Ana Sayfa » Spor » Anastasiadis utanmayı da attı...

Anastasiadis utanmayı da attı...

Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Güzelyurt'un, "Rum idaresine verilecek bölgeler arasında olması gerektiğini" iddia etti ve "Güzelyurt'taki evleri Rumlara verileceği için taşınması gerekecek Kıbrıslı Türklere gerekli alakanın gösterileceğini" öne sürdü.

 
 
Anastasiadis utanmayı da attı...

 (T.A.K.):  Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis Güzelyurt'un, "Rum idaresine verilecek bölgeler arasında olması gerektiğini" iddia etti ve "Güzelyurt'taki evleri Rumlara verileceği için taşınması gerekecek Kıbrıslı Türklere gerekli alakanın gösterileceğini" öne sürdü.

Politis "Toprak Omorfo'dan (Güzelyurt) Geçer... Başkan Anastasiadis Omorfo'nun Kıbrıs Rum İdaresine Olmasını İstiyor... Omorfo'nun Kıbrıslı Türk Sakinlerine, Muhtemel Taşınmaları İçin Devlet Desteği" başlıklı manşet haberinde Anastasiadis'in Rum tarafının, Toprak başlığı müzakeresindeki kırmızı çizgisini belirlediğini yazdı.

Gazete Anastasiadis'in, sözde "Omorfo Belediyesi"nin dün Bostancı sınır kapısı karşısındaki Astromerit köyünde düzenlediği geleneksel "geri dönüş yürüyüşüne" katıldığını yazdı ve bu çerçevedeki konuşmasında, "Omorfoluların etkinliğe katılıyor olmam bu tezi savunma irademi yansıtıyor" dediğine işaret etti.

"MÜZAKERELERDE GÜZELYURT, KARPAZ VE ERENKÖY'ÜN YÖNETİM STATÜSÜNDE ANLAŞMAZLIK"

"Bilindiği gibi müzakerelerde, Omorfo dışında Karpaz'ın, Dillirga'daki Kokkina (Erenköy) cebinin yönetim statüsüyle ilgili de anlaşmazlık var" ifadesini kullanan gazete özetle şöyle devam etti:

"Müzakere masasında Omorfo'nun merkezi devletin uhdesine girmesi de bulunuyor. Bu, Karpaz gibi diğer ?ihtilaflı' bölgeler için de geçerli perspektif olabilir. Her bölgede Federal veya Federe yetki olması, bugün her bir bölgede ikamet etmekte olan nüfusun yer değiştirmesinden ortaya çıkacak sıkıntıları daraltmıyor. Omorfo, bunlar arasındaki en karakteristik örnektir. Çünkü bugünkü kentin yanında, yer değiştirecek Kıbrıslı Türkler için yeni bir Omofto inşa edilmesi konusunda halen gayrı resmî fikir alış verişinde bulunuldu."

"TOPRAK DÜZENLEMELERİNDE BİR KISIM NÜFUSUN YER DEĞİŞTİRMESİ GEREĞİ DOĞALDIR"

Habere göre Anastasiadis de dünkü konuşmasında "toprak düzenlemeleri yapılırken, bir kısım nüfusun yer değiştirmesi gereği olması doğaldır. Kıbrıslı Rumların evlerini terk etmesi gerekeceklere yeterli iskân alanları olmasına özen gösterilecek" dedi.

"İstedikleri çözümün, arkada kazananlar ve kaybedenler bırakmayacağını" da savunan ve Ankara'nın da olumlu söylemde bulunduğunu belirten Anastasiadis "Türkiye bunu, müzakere masasında da olumlu tavra dönüştürsün. Özellikle de işgal ordusunun çekilmesi ve güvenlik sistemi gibi rolü belirleyici olacak başlıklarda" ifadesini kullandı.

"TOPRAK BAŞLIĞI, GÜVENLİK VE GARANTİLERLE BİRLİKTE BAŞARIYI VEYA BAŞARISIZLIĞI BELİRLEYECEĞİNDEN, KRİTİK"

Anastasiadis, müzakerelerde girilecek Toprak başlığının kritik olduğuna dikkat çekerek bu başlığın, Güvenlik ve Garantiler başlığıyla birlikte, bugüne kadarki çabaların başarısını veya başarısızlığını belirleyeceği görüşünü ortaya koydu.

Güzelyurt kökenli Rumlara da seslenen Anastasiadis "zaman, toprakla ilgili olgulara, tamiri mümkün olmayan olumsuz etkiler yapıyor. Ancak bu değerlendirmeme rağmen, kötü bir çözümü de kabul etmeye hazır değiliz. Çünkü kötü çözümün, çözümsüzlük ile aynı yıkıcı etkileri olacaktır" dedi.

"74 ÖNCESİNE DÖNECEĞİMİZİ LANSE VEYA VAAT ETSEK SAHTE GÖRÜNTÜ YARATIRDIK"

Anastasiadis kendilerini bugüne kadar birleştirenin, Rum Ulusal Konseyi'nin oybirliğiyle alınmış kararları olduğunu belirtti ve hemen ardından "1974 öncesine geri döneceğimizi lanse veya vaat etsek sahte görüntüler yaratacak, sahte vaatlerle işgali idame ettirecektik" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile sağladıkları uzlaşılara değinirken ise şunları söyledi: "her Kıbrıs vatandaşının, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin dönüşümüyle (evrilmesiyle) kurulacak devlette, hakları güvence altına alınmış şekilde, iki bölgeliliği ve iki toplumluluk niteliğini ihlal etmeden,  ikamet edeceği yeri, çalışacağı yeri kendisinin seçme hakkı olmasını sağladık.  Bütün Avrupa nitelikleri ile işleyebilir bir yönetim sistemi olan onurlu bir çözüm istiyoruz."

Gazete devamla dünkü "Omorfo'ya yürüyüş" etkinliğinin, ölenlerin anılması, çelenk konulması, milli marşın okunması ve bir karar suretinin BM Barış Gücü yetkilisine verilmesiyle tamamlandığını yazdı.

Habere göre "bunun, BM Genel Sekreterliği'ne iletilmek üzere verilen son karar sureti olması temennisine" de yer verilen karar suretinde, "müzakerelerin başarısının Türkiye'ye bağlı olduğu, bu nedenle BM'nin, tavır değiştirmesi için Türkiye'ye baskı yapması" istendi. "Kıbrıs'ın bağımsız, tek egemenliği tek uluslar arası temsiliyeti ve toprak bütünlüğüyle üniter devlet olarak kalması gerektiği" de savunulan karar suretinde "çözüm, hiçbir ülkeye devletin iç meselelerine müdahale hakkı tanımamalı. Kıbrıs Türkiye'nin veya herhangi başka yabancı çıkarının esiri olmamalı" iddiası yer aldı.

"BENZER ETKİNLİKLERDEKİ RUTİN SÖYLEMİNİN DIŞINDA, ÖTEKİ TARAFA MESAJ VERDİ"

Alithia haberi "Toprak Görüşmesinin Arifesinde Başkan Anastasiadis Açıkça Ortaya Koydu... Omorfo Kırmızı Çizgi... Türkiye Olumlu Söylemini Müzakere Masasında Fiilen Göstersin" başlık ve spotlarıyla manşete çekti.

Gazete Anastasiadis'in Toprak başlığının görüşülmesi arifesine "kartlarını açtığını ve Güzelyurt'un Rum idaresine verilmesi konusunun ?olmazsa olmaz' olduğu mesajı verdiğine dikkat çekti ve "Anastasiadis'in bu zamansal konjonktürdeki bu hareketi, benzer etkinliklerdeki rutin söyleminin dışında ve öteki tarafa; Omorfo konusunun bizim için ?kırmızı çizgi' olduğu net uyarısı olarak değerlendiriliyor" vurgusunu yaptı.

Habere göre konuşmasında Güvenlik ve Garantiler konusuna da değinen Anastasiadis "herkesin endişelerine cevap verecek bir iç güvenlik sistemi kurulmasını görüşmeye hazırız" dedi ve şunları ekledi:

"İnsan haklarına saygılı, ilke ve değerleri uygulayan çağdaş bir Avrupa devletinde üçüncü ülkelerin işgal ordusunun veya garantilerin veya müdahale haklarının herhangi bir türünün olmasına müsaade edilmez kanaatindeyim. Geçmişin trajik deneyimi ile biz, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler, devletimizi,  diğer bütün yabancı çıkarlarının üzerinde tutmalıyız ve kendi şekillendireceğimiz çözüm,  üçüncü taraflara her türlü bağımlılıktan kurtulmuş olmalıdır."

Fileleftheros haberi "Ancak Omorfo'nun İadesi İle Çözüm... Başkan'dan İşgal Altındaki Belediyenin Anti İşgal Yürüyüşünde Net Mesaj... ?Toprak, Güvenlik ve Garantiler Çabanın Başarısını Belirleyecek" başlık ve spotlarıyla aktardı.

 

 
10 Ekim 2016 Pazartesi 10:20
Okunma: 1405
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu