımcılarla görüşmeler yapacak.

(ŞA/HY)

 
7 Mart 2013 Perşembe 10:52
Okunma: 635
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu