Ana Sayfa » G. Kıbrıs » Anastasiadis'in Basın Toplantısı

Anastasiadis'in Basın Toplantısı

"Türkiye'nin Kıbrıslı Rum Müzakereciyle Görüşmeyi  Kabul Etmesinden Menuniyet Duyuyorum".

 
 
Anastasiadis'in Basın Toplantısı

"KARŞIMIZDA MÜZAKERECİ OLARAK SADECE KIBRISLI TÜRKLER OLMAMALIDIR. ÇÖZÜMÜN ANAHTARI TÜRKİYE'DEDİR"

Lefkoşa, 2 Ekim 13 (T.A.K): Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, Türkiye'nin Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisiyle görüşmeyi kabul etmesini memnunlukla karşıladığını belirterek, bu önerinin Yunan hükümetiyle tam bir işbirliği ve uzlaşı içerisinde yapıldığını ifade etti.

Kıbrıs sorununun "iki toplum arasındaki bir sorun olmadığını" iddia eden Anastasiadis "ülkemizi ayıran şey işgal ve devam eden istiladır, bu yüzden karşımızda müzakereci olarak sadece Kıbrıslı Türkler olmamalıdır. Çözümün anahtarı Türkiye'dedir" dedi.

Anastasiadis, Maraş'ın iadesine karşılık Gazi Mağusa limanının AB'nin gözetiminde faaliyete geçmesini önerdiklerini, Türkiye'nin Rum uçak ve gemilerine, havaalanlarını ve limanları açması durumunda ise, Türkiye'nin şu an blokeli olan bazı AB müzakere başlıklarına uyguladıkları vetoyu kaldırabileceklerini söyledi.

Anastasiadis, bu akşam, Kıbrıs sorununa ilişkin bir basın toplantısı düzenleyerek, BM Genel Kurulu çerçevesinde ABD'de gerçekleştirdiği temaslar, Yunanistan ile Türkiye'nin, Kıbrıslı Türk ve Kıbrıs Rum müzakerecilerle görüşme yönündeki öneriyi kabulü ve genel anlamda Kıbrıs sorununa dair açıklamalarda bulundu.

Rum haber kaynaklarının bildirdiğine göre Anastasiadis konuşmasında, BM Genel Kurulu çerçevesinde gerçekleştirdiği görüşmelere değinerek, "Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik uluslararası büyük bir ilginin varlığını gözlemlediğini ancak en önemli unsurun kendi tezleri ve niyetlerinin anlaşılması olduğunu" iddia etti.

Anastasiadis, ABD'deki temasları sırasında, "müzakerelerin başlama tarihinin, müzakerelerin net içerikle ve hedeflerle iyi hazırlanmış şekilde başlaması kadar önemli olmadığı" görüşünü oratya koyduğunu belirtti.

"Kıbrıs Cumhuriyetinin, tek egemenlik, vatandaşlık ve uluslararası temsiliyete sahip iki kesimli, iki toplumlu federe devlete dönüşmesinin, çözüm sonrasında AB içerisinde işlevsel olması gerektiği göz önüne alınarak, AB'nin müzakerelerdeki varlığının attırılması ve daha etkin hale getirilmesi gerektiği "  görüşünü  de temaslarında ilettiğini kaydetti.

MARAŞ ÖNERİSİ...

Temasları sırasında Kıbrıs Rum tarafının kapalı bölge Maraş konusundaki önerisini de gündeme getirdiğini; 39 yıldır kapalı olan Maraş'ın altyapısının yeniden inşasının yeni iş alanları yaratacağını ve ülkenin ekonomisine ivme kazandıracağını belirten Anastasiadis, diğer bir açıdan bakıldığında da Maraş'ın yeniden inşasının Kıbrıslı Rumları ve Kıbrıslı Türkleri daha da yakınlaştıracağını öne sürdü.

"TÜRKİYE'NİN RUM MÜZAKERECİYLE GÖRÜŞMEYİ KABULÜNDEN MEMNUNİYET DUYUYORUM"

Anastasidis, Türkiye'nin Kıbrıs Rum tarafının müzakerecisiyle görüşmeyi kabul etmesini memnunlukla karşıladığını belirterek, bu önerinin Yunan hükümetiyle tam bir işbirliği ve uzlaşı içerisinde yapıldığını ifade etti.

"ÇÖZÜMÜN ANAHTARI TÜRKİYE..."

Anastasiadis, Kıbrıs sorununun "iki toplum arasındaki bir sorun olmadığını" iddia ederek "ülkemizi ayıran şey işgal ve devam eden istiladır, bu yüzden karşımızda müzakereci olarak sadece Kıbrıslı Türkler olmamalıdır. Çözümün anahtarı Türkiye'dedir" şeklinde konuştu.

Yunanistan ve Türkiye'nin müzakerecilerle görüşmesinin herhangi bir üçlü, dörtlü yada çoklu konferansı hedeflemediğini belirten Anastasiadis, sıkı takvimler ve hakemliği kabul etmediklerini bir kez daha vurguladı.

Anastasiadis açıklamasının sonunda, Kıbrıs sorunu konusunda bundan sonra düzenli bilgilendirmede bulunacağını belirterek, Rum basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"DOWNER BELGESİNİN KABUL EDİLMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL"

Anastasiadis, müzakerelere ilişkin yöneltilen sorular çerçevesinde, Downer belgesi olarak adlandırılan belgenin Kıbrıs Rum tarafınca kabul edilmesinin söz konusu olmadığını bir kez daha vurguladı.

Anastasiadis ayrıca, BM Genel Sekreteri'ne gönderdiği mektupta, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer'in tutumunu şikayet ettiğini ancak görevden alınması yönünde bir talepte bulunmadığını belirterek, Downer'in görevine devam ettiğini, Kıbrıs Rum tarafının görüşünün de değişmediğini ifade etti.

"LİMAN VE HAVAALANLARININ AÇILMASI KARŞILIĞINDA AB BAŞLIKLARI"

Maraş'ın iadesine ilişkin soruları da yanıtlayan Anastasiadis, Maraş'ın iadesine karşılık Gazi Mağusa limanının AB'nin gözetiminde faaliyete geçmesini önerdiklerini, Türkiye'nin Rum uçak ve gemilerine, havaalanlarını ve limanları açması durumunda ise, Türkiye'nin şu an blokeli olan bazı AB müzakere başlıklarına uyguladıkları vetoyu kaldırabileceklerini söyledi.

Güney Kıbrıs'ın sözde Münhasır Ekonomik Bölgesindeki doğalgaz kaynaklarının müzakerelerde nasıl bir rol oynayabileceği yönündeki bir soruya karşılık ise Anastasiadis, "doğalgazın Kıbrıs Cumhuriyeti, dolayısıyla tüm Kıbrıs Cumhuriyeti vatandaşlarına ait olduğunu, bir çözüm aracılığıyla federal bir rejime geçilmesi durumunda federal rejimin vatandaşlarına ait olacağını" belirterek "ancak çözüme kadar böyle bir şey söz konusu değildir" şeklinde konuştu.

(SB/ÖK)

 
2 Ekim 2013 Çarşamba 21:41
Okunma: 999
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Gazete Manşetleri
 
Anket
2017 yılı içerisinde bir erken seçim olmalı mı?
Evet
Hayır
Krarasızım
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
Kuzey’de ‘Rum mülkü’ satın alanların durumuGöbek eriten 10 baharatZayıflamak isteyenlere 5 uzman 5 süper öneriGünde iki fincan kahve içen erkeklerin...Kıbrıs'ta gezilecek yerlerSu geldi Rumlar çıldırdı İşte muhtemel yeni Kıbrıs haritasıTürkiye güzeli bakın kim çıktı!Doğu Akdeniz’de Enerji Stratejileri ve Bölgesel Güvenliğin GeleceğiDoğu Akdeniz’de hidrokarbon yatakları: Yeni bir jeopolitik mücadele sahası mı?
 
TÜRKİYE'DEN GELEN SUYUN DAĞITIMI VE PROJELENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI'NIN SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANDIDoğu Akdeniz’de zengin gaz ve petrol rezervleri
 
 
Nöbetçi Eczaneler
LEFKOŞA KADER ECZANESİ  (Tel : (392)223-5499)
SEROL ECZANESI  (Tel : (392)227-2064)
GAZİ MAĞUSA SAKARYA ECZANESI  (Tel : (392)365-2989)
GİRNE SERTAÇ ECZANESI  (Tel : (392)815-9067)
GÜZELYURT İNCİ ECZANESI  (Tel : (392)714-3252)
 
Devlet Piyangosu